Tag:
  • Co się dzieje z ciałem zanurzonym w wodzie

    Wodolecznictwo przeżywa renesans i jest stosowane w różnych dolegliwościach – od schorzeń skóry po depresję. Zanurzeniu w wodzie towarzyszyć może zarówno ukojenie, jak i szok czy euforia. Duże znaczenie dla zdrowia mają przy tym zawarte w wodzie sole i drobnoustroje. Warto o tym pamiętać, nim zdecydujemy się na kąpiel w morzu czy strumieniu.

    5 minut czytania
  • Fot. PAP

    Woda na terenach objętych powodzią nie nadaje się do picia

    Woda, która niszczy dobytek w czasie powodzi stanowi też duże zagrożenie dla zdrowia jest bowiem siedliskiem wielu niebezpiecznych bakterii i zarazków.

    3 minuty czytania
  • Fot.P.Werewka/PAP

    Talerz dziecka, gdy żar z nieba

    W upał warto zastąpić dziecku sute obiady, czymś lekkostrawnym. Na stole postawić owoce i warzywa, a zamiast gorącej zupy - chłodnik. Trzeba dopilnować jednak, by dziecko nie odwodniło się. Nawet niemowlaki powinny wypijać sporo płynów, ale maluchów karmionych piersią dodatkowo nie poimy wodą – przypomina dr hab. Michał Brzeziński, pediatra alergolog z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

    3 minuty czytania
  • Fot. Kima/Adobe Stock

    Woda nie wybacza błędów – zabiera nas w ciszy

    Woda to żywioł. I choć o tym wiemy, często ją lekceważymy – a ona nie wybacza błędów. Co roku życie w niej traci wiele osób, również tych, które doskonale pływają. Co robić, by bezpiecznie wrócić do domu? Czego wystrzegać się, ratując człowieka? I dlaczego alkohol dosłownie ciągnie nas na dno? – w rozmowie z Serwisem Zdrowie wyjaśnia ratownik medyczny Karol Bączkowski.

    mgr rat med. Karol Bączkowski i Klaudia Torchała
    7 minut czytania
  • Fot. Schlierner/Adobe Stock

    Skoki do wody – rozwaga to konieczność

    Skoki na główkę do wody to popularna rozrywka, szczególnie wśród młodych osób. Niestety, nierzadko są robione nierozważnie, w nieznanych miejscach, bez umiejętności, a nawet pod wpływem alkoholu i innych substancji. To czasami kończy się tragedią.

    5 minut czytania
  • Fot. PAP/M. Kmieciński

    Niedostateczny z picia wody w szkołach

    Woda do życia jest niezbędna. Dziecko składa się z niej w 80 proc., a jak pokazują badania – blisko 20 proc. uczniów jest znacznie odwodnionych. To przekłada się na gorsze samopoczucie na lekcjach, powoduje ból głowy, zmęczenie, gorszą koncentrację. Dobrą praktyką szkół powinny być poidełka i źródełka – uważa dr n. o zdr. Agnieszka Kozioł-Kozakowska, dietetyczka kliniczna, kierowniczka Pracowni Dietetyki Pediatrycznej UJ CM. 

    3 minuty czytania
  • Fot UNICEF

    Co czwarta osoba na świecie nie ma dostępu do bezpiecznej wody pitnej

    3,4 mld ludności nie może korzystać z bezpiecznych usług sanitarnych, a ok 2 mld nie może w swoich domach umyć rąk wodą i mydłem. Dziewczynki są prawie dwukrotnie częściej niż chłopcy odpowiedzialne za pozyskiwanie wody i na tę aktywność poświęcają codziennie więcej czasu – wynika z najnowszego raportu przygotowanego przez UNICEF i WHO.

    2 minuty czytania
  • Fot. Stowarzyszenie Woda!

    Co Polacy wiedzą o wodzie?

    Międzynarodowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności, obchodzony corocznie 7 czerwca, przypomina o tym, jak ważna jest jakość i bezpieczeństwo tego, co spożywamy – w tym właśnie wody. Tegoroczne święto obchodzone jest pod hasłem: 'Safer food, better health'.

    4 minuty czytania
  • Fot. PAP/Jacek Turczyk

    Nawadnianie organizmu ważne przez cały rok

    Dużo mówi się o piciu wody latem, szczególnie w upalne dni. Tymczasem zimą nasz organizm potrzebuje jej tyle samo, tyle że nie odczuwając pragnienia, często o tym zapominamy. Sprawdź co zrobić, żeby dobrze nawodnić swój organizm.

    2 minuty czytania
  • Fot. PAP

    Woda zdrowia doda? Sprawdź, co warto wiedzieć na jej temat

    Niedobór wody w organizmie – jego skutkiem może być nie tylko gorsza kondycja fizyczna, ale także słabszy intelekt i obniżony nastrój. Trzeba jednak wiedzieć, ile i co pić, aby jak najlepiej się czuć i sobie nie zaszkodzić.

    4 minuty czytania

NAJNOWSZE

  • AdobeStock/Halfpoint

    Operacje bariatryczne w większości dają dobre wyniki

    Jednym ze sposobów pomocy osobom z poważną otyłością są operacje bariatryczne, które polegają na zmniejszeniu objętości żołądka lub zmianie przebiegu przewodu pokarmowego. Stosowane metody są coraz lepsze, a naukowcy coraz dokładniej analizują długotrwałe skutki takich zabiegów. W większości efekty są pozytywne – wynika z badań.

  • Nie tylko kobiety mają latem problem z pęcherzem

  • Ludzkie ciało z termostatem

  • WHO ostrzega przed upałami: zachowaj chłodną głowę

  • Dieta planetarna wydłuża życie

  • AdobeStock

    Pracodawcy wciąż zbyt mało zaangażowani w promocję zdrowia

    Mamy coraz więcej dowodów na to, że produktywność pracowników jest bezpośrednio związana ze zdrową dietą i regularnymi ćwiczeniami. Tymczasem pracodawcy, choć podejmują pewne działania, by promować aktywność fizyczną u swoich pracowników, nie robią tego ze zbyt dużym zaangażowaniem.

  • Dlaczego tak bardzo lubimy bób?

  • Klimatyzacja w czasie upału. Mieć czy nie mieć?

Serwisy ogólnodostępne PAP