Paczka papierosów to jeden dzień życia mniej

Pierwsze dni stycznia to czas noworocznych postanowień. Jeśli wśród twoich znajduje się rzucenie palenia, być może najnowsze badania brytyjskich naukowców pomogą ci wytrwać w tym postanowieniu. Wynika z nich, że każdy wypalony papieros może skrócić przeciętną długość życia o około 20 minut.

AdobeStock/Nopphon
AdobeStock/Nopphon

Naukowcy z University College London oszacowali, że skrócenie oczekiwanej długości życia na jednego papierosa wynosi około 17 minut w przypadku mężczyzn i 22 minuty w przypadku kobiet. Wyniki swoich badań opublikowali 29 grudnia 2024 r. w czasopiśmie Addiction.
Według wcześniejszych danych z 2000 roku każdy wypalony papieros skraca życie o 11 minut. Nowe badanie pozwala na dokładniejsze wyliczenia i okazuje się, że jeden papieros skraca czas życia niemal dwukrotnie bardziej. 

„Oznacza to, że jeśli ktoś wypala paczkę 20 papierosów dziennie, traci prawie siedem godzin życia” – powiedziała dr Sarah Jackson, główna pracowniczka naukowa w grupie badawczej ds. alkoholu i tytoniu na UCL oraz główna autorka artykułu.
Jej zdaniem palenie nie wpływa na późniejszy okres życia lecz raczej niszczy życie mniej więcej w jego połowie, gdy jeszcze jesteśmy względnie zdrowi.

10 lat krócej

Badania zlecone przez brytyjski Departament Zdrowia i Opieki Społecznej obejmują dane dotyczące śmiertelności mężczyzn z British Doctors Study oraz dane dotyczące kobiet z Million Women Study. Wykazały one, że osoby, które paliły przez całe życie, traciły średnio około 10 lat życia w porównaniu z osobami, które nigdy nie paliły.

Podobne dane przedstawia Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom, które szacuje, że średnia długość życia palących Amerykanów jest co najmniej o 10 lat krótsza niż osób niepalących, zgodnie z danymi.

Fot. PAP

Rzuć palenie, żyj sto lat!

Jak wynika ze statystyk Światowej Organizacji Zdrowia, pokolenie naszych dzieci może być pierwszym, dla którego dożycie stu lat będzie rzeczą całkiem zwyczajną - pod pewnymi warunkami wszakże.

Również palący Polacy żyją średnio o 10 lat krócej niż niepalący, jednak niepokojące jest to, że o ile w innych krajach liczba palaczy spada, u nas - rośnie. Jak wynika z raportu Polskiej Akademii Nauk w 2019 r. do codziennego palenia przyznawało się 21 proc. Polaków. W 2023r. już 28,8 proc.

Im wcześniej tym lepiej, ale zawsze warto

Wiadomo też, że szkody spowodowane paleniem wydają się kumulować. A długość życia, którą można odzyskać rzucając palenie, może zależeć od kilku czynników, takich jak wiek i jak długo ktoś pali.

„Te badania wykazały, że osoby, które rzuciły palenie w bardzo młodym wieku – czyli w wieku 20 lat lub na początku 30 lat – mają podobną oczekiwaną długość życia jak osoby, które nigdy nie paliły. Ale wraz z wiekiem stopniowo tracisz trochę więcej, czego nie możesz odzyskać, rzucając palenie” – powiedziała. 

Specjaliści podkreślają jednak, że korzyść z rzucenia palenia odniesie się zawsze.

W swoim artykule Jackson i jej współpracownicy wyliczyli, że osoba paląca 10 papierosów dziennie, która rzuci palenie 1 stycznia, może zapobiec utracie całego dnia życia do 8 stycznia, utracie całego tygodnia życia do 20 lutego i całego miesiąca do 5 sierpnia. Do końca roku mogliby uniknąć utraty 50 dni oczekiwanej długości życia.

„Zaprzestanie palenia jest bez wątpienia najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla swojego zdrowia” – powiedziała Jackson. - „Im szybciej rzucisz palenie, tym dłużej będziesz żyć”.

