Paczka papierosów to jeden dzień życia mniej

Pierwsze dni stycznia to czas noworocznych postanowień. Jeśli wśród twoich znajduje się rzucenie palenia, być może najnowsze badania brytyjskich naukowców pomogą ci wytrwać w tym postanowieniu. Wynika z nich, że każdy wypalony papieros może skrócić przeciętną długość życia o około 20 minut.

AdobeStock/Nopphon
AdobeStock/Nopphon

Naukowcy z University College London oszacowali, że skrócenie oczekiwanej długości życia na jednego papierosa wynosi około 17 minut w przypadku mężczyzn i 22 minuty w przypadku kobiet. Wyniki swoich badań opublikowali 29 grudnia 2024 r. w czasopiśmie Addiction.
Według wcześniejszych danych z 2000 roku każdy wypalony papieros skraca życie o 11 minut. Nowe badanie pozwala na dokładniejsze wyliczenia i okazuje się, że jeden papieros skraca czas życia niemal dwukrotnie bardziej. 

„Oznacza to, że jeśli ktoś wypala paczkę 20 papierosów dziennie, traci prawie siedem godzin życia” – powiedziała dr Sarah Jackson, główna pracowniczka naukowa w grupie badawczej ds. alkoholu i tytoniu na UCL oraz główna autorka artykułu.
Jej zdaniem palenie nie wpływa na późniejszy okres życia lecz raczej niszczy życie mniej więcej w jego połowie, gdy jeszcze jesteśmy względnie zdrowi.

10 lat krócej

Badania zlecone przez brytyjski Departament Zdrowia i Opieki Społecznej obejmują dane dotyczące śmiertelności mężczyzn z British Doctors Study oraz dane dotyczące kobiet z Million Women Study. Wykazały one, że osoby, które paliły przez całe życie, traciły średnio około 10 lat życia w porównaniu z osobami, które nigdy nie paliły.

Podobne dane przedstawia Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom, które szacuje, że średnia długość życia palących Amerykanów jest co najmniej o 10 lat krótsza niż osób niepalących, zgodnie z danymi.

Fot. PAP

Rzuć palenie, żyj sto lat!

Jak wynika ze statystyk Światowej Organizacji Zdrowia, pokolenie naszych dzieci może być pierwszym, dla którego dożycie stu lat będzie rzeczą całkiem zwyczajną - pod pewnymi warunkami wszakże.

Również palący Polacy żyją średnio o 10 lat krócej niż niepalący, jednak niepokojące jest to, że o ile w innych krajach liczba palaczy spada, u nas - rośnie. Jak wynika z raportu Polskiej Akademii Nauk w 2019 r. do codziennego palenia przyznawało się 21 proc. Polaków. W 2023r. już 28,8 proc.

Im wcześniej tym lepiej, ale zawsze warto

Wiadomo też, że szkody spowodowane paleniem wydają się kumulować. A długość życia, którą można odzyskać rzucając palenie, może zależeć od kilku czynników, takich jak wiek i jak długo ktoś pali.

„Te badania wykazały, że osoby, które rzuciły palenie w bardzo młodym wieku – czyli w wieku 20 lat lub na początku 30 lat – mają podobną oczekiwaną długość życia jak osoby, które nigdy nie paliły. Ale wraz z wiekiem stopniowo tracisz trochę więcej, czego nie możesz odzyskać, rzucając palenie” – powiedziała. 

Specjaliści podkreślają jednak, że korzyść z rzucenia palenia odniesie się zawsze.

W swoim artykule Jackson i jej współpracownicy wyliczyli, że osoba paląca 10 papierosów dziennie, która rzuci palenie 1 stycznia, może zapobiec utracie całego dnia życia do 8 stycznia, utracie całego tygodnia życia do 20 lutego i całego miesiąca do 5 sierpnia. Do końca roku mogliby uniknąć utraty 50 dni oczekiwanej długości życia.

