Vaccine Forum 2023

Już 20 października br. w Centrum Konferencyjnym Kopernik odbędzie się trzecia edycja kongresu Vaccine Forum organizowanego przez ekspertów Instytutu Ochrony Zdrowia i Porozumienia Na Rzecz Dobrych Praktyk w Szczepieniach. 

Fundacja Instytut Ochrony Zdrowia – Dr Nino Berdzuli
Fundacja Instytut Ochrony Zdrowia – Dr Nino Berdzuli

Wydarzenie to gromadzi specjalistów ds. immunizacji, z dziedziny bioetyki, mediów, zdrowia publicznego, by wspólnie, w jak najszerszym ujęciu naukowym, dyskutować o najnowszych osiągnięciach, badaniach i wyzwaniach związanych ze szczepieniami i z odpowiedzialnością społeczną. 

Eksperci podkreślają, że wciąż brakuje w Polsce szerokiej debaty publicznej na temat szczepień nie tylko dzieci, ale także dorosłych i nie związanych tylko z przeciwdziałaniem np. koronawirusowi. Statystyki pokazują, że wskaźnik wyszczepienia populacji przeciwko grypie spada. 

Do najważniejszych zagadnień zdrowotnych nieustannie trzeba więc wpisywać edukację społeczeństwa i profilaktykę, pamiętając, że to właśnie szczepienia dorosłych stanowią niezmiernie istotny czynnik zdrowia publicznego. Oczekując lepiej działającego systemu ochrony zdrowia, nie można zapominać, że wszyscy, także pacjenci, są jego częścią. Vaccine Forum będzie okazją do tego, by poruszyć najważniejsze wątki aktualnej problematyki związanej ze szczepieniami. 

Vaccine Forum uroczyście otworzy dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce, dr Nino Berdzuli. 

Dr Nino Berdzuli jest lekarzem i specjalistą ds. zdrowia publicznego z ponad 18-letnim doświadczeniem w zakresie zdrowia publicznego i reform sektora opieki zdrowotnej. Z wykształcenia jest położnikiem/ginekologiem. 

Przed objęciem stanowiska przedstawiciela WHO w Polsce i specjalnego wysłannika ds. reagowania kryzysowego w Ukrainie dr Berdzuli pełniła funkcję dyrektora Krajowego Programu Zdrowia w Kopenhadze, kierując i zarządzając największym oddziałem programów zdrowotnych Regionalnego Biura WHO w Europie. W latach 2015-2018 dr Berdzuli zajmowała stanowisko wiceministra pracy, zdrowia i spraw społecznych w Gruzji. 

W programie trzeciej edycji Vaccine Forum wybrzmią debaty dotyczące: 

•    wpływu sztucznej inteligencji na promocję szczepień; 
•    kalendarza szczepień i immunoprofilaktyki; 
•    promocji i profilaktyki zdrowotnej w miejscu pracy; 
•    skutecznego dialogu z pacjentami. 

Po raz trzeci wręczone zostaną również nagrody Vaccine Forum m.in. dla propagatora/propagatorki zdrowia czy instytucji publicznej działającej na rzecz szerzenia wiedzy z zakresu szczepień i profilaktyki zdrowotnej. 

Organizatorzy serdecznie zapraszają do udziału w wydarzeniu i bezpłatnej rejestracji uczestnictwa na: https://szczepienia-ioz.pl/. Program i materiały graficzne są dostępne do pobrania na: https://pap-mediaroom.pl/zdrowie-i-styl-zycia/vaccine-forum-2023. 

Źródło informacji: Fundacja Instytut Ochrony Zdrowia
 

ZOBACZ PODOBNE

  • M.Kmieciński/PAP

    Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

    Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to jedna z najważniejszych chorób, z którymi boryka się okulistyka i najczęstsza przyczyną utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Dla lekarzy to wyzwanie, bo pacjenci często zgłaszają się zbyt późno, a wystarczy wykonać prosty test – podkreśla prof. dr hab. n. med. Sławomir Teper, okulista, chirurg witreoretinalny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • AdobeStock

    Jąkanie – gdy mowa nie nadąża za myślami

    Nawet aktorzy czy politycy się jąkają, ale przypadłość ta potrafi mocno utrudniać życie. Pojawia się zwykle w dzieciństwie. Szczęśliwie w większości przypadków ustępuje samoczynnie. Czasami potrzebna jest jednak pomoc specjalistów, więc trzeba być czujnym.

NAJNOWSZE

  • PAP/P. Werewka

    Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

    Za występowanie uzależnień wśród dzieci i młodzieży w dużej mierze odpowiadają czynniki środowiskowe, czyli to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu tych dzieci. Nastolatki przyznają, że sięgają po substancje psychoaktywne albo z ciekawości albo dlatego, że nie radzą sobie ze stresem, z wyzwaniami, że czują się samotni, przeciążeni presją wywieraną przez osoby dorosłe. O tym jakie są objawy uzależnienia u dziecka czy nastolatka - wyjaśnia dr n. med. Aleksandra Lewandowska, ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy

  • Adobe Stock

    CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

    Na każdego pacjenta z problemami sercowo-naczyniowymi należy spojrzeć szeroko i badać go także pod kątem cukrzycy i choroby nerek – przestrzegają specjaliści. Jak tłumaczą, mechanizmy leżące u podstaw tych chorób są ze sobą powiązane i wzajemnie się napędzają. W efekcie jedna choroba przyczynia się do rozwoju kolejnej.

  • Kobiety żyją dłużej – zwłaszcza w Hiszpanii

  • Badania: pozytywne nastawienie do starości wiąże się z lepszym zdrowiem w późnym wieku