Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
26.02.2024 , 13:59 Aktualizacja: 26.02.2024, 14:37

Nowotwór dziecięcy – diagnoza nie jest prosta

Beata Igielska

Aż 20 proc. dorosłych Polaków nie potrafi wymienić żadnego objawu mogącego świadczyć o nowotworach u dzieci, a niemal 60 proc. deklaruje, że nie posiada wystarczającej wiedzy na ten temat – wynika z badania przeprowadzonego przez ABR SESTA i SYNO Poland na zlecenie Kliniki Onkologii i Chirurgii Onkologicznej Dzieci i Młodzieży w Instytucie Matki i Dziecka. Zainicjowała ona kampanię (P)okaż serce, aby zwiększyć świadomość społeczną na temat nowotworów dziecięcych oraz wagi ich wczesnego rozpoznawania.

Fot. materiał kampanii (P)okaż serce Fot. materiał kampanii (P)okaż serce

Co roku w Polsce rozpoznawanych jest 1200 nowych przypadków nowotworów dziecięcych. Rozwijają się one znacznie szybciej niż te u dorosłych i często bywają mylone z innymi przypadłościami wieku dziecięcego. Dlatego jest problem z ich wczesnym diagnozowaniem. Początek choroby bywa niecharakterystyczny lub bardzo dyskretny.

„Ból w kolanie, na który zaczął uskarżać się syn, w pierwszej kolejności został zdiagnozowany jako konflikt rzepkowo-udowy, a Adama skierowano na rehabilitację. W trakcie zabiegów na udzie pojawiło się zgrubienie, które wyglądało jak napięcie mięśnia po intensywniejszych ćwiczeniach. Niestety, noga dalej bolała, zwłaszcza w nocy. Zmiana na udzie nie znikała. Po dwóch miesiącach lekarz wykonał ponownie USG i wtedy po raz pierwszy nabrał podejrzenia, że powstała zmiana może być czymś bardzo poważnym – guzem” – opowiada pani Edyta, matka 16-letniego Adama, podopiecznego Kliniki Onkologii i Chirurgii Onkologicznej Dzieci i Młodzieży Instytutu Matki i Dziecka.

W trybie pilnym chłopiec został skierowany na oddział onkologiczny. Po wykonanych badaniach i biopsji Adam i jego rodzice usłyszeli diagnozę: nowotwór złośliwy kości udowej (osteosarcoma). Konieczny był zabieg resekcji guza w kości i założenie endoprotezy onkologicznej.

9-letni Igor również chory na osteosarcomę kości udowej po zabawie w aquaparku zgłosił opiekunom, że boli go noga. 

„Początkowo sądziliśmy, że jest to wynik bardzo intensywnych wakacji, podczas których Igor był aktywny. Pomimo wstępnych prób leczenia fizjoterapeutycznego, ból powrócił i nasilił się, co skłoniło nas do konsultacji ortopedycznej. Diagnostyka obejmująca rezonans magnetyczny, a następnie biopsję, doprowadziła do diagnozy – nowotwór złośliwy kości. Leczenie było szybkie i intensywne. Niestety, chemioterapia nie przyniosła oczekiwanych rezultatów i ostatecznie niezbędna okazała się amputacja nogi” –  wyjaśnia pan Jacek, tata Igora.

Dzięki operacji uciążliwy ból minął, a Igor wraca do zdrowia i sprawności fizycznej, korzystając z nowoczesnej protezy.

Z kolei u 16-letniej Uli ból w nadgarstku został zdiagnozowany jako zapalenie prostowników; dostała ortezę i dość silne leki przeciwbólowo-przeciwzapalne.

„Początkowo leczenie zdawało się przynosić rezultaty, a utrzymujący się ból tłumaczyliśmy faktem, że leczenie stanu zapalnego wymaga czasu. Po półtora miesiąca objawy zaczęły mocno narastać, pojawiły się bóle nocne. Konieczne było dalsze diagnozowanie. Uli wykonano USG, RTG i rezonans, a następnie biopsję. Tydzień później wyniki badania potwierdziły osteosarcomę” – mówi pani Anna, matka dziewczyny.

Ula przeszła nietypowy zabieg usunięcia nowotworu przedramienia z jednoczasową rekonstrukcją kości. Wraca do zdrowia i wspiera dzieci z oddziału.

Czerwone światło powinno się włączyć rodzicowi/opiekunowi, gdy u dziecka występują:

•    nieuzasadniona utrata wagi;
•    długotrwała gorączka bez wyraźnej przyczyny;
•    ból, który nie ustępuje po odpoczynku, nasila się w nocy i powoduje trudności w wykonywaniu codziennych czynności;
•    różnego rodzaju obrzęki, zwłaszcza w okolicach brzucha lub kończyn, które mogą wskazywać na obecność guza; 
•    problemy z oddawaniem moczu lub stolca; 
•    nieustępujące objawy infekcji, np. wyciek z ucha lub uporczywy kaszel.

„Jeśli zaordynowana terapia nie przynosi rezultatów, należy przeprowadzić dodatkowe badania i zweryfikować pierwotnie postawioną diagnozę. Zawsze lepiej przeprowadzić o jedno badanie za dużo niż za mało. Wczesne wykrycie choroby i prawidłowe jej leczenie dają dzieciom większą szansę, na szybki powrót do zdrowia” – tłumaczy prof. Anna Raciborska, kierownik Kliniki Onkologii i Chirurgii Onkologicznej Dzieci i Młodzieży w Instytucie Matki i Dziecka.

Kampania społeczna (P)okaż serce

Jej celem jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej chorób onkologicznych u dzieci i wagi ich wczesnej wykrywalności, a także okazanie wsparcia dzieciom i młodzieży z nowotworami. Wystarczy dodać na swoje konto w mediach społecznościowych zdjęcie dłoni złożonych w symbol serca, opatrzyć hasztagami #pokazserce #onkoimid i zaprosić do dołączenia do akcji przynajmniej jedną osobę.

Akcję promuje spot ukazujący temat z perspektywy dzieci z doświadczeniami choroby nowotworowej, w których początkowo budziła strach. Film można zobaczyć w internecie oraz w social mediach. Powstała również strona internetowa www.pokazserce.pl z rzetelnymi i aktualnymi informacjami dotyczącymi nowotworów dziecięcych, zawierająca adresy ośrodków leczenia.

Źródło: 
Informacja prasowa

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki wideo) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Treści publikowane na portalu „Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę!” mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media pod warunkiem spełnienia postanowień regulaminu „Serwisu Zdrowie. Postaw na Wiedzę!”. „Portal Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę” ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może być traktowany jako źródło porad medycznych. W sytuacji problemów ze zdrowiem należy udać się po pomoc do odpowiedniego profesjonalisty medycznego.
Id materiału: 3705

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.