Polska i Europa Środkowa mogą zostać biotechnologicznymi potęgami 

15 miliardów złotych — to szacunkowa wartość polskiego rynku biotechnologicznego, rosnącego w tempie około 10 proc. rocznie. Jak przekonywali goście konferencji CEBioForum2023 w Warszawie, na naszych oczach Polska i cała Europa Środkowo-Wschodnia stają się jednym z globalnych centrów biotechnologicznego boomu.

Fot. Marta Żylak
Fot. Marta Żylak

Utrzymanie tego trendu zależy jednak od dalszego zaangażowania zarówno administracji, jak i prywatnych inwestorów.

CEBioForum to platforma spotkań przedstawicieli startupów i firm biotechnologicznych z inwestorami i reprezentantami administracji publicznej, zwłaszcza agend rządowych związanych z sektorem biotechnologii, rozwoju nauki czy badań medycznych. Wydarzenie ma prestiżowy i ugruntowany charakter – konferencja zorganizowana została po raz 21, a gospodarzami poprzednich spotkań były m.in. Nowy Jork, Budapeszt czy Brno.  

Do stolicy Polski na tegoroczną konferencję przybyło wielu gości z całego świata, a przede wszystkim z krajów Europy Środkowo-Wschodniej. To właśnie nad Wisłą, z racji wielkości i potencjału naszego kraju, najczęściej nawiązują, rozwijają i koordynują współpracę zarówno największe, globalne koncerny, jak i mniejsze przedsiębiorstwa czy startupy nie tylko z Polski, ale również z krajów bałtyckich, Czech, Słowacji, Węgier czy Ukrainy. 

- Ostatnie lata stały pod znakiem dynamicznego rozwoju polskiej i środkowoeuropejskiej biotechnologii: nasze firmy opracowują innowacyjne leki i produkty, absolwenci naszych uczelni pracują w renomowanych laboratoriach i instytutach. Nie tak dawno nie istnieliśmy na biotechnologicznej mapie świata, a dziś na warszawskiej giełdzie ciągle przybywa spółek z tego sektora – napisał w liście do uczestników konferencji Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii, który objął honorowy patronat nad wydarzeniem.

Mocne strony regionu

Podczas CEBioForum2023 przypomniano, że rosnący potencjał branży biotechnologicznej w naszej części Europy opiera się na kilku kluczowych filarach. Są nimi: silne zaplecze naukowe (ośrodki akademickie, instytuty naukowe), duża liczba doskonale wykształconych absolwentów, efektywne wykorzystanie rządowego i unijnego wsparcia dla innowacyjnych projektów. 

© European Union, 2021

Europejski Plan Walki z Rakiem – czyli jak UE chce powstrzymać raka

Przedstawiony niedawno przez Komisję Europejską unijny plan przeciwdziałania epidemii chorób nowotworowych (tzw. cancer plan) ma budżet wynoszący 4 mld euro. Sprawdź, jakiego rodzaju konkretne działania będą wspierane w ramach tej inicjatywy oraz kto będzie mógł skorzystać z finansowego wsparcia w tym zakresie.

- Polska jest stosunkowo dużym i rosnącym rynkiem obejmującym farmaceutyki, wyroby medyczne oraz produkty biotechnologii rolniczej. Jest to również istotny czynnik dla rozwoju firm działających w tym sektorze, a także ważny argument dla inwestorów zagranicznych planujących ulokować pieniądze w Polsce – podkreślała dr Magdalena Kulczycka, dyrektor Związku Firm Biotechnologicznych BioForum, instytucji organizującej CEBioForum 2023.

Tradycyjny stereotyp towarzyszący biotechnologii — wyobrażenie o niezrozumiałych eksperymentach przeprowadzanych w zaciszu laboratoriów, powoli odchodzi do lamusa. Zarówno pandemia COVID-19, jak i rosnący deficyt zdrowotny europejskich społeczeństw spowodował, że rozwój tego sektora znajduje się dziś w centrum zainteresowania nie tylko politycznych decydentów, ale i wszystkich obywateli. Co więcej, biotechnologia staje się jedną z istotnych gałęzi innowacyjnej gospodarki, tworząc tysiące nowych, dobrze płatnych miejsc pracy i zapewniając zamówienia wielu podwykonawcom. 

- Nasze kraje posiadają wielowiekową tradycję owocnej współpracy, a rozwój biotechnologii i medycyny stanowi jej kolejną płaszczyznę. Sektory te z definicji nie mogą mieć charakteru lokalnego, wymagając stałej wymiany doświadczeń oraz wiedzy między ekspertami z różnych branż oraz regionów świata – tłumaczyła Aušrinė Armonaitė, minister gospodarki i innowacji Litwy. 

