Paczka papierosów to jeden dzień życia mniej
Pierwsze dni stycznia to czas noworocznych postanowień. Jeśli wśród twoich znajduje się rzucenie palenia, być może najnowsze badania brytyjskich naukowców pomogą ci wytrwać w tym postanowieniu. Wynika z nich, że każdy wypalony papieros może skrócić przeciętną długość życia o około 20 minut.
Naukowcy z University College London oszacowali, że skrócenie oczekiwanej długości życia na jednego papierosa wynosi około 17 minut w przypadku mężczyzn i 22 minuty w przypadku kobiet. Wyniki swoich badań opublikowali 29 grudnia 2024 r. w czasopiśmie Addiction.
Według wcześniejszych danych z 2000 roku każdy wypalony papieros skraca życie o 11 minut. Nowe badanie pozwala na dokładniejsze wyliczenia i okazuje się, że jeden papieros skraca czas życia niemal dwukrotnie bardziej.
„Oznacza to, że jeśli ktoś wypala paczkę 20 papierosów dziennie, traci prawie siedem godzin życia” – powiedziała dr Sarah Jackson, główna pracowniczka naukowa w grupie badawczej ds. alkoholu i tytoniu na UCL oraz główna autorka artykułu.
Jej zdaniem palenie nie wpływa na późniejszy okres życia lecz raczej niszczy życie mniej więcej w jego połowie, gdy jeszcze jesteśmy względnie zdrowi.
10 lat krócej
Badania zlecone przez brytyjski Departament Zdrowia i Opieki Społecznej obejmują dane dotyczące śmiertelności mężczyzn z British Doctors Study oraz dane dotyczące kobiet z Million Women Study. Wykazały one, że osoby, które paliły przez całe życie, traciły średnio około 10 lat życia w porównaniu z osobami, które nigdy nie paliły.
Podobne dane przedstawia Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom, które szacuje, że średnia długość życia palących Amerykanów jest co najmniej o 10 lat krótsza niż osób niepalących, zgodnie z danymi.
Również palący Polacy żyją średnio o 10 lat krócej niż niepalący, jednak niepokojące jest to, że o ile w innych krajach liczba palaczy spada, u nas - rośnie. Jak wynika z raportu Polskiej Akademii Nauk w 2019 r. do codziennego palenia przyznawało się 21 proc. Polaków. W 2023r. już 28,8 proc.
Im wcześniej tym lepiej, ale zawsze warto
Wiadomo też, że szkody spowodowane paleniem wydają się kumulować. A długość życia, którą można odzyskać rzucając palenie, może zależeć od kilku czynników, takich jak wiek i jak długo ktoś pali.
„Te badania wykazały, że osoby, które rzuciły palenie w bardzo młodym wieku – czyli w wieku 20 lat lub na początku 30 lat – mają podobną oczekiwaną długość życia jak osoby, które nigdy nie paliły. Ale wraz z wiekiem stopniowo tracisz trochę więcej, czego nie możesz odzyskać, rzucając palenie” – powiedziała.
Specjaliści podkreślają jednak, że korzyść z rzucenia palenia odniesie się zawsze.
W swoim artykule Jackson i jej współpracownicy wyliczyli, że osoba paląca 10 papierosów dziennie, która rzuci palenie 1 stycznia, może zapobiec utracie całego dnia życia do 8 stycznia, utracie całego tygodnia życia do 20 lutego i całego miesiąca do 5 sierpnia. Do końca roku mogliby uniknąć utraty 50 dni oczekiwanej długości życia.
„Zaprzestanie palenia jest bez wątpienia najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla swojego zdrowia” – powiedziała Jackson. - „Im szybciej rzucisz palenie, tym dłużej będziesz żyć”.