Kwas foliowy cenny dla mam z padaczką

Kwas foliowy jest obowiązkowy dla kobiet planujących ciążę i będących w ciąży. Zapobiega wadom ośrodkowego układu nerwowego u dziecka. Okazuje się, że szczególne korzyści z jego przyjmowania odniosą dzieci mam chorujących na padaczkę – u nich kwas foliowy zmniejsza ryzyko zakłóceń rozwoju mowy.

Fot. PAP/Zdjęcie ilustracyjne
Fot. PAP/Zdjęcie ilustracyjne

Padaczka jest chorobą neurologiczną dotykającą około 1 procenta osób na całym świecie. Wiele z nich to kobiety w wieku rozrodczym. Dzięki postępowi medycyny ponad 90 procent ciężarnych z tym schorzeniem rodzi zdrowe dzieci. Ta choroba nie jest przeszkodą dla macierzyństwa.

Za każdym razem jednak, taka kobieta planująca dzieci powinna poinformować o swoich planach lekarza, który pomoże dobrać właściwe leki kontrolujące napady padaczkowe. Niektóre są bowiem środkami potencjalnie uszkadzającymi płód.

Jednym ze sposobów na zmniejszenie ryzyka wystąpienia wad i zaburzeń rozwojowych u dziecka jest zażywanie  kwasu foliowego zarówno przed poczęciem, jak i trakcie ciąży, a także w okresie karmienia piersią. Najnowsze badania zespołu Elisabeth Synnøve Nilsen Husebye z norweskiego uniwersytetu w Bergen dowodzą, że ciężarne, które biorą leki przeciwpadaczkowe i zażywają kwas foliowy zmniejszają u swoich dzieci ryzyko wystąpienia opóźnień w rozwoju mowy.

W badaniach wzięło udział 335 dzieci, których matki zażywały leki przeciwpadaczkowe w trakcie ciąży oraz 104 220 dzieci matek niedotkniętych tą chorobą. Odpowiednie leczenie epilepsji było konieczne ze względu na uporczywe ataki, które mogły się przyczynić do urazu zarówno matki, jak i płodu.
 

Co powinna wiedzieć kobieta w wieku rozrodczym chorująca na padaczkę:
- choroba ta nie jest przeciwwskazaniem do posiadania potomstwa, ponad 90 proc. kobiet z padaczką rodzi zdrowe dzieci,
- ciąża u chorej powinna być zaplanowana,  powinna się w sposób świadomy do niej przygotować,
- ryzyko wystąpienia wad wrodzonych u dziecka matki z padaczką  zależy od rodzaju, liczby oraz dawek przyjmowanych leków,
- choroba ta nie jest przeciwwskazaniem do porodu siłami natury, znieczulenia zewnątrzoponowego oraz karmienia piersią,
- u chorych nieplanujących potomstwa możliwa jest skuteczna antykoncepcja.

Naukowcy pod kierunkiem Elisabeth Synnøve Nilsen Husebye  zebrali informacje odnośnie nie tylko zażywania leków przez chore w trakcie ciąży, ale i kwasu foliowego. Oprócz tego  pozyskano dane na temat rozwoju zdolności językowych ich dzieci w wieku 18 miesięcy i trzech lat.

Wśród dzieci epileptyczek, które nie zażywały kwasu foliowego, ponad jedna trzecia była opóźniona w rozwoju mowy w wieku 18 miesięcy, w porównaniu do 11 proc. dzieci kobiet bez epilepsji także nie zażywających tego suplementu. W wieku trzech lat, 24 proc. dzieci mam z epilepsją niezażywających kwasu foliowego miało opóźniony rozwój mowy, w porównaniu do 6  proc. tych, które były zdrowe i tego suplementu nie brały.

Wśród matek, które zażywały kwas foliowy, tylko 17 proc. dzieci epileptyczek było opóźnionych w rozwoju mowy w wieku 18 miesięcy, w porównaniu do 11 proc. w grupie kontrolnej.

Bierz kwas foliowy przed ciążą

Prowadząca badania Elisabeth Synnøve Nilsen Husebye zauważyła także inną ważną zależność. Opóźnienia w rozwoju mowy, które odnotowano u potomstwa epileptyczek zażywających kwas foliowy, występowały w przypadku kobiet, które zaczynały suplementować tą substancję po kilku tygodniach (średnio 6,5 tygodniu) ciąży. Natomiast jeśli taka mama zaczynała brać kwas foliowy kilka tygodni przed poczęciem i kontynuowała potem kurację – te opóźnienia nie występowały.