W programie tegorocznej edycji wydarzenia znalazło się pięć dyskusji panelowych, poświęconych takim zagadnieniom jak: rozwój branży biotech w Europie, inwestycje i nowe technologie w biotechnologii, potencjał polskiego rynku biotechnologicznego czy wpływ ESG na firmy biotechnologiczne. 

- Osiągamy kolejne sukcesy, czego przykładem jest zeszłoroczna, przełomowa decyzja o dopuszczeniu  na rynek amerykański i europejski pierwszego leku biologicznego z grupy mAb wyprodukowanego w Polsce. Musimy mieć jednak świadomość, że to początek długiego i niełatwego procesu umacniania się naszego kraju na globalnym rynku biotechnologicznym, zdominowanym przez kraje znacznie bardziej od nas doświadczone w opracowywaniu leków biologicznych – wyjaśniał Piotr Korycki, prezes zarządu Polpharma Biologics S.A. 

© European Union,2019

Kraje UE w różnym zakresie wdrażają regulacje wspierające środowisko wolne od dymu

O średnio 14 lat krócej żyje około połowa palaczy w porównaniu z niepalącymi. Nic dziwnego, że europejskie państwa stosują szereg działań, które mają na celu ograniczenie nikotynizmu w ich społeczeństwach. Wciąż jednak w Unii Europejskiej pali około 26 proc. dorosłych. Sprawdź, co robi Unia Europejska, by ten odsetek był mniejszy.

Założone w 1935 roku przedsiębiorstwo jest dziś największą polską firmą biotechnologiczną, zajmującą się rozwojem i wytwarzaniem leków biopodobnych.

- Oczywiście nie byłoby tego sukcesu gdyby nie najlepszy zespół Polpharma Biologics – 1047wyjątkowych osób, które działają z pasją i determinacją - dodał Piotr Korycki.

Horyzont Europa i HERA - największe programy B&R w UE

Wspólny mianownik tak kolejnych wystąpień, jak i kuluarowych spotkań z przedstawicielami polskich i zagranicznych firm i startupów, stanowiła refleksja nad wpływem rozwoju sektora biotech na pozycję Europy w zglobalizowanym świecie. Zaledwie rzut oka na geopolityczną mapę współczesnego świata prowadzi do konkluzji, że demografia czy baza surowcowa naszego kontynentu nie może równać się z tą amerykańską, chińską czy indyjską. Szansą dla UE na utrzymanie swej konkurencyjności i dynamiki rozwoju są właśnie inwestycje w innowacje — stąd szereg gigantycznych projektów wspierających R&D, realizowanych dziś przez agendy unijne i rządowe. 

- Horyzont Europa, największy w historii Unii program w zakresie badań naukowych i innowacji czy HERA, czyli kompleksowa polityka zdrowotna, pokazują skalę mobilizacji państw i instytucji europejskich oraz ich chęć uczestniczenia w globalnym wyścigu technologicznym – zauważył dr Andrzej Ryś, dyrektor do spraw systemów opieki zdrowotnej, produktów medycznych i innowacji w Komisji Europejskiej.

Uczestnicy konferencji przypominali, że choć perspektywy dla polskiego i środkowoeuropejskiego sektora biotech są optymistyczne, to nie należy osiadać na laurach. Dalszego zacieśniania wymaga współpraca pomiędzy nauką a biznesem, a część firm wciąż ma problemy z pozyskaniem finansowania na innowacyjne projekty. Wiele przedsiębiorstw, po osiągnięciu pierwszych sukcesów, decyduje się na przeniesienie się na inne rynki, głównie amerykański. Za oceanem czekają na nich bowiem ulgi podatkowe, bliskość i otwartość na współpracę największych instytutów naukowych oraz wielkie możliwości finansowe inwestorów.  

- Tak jak w przyrodzie, tak w sektorze innowacji nic nie może istnieć bez odpowiedniego ekosystemu. To dla UE olbrzymie wyzwanie — tworzy ją bowiem 27 państw z 27 różnymi systemami prawnymi czy politykami zdrowotnymi. Jednak potencjał naszego kontynentu jest na tyle olbrzymi, że po prostu szkoda go nie wykorzystać – powiedziała Claire Skentelbery, dyrektor generalna EuropaBio, największej i najbardziej wpływowej grupy przemysłu biotechnologicznego w Europie. 

