Jak pozbyć się tasiemca?

Wyleczenie tasiemczycy jest najczęściej proste – wystarczy zażyć odpowiedni lek.  W internecie można znaleźć wiele porad odmiennych od powyższej, ale nie dajmy się na nie nabrać. Dowiedz się więcej.

Rys.Krzysztof "Rosa" Rosiecki
Rys.Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Polecane są m.in. leki homeopatyczne. Homeopatia nie należy jednak do dziedzin medycyny, a co ważniejsze, nie wykazano jej skuteczności w leczeniu czegokolwiek. Zdarzające się pozytywne efekty przypisuje się efektowi placebo. 

Tasiemczyca – co to jest i jak leczyć

Warto w tym miejscu wyjaśnić, że tasiemczyca jest chorobą odzwierzęcą, która pojawia się w wyniku inwazji tasiemca do organizmu człowieka, a dokładniej - w wyniku dostania się do układu pokarmowego wągrów (larw tasiemca). 
Jeśli stosujemy proste zasady higieny i nie jemy surowego mięsa, wbrew pozorom nie jest tak łatwo „złapać” tasiemca – ten robak płaski potrzebuje dwóch żywicieli w swoim rozwoju. Dla większości gatunków tasiemca człowiek jest żywicielem ostatecznym, czyli tym, w którym robak osiąga dojrzałość płciową.

Zarazić się można jedząc surowe mięso wołowe (tasiemcem nieuzbrojonym), niedogotowane wieprzowe (tasiemcem uzbrojonym), surowe ryby słodkowodne – np. pstrąga, szczupaka, okonia, łososia itp. (bruzdogłowcem szerokim) lub przypadkowo zjadając jaja tasiemca karłowatego (z brudnych rąk czy przez przypadek zjadając skażonego owada – tasiemcem karłowatym). W Polsce najczęściej dochodzi do zarażenia tasiemcem nieuzbrojonym.

Pierwsze objawy w postaci wydalania jaj wraz ze stolcem pojawiają się, w zależności od gatunku tasiemca, w przeciągu 2 do 14 tygodni od zarażenia.

Fot. PAP/Kuba Kamiński

O pasożyta nie tak łatwo

Tzw. objawy kliniczne nie są specyficzne i występują nawet kilka – kilkanaście miesięcy po zarażeniu: bóle brzucha, nudności, wymioty, biegunka, chudnięcie.  Najczęściej chory zgłasza się do lekarza, bo zauważył segmenty robaka w kale (tasiemiec uzbrojony), albo – w przypadku tasiemca nieuzbrojonego – na bieliźnie. W razie zarażenia tasiemcem bruzdogłowcem rozwija się niedokrwistość megaloblastyczna z braku witaminy B12 i to może sugerować chorobę pasożytniczą, zwłaszcza wtedy, gdy pacjent odżywia się prawidłowo i nie ma problemów z wchłanianiem mikro- i makroelementów.

Tasiemczyca zdiagnozowana w odpowiednio krótkim czasie od zarażenia jest w pełni uleczalna, a proces pozbycia się samego pasożyta dość prosty: wystarczy zażyć odpowiednie leki (często potrzebna jest tylko jedna dawka). Leki może zlecić wyłącznie lekarz, a leczenie musi być poprzedzone diagnostyką - jest nią kilkukrotne badanie mikroskopowe kału. W ten sam sposób potwierdza się skuteczność leczenia.

Czym grozi zaniechanie leczenia tasiemczycy?