- Widoczny efekt ochronny kwasu foliowego był uderzający. Połowa ryzyka opóźnień w rozwoju mowy może zostać przypisania brakowi suplementacji tej substancji w przypadku  dzieci wystawionych na działanie leków przeciwpadaczkowych – mówi  Elisabeth Synnøve Nilsen Husebye.

Fot. PAP

Depresje w ciąży i poporodowa wpływają na rozwój dziecka

Czytaj również

Uczona zwraca uwagę, że dla rozwoju mowy w każdym z przypadków, kluczowa jest suplementacja kwasu foliowego między 4. tygodniem przed poczęciem a końcem trzeciego trymestru ciąży.

- Wyniki naszych badań są ważne dla kobiet chorujących na padaczkę na całym świecie, ponieważ wiele leków przeciwpadaczkowych wpływa na sposób, w jaki kwas foliowy jest metabolizowany przez ciało, stąd wciąż uczymy się ile tej substancji  chora potrzebuje i jak pomaga ona dzieciom – mówi Elisabeth Synnøve Nilsen Husebye.

Anna Piotrowska, zdrowie.pap.pl       

Źródła:
Husebye et al., “ Verbal abilities in children of mothers with epilepsy. Association to maternal folate status”, Neurology 2018

Jędrzejczak et al., „Postępowanie z kobietą z padaczką w okresie rozrodczym. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Epileptologii i Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego”, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2017

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock

    Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

    O higienę jamy ustnej dziecka należy dbać jeszcze przed wyrznięciem się pierwszego zęba, a ze szczoteczką do zębów i pastą zaznajamiać, zanim wyrośnie ono z pieluch. Samodzielność w myciu zębów owszem, ale pod czujnym okiem dorosłego i to dość długo.

  • Adobe Stock

    Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

    Rzadko się nad tym zastanawiamy, ale posiłek to nie tylko smak, ale cała gama doznań sensorycznych wynikających z kolorów, zapachów, konsystencji, kompozycji na talerzu. Dzieci z nadwrażliwością zmysłów mogą czuć się przytłoczone tą kakofonią i w rezultacie jeść bardzo mało i bez urozmaicenia.

  • Adobe Stock

    Dysleksja rozwojowa: jej objawy pojawiają się już w przedszkolu!

    U dziecka z trudnościami w czytaniu i pisaniu, które nie otrzyma odpowiedniego wsparcia, nieuchronnie pojawiają się niepowodzenia szkolne, które z czasem mogą doprowadzić do rozwoju wtórnych zaburzeń emocjonalnych. Lepiej więc nie lekceważyć pierwszych objawów dysleksji rozwojowej u dzieci. Dobrze też pamiętać, że dysleksja nie uniemożliwia uzyskiwania wielkich nawet osiągnięć. W gronie dyslektyków znajdziemy I. Newtona, J.Ch. Andersena i Agatę Christie.

  • Rys. PAP/j. Turczyk

    Jak się lepiej uczyć? Jest kilka trików

    Ręka do góry - kto lubił, albo lubi chodzić do szkoły! Kto lubi spędzać całe godziny w ławkach, wkuwać nazwy rzek, daty bitew albo zapamiętywać, co ma płucotchawki, a co nibynóżki? Czy pojawi się las rąk, czy może niezręczna cisza? Można chyba postawić orzechy przeciwko kamykom, że przynajmniej wiele osób będzie trzymało ręce w dole. Tylko dlaczego?

NAJNOWSZE

  • PAP/P. Werewka

    Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

    Za występowanie uzależnień wśród dzieci i młodzieży w dużej mierze odpowiadają czynniki środowiskowe, czyli to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu tych dzieci. Nastolatki przyznają, że sięgają po substancje psychoaktywne albo z ciekawości albo dlatego, że nie radzą sobie ze stresem, z wyzwaniami, że czują się samotni, przeciążeni presją wywieraną przez osoby dorosłe. O tym jakie są objawy uzależnienia u dziecka czy nastolatka - wyjaśnia dr n. med. Aleksandra Lewandowska, ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy

  • Adobe Stock

    CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

    Na każdego pacjenta z problemami sercowo-naczyniowymi należy spojrzeć szeroko i badać go także pod kątem cukrzycy i choroby nerek – przestrzegają specjaliści. Jak tłumaczą, mechanizmy leżące u podstaw tych chorób są ze sobą powiązane i wzajemnie się napędzają. W efekcie jedna choroba przyczynia się do rozwoju kolejnej.

  • Kobiety żyją dłużej – zwłaszcza w Hiszpanii

  • Badania: pozytywne nastawienie do starości wiąże się z lepszym zdrowiem w późnym wieku