Grafika PAP/Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Odkryj podwójne oblicze selenu i cynku

Cynk i selen to jedne z najbardziej popularnych składników suplementów diety. W reklamach podkreśla się, że wzmacniają włosy i paznokcie, zwiększają płodność, a nawet „oczyszczają organizm z toksyn”. Prawda jest inna.

Podobnie jak w innych dziedzinach, tak w sektorze biotechnologicznym katalizatorami pozytywnych trendów są konkretne osoby czy firmy, szczególnie zaangażowane w tworzenie oraz rozwój odpowiedniego ekosystemu wspierającego innowacje. To właśnie im przyznane zostały nagrody specjalne konferencji — CEBioForum Awards.

W kategorii „Najbardziej Innowacyjny Startup” zwyciężyła firma MODICA, doceniona za opracowanie modułowego rozwiązania do monitorowania i nadzorowania pracy urządzeń laboratoryjnych wykorzystywanych w bioprodukcji. Laureatem kategorii „Najbardziej Wpływowa Postać” został prof. Piotr Garstecki, z sukcesem łączący pracę naukową i aktywność biznesową, pełniąc funkcję prezesa i współzałożyciela innowacyjnej spółki Scope Fluidics. Z kolei nagrodą specjalną kapituła konkursu uhonorowała dr Alicję Puścian z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego Polskiej Akademii Nauk. Jury doceniło wkład młodej badaczki w rozwój neurologii behawioralnej oraz podnoszenie tematu równości płci w środowisku akademickim.

Źródło materiału partnerskiego: PAP MediaRoom 
 

ZOBACZ PODOBNE

  • Fot. PAP - kadr z filmu

    Sanofi: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki ocaliły ponad 150 milionów ludzi

    Materiał promocyjny

    „Kluczowe jest przyjęcie proaktywnego podejścia w ramach systemu opieki zdrowotnej, koncentrując się na zapobieganiu chorobom, a nie czekaniu na leczenie po ich wystąpieniu. ” - powiedziała Goze Umurhan, General Manager Vaccines, Central & South Europe MCO, Sanofi.

  • zdj.AdobeStock

    Świat wspiera Afrykę w walce z małpią ospą

    Epidemia mpox w Afryce to stan zagrożenia zdrowia publicznego o znaczeniu międzynarodowym (PHEIC) – ogłosiła Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). To najwyższy poziom alarmu zgodnie z Międzynarodowymi Przepisami Zdrowotnymi (IHR). Aby wesprzeć kraje afrykańskie w walce z epidemią, Komisja Europejska koordynuje zakup i darowiznę 215 tys. dawek szczepionki.

  • zdj. pexels

    Co może oznaczać ból żeber przy dotyku?

    Materiał promocyjny

    Żebra to istotna część układu szkieletowego człowieka. Ich głównym zadaniem jest ochrona narządów klatki piersiowej, takich jak serce i płuca. Odgrywają też rolę w procesie oddychania – stanowią miejsce przyczepu mięśni odpowiedzialnych za ruchy oddechowe, a także umożliwiają zmiany objętości klatki piersiowej.

  • zdj.P.Werewka

    Techniki wspomaganego rozrodu nie wywołują raka u dzieci

    Wokół technik wspomaganego rozrodu (assisted reproductive technology, ART) narosło wiele mitów. Z jednym z nich, dotyczącym zwiększonej zapadalności na nowotwory dzieci urodzonych z ich pomocą, rozprawili się francuscy badacze. 

NAJNOWSZE

  • Kongres Zdrowie Polaków

    6. edycja Kongresu „Zdrowie Polaków” już w najbliższy poniedziałek

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Tegoroczna edycja Kongresu „Zdrowie Polaków odbędzie się pod hasłem „Nauka dla zdrowia społeczeństwa”. Serwis Zdrowie jest patronem medialnym wydarzenia. Wśród zaproszonych gości przedstawiciele świata medycyny, nauki, polityki.

  • Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Adobe Stock

    Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego

    W operacji bariatrycznej chodzi naprawdę o coś więcej niż zmniejszenie rozmiaru ciała, do którego pacjent przez lata potrafi się przyzwyczaić. Otyłość to choroba, którą bezwzględnie należy leczyć wszystkimi dostępnymi metodami, bo szerzy spustoszenie w organizmie. To nie jest wybór chorego – zaznacza prof. Wojciech Lisik chirurg bariatra, transplantolog. Wyjaśnia, na czym polega zabieg i jakiej recepty osobie z otyłością absolutnie wystawić nie można.

  • CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy