Tag:
  • PAP/P. Werewka

    Robot Rosa pomógł naprawić kolano 75-latka

    Po zabiegu wspomaganym przez robota medycznego Rosa, 75-letni mężczyzna otrzymał implant prawego stawu kolanowego. Do domu wyszedł w pierwszej dobie po operacji. Jeszcze niedawno, kiedy nie było takich robotów, musiałby spędzić w szpitalu około tygodnia.

    6 minut czytania
  • Fot. Zimmer Biomet

    Kolano bez tajemnic

    Według danych NFZ, tylko w ubiegłym roku wykonano ok. 50 tys. operacji wymiany stawu kolanowego, z czego 85 proc. stanowią zabiegi wykonane pacjentom po raz pierwszy. System robotyczny wykorzystywany do takich operacji zbiera dane i podpowiada lekarzom dalsze postępowanie. Dzięki temu możliwa jest szybka pionizacja pacjenta - praktycznie następnego dnia staje na nogi i jest wypisywany ze szpitala do domu. To duża oszczędność dla NFZ.

    3 minuty czytania
  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Rak prostaty: więcej szans na zachowanie sprawności seksualnej

    Dzięki chirurgii robotowej leczenie raka prostaty zwiększają się szanse zarówno na skuteczne usunięcie nowotworu, jak i zachowanie funkcji seksualnych i trzymania moczu - mówi prof. Roman Sosnowski, kierownik Kliniki Urologii i Onkologii Urologicznej z Warmińsko-Mazurskiego Centrum Onkologii w Olsztynie. Przy klasycznych operacjach to nie zawsze było możliwe.

    Prof. Roman Sosnowski, urolog i Monika Grzegorowska
    7 minut czytania
  • PAP/ Kadr z filmu

    Grupa LUX MED otwiera ultranowoczesne Centrum Chirurgii Robotycznej

    Grupa LUX MED inwestuje w najnowszy model robota chirurgicznego, by za jego pomocą leczyć chorych na nowotwory. Zabiegi będą odbywać się w dwóch warszawskich placówkach. W Szpitalu Św. Elżbiety medycy zaopiekują się pacjentami, u których zdiagnozowano raka prostaty, natomiast w Szpitalu Św. Wincentego LUX MED Onkologia pacjentkami z rozpoznanym rakiem endometrium.

    2 minuty czytania
  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Czy roboty zastąpią pielęgniarki i opiekunów?

    Społeczeństwo się starzeje, a to oznacza, że coraz więcej osób będzie potrzebowało pomocy. To często duży problem dla i tak już nadwerężonej służby zdrowia. Wiele wskazuje na to, że ludźmi coraz częściej będą więc zajmowały się roboty. Potrafią już pomagać pielęgniarkom, dotrzymywać towarzystwa, przypominać o lekach, a nawet oferować prostą pomoc psychologiczną.

    5 minut czytania

NAJNOWSZE

  • AdobeStock

    Zanim kupisz przeczytaj skład

    W 2023 roku do GIS zgłoszono ponad 26 tys. nowych suplementów. "Tymczasem z raportu UOKiK i danych z Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynika, że nie wszystkie produkty zawierają deklarowane substancje w odpowiednich dawkach. Dlatego studenci farmacji postanowili zaanagażować się w kampanię edukacyjną" - mówi mgr farmacji Artur Chojnacki Przewodniczący PTSF.

  • Szkodliwy pocałunek? Czasem lepiej go unikać.

  • Mięśnie dna miednicy – nieodkryta część ciała

  • Pracodawcy wciąż zbyt mało zaangażowani w promocję zdrowia

  • Operacje bariatryczne w większości dają dobre wyniki

  • Adobe Stock

    Lex Szarlatan uderza w pseudoterapie

    Projekt nowelizacji Ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, nazywany też „Lex Szarlatan”, może całkowicie przekształcić rynek usług zdrowotnych, suplementów i tzw. terapii alternatywnych w Polsce. Zakłada m.in. zakaz promowania „uzdrowień” bez podstaw naukowych, obowiązek informowania o braku kwalifikacji medycznych oraz możliwość nakładania kar do 2 mln zł i blokowania treści w sieci przez Rzecznika Praw Pacjenta. O tym jakie konkretne zmiany to oznacza mówi mec. Karolina Pilawska.

  • Sprawdź, czy umiesz korzystać bezpiecznie ze słońca

  • Lato z komarami, swędzące lato

Serwisy ogólnodostępne PAP