Z przewlekłą chorobą można pracować

Pracodawcy nie lubią zatrudniać chorych przewlekle. Cierpiący na takie schorzenia często je ukrywają. Tymczasem są to często bardzo zmotywowani i dobrzy pracownicy, a co 4. zatrudniony w UE ma chorobę przewlekłą.

Fot. PAP
Fot. PAP

Osoby przewlekle chore mają większe trudności ze znalezieniem zatrudnienia niż ludzie zdrowi. Z badań przeprowadzonych wśród pracodawców wynika, że 79 proc. z nich jest przekonanych o tym, iż na polskim rynku zdarza się odrzucanie kandydatury pracownika ze względu na stan zdrowia.

W Polsce osoby przewlekle chore nisko oceniają możliwość znalezienia pracy zgodnej ze swoimi kompetencjami. „Pracodawcy boją się, że cały czas będę  na zwolnieniu” - tego typu stwierdzenia padały w trakcie badań przeprowadzonych na zlecenie organizatorów kampanii społecznej „Choroba? Pracuję z nią.” W części fokusowej badacze rozmawiali z chorymi na  stwardnienie rozsiane, reumatoidalne zapalenie stawów oraz raka piersi.

Co więcej, okazało się również ludzie z widocznymi oznakami choroby przewlekłej, mają jeszcze mniejsze szanse na znalezienie pracy.

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Praca w nocy niebezpieczna dla zdrowia

Około 15-20 procent osób czynnych zawodowo Europejczyków pracuje na zmiany, w tym także w nocy. Badania wykazują, że taki tryb życia powoduje zaburzenie naturalnego rytmu, co z kolei może mieć wiele negatywnych skutków dla zdrowia.

- O tym moi rozmówcy mówili bardzo często. Kiedy choroba da już objawy, które widać na pierwszy rzut oka, pracodawcy nie chcą ich zatrudniać – mówi prowadząca badania Agnieszka Kilijanek – Cieślik, ekspert w zakresie opieki zdrowotnej.

Chorzy są rozgoryczeni, często otwarcie mówią, że pracodawcy wolą zatrudniać osoby ładne, wysportowane, które pasują do wizerunku nowoczesnej firmy. Ponadto odczuwają wiele ograniczeń, blokad, jeśli chodzi o kwestie rozwoju zawodowego. Są zadowolone, że w ogóle pracę mają. Nie chcą jej zmieniać, bo czują, że kolejna może być jeszcze gorsza. „Ja nie myślę o tym, czy mógłbym się rozwijać zawodowo, myślę tylko o tym, żeby jak najdłużej móc robić to, co w tej chwili robię.” – mówili w trakcie badań. 

Czy mówić pracodawcy o swojej chorobie?

Badani wyznali, że kiedy mogą, starają się nie mówić o tym, że są chorzy. Często, niestety, jest to racjonalne zachowanie.
- Dochodzi nawet do takich przypadków, że kiedy pracownik ujawni przed pracodawcą swoją chorobę, zostaje zwolniony. Trudno powiedzieć, jaka jest skala tego zjawiska, ale na pewno takie zdarzenia mają miejsce. „Dopóki mogę udaje zdrową osobę”.  „Boję się reakcji kolegów, przełożonego i tego, że będą oceniać, traktować inaczej” takie zdania słyszałam wielokrotnie -  mówi Kilijanek – Cieślik.

Słowa chorych potwierdza badanie przeprowadzone wśród pracodawców. 79 proc. ankietowanych przyznało, że na polskim rynku pracy zdarzają się przypadki odrzucenia kandydatury pracownika ze względu na stan zdrowia. 11 proc. powiedziało, że takie przypadki zdarzają się często.

- Nic więc dziwnego, że zdarzają się przypadki zatajenia przez potencjalnego pracownika prawdziwego stanu zdrowia, właśnie w obawie o obniżenie szans na zatrudnienie – komentuje Kilijanek – Cieślik.

