Woda na terenach objętych powodzią nie nadaje się do picia

Woda, która niszczy dobytek w czasie powodzi stanowi też duże zagrożenie dla zdrowia jest bowiem siedliskiem wielu niebezpiecznych bakterii i zarazków.

Fot. PAP
Fot. PAP

Opady deszczu mogły doprowadzić do podtopień źródeł wody, takich jak ujęcia wody pitnej i prywatne studnie, a to mogło wpłynąć na pogorszenie jakości wody przeznaczonej do spożycia.
 
„Na terenach dotkniętych powodzią mogą wystąpić problemy z dostępem do wody pitnej. Najlepiej  korzystać z wody butelkowanej. Woda kranowa może nie nadawać do spożycia albo może być zdatna do spożycia tylko po przegotowaniu” - ostrzega sanepid w wydanym 15 września komunikacie.

"Uwaga! Na zalanym terenie pij tylko wodę butelkowaną. Aktualne informacje dotyczące studni i przydatności wody kranowej do spożycia uzyskasz w Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej" – takie alerty rozsyłało także Rządowe Centrum Bezpieczeństwa do mieszkańców Opolszczyzny i Dolnego Śląska.

GIS ostrzega również, że nie wolno jeść produktów spożywczych z zalanych magazynów z żywnością lub restauracji. Taka żywność powinna zostać zutylizowana. 
„Radzimy, by nie spożywać produktów, które nie są hermetycznie zapakowane, a popijać jedynie wodę butelkowaną” – przypomina GIS.
 
- „Skażenia biologiczne i chemiczne tej wody mogą powodować poważne problemy. Zatrucia pokarmowe, a skończywszy na zagrożeniu życia wskutek zatruć chemicznych” – mówił w rozmowie z reporterem Radia ZET szef GIS dr Paweł Grzesiowski.

Fot. PAP

Woda zdrowia doda? Sprawdź, co warto wiedzieć na jej temat

Niedobór wody w organizmie – jego skutkiem może być nie tylko gorsza kondycja fizyczna, ale także słabszy intelekt i obniżony nastrój. Trzeba jednak wiedzieć, ile i co pić, aby jak najlepiej się czuć i sobie nie zaszkodzić.

Służby przypominają, że po ustąpieniu powodzi konieczna będzie dezynfekcja studni i badanie wody. Szczegółowe instrukcje oczyszczania studni po powodzi będą dostępne w powiatowych stacjach sanitarno-epidemiologicznych - informuje Główny Inspektorat Sanitarny.

Poniżej przypominamy kilka ostrzeżeń, wystosowanych przez specjalistów Głównego Inspektoratu:

ŻYWNOŚĆ

nie jedz, zwłaszcza nie podawaj dzieciom produktów, które:

  • zostały zalane, a nie są hermetycznie opakowane, nawet jeśli nie wykazują oznak zepsucia;
  • mają zmieniony zapach, barwę, smak, konsystencję;
  • mają widoczną pleśń lub zapach spleśniały, stęchły;
  • są w widoczny sposób zanieczyszczone lub posiadają obcy, chemiczny zapach;
  • są w opakowaniach pozbawionych etykiet;
  • są w puszkach o wydętych wieczkach;
  • nie spożywaj mięsa, które nie było badane oraz jego przetworów. Ani gotowanie, ani smażenie takiego produktu nie chroni przed zatruciem, zwłaszcza przed niebezpiecznymi dla człowieka włośniami;
  • wyrzuć wszystkie produkty żywnościowe oraz leki, które miały kontakt z wodą powodziową.

WODA

Najlepsza do picia, celów kulinarnych i podstawowej higieny osobistej jest woda butelkowana;
woda niebutelkowana przeznaczona do picia musi zostać odkażona - wodę gotujemy przez około 2-3 minut lub odkażamy specjalnymi preparatami i pastylkami. 

Fot. PAP/M. Kmieciński

Woda z mydłem często zdrowsza niż dezynfekcja

Coraz częściej i zwykle niepotrzebnie stosujemy chemikalia przeciw drobnoustrojom do odkażania swojego otoczenia. Tymczasem ich nadużywanie nie jest obojętne ani dla naszego zdrowia, ani dla środowiska - ostrzega ponad dwudziestu naukowców na łamach Environmental Science & Technology.

Uwaga!

  • odkażanie nie usuwa zanieczyszczeń chemicznych;
  • fala powodziowa niesie za sobą zanieczyszczenia chemiczne i bakteryjne groźne dla zdrowia i życia człowieka. Po ustąpieniu powodzi woda w studniach i zbiornikach wodnych nie nadaje się do picia. 
  • wodę z własnych studni można używać dopiero po oczyszczeniu i odkażeniu studni oraz po uzyskaniu pozytywnych wyników jakości wody. Po instrukcje dotyczące oczyszczania, dezynfekcji oraz środki chemiczne do tego celu należy zgłaszać się do lokalnej Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej;
  • wodę używaną do mycia zębów i płukania warzyw i owoców spożywanych na surowo, należy zawsze gotować przed użyciem.

CHOROBY ZAKAŹNE

  • jeśli to możliwe UNIKAJ KONTAKTU Z WODĄ POWODZIOWĄ - może być skażona, zwłaszcza dzieci nie powinny się bawić w wodach zalewowych;
  • w każdym przypadku wystąpienia biegunki, wymiotów, podwyższonej temperatury, bólów brzucha i tym podobnych objawów zatrucia pokarmowego – należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza;
  • na terenach powodziowych istnieje zagrożenie zarażeniem tężcem, dlatego w przypadku zranienia i kontaktu z brudna wodą należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza;
  • wszystkie przedmioty w domu dokładnie wymyj, a następnie poddaj dezynfekcji - przegotuj, wyparz;
  • wyposażenie kuchni - naczynia, sztućce dokładnie umyj, a następnie gotuj nie krócej niż 15 minut w wodzie z dodatkiem sody (1-2 łyżki na litr wody) w przykrytym naczyniu;
  • bieliznę pościelową i odzież dokładnie wypłucz, a następnie wypierz w jak najwyższych temperaturach, następnie wyprasuj gorącym żelazkiem.

NUMERY ALARMOWE
997 Policja
998 Państwowa Straż Pożarna
999 Pogotowie Ratunkowe
986 Straż Miejska
112 wspólny telefon alarmowy

Tu znajdziesz listę stacji sanitarno-epidemiologicznych:
https://www.gov.pl/web/gis/stacje-sanitarno-epidemiologiczne

Monika Grzegorowska, zdrowie.pap.pl

Źródła:

https://www.gov.pl/web/gis/komunikat-ws-dostepu-do-wody-pitnej-na-terenach-objetych-powodzia

https://www.gov.pl/web/rcb

Autorka

Monika Grzegorowska

Monika Grzegorowska - O dziennikarstwie marzyła od dziecka i się spełniło. Od zawsze to było dziennikarstwo medyczne – najciekawsze i nie do znudzenia. Wstępem była obrona pracy magisterskiej o błędach medycznych na Wydziale Resocjalizacji. Niemal całe swoje zawodowe życie związała z branżowym Pulsem Medycyny. Od kilku lat swoją wiedzę przekłada na bardziej przystępny język w Serwisie Zdrowie PAP, co doceniono przyznając jej Kryształowe Pióro. Nie uznaje poranków bez kawy, uwielbia wieczory przy ogromnym stole z puzzlami. Życiowe baterie ładuje na koncertach i posiadówkach z rodziną i przyjaciółmi.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Photographee.eu

    Kiedy wybrać się po raz pierwszy z córką do ginekologa?

    Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa to duże przeżycie, ale lepiej jej nie odkładać. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to można pojawić się w gabinecie po roku od pierwszego krwawienia, nie później jednak niż do ukończenia przez młodą pacjentkę 15 lat. Przed wizytą warto porozmawiać o tym, co czeka ją w gabinecie – radzi dr n. med. Ewa Kuś, konsultant ds. ginekologii i położnictwa Grupy Luxmed.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Sól jodowana: jak ustrzegliśmy się poważnej choroby

    Niedobór jodu może wywołać chorobę charakteryzującą się głębokim ubytkiem możliwości intelektualnych. To właśnie on odpowiadał w dawnych czasach za występowanie na terenie Szwajcarii tzw. kretynizmu endemicznego. Polska ustrzegła się tego losu, bo w 1935 roku wprowadzono skuteczną profilaktykę - do soli kuchennej dodawany był jodek potasu.

  • fot. tanantornanutra/Adobe Stock

    Jak wygląda świat, gdy traci się wzrok?

    Pewnego dnia obudziłem się i już nic nie widziałem. Całe dzieciństwo przygotowywano mnie na ten moment, ale czy można być na to naprawdę gotowym? Największą szkołę życia dało mi morze. Ono buja każdego tak samo – opowiada Bartosz Radomski, fizjoterapeuta i przewodnik po warszawskiej Niewidzialnej Wystawie.

  • P. Werewka/PAP

    Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

    W okulistyce mamy za sobą kolejny krok milowy – przeszczep gałki ocznej. Na razie jednak to operacja kosmetyczna, bo nie umiemy jeszcze połączyć nerwów wzrokowych, a więc przywrócić widzenia. Wszystko jednak przed nami – wyraził nadzieję prof. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock/digicomphoto

    Malaria – gotowi do diagnozy i leczenia?

    Osoby wracające z tropików i mające objawy chorobowe powinny być prowadzone przez ośrodki kliniczne. Malaria to pierwsza choroba, która powinna przyjść lekarzowi do głowy, gdy pacjent wraca z Afryki. Na dzień dobry powinno się wykonać diagnostykę potwierdzającą lub wykluczającą tę chorobę – twierdzi prof. Krzysztof Korzeniewski, specjalista medycyny morskiej i tropikalnej, epidemiologii, dermatologii i wenerologii.

  • Szkoła przyszpitalna oferuje coś więcej niż edukację

  • Rozmawiajmy szczerze z dzieckiem o śmierci

  • Sylkistyna i rezylastyna – nowe białka z polskiego laboratorium

  • Szybki test diagnozujący endometriozę

  • Adobe

    Sezon na kleszczowe zapalenie mózgu

    W Polsce rośnie liczba zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). W odróżnieniu od boreliozy, przeciwko KZM można się zaszczepić. Specjaliści zachęcają do immunizacji, bo choroba może mieć dramatyczny przebieg. A roznoszących KZM kleszczy, ze względu na ciepłe zimy, jest coraz więcej. 

  • Nadmiar soli sprzyja nie tylko nadciśnieniu i chorobom nerek

  • Czego nie wiecie o wit. B