Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
04.06.2018 , 16:54 Aktualizacja: 04.06.2018, 20:19

Dlaczego seniorzy powinni się szczepić przeciwko grypie?

Osoby w wieku 65 plus zaliczane są do grupy zwiększonego ryzyka powikłań grypy. Dla seniorów ta choroba może więc stanowić zagrożenie życia.

Grafika PAP Grafika PAP

W ostatnim sezonie grypowym (2017/2018) w Polsce odnotowano ponad 4,6 mln zachorowań na grypę i infekcje grypopodobne – podał Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny (NIZP-PZH).

Okazuje się, że dla ponad 16 tys. chorych grypa skończyła się hospitalizacją z powodu ostrego przebiegu lub groźnych powikłań. Zdecydowaną większość pacjentów, którzy wymagali opieki szpitalnej stanowiły osoby w wieku 65 plus. Niestety, wiele z tych osób zmarło. 

- Ludzie żyją coraz dłużej, ale w starszym wieku są też z reguły obciążeni różnego rodzaju chorobami przewlekłymi, np. układu sercowo-naczyniowego lub oddechowego. Gdy nałoży się na nie jeszcze grypa, to ich przebieg może się znacząco zaostrzyć – mówi Marek Posobkiewicz, główny inspektor sanitarny.

Jakie są powikłania grypy u seniorów? 

Prof. Adam Antczak z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi podkreśla, że grypa może być bardzo niebezpieczna m.in. u seniorów cierpiących na miażdżycę, a także na POCHP (przewlekłą obturacyjną chorobę płuc). 

- Infekcja wywołana przez wirusa grypy może doprowadzić do fatalnego zaostrzenia przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Wiąże się z nią także zwiększone ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych, takich jak zawał serca czy udar mózgu. W ciągu pierwszych siedmiu dni grypy ryzyko wystąpienia zawału serca jest większe aż sześciokrotnie w stosunku do czasu przed infekcją – mówi prof. Adam Antczak. 

Najczęstszym powikłaniem grypy jest jednak zapalenie płuc, które w przypadku 10-17 proc. seniorów kończy się śmiercią. Co więcej, przebycie zapalenia płuc wiąże się u seniorów także ze zmniejszeniem szans na długie życie (1/3 umiera w ciągu 3 lat od wystąpienia zapalenia płuc). 

Co mogą zrobić seniorzy, aby uchronić się przed grypą i jej groźnymi konsekwencjami? 

- Ryzyko zachorowania na grypę można zmniejszyć np. unikając zatłoczonych miejsc i prowadząc higieniczny tryb życia, na który składają się m.in. zdrowa dieta, wypoczynek, a także częste mycie rąk. To wszystko może jednak nie wystarczyć, aby skutecznie zabezpieczyć się przed infekcją. Dlatego osobom w wieku 65 plus zaleca się profilaktyczne szczepienia ochronne przed sezonem grypowym – mówi Marek Posobkiewicz. 

Jak łatwo się domyślić, w Polsce szczyt profilaktycznych szczepień na grypę przypada na wrzesień i październik. Ale fakty są takie, że w naszym kraju szczepi się bardzo mało osób. 

- Odsetek osób zaszczepionych na grypę w minionym roku nie przekroczył w Polsce 4 proc. Nieco lepiej przedstawia się sytuacja w grupie wiekowej 65 plus, w której zaszczepiło się kilkanaście proc. osób. Ale i tak jest to poziom niewystarczający – mówi dr Grzegorz Juszczyk, dyrektor NIZP-PZH. 

Jako wzór do naśladowania podaje Wielką Brytanię i kraje Beneluksu, gdzie na grypę szczepi się ponad 50 proc. populacji. 

Lekarze i eksperci ds. zdrowia publicznego uważają, że sytuację w Polsce mogłoby radykalnie poprawić wprowadzenie refundacji dla szczepionek przeciwko grypie – jeśli nie dla całej populacji, to przynajmniej dla seniorów. Obecnie tego typu szczepienia trzeba sobie samemu sfinansować lub też skorzystać z oferty bezpłatnych szczepień oferowanych przez niektórych pracodawców czy samorządy. 

Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta uważa, że poza wprowadzeniem refundacji szczepionek, w Polsce potrzebna jest też szeroka edukacja na temat grypy, jej powikłań i sposobów zapobiegania, która powinna być skierowana zarówno do pacjentów, jak i do całego środowiska medycznego (zwłaszcza do lekarzy pierwszego kontaktu). 

Warto uświadamiać także młodych ludzi, którzy grypę często lekceważą. Tymczasem, jak podkreślają eksperci, również u młodych osób wskutek grypy zdarzają się groźne powikłania, m.in. kardiologiczne, takie jak np. zapalenie mięśnia sercowego. Takie powikłania mogą nie tylko skrócić życie człowieka, ale też znacząco obniżyć jego jakość.  

Wiktor Szczepaniak (zdrowie.pap.pl)

Źródło: 

Cytowane w tekście wypowiedzi i dane statystyczne pochodzą z debaty eksperckiej poświęconej profilaktyce grypy, zorganizowanej przez Medexpress w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej. 
 

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

Id materiału: 816

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.