95 proc. badanych pracodawców przyznaje, że zdarzają się przypadki zatajenia. 25 proc., a więc co czwarty, przyznaje, że takie sytuacje mają miejsce często.

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Praca w nocy niebezpieczna dla DNA

Jeśli możesz, w nocy nie pracuj. To niebezpieczne dla człowieka, zaburza bowiem zdolność ludzkiego organizmu do napraw uszkodzeń w DNA. Od tego zaś, jak komórki same się naprawiają, zależy nasze zdrowie.

Pracodawcy często nie zdają sobie sprawy z tego, że osoby przewlekle chore mogą być nawet bardziej zmotywowane do pracy  niż ludzie zdrowi. „Moja choroba sprawiła, że więcej od siebie wymagam”, „Lekarz często namawia mnie na zwolnienie, a ja chcę pracować” – tego typu stwierdzenia padały w badaniach.

- Widziałam w tych osobach taką motywację do życia, do podejmowania jakiś wielkich działań, tak wielką energię życiową, której życzyłabym i sobie, a także innym zdrowym ludziom. – podsumowuje Kilijanek – Cieślik.

Choroba przewlekła, odpowiednio leczona, często daje się bowiem opanować. 

- Staramy się stosować skuteczne terapie, które pozwalają opanować objawy. Stawiamy na opiekę ambulatoryjną, nie przetrzymujemy chorych w szpitalach, dajemy im szansę powrotu do społeczeństwa - mówi dr hab. Renata Duchnowska, Kierownik Kliniki Onkologii, z Wojskowego Instytutu Medycznego, Centralnego Szpitala Klinicznego MON.

Na dodatek, zupełnie bez przyczyny, choroby przewlekłe są kojarzone z osobami starszymi, które zaraz pójdą na emeryturę. Tymczasem rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej.

- Nie ma szerokiej świadomości, że kwestie chorób przewlekłych mogą dotyczyć ludzi młodych, którzy dopiero wchodzą w życie zawodowe i osób, które w tym życiu już aktywnie uczestniczą – mówi prof. Adam Stępień, kierownik Kliniki Neurologicznej, z Wojskowego Instytutu Medycznego, Centralnego Szpitala Klinicznego MON. 

Na dodatek współczesna medycyna dokonuje tak szybkich postępów, że osoby, które jeszcze kilka, kilkanaście lat temu były skazane na marginalizację zawodową, gdyż choroba szybko doprowadzała do inwalidztwa w krótkim okresie czasu, dziś są skutecznie leczone.

Przykładem jest stwardnienie rozsiane.

– To schorzenie w ciągu ostatnich 20-30 lat całkowicie zmieniło swoje oblicze. Dostępne dziś leki znakomicie działają u wielu osób, które po wielu latach aktywnej choroby, są w pełni sprawne fizycznie i umysłowo – mówi prof. Stępień.  

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Nobel z medycyny 2017. Pomyśl, czy masz zdrowy rytm

Możemy zmieniać rytm dobowy, ale płacimy za to wysoką cenę. Za odkrycie mechanizmów stojących za zmianami zależnymi od czasu trzech naukowców otrzymało właśnie nagrodę Nobla.

W Unii Europejskiej już dawno zauważono problem i skalę zjawiska występowania chorób przewlekłych. Badania dowodzą, ze prawie co czwarta pracująca osoba w Unii cierpi na tego typu schorzenie. 

- Stąd wdrażanie i promowanie różnego typu programów nakierunkowanych albo na powrót chorego do pracy albo na utrzymywanie go w aktywności zawodowej – mówi dr Andrzej Marcinkiewicz z Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi. 

Te działania skupiają się na monitorowaniu stanu zdrowia pracowników oraz na pozostawaniu w kontakcie  z nimi, tak by nawet na zwolnieniu wiedzieli, co się dzieje w firmie, by w każdej chwili  mogli wrócić do pracy. No i oczywiście na namawianiu ich na jak najszybszy powrót.