Najpoważniejszym powikłaniem jest wągrzyca, polegająca na tym, że larwy tasiemca umiejscowiają się w poza przewodem pokarmowym: tkance podskórnej, mięśniach szkieletowych, ośrodkowym układzie nerwowym i w narządzie wzroku. Może dojść do przewlekłych bóli głowy, utraty wzroku, napadów padaczki, wodogłowia, zapalenia opon mózgowych. W ciężkich przypadkach wągrzyca może być śmiertelna.

mw, jw, zdrowie.pap.pl

Źródła:

https://podyplomie.pl/pediatria/12173,najczestsze-zarazenia-pasozytnicze-w-polsce

Interna Szczeklika pod red. P. Gajewskiego, Wyd. Medycyna Praktyczna, Kraków 2016

ZOBACZ PODOBNE

  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Kiedy w domu jest za zimno… czyli zdrowie a niska temperatura

    Zbyt niska temperatura w domu na różne sposoby może sprzyjać kłopotom ze zdrowiem - przestrzegają eksperci. Dla niektórych już niewielka różnica utraty ciepła może mieć niebagatelne znaczenie. Nie warto też jednak przesadzać z ogrzewaniem. Dowiedz się więcej.

  • Werewka/PAP

    Historia. Brudne ręce chirurgów zamiast leczyć uśmiercały 

    Jeszcze na początku XIX w. chirurdzy kroili pacjentów brudnymi rękami. Nie myli ich nawet po sekcji zwłok, gdy udawali się tuż po tym przyjmować porody. Nosili czarne fartuchy, by łatwiej było na nich ukryć ślady krwi. Lekarz, który wpadł na prostą zależność – brudne ręce – zakażenie – popadł w obłęd, bo środowisko nie dało mu wiary. Dlaczego tyle wieków musiało minąć od stworzenia mydła do jego powszechnego stosowania, również w medycynie? I komu udało się w końcu odkazić sale operacyjne?

  • P. Werewka

    Aromaterapia na pewno przyjemna

    Inhalacje z olejków eterycznych znane są od wieków, a i we współczesnych czasach mają wielu zwolenników. Na temat aromaterapii prowadzi się badania naukowe, ale często są one bardzo słabej jakości metodologicznej, a zatem nie można z nich wyciągać kategorycznego wniosku, że „działa” lub „nie działa”. Pewne jest zaś to, że o ile nie mamy alergii na jakiś olejek, aromaterapia nam nie zaszkodzi, a mamy duże szanse, że poprawi nam samopoczucie. To już coś.

  • Adobe Stock/amaxim

    Poezja ma większą moc niż myślisz

    Poezja może wpływać na zdrowie - koi samotność, może wspierać w trudnym leczeniu. Jej czytanie, zwłaszcza głośne, reguluje oddech i synchronizuje pracę serca. W pandemii stała się „liną ratunkową."

NAJNOWSZE

  • Adobe

    Chrzan – świąteczny superfood

    Gdy w Wielkanoc zasiadamy do stołu, chrzan pojawia się w wielu domach jako konieczny dodatek do jaj, białej kiełbasy czy żurku. Ten ostry, wyrazisty w smaku korzeń ma właściwości, którym zawdzięcza uznanie nie tylko smakoszy, lecz także lekarzy i naukowców. 

  • Komórki macierzyste – nadzieja w leczeniu cukrzycy

  • Czy rządzi nami „gadzi mózg”?

  • Równowaga energetyczna klucz do zdrowia

  • Etykiety alkoholu powinny ostrzegać o ryzyku raka

  • AdobeStock

    Trendy na TikToku: szkodliwe, a nawet niebezpieczne

    Obserwujemy dziś 10 tys. dzieci w wieku od 10 do 18 lat, które publikują niepokojące i niebezpieczne treści w aplikacji TikTok. Ich wspólne motto to „nie radzę sobie z życiem". Dzielą się smutkiem, żalem, treściami autoagresywnymi czy suicydalnymi. Gdy sytuacja jest krytyczna (np. dziecko siedzi na moście lub na torach), zawiadamiamy odpowiednie organy – mówi Kinga Szostko, twórczyni portalu bezpiecznedziecko.org, w którym edukuje rodziców przed zagrożeniami czyhającymi na najmłodszych w sieci.

  • Wielkanocna rzeżucha kontra złogi amyloidu

  • Bullying karmi się ciszą i samotnością