Czego najbardziej obawiają się dorośli Polacy

Nie niedobór pieniędzy na emeryturze, a utrata zdrowia po zakończeniu kariery jest obawą najczęściej deklarowaną przez dorosłych pracujących Polaków. Zachowanie zdrowia i sprawności jest najważniejszym priorytetem życiowym dla 68 proc. z nich.

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki
Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Co ciekawe, na poziomie czynów takiej hierarchii wartości już jednak nie widać – w porównaniu z dorosłymi z innych krajów, Polacy w praktyce mniej dbają o to, by zdrowie i sprawność zachować. 

To wnioski z najnowszej edycji międzynarodowych badań opinii realizowanych przez Centrum Badań Długowieczności i Emerytur Aegon (ACLR). Ośrodek ten już od wielu lat bada świadomość, postawy i zachowania dorosłych pracujących osób z kilkunastu krajów świata, starając się sprawdzić, jakie są ich najważniejsze plany, czego się obawiają i jak przygotowują do życia na emeryturze.

Wiesz, co jest niedostrzeganym cierpieniem wielu seniorów?

Priorytety dorosłych Polaków

Okazuje się, że najważniejszym deklarowanym priorytetem życiowym dla Polaków jest zachowanie zdrowia i sprawności - wskazało tak aż 68 proc. ankietowanych. Na drugim miejscu w rankingu priorytetów znalazła się radość życia (59 proc. wskazań), a dopiero na trzecim rodzina (51 proc.).  

Ale choć zdrowie wskazywane jest na pierwszym miejscu to jednak inne dane z tego badania pokazują, że w praktyce z dbaniem o nie różowo już nie jest. 

Fot. PAP/JT

Dowiedz się, co nas zbyt wcześnie zabija

Każdy z nas powinien przeżyć w zdrowiu nie mniej niż 75 lat – mówi prof. Bogdan Wojtyniak, badacz trendów epidemiologicznych z NIZP-PZH. Tymczasem w Polsce bardzo wielu ludzi umiera zdecydowanie za wcześnie, zbyt często z powodu złego stylu życia, który skutkuje różnymi, niejednokrotnie śmiertelnymi chorobami.

„W Polsce mniej osób niż w pozostałych krajach objętych badaniem podejmuje aktywność prozdrowotną. Sześćdziesiąt procent (tyle co w skali globalnej) unika szkodliwych zachowań, lecz Polacy wypadają gorzej, jeśli chodzi o zdrowe żywienie (53 proc. w porównaniu z 60 proc. w skali globalnej), regularne ćwiczenia (45 proc. wobec 53 proc.) oraz uwzględnianie długofalowych konsekwencji przy dokonywaniu wyborów życiowych (39 proc. w porównaniu z 47 proc.)” – czytamy w raporcie z badania. 

Kontynuując wątki związane ze zdrowiem warto dodać, że największą obawą Polaków w kontekście życia na emeryturze, wskazaną w tym badaniu, jest utrata zdrowia fizycznego – obawia się tego aż 63 proc. dorosłych Polaków. Na kolejnych miejscach znalazły się: niedobór środków finansowych (47 proc.) i niemożność pozostania aktywnym (40 proc.). 

Autorzy badania podkreślają, że mediana oczekiwanej długości życia w Polsce wynosi 80 lat, zarówno w przypadku kobiet jak i mężczyzn, z czego 75 lat ankietowani spodziewają się przeżyć w dobrym zdrowiu. Jest to akurat wynik bardzo podobny do uzyskanego w innych krajach objętych badaniem. Dodajmy jednak, że w rzeczywistości, według oficjalnych danych statystycznych, kobiety w Polsce żyją średnio o kilka lat dłużej niż mężczyźni.

Jak Polacy chcą żyć na emeryturze 

W kontekście długiego i zdrowego życia warto jeszcze wspomnieć o marzeniach i aspiracjach Polaków dotyczących wieku emerytalnego. 

Adobe Stock

Roztańczony jak senior

Taniec to dla seniorów doskonała okazja do aktywnego spędzania czasu w miłym towarzystwie, przy dźwiękach dobrze znanych melodii. Trudno przecenić pozytywny wpływ tego rodzaju hobby: to ruch, kontakty towarzyskie, energia do dalszego działania.

„Polacy pragną cieszyć się czasem wolnym na emeryturze: 62 proc. pragnie podróżować, 61 proc. chciałoby spędzać więcej czasu z rodziną i znajomymi, a 53 proc. pragnie zająć się nowym hobby” – czytamy w raporcie z badania. 

Z badania wiadomo też, jakie inwestycje i modyfikacje są zdaniem Polaków konieczne, aby mogli spędzić starość w swoim własnym domu. Są to przede wszystkim: odpowiednie przystosowanie łazienki (56 proc. wskazań) oraz kuchni (47 proc.). 

Na koniec warto zwrócić uwagę jeszcze na jeden ciekawy wniosek z tej ankiety. Chodzi o podejście Polaków do zaangażowania i pracy na rzecz społeczności. Na pytanie o główne priorytety życiowe na ten rodzaj aktywności wskazało zaledwie 18 proc. Polaków, podczas gdy średnia dla wszystkich badanych krajów wyniosła 24 proc. Nic zatem dziwnego, że na liście planów i aspiracji emerytalnych tylko 13 proc. ankietowanych Polaków zaznaczyło chęć udzielania się w formie wolontariatu, wobec 27 proc. średnio na świecie. 