Autorka

Monika Grzegorowska

Monika Grzegorowska - O dziennikarstwie marzyła od dziecka i się spełniło. Od zawsze to było dziennikarstwo medyczne – najciekawsze i nie do znudzenia. Wstępem była obrona pracy magisterskiej o błędach medycznych na Wydziale Resocjalizacji. Niemal całe swoje zawodowe życie związała z branżowym Pulsem Medycyny. Od kilku lat swoją wiedzę przekłada na bardziej przystępny język w Serwisie Zdrowie PAP, co doceniono przyznając jej Kryształowe Pióro. Nie uznaje poranków bez kawy, uwielbia wieczory przy ogromnym stole z puzzlami. Życiowe baterie ładuje na koncertach i posiadówkach z rodziną i przyjaciółmi.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe

    Czy cukier jest zdrowszy od syropu glukozowo-fruktozowego?

    Prezydent Donald Trump ogłosił, że Coca-Cola, po rozmowie z nim, zgodziła się używać cukru trzcinowego zamiast syropu glukozowo-fruktozowego (HFCS) w swoich napojach sprzedawanych w USA. W Europie producent tego napoju w klasycznej wersji używa cukru, ale HFCS występuje w wielu innych produktach. O to, czy jego ograniczenie może zatrzymać epidemię otyłości i poprawić zdrowotność społeczeństwa, wciąż spierają się naukowcy. 

  • Adobe Stock

    Jak rzucić palenie

    Wychodzenie z nałogu nikotynowego bywa długotrwałe, ponieważ nikotyna silnie uzależnia – pobudza mózgowy układ nagrody, wyzwalając dopaminę, czyli tzw. hormon szczęścia. To sprawia, że organizm zaczyna kojarzyć palenie z przyjemnością i ulgą, a zerwanie z tym mechanizmem wymaga czasu i zmiany nawyków. Trzeba nauczyć się zajmować i mózg, i ręce czymś innym oraz radzić sobie w sytuacjach, które uruchamiają odruch sięgania po nikotynę. O sposobach wychodzenia z nikotynizmu opowiada dr n. med. Magdalena Cedzyńska z Narodowego Instytutu Onkologii – PIB.

  • fot. Łukasz Kamiński

    Potrzeba większej edukacji w sprawie HIV

    Materiał promocyjny

    Polska potrzebuje edukacji, większego zainteresowanie testami w kierunku HIV i szerszego dostępu do profilaktyki przedekspozycyjnej - wnioski z panelu eksperckiego „Profilaktyka skojarzona jako odpowiedź na współczesne wyzwania związane z HIV/AIDS w Polsce”

  • AdobeStock

    Szybka reakcja może uratować życie

    Choć większość osób wie, że anoreksja jest trudna w leczeniu, to już nie wszyscy zdają sobie sprawę, że jest to choroba, która może skończyć się przedwczesną śmiercią. Tymczasem zdaniem specjalistów szybka reakcja na pierwsze sygnały psychiczne - zanim jeszcze pojawią się widoczne objawy fizyczne - może zwiększyć szanse na skuteczne leczenie aż o 50 proc.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Między cukrem trzcinowym i białym znak równości

    Cukier trzcinowy to wciąż sacharoza, czyli ta sama cząsteczka, która zawarta jest w cukrze białym. Na ich tle syrop glukozowo-fruktozowy nie jawi się wcale „zdrowszą” alternatywą – wyjaśnia dr Katarzyna Wolnicka, specjalistka w dziedzinie dietetyki i edukacji żywieniowej z Instytutu Zrównoważonego Żywienia.

  • Czy cukier jest zdrowszy od syropu glukozowo-fruktozowego?

  • Co warto wiedzieć o antyoksydantach

  • Badanie: ponad połowa mężczyzn podejrzewa u siebie problem z erekcją

  • Co się dzieje z ciałem człowieka, gdy trafi w nie piorun

  • Adobe

    Salmonella – sprytna i śmiertelnie niebezpieczna

    Latem szczególnie łatwo o zatrucia pokarmowe wywołane przez bakterie z rodzaju Salmonella. Wysoka temperatura sprzyja namnażaniu tych drobnoustrojów w żywności, zwłaszcza gdy nie jest ona właściwie przechowywana. W efekcie salmonelloza – infekcja pokarmowa spowodowana przez pałeczki Salmonella – staje się w wakacje częstym problemem zdrowotnym. 

  • Nie przedawkuj fluoru w herbacie

  • W upały pij wodę, ilekroć czujesz pragnienie

Serwisy ogólnodostępne PAP