„Zaprzestanie palenia jest bez wątpienia najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla swojego zdrowia” – powiedziała Jackson. - „Im szybciej rzucisz palenie, tym dłużej będziesz żyć”.

Autorka

Monika Grzegorowska

Monika Grzegorowska - O dziennikarstwie marzyła od dziecka i się spełniło. Od zawsze to było dziennikarstwo medyczne – najciekawsze i nie do znudzenia. Wstępem była obrona pracy magisterskiej o błędach medycznych na Wydziale Resocjalizacji. Niemal całe swoje zawodowe życie związała z branżowym Pulsem Medycyny. Od kilku lat swoją wiedzę przekłada na bardziej przystępny język w Serwisie Zdrowie PAP, co doceniono przyznając jej Kryształowe Pióro. Nie uznaje poranków bez kawy, uwielbia wieczory przy ogromnym stole z puzzlami. Życiowe baterie ładuje na koncertach i posiadówkach z rodziną i przyjaciółmi.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

ZOBACZ PODOBNE

  • O czym mówią ścieki

    Wyniki badań ścieków są przez Japończyków śledzone równie pilnie, jak alarmy smogowe, gdy rośnie poziom np. norawirusów, służby wydają alert. Przed zagrożeniem „jelitówką” ostrzegani są też Szwedzi. W Polsce mieszkańcy stolicy mogą na stronach wodociągów sprawdzić aktualną sytuację covidową. A ostrzeżenie wydano, gdy w ściekach pojawiło się polio.

  • AdobeStock

    Alkohol wcale nie rozgrzewa na chłodzie

    Dzisiejszej nocy wiele osób sięgnie nie tylko po przysłowiową lampkę szampana. I choć siarczystych mrozów raczej nie należy się spodziewać, to silnego chłodu już tak. A połączenie alkoholu i zimna bywa zdradliwe.

  • Adobe

    Postanowienie noworoczne: z przyjemnością o siebie zadbam

    Będę się więcej ruszać, lepiej odżywiać, mniej denerwować, porzucę nałogi – to najczęstsze postanowienia noworoczne Polaków. Co zrobić, żeby tym razem udało się nam wytrwać w postanowieniu? Trzeba zadbać, by ich realizacja dawała nam satysfakcję, sprawiała przyjemność.

  • PAP

    Nikotyna zabiera wolność

    Zdrowie publiczne to nie tylko zapobieganie chorobom zakaźnym, to również inne zagrożenia związane np. z nałogami. Młodzieży nie przekonana fakt, że palenie to krótsze życie, ryzyko chorób, ale argument, że nikotyna zabiera im wolność – zaznacza dr hab. n.med. Łukasz Balwicki, konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia publicznego.

NAJNOWSZE

  • O czym mówią ścieki

    Wyniki badań ścieków są przez Japończyków śledzone równie pilnie, jak alarmy smogowe, gdy rośnie poziom np. norawirusów, służby wydają alert. Przed zagrożeniem „jelitówką” ostrzegani są też Szwedzi. W Polsce mieszkańcy stolicy mogą na stronach wodociągów sprawdzić aktualną sytuację covidową. A ostrzeżenie wydano, gdy w ściekach pojawiło się polio.

  • Chatbot-psychoterapeuta? Lepiej zachować ostrożność

  • Pompy insulinowe również dla pacjentów po 26. roku życia

  • Alkohol wcale nie rozgrzewa na chłodzie

  • Krioterapia – zimno ratujące życie 

  • Adobe

    Bezpłatne badania genetyczne

    W 2025 roku w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej pacjenci będą mieli dostęp do dwóch bezpłatnych badań genetycznych – poinformowało Ministerstwo Zdrowia. To nowoczesna metoda diagnostyki prenatalnej oraz precyzyjna metoda wykrywania mutacji odpowiedzialnych za rozwój nowotworów.

  • Jedynacy kontra rodzeństwo – kto ma lepiej?

  • Kiedy do psychiatry, a kiedy do psychologa