Adobe Stock/Syda Productions

10 sposobów na zdrową starość

Nie zgadniecie, co w największym stopniu wpływa na długość życia i zdrowe starzenie. Dobre geny, zdrowe żywienie i aktywność fizyczna są ważne, ale wcale nie najważniejsze.

Tymczasem od dawna wiadomo, że osoby, które w starszym wieku są aktywne społecznie, z reguły cieszą się lepszym zdrowiem (nie tylko psychicznym) aniżeli osoby samotne i mało aktywne.  

Omawiane badanie przeprowadzone zostało na łącznej próbie 16 tys. osób z 15 krajów (Polski, Węgier, Australii, Brazylii, Kanady, Chin, Francji, Niemiec, Indii, Japonii, Holandii, Wielkiej Brytanii, USA, Hiszpanii i Turcji). W każdym kraju ankietowanych było co najmniej 1000 osób, z czego 90 proc. stanowiły osoby pracujące, a 10 proc. osoby na emeryturze. 

Wiktor Szczepaniak, zdrowie.pap.pl 

Źródło: 

„Ankieta Przygotowania Emerytalnego Aegon 2019”. 

Autor

Wiktor Szczepaniak

Wiktor Szczepaniak - Doświadczony dziennikarz, redaktor i specjalista ds. komunikacji społecznej. Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Pracował m.in. w Polskiej Agencji Prasowej, Pulsie Biznesu, Instytucie Żywności i Żywienia, Instytucie Psychiatrii i Neurologii oraz w Głównym Inspektoracie Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Specjalizuje się w tematach związanych z żywnością i żywieniem, zdrowiem publicznym, profilaktyką zdrowotną, medycyną stylu życia, psychologią, neuroróżnorodnością, nauką i edukacją.

ZOBACZ TEKSTY AUTORA

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Photographee.eu

    Kiedy wybrać się po raz pierwszy z córką do ginekologa?

    Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa to duże przeżycie, ale lepiej jej nie odkładać. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to można pojawić się w gabinecie po roku od pierwszego krwawienia, nie później jednak niż do ukończenia przez młodą pacjentkę 15 lat. Przed wizytą warto porozmawiać o tym, co czeka ją w gabinecie – radzi dr n. med. Ewa Kuś, konsultant ds. ginekologii i położnictwa Grupy Luxmed.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Sól jodowana: jak ustrzegliśmy się poważnej choroby

    Niedobór jodu może wywołać chorobę charakteryzującą się głębokim ubytkiem możliwości intelektualnych. To właśnie on odpowiadał w dawnych czasach za występowanie na terenie Szwajcarii tzw. kretynizmu endemicznego. Polska ustrzegła się tego losu, bo w 1935 roku wprowadzono skuteczną profilaktykę - do soli kuchennej dodawany był jodek potasu.

  • fot. tanantornanutra/Adobe Stock

    Jak wygląda świat, gdy traci się wzrok?

    Pewnego dnia obudziłem się i już nic nie widziałem. Całe dzieciństwo przygotowywano mnie na ten moment, ale czy można być na to naprawdę gotowym? Największą szkołę życia dało mi morze. Ono buja każdego tak samo – opowiada Bartosz Radomski, fizjoterapeuta i przewodnik po warszawskiej Niewidzialnej Wystawie.

  • P. Werewka/PAP

    Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

    W okulistyce mamy za sobą kolejny krok milowy – przeszczep gałki ocznej. Na razie jednak to operacja kosmetyczna, bo nie umiemy jeszcze połączyć nerwów wzrokowych, a więc przywrócić widzenia. Wszystko jednak przed nami – wyraził nadzieję prof. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

NAJNOWSZE

  • Adobe

    Czy dieta wpływa na ADHD?

    Choć nadal brakuje jednoznacznych naukowych dowodów łączących zespół nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD) ze sposobem odżywiania, coraz więcej przesłanek skłania badaczy do uważniejszego przyglądania się temu zagadnieniu.

  • Polskie dzieci z szansą na refundację ultranowoczesnego leczenia białaczki

  • Zanim kupisz przeczytaj skład

  • Proste sposoby na upały

  • Kiedy rozpocząć ćwiczenia po porodzie?

  • Adobe Stock

    Jak rzucić palenie

    Wychodzenie z nałogu nikotynowego bywa długotrwałe, ponieważ nikotyna silnie uzależnia – pobudza mózgowy układ nagrody, wyzwalając dopaminę, czyli tzw. hormon szczęścia. To sprawia, że organizm zaczyna kojarzyć palenie z przyjemnością i ulgą, a zerwanie z tym mechanizmem wymaga czasu i zmiany nawyków. Trzeba nauczyć się zajmować i mózg, i ręce czymś innym oraz radzić sobie w sytuacjach, które uruchamiają odruch sięgania po nikotynę. O sposobach wychodzenia z nikotynizmu opowiada dr n. med. Magdalena Cedzyńska z Narodowego Instytutu Onkologii – PIB.

  • Afazja – odbiera język, zostawia rozum

  • Lato z komarami, swędzące lato

Serwisy ogólnodostępne PAP