Większe kwalifikacje pielęgniarek i położnych = bezpieczeństwo pacjentów
Prowadzony przez Naczelną Izbę Pielęgniarek i Położnych projekt „Wsparcie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych” zakłada przeszkolenie 35 000 osób na bezpłatnych kursach specjalistycznych i kwalifikacyjnych. Cykl konferencji pozwoli na podwyższenie kwalifikacji tej grupy zawodowej, co przełoży się na podwyższenie bezpieczeństwa pacjentów. Projekt trwa do końca 2023 roku, a kursy sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Wartość projektu to 112 mln zł.
Pandemia COVID-19 postawiła ochronę zdrowia przed całym spektrum wyzwań. Ponieważ wirusolodzy ostrzegają, że zakażenia wirusem SARS-CoV-2 nie są ostatnim zagrożeniem epidemicznym, z którym przyszło się nam zmierzyć, kluczowa jest zatem walka ze skutkami pandemii i przygotowanie się na kolejne epidemie. COVID-19 udowodnił, że konieczne jest zwiększanie zakresu kompetencji zawodowych pielęgniarek i położnych w trosce o bezpieczeństwo pacjentów.
Projekt „Wsparcie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych”, finansowany ze środków unijnych, ma pomóc osiągnąć ten cel. Zakłada on przeszkolenie do końca 2023 roku 35 000 osób z całej Polski. W bezpłatnych kursach może wziąć udział każda pielęgniarka i położna, niezależnie od formy zatrudnienia.
Projekt obejmuje 13 kursów specjalistycznych i 3 kwalifikacyjne. Szczegółowa lista szkoleń dostępna jest na stronie www.nipip.pl w zakładce „Projekt”.
Kolejne spotkanie w cyklu konferencji „Kwalifikacje pielęgniarek i położnych a bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów” – Konferencja Okręgowych Rad Pielęgniarek i Położnych województwa warmińsko-mazurskiego odbędzie się 23 lutego w hotelu Willa Port w Ostródzie przy ul. Mickiewicza 17.
Prelegenci:
- dr n. med. Krystyna Piskorz-Ogórek, konsultant krajowa w dziedzinie pielęgniarstwa pediatrycznego;
- mgr Beata Binek, wojewódzki konsultant w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologiczno-położniczego;
- dr hab. Mariola Głowacka, prof. UMK, przewodnicząca Krajowej Rady Akredytacyjnej Szkół Pielęgniarek i Położnych.
Podczas konferencji odbędzie się debata z przedstawicielami władz i ochrony zdrowia.
W debacie udział wezmą: wiceprezes NRPiP Mariola Łodzińska, przewodnicząca ORPiP w Elblągu Halina Nowik, przewodnicząca ORPiP w Olsztynie Maria Danielewicz.
Zaproszenie skierowano do senator Bogusławy Orzechowskiej, poseł Elżbiety Gelert, wojewody warmińsko-mazurskiego Artura Chojeckiego, marszałka województwa warmińsko-mazurskiego Gustawa Brzezina, burmistrza miasta Ostróda Zbigniewa Michalaka, dyrektora Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Andrzeja Zakrzewskiego oraz konsultantów wojewódzkich w dziedzinach pielęgniarstwa.
Kontakt do organizatora:
urszula.kochanowska@medicalevents.pl
Źródło informacji prasowej: NIPIP