Dieta i aktywność fizyczna w aktywnej fazie leczenia raka

Czasy, gdy pacjentom w trakcie leczenia onkologicznego zalecano leżenie w łóżku dawno minęły – mówią zgodnie lekarze zajmujący się terapią nowotworów. Jednocześnie jak na razie zalecenia co do diety i ćwiczeń w czasie, gdy stosowana jest chemioterapia czy radioterapia, są bardzo ogólne. Każdy pacjent powinien te kwestie rozstrzygać wspólnie ze swoim lekarzem.

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki
Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Wczesnym latem amerykański Journal of Clinical Oncology opublikował zalecenia panelu ekspertów ASCO (American Society of Clinical Oncology) dotyczące ćwiczeń fizycznych i diety w aktywnej fazie terapii onkologicznej. Zostały sformułowane na podstawie rezultatów dostępnych publikacji z przeprowadzonych badań (52 przeglądów systematycznych oraz 23 randomizowanych kontrolowanych badań klinicznych). Okazało się przy tym, że wiele z nich odznaczało się słabej jakości metodologią, w związku z czym nie można na ich podstawie formułować kategorycznych wniosków.

Opublikowane zalecenia mogą więc rozczarowywać poziomem ogólności. Z drugiej strony, nie od dziś wiadomo, że onkologia zmierza w kierunku tzw. personalizacji, czyli dostosowywania terapii indywidualnie do pacjenta. Jak na razie, dotyczy to także kwestii diety oraz aktywności fizycznej w czasie terapii.

Oto najnowsze zalecenia ASCO (American Society of Clinical Oncology):

  • Ćwiczenia fizyczne – aerobowe oraz oporowe - są zalecane podczas aktywnej fazy leczenia onkologicznego. Wykazano, że złagodzą skutki uboczne terapii.

Z dostępnych badań wynika, że z takiej interwencji można odnieść wiele korzyści:

  • Zmniejszenie zmęczenia.
  • Utrzymanie w dobrej kondycji układu krążenia i oddechowego.
  • U niektórych grup pacjentów zaobserwowano ponadto podniesienie komfortu życia pomimo terapii oraz zmniejszenie objawów depresji i zaburzeń nastroju.

Jednocześnie badania nie dały definitywnej odpowiedzi na pytanie, czy aktywność fizyczna podczas aktywnej terapii wpływa na rezultaty tego leczenia (wydłużenie życia czy ryzyko nawrotu choroby).

Fot. Jacek Pióro/ Zdjęcie ilustracyjne

Fizykoterapia i masaż mogą pomóc chorym na raka?

Warto zauważyć, że panel ekspertów ASCO zwrócił uwagę na pacjentów z rakiem płuca, którzy zostali zakwalifikowani do leczenia chirurgicznego – ci zdecydowanie powinni podjąć odpowiednią dla nich aktywność fizyczną przed operacją. „Przed operacją chirurgiczną raka płuca należy zalecać pacjentom aktywność fizyczną, aby zredukować długość hospitalizacji i zmniejszyć ryzyko powikłań pooperacyjnych” - czytamy.

Przy czym w rekomendacjach mowa jest o tym, że to zalecenie opiera się na niskiej jakości danych naukowcyh, w związku z czym, choć potencjalne korzyści przeważają nad potencjalnymi szkodami, zalecenie jest „słabe” (w odróżnieniu od powyższego generalnego, które zostało sklasyfikowane jako „mocne”).

  • Specyficzna dieta - nie ma obecnie dowodów na to, że specjalne konkretne diety (ketogeniczna, nisko węglowodanowa, nisko tłuszczowa, głodówki, żywność funkcjonalna) poprawiają rezultaty leczenia, zmniejszają jego toksyczność czy przyczyniają się do zmniejszenia ryzyka nawrotu nowotworu.

Jednocześnie panel ekspertów zaznaczył, że diety wykluczające surowe warzywa i owoce nie są zalecane w celu zapobiegania infekcjom podczas aktywnego leczenia onkologicznego. Zalecenie to ma zastrzeżenie, że tego rodzaju postępowanie prawdopodobnie może przynieść więcej szkody niż pożytku, dowody są słabej jakości, a sama „siła” zalecenia została sklasyfikowana jako „słaba”.

