Tag:
  • fot. M. Kmieciński, PAP

    Zmierz się, nie łam się

    Niektórzy z nas ważą się niemal codziennie – by kontrolować swój ciężar i ewentualnie szybko reagować na jego przyrost. Tymczasem równie ważne jest, aby raz na jakiś czas się zmierzyć. Okazuje się bowiem, że utrata kilku centymetrów może świadczyć o złym stanie naszych kości i rozwijającej się osteoporozie – ostrzegali specjaliści podczas inauguracji kampanii „Zmierz się z osteoporozą”. 

    7 minut czytania
  • Fot. Koalicja „Zmierz się z osteoporozą"

    Witamina D w profilaktyce i leczeniu osteoporozy - przyjazne rozwiązanie

    W profilaktyce osteoporozy kluczowe jest stałe utrzymywanie wystarczającego zaopatrzenia w witaminę D. Dane epidemiologiczne mówią jednak, że 90% populacji ma co najmniej niedostateczny poziom witaminy D, a ponad 60% ma poważny niedobór wymagający jego leczenia. Eksperci rekomendują więc regularną suplementację witaminy D, począwszy od pierwszych dni życia aż do późnej starości. Ale nie musi to być suplementacja codzienna.

    1 minuta czytania
  • Fot. PAP

    Problem z leczeniem osteoporozy w pandemii. Teraz też trzeba brać leki!

    Większość pacjentów z osteoporozą przyjmujących leki w zastrzykach w czasie pandemii mogło przerwać leczenie. To ogromne ryzyko złamań, które prowadzić mogą do trwałego kalectwa, a często także śmierci. O kontynuację terapii apeluje Elżbieta Kozik, prezes Polskich Amazonek Ruchu Społecznego, inicjatora kampanii „Osteomisja. Misja Ratunkowa dla Kości”.

    Elżbieta Kozik, działaczka społeczna, i Monika Grzegorowska
    6 minut czytania
  • Fot. PAP/M. Kmieciński

    Jesteś kobietą po pięćdziesiątce? Zadbaj o wapń!

    Po ukończeniu 51. roku życia aż o jedną piątą zwiększa się u kobiet zapotrzebowanie na wapń. Tymczasem prawdopodobnie tylko niespełna 12 proc. Polek w każdym wieku zjada wystarczająco dużo wapnia. Czas zatem na zmianę codziennej diety - dzięki regularnemu jedzeniu produktów bogatych w wapń można uniknąć jego niedoborów, a tym samym zmniejszyć ryzyko wielu problemów zdrowotnych, m.in. osteoporozy.

    Aleksandra Cichocka, dietetyczka
    6 minut czytania
  • Fot. PAP/P. Werewka

    Rak piersi? Rak prostaty? Terapia sterydami? Zadbaj o kości!

    Około 15 tysięcy mężczyzn zapada rocznie na raka prostaty. Około 16 tys. rocznie kobiet dostaje diagnozę raka piersi. U znacznej części z nich musi być stosowana terapia obniżająca wydzielanie hormonów płciowych. W wielu przypadkach ratuje ona życie, ale nie bez ceny – jej skutkiem ubocznym może być osteoporoza wtórna.

    5 minut czytania
  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Cichy złodziej kości – jak zapobiegać osteoporozie

    Jeśli myślisz, że osteoporoza to choroba starszych pań, to jesteś w błędzie. Niedobór wapnia i ubytek tkanki kostnej mogą zagrażać każdemu. Gorzko doświadczyła tego m.in. aktorka Gwyneth Paltrow.

    5 minut czytania
  • Fot. PAP/Zdjęcie ilustracyjne

    4 fakty o zdrowiu. Z zastrzeżeniami

    Znane są proste zasady dla zachowania zdrowia. To m.in: prawidłowa dieta, zachowanie szczupłej sylwetki, uprawianie sportu, szczepienia ochronne. Diabeł tkwi w szczegółach.

    5 minut czytania
  • Fot. PAP/T. Waszczuk

    Osteoporoza: jak jeść, by się nie łamać

    Na osteoporozę „pracujemy” w dzieciństwie i młodości, nie dostarczając wtedy potrzebnych składników z diety. Ale prawidłowa dieta i w późniejszym wieku ma olbrzymi wpływ na kości.

    5 minut czytania
  • Fot. PAP

    Osteoporoza – złamanie podczas kichnięcia

    W zaawansowanej osteoporozie nawet kichnięcie może spowodować złamanie kręgu. Osteoporoza nie boli, a choroba postępuje. Pacjent o tym, że jest chory, dowiaduje się często, gdy dojdzie do złamania.

    4 minuty czytania
  • Fot. Jakub Kamiński/PAP

    Dopóki robię szpagat, jest ze mną dobrze

    O tym, że osteoporoza to cichy złodziej kości, ponieważ nic nas nie boli, a nawet proste czynności mogą skończyć się złamaniem oraz o tym, że w wieku 82 lat można zrobić szpagat rozmawiamy z Heleną Norowicz, aktorką teatralną i filmową.

    Helena Norowicz
    5 minut czytania

NAJNOWSZE

  • PAP/P. Werewka

    Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

    Za występowanie uzależnień wśród dzieci i młodzieży w dużej mierze odpowiadają czynniki środowiskowe, czyli to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu tych dzieci. Nastolatki przyznają, że sięgają po substancje psychoaktywne albo z ciekawości albo dlatego, że nie radzą sobie ze stresem, z wyzwaniami, że czują się samotni, przeciążeni presją wywieraną przez osoby dorosłe. O tym jakie są objawy uzależnienia u dziecka czy nastolatka - wyjaśnia dr n. med. Aleksandra Lewandowska, ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

  • Morfologia trwa krócej niż zapuszczanie wąsów

  • "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

  • Adobe Stock

    CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

    Na każdego pacjenta z problemami sercowo-naczyniowymi należy spojrzeć szeroko i badać go także pod kątem cukrzycy i choroby nerek – przestrzegają specjaliści. Jak tłumaczą, mechanizmy leżące u podstaw tych chorób są ze sobą powiązane i wzajemnie się napędzają. W efekcie jedna choroba przyczynia się do rozwoju kolejnej.

  • Kobiety żyją dłużej – zwłaszcza w Hiszpanii

  • Badania: pozytywne nastawienie do starości wiąże się z lepszym zdrowiem w późnym wieku