Tymczasem w Polsce do rzadkości należą programy wspierające powrót do pracy osób chorych przewlekle. 91 proc. pracodawców nie posiada takiego programu. W niektórych firmach są programy wsparcia dla osób z chorobami przewlekłymi, ale aż 38 proc. pracodawców przyznaje, że takich rozwiązań nie ma. Jeśli już są, polegają na uelastycznieniu czasu pracy, możliwości pracy zdalnej, okresowej możliwość pracy w zmniejszonym zakresie godzin. 

Anna Piotrowska (zdrowie.pap.pl)
 

ZOBACZ PODOBNE

  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Kiedy w domu jest za zimno… czyli zdrowie a niska temperatura

    Zbyt niska temperatura w domu na różne sposoby może sprzyjać kłopotom ze zdrowiem - przestrzegają eksperci. Dla niektórych już niewielka różnica utraty ciepła może mieć niebagatelne znaczenie. Nie warto też jednak przesadzać z ogrzewaniem. Dowiedz się więcej.

  • Werewka/PAP

    Historia. Brudne ręce chirurgów zamiast leczyć uśmiercały 

    Jeszcze na początku XIX w. chirurdzy kroili pacjentów brudnymi rękami. Nie myli ich nawet po sekcji zwłok, gdy udawali się tuż po tym przyjmować porody. Nosili czarne fartuchy, by łatwiej było na nich ukryć ślady krwi. Lekarz, który wpadł na prostą zależność – brudne ręce – zakażenie – popadł w obłęd, bo środowisko nie dało mu wiary. Dlaczego tyle wieków musiało minąć od stworzenia mydła do jego powszechnego stosowania, również w medycynie? I komu udało się w końcu odkazić sale operacyjne?

  • P. Werewka

    Aromaterapia na pewno przyjemna

    Inhalacje z olejków eterycznych znane są od wieków, a i we współczesnych czasach mają wielu zwolenników. Na temat aromaterapii prowadzi się badania naukowe, ale często są one bardzo słabej jakości metodologicznej, a zatem nie można z nich wyciągać kategorycznego wniosku, że „działa” lub „nie działa”. Pewne jest zaś to, że o ile nie mamy alergii na jakiś olejek, aromaterapia nam nie zaszkodzi, a mamy duże szanse, że poprawi nam samopoczucie. To już coś.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Poezja ma większą moc niż myślisz

    Platon nie widział miejsca dla poetów i poezji w idealnym państwie, ale jego postulat tylko przyczynia się do tym większego uznania jej siły oddziaływania na jednostki i społeczeństwo. We współczesności poezja wciąż jest czytana i tworzona, choć tomiki raczej nie są często kupowane w księgarniach - wiersze przeniosły się do internetu. Poezja może wpływać na zdrowie - koi samotność, może wspierać w trudnym leczeniu. Jej czytanie, zwłaszcza głośne, reguluje oddech i synchronizuje pracę serca. Jesienne ponure wieczory to doskonały moment na wiersze.

NAJNOWSZE

  • Kongres Zdrowie Polaków

    6. edycja Kongresu „Zdrowie Polaków” już w najbliższy poniedziałek

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Tegoroczna edycja Kongresu „Zdrowie Polaków odbędzie się pod hasłem „Nauka dla zdrowia społeczeństwa”. Serwis Zdrowie jest patronem medialnym wydarzenia. Wśród zaproszonych gości przedstawiciele świata medycyny, nauki, polityki.

  • Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Adobe Stock

    Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego

    W operacji bariatrycznej chodzi naprawdę o coś więcej niż zmniejszenie rozmiaru ciała, do którego pacjent przez lata potrafi się przyzwyczaić. Otyłość to choroba, którą bezwzględnie należy leczyć wszystkimi dostępnymi metodami, bo szerzy spustoszenie w organizmie. To nie jest wybór chorego – zaznacza prof. Wojciech Lisik chirurg bariatra, transplantolog. Wyjaśnia, na czym polega zabieg i jakiej recepty osobie z otyłością absolutnie wystawić nie można.

  • CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy