-
„Zielone szpitale” – konieczność w obliczu zmian klimatu
Gdy świat płonie z powodu globalnego ocieplenia, gdy mapy pogody na zbliżające się lato są brązowe, a małe miasta już mają kłopot z wodą, szczególnie sektor medyczny powinien pomyśleć o byciu „zielonym”. Tym bardziej, że systemy ochrony zdrowia generują niemal 4,4 proc. globalnych emisji CO2. Obciążają środowisko bardziej niż lotnictwo czy stocznie.
6 minut czytania -
Szpital powiatowy=szpital pierwszego kontaktu
W Polsce mamy ponad 300 szpitali powiatowych. To placówki nierównomiernie rozmieszczone na mapie Polski i często nierentowne z punktu widzenia ekonomicznego, ale udzielają pomocy medycznej mieszkańcom w chorobach przewlekłych, ale również w nagłych sytuacjach. Powinno się je przekształcać, a nie likwidować – uważa Waldemar Malinowski, prezes Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych.
1 minuta czytania -
Pobyt w szpitalu a formalności. Czy opłaca się skorzystanie z polisy?
Materiał promocyjnyZarówno krótki jak i zdecydowanie dłuższy pobyt w szpitalu wiąże się zarówno z wydatkami, jak i stresem. Ciekawym rozwiązaniem, które pozwala zredukować część z problemów są ubezpieczenia szpitalne - pod warunkiem, że właściwie dobrano ich specyfikę do potrzeb pacjenta. Co warto wiedzieć o tej opcji analizując oferty?
3 minuty czytania -
Minister zdrowia: nie będzie umorzenia długów szpitali
Szpitale powiatowe są potrzebne. Nie będzie ich likwidacji, ale ewentualne ich przekształcanie w powiatowe ośrodki zdrowia z oddziałami dziennymi. Ich długi również nie będą umarzane, ale restrukturyzowane, by nie ważyły tak bardzo na funkcjonowaniu tych placówek – wyjaśniła minister zdrowia Izabela Leszczyna podczas IX Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.
2 minuty czytania -
Szpitale nie są samotnymi wyspami
Systemowi ochrony zdrowia potrzebna jest reforma konsolidacyjna. Nie można mówić o problemie finansowania szpitali w oderwaniu od całości. Aby nie stracić tej krytycznej części systemu, dłużej nie może trwać przerzucanie kosztów, które antagonizuje, zamiast zmuszać do współpracy. Trzeba też skrócić czas hospitalizacji – uważają eksperci od szpitalnictwa.
10 minut czytania -
Po szpitalu daj sobie czas na rekonwalescencję
Prawie co piąty hospitalizowany pacjent wraca do szpitala w ciągu 30 dni lub przez długi czas – już w domu - nie może dojść do siebie - wynika z najnowszych badań. Spowodowane jest to przejściowym okresem zwiększonej podatności na wszelkiego rodzaju zagrożenia, od upadków po zawały serca, nazywanego przez specjalistów zespołem poszpitalnym. Są sposoby, by go zminimalizować lub wręcz uniknąć.
6 minut czytania
NAJNOWSZE
-
Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy
Są różne typy cukrzycy. Często jednak wrzuca się je wszystkie do jednego worka, a to ogromny błąd. Czym jest cukrzyca typu 1, która dotyka ok. 10 proc. pacjentów z cukrzycą? Co wiadomo o przyczynach i jakie są jej objawy? – wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Grzegorz Dzida, diabetolog z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
-
Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test
-
Kiedy zacząć myć zęby dziecku?
-
Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne
-
Morfologia trwa krócej niż zapuszczanie wąsów