Vaccine Forum 2023

Już 20 października br. w Centrum Konferencyjnym Kopernik odbędzie się trzecia edycja kongresu Vaccine Forum organizowanego przez ekspertów Instytutu Ochrony Zdrowia i Porozumienia Na Rzecz Dobrych Praktyk w Szczepieniach. 

Fundacja Instytut Ochrony Zdrowia – Dr Nino Berdzuli
Fundacja Instytut Ochrony Zdrowia – Dr Nino Berdzuli

Wydarzenie to gromadzi specjalistów ds. immunizacji, z dziedziny bioetyki, mediów, zdrowia publicznego, by wspólnie, w jak najszerszym ujęciu naukowym, dyskutować o najnowszych osiągnięciach, badaniach i wyzwaniach związanych ze szczepieniami i z odpowiedzialnością społeczną. 

Eksperci podkreślają, że wciąż brakuje w Polsce szerokiej debaty publicznej na temat szczepień nie tylko dzieci, ale także dorosłych i nie związanych tylko z przeciwdziałaniem np. koronawirusowi. Statystyki pokazują, że wskaźnik wyszczepienia populacji przeciwko grypie spada. 

Do najważniejszych zagadnień zdrowotnych nieustannie trzeba więc wpisywać edukację społeczeństwa i profilaktykę, pamiętając, że to właśnie szczepienia dorosłych stanowią niezmiernie istotny czynnik zdrowia publicznego. Oczekując lepiej działającego systemu ochrony zdrowia, nie można zapominać, że wszyscy, także pacjenci, są jego częścią. Vaccine Forum będzie okazją do tego, by poruszyć najważniejsze wątki aktualnej problematyki związanej ze szczepieniami. 

Vaccine Forum uroczyście otworzy dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce, dr Nino Berdzuli. 

Dr Nino Berdzuli jest lekarzem i specjalistą ds. zdrowia publicznego z ponad 18-letnim doświadczeniem w zakresie zdrowia publicznego i reform sektora opieki zdrowotnej. Z wykształcenia jest położnikiem/ginekologiem. 

Przed objęciem stanowiska przedstawiciela WHO w Polsce i specjalnego wysłannika ds. reagowania kryzysowego w Ukrainie dr Berdzuli pełniła funkcję dyrektora Krajowego Programu Zdrowia w Kopenhadze, kierując i zarządzając największym oddziałem programów zdrowotnych Regionalnego Biura WHO w Europie. W latach 2015-2018 dr Berdzuli zajmowała stanowisko wiceministra pracy, zdrowia i spraw społecznych w Gruzji. 

W programie trzeciej edycji Vaccine Forum wybrzmią debaty dotyczące: 

•    wpływu sztucznej inteligencji na promocję szczepień; 
•    kalendarza szczepień i immunoprofilaktyki; 
•    promocji i profilaktyki zdrowotnej w miejscu pracy; 
•    skutecznego dialogu z pacjentami. 

Po raz trzeci wręczone zostaną również nagrody Vaccine Forum m.in. dla propagatora/propagatorki zdrowia czy instytucji publicznej działającej na rzecz szerzenia wiedzy z zakresu szczepień i profilaktyki zdrowotnej. 

Organizatorzy serdecznie zapraszają do udziału w wydarzeniu i bezpłatnej rejestracji uczestnictwa na: https://szczepienia-ioz.pl/. Program i materiały graficzne są dostępne do pobrania na: https://pap-mediaroom.pl/zdrowie-i-styl-zycia/vaccine-forum-2023. 

Źródło informacji: Fundacja Instytut Ochrony Zdrowia
 

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Photographee.eu

    Kiedy wybrać się po raz pierwszy z córką do ginekologa?

    Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa to duże przeżycie, ale lepiej jej nie odkładać. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to można pojawić się w gabinecie po roku od pierwszego krwawienia, nie później jednak niż do ukończenia przez młodą pacjentkę 15 lat. Przed wizytą warto porozmawiać o tym, co czeka ją w gabinecie – radzi dr n. med. Ewa Kuś, konsultant ds. ginekologii i położnictwa Grupy Luxmed.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Sól jodowana: jak ustrzegliśmy się poważnej choroby

    Niedobór jodu może wywołać chorobę charakteryzującą się głębokim ubytkiem możliwości intelektualnych. To właśnie on odpowiadał w dawnych czasach za występowanie na terenie Szwajcarii tzw. kretynizmu endemicznego. Polska ustrzegła się tego losu, bo w 1935 roku wprowadzono skuteczną profilaktykę - do soli kuchennej dodawany był jodek potasu.

  • fot. tanantornanutra/Adobe Stock

    Jak wygląda świat, gdy traci się wzrok?

    Pewnego dnia obudziłem się i już nic nie widziałem. Całe dzieciństwo przygotowywano mnie na ten moment, ale czy można być na to naprawdę gotowym? Największą szkołę życia dało mi morze. Ono buja każdego tak samo – opowiada Bartosz Radomski, fizjoterapeuta i przewodnik po warszawskiej Niewidzialnej Wystawie.

  • P. Werewka/PAP

    Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

    W okulistyce mamy za sobą kolejny krok milowy – przeszczep gałki ocznej. Na razie jednak to operacja kosmetyczna, bo nie umiemy jeszcze połączyć nerwów wzrokowych, a więc przywrócić widzenia. Wszystko jednak przed nami – wyraził nadzieję prof. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

NAJNOWSZE

  • Złośliwe nadciśnienie tętnicze wciąż istnieje

    Złośliwe nadciśnienie tętnicze to najcięższa postać nadciśnienia, stan ostry stanowiący bezpośrednie zagrożenie życia. Rokowanie pacjenta jest porównywalne z niekorzystnym przebiegiem chorób onkologicznych – stąd nazwa.

  • Współczesne wyroby tytoniowe i nikotynowe – nowe, ale czy lepsze?

  • Naukowcy o mineralnym panaceum stosowanym w medycynie alternatywnej

  • Przemoc relacyjna u dziewcząt to uderzenie w splot słoneczny

  • Młode influencerki na TikToku promują szkodliwą pielęgnację skóry

  • Adobe

    Czy rak szyjki macicy przejdzie do historii?

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Włoszka, która trzykrotnie zlekceważy zaproszenie na cytologię, może spodziewać się wizyty położnej środowiskowej w domu. Szwedka musi "odhaczyć" badanie, bo to jej zobowiązanie wobec ubezpieczyciela. Brytyjka dostaje pocztą zestaw do samodzielnego pobrania wymazu. A jak wygląda profilaktyka raka szyjki macicy i innych nowotworów kobiecych w Polsce? O to pytamy dr hab. n. med. Iwonę Gabriel – ginekolog-onkolog ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Anafilaksja – gdy życie zależy od adrenaliny

  • Taniec jest dobry dla mózgu

Serwisy ogólnodostępne PAP