Czy celowo chudnąć w czasie leczenia onkologicznego?

Nie ma wątpliwości, że otyłość i nadmierna masa ciała są jednymi z czynników ryzyka rozwoju nowotworów. Niemniej jednak w trakcie leczenia onkologicznego celowe chudnięcie nie zostało przez panel ekspertów ASCO ani zalecone, ani zdecydowanie odrzucone. Uznali oni, że nie ma wystarczających dowodów naukowych na to, że celowa redukcja masy ciała podczas leczenia nowotworów może przynieść korzyści w postaci poprawy rezultatów tego leczenia, zmniejszenia jego toksyczności czy zapobiegania nawrotowi choroby.

Warto też pamiętać, że leczenie onkologiczne jest obciążające i wielu pacjentów w jego trakcie chudnie; sama choroba także często przyczynia się do utraty masy ciała, zaś niedożywienie (nie jest ono tożsame z niską masą ciała - pacjent otyły może być również, i często jest, niedożywiony) niewątpliwie pogarsza rokowanie. 

Panel ekspertów zwrócił uwagę, że pilnie należy podjąć badania o wysokiej jakości metodologii w obszarze postępowania dietetycznego oraz aktywności fizycznej w aktywnej fazie leczenia raka. Zachęcił, by lekarze podejmowali decyzje o do diety i aktywności fizycznej wspólnie ze swoimi pacjentami – z każdym indywidualnie.

Justyna Wojteczek, zdrowie.pap.pl

Źródło: Wytyczne ASCO z Journal of Clinical Oncology
 

Autorka

Justyna Wojteczek

Justyna Wojteczek - Pracę dziennikarską rozpoczęła w Polskiej Agencji Prasowej w latach 90-tych. Związana z redakcją społeczną i zagraniczną. Zajmowała się szeroko rozumianą tematyką społeczną m.in. zdrowiem, a także polityką międzynarodową, również w Brukseli. Była też m.in. redaktor naczelną Medical Tribune, a później także redaktor prowadzącą Serwis Zdrowie. Obecnie pełni funkcję zastępczyni redaktora naczelnego PAP. Jest autorką książki o znanym hematologu prof. Wiesławie Jędrzejczaku.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

ZOBACZ PODOBNE

  • M.Kmieciński/PAP

    Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

    Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to jedna z najważniejszych chorób, z którymi boryka się okulistyka i najczęstsza przyczyną utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Dla lekarzy to wyzwanie, bo pacjenci często zgłaszają się zbyt późno, a wystarczy wykonać prosty test – podkreśla prof. dr hab. n. med. Sławomir Teper, okulista, chirurg witreoretinalny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • AdobeStock

    Jąkanie – gdy mowa nie nadąża za myślami

    Nawet aktorzy czy politycy się jąkają, ale przypadłość ta potrafi mocno utrudniać życie. Pojawia się zwykle w dzieciństwie. Szczęśliwie w większości przypadków ustępuje samoczynnie. Czasami potrzebna jest jednak pomoc specjalistów, więc trzeba być czujnym.

NAJNOWSZE

  • PAP/P. Werewka

    Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

    Za występowanie uzależnień wśród dzieci i młodzieży w dużej mierze odpowiadają czynniki środowiskowe, czyli to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu tych dzieci. Nastolatki przyznają, że sięgają po substancje psychoaktywne albo z ciekawości albo dlatego, że nie radzą sobie ze stresem, z wyzwaniami, że czują się samotni, przeciążeni presją wywieraną przez osoby dorosłe. O tym jakie są objawy uzależnienia u dziecka czy nastolatka - wyjaśnia dr n. med. Aleksandra Lewandowska, ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy

  • Adobe Stock

    CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

    Na każdego pacjenta z problemami sercowo-naczyniowymi należy spojrzeć szeroko i badać go także pod kątem cukrzycy i choroby nerek – przestrzegają specjaliści. Jak tłumaczą, mechanizmy leżące u podstaw tych chorób są ze sobą powiązane i wzajemnie się napędzają. W efekcie jedna choroba przyczynia się do rozwoju kolejnej.

  • Kobiety żyją dłużej – zwłaszcza w Hiszpanii

  • Badania: pozytywne nastawienie do starości wiąże się z lepszym zdrowiem w późnym wieku