Wrzesień o kobiecych nowotworach. Zapraszamy na konferencję

Wrzesień to miesiąc świadomości nowotworów ginekologicznych. Z tej okazji w Narodowym Instytut Onkologii – Państwowym Instytucie Badawczym w Warszawie odbędzie się konferencja, na której omawianych będzie szereg zagadnień związanych z diagnostyką i leczeniem tej grupy chorób. Start: sobota, 2 września, godz. 10.30. Planowana jest transmisja na portalu Serwis Zdrowie.

Infografika/organizator konferencji
Infografika/organizator konferencji

Zgodnie z danymi Krajowego Rejestru Nowotworów rocznie ok. 73 530 kobiet otrzymuje diagnozę nowotworu, przy czym mniej więcej 14 proc. raków umiejscowionych jest w narządach rodnych. Ponad 13500 kobiet umiera co roku na nowotwory kobiece, z czego połowa, ok. 6600, na same nowotwory ginekologiczne.

W świetle tych liczb i korzystając z faktu, że wrzesień jest w przestrzeni publicznej uznany za miesiąc, w którym zwracamy szczególną uwagę na nowotwory ginekologiczne, Polskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej wraz ze Stowarzyszeniem Kobiet Onkologii Polskiej RAK MISJA postanowiło podjąć działania, które umożliwią większe dotarcie z powyższym tematem zarówno do pacjentek, ich rodzin, potencjalnych pacjentek jak i decydentów w opiece zdrowotnej.

Wiele nowotworów kobiecych można wykryć we wczesnym stadium rozwoju, dzięki czemu szanse na wyleczenie są duże. Nadto nawet w zaawansowanych stadiach medycyna nie jest już bezradna.

Już 2 września, o godz. 10.30 w Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie, w gronie menadżerów i lekarzy, konsultantów wojewódzkich i krajowych, dyrektorów szpitali, przedstawicieli MZ i AOTMiT, podsumujemy dotychczasowe sukcesy w diagnostyce i leczeniu nowotworów kobiecych i zastanowimy się wspólnie nad wyzwaniami jakie stawia przed nami wzrost zachorowalności na te nowotwory.

Spotkanie będzie dostępne pod adresem: www.live.medicalartgroup.pl/wrzesien2023/ 

Konferencję prowadzić będzie Aleksandra Kurowska, redaktor naczelna portalu "Co w zdrowiu?".    

Jeżeli są Państwo zainteresowani udziałem w Konferencji prosimy o kontakt mailowy: sekretariat@ptgo.pl

Program konferencji

  • 10.30- 10.35

Otwarcie konferencji: Prof. dr hab. n. med. Włodzimierz Sawicki - prezes PTGO, Dr n. med. Anna Dańska - Bidzińska – prezes RAK MISJA, Prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński – konsultant krajowy ds. ginekologii onkologicznej

  • 10.35- 10.50 

Epidemiologia nowotworów kobiecych– prognozy - dr hab. n. med.  Joanna Didkowska

  • 10.50- 11.10 

Ginekologia onkologiczna 2023 okiem eksperta - prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński – konsultant krajowy ds. ginekologii onkologicznej

  • 11.10- 11.30

Ginekologia onkologiczna 2023 okiem menadżera - wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski

  • 11.30 – 11:45

”Po pierwsze PROFILAKTYKA” - posłanka Barbara Dziuk

  • 11.45 – 12.00

 Krajowa Sieć Onkologiczna – perspektywy rozwoju ginekologii onkologicznej w KSO -prof. dr hab. n. med. Adam Maciejczyk

  • 12.00 – 12.30

Dyskusja, pytania od dziennikarzy

  • 12.30 – 13.00 Przerwa
  • 13.00 – 14.30

Panel dyskusyjny: Chora z nowotworem ginekologicznym w koordynowanej opiece podstawowej – współpraca specjalisty z lekarzem pierwszego kontaktu w zakresie follow-up kobiet z nowotworami ginekologicznymi.

Moderacja: Dr Artur Prusaczyk

  • ORGANIZATOR:

Polskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej

  • PARTNERZY STRATEGICZNI PROJEKTU:

Stowarzyszenie Kobiet Onkologii Polskiej RAKMISJA
Stowarzyszenie IFIC Polska

  • PATRONAT:

Krajowy Konsultant ds. Ginekologii Onkologicznej, Prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński
Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie

PATRONI  MEDIALNI:
Polska Agencja Prasowa, cowzdrowiu.pl

jw, zdrowie.pap.pl

ZOBACZ PODOBNE

  • Fot. PAP - kadr z filmu

    Sanofi: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki ocaliły ponad 150 milionów ludzi

    Materiał promocyjny

    „Kluczowe jest przyjęcie proaktywnego podejścia w ramach systemu opieki zdrowotnej, koncentrując się na zapobieganiu chorobom, a nie czekaniu na leczenie po ich wystąpieniu. ” - powiedziała Goze Umurhan, General Manager Vaccines, Central & South Europe MCO, Sanofi.

  • zdj.AdobeStock

    Świat wspiera Afrykę w walce z małpią ospą

    Epidemia mpox w Afryce to stan zagrożenia zdrowia publicznego o znaczeniu międzynarodowym (PHEIC) – ogłosiła Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). To najwyższy poziom alarmu zgodnie z Międzynarodowymi Przepisami Zdrowotnymi (IHR). Aby wesprzeć kraje afrykańskie w walce z epidemią, Komisja Europejska koordynuje zakup i darowiznę 215 tys. dawek szczepionki.

  • zdj. pexels

    Co może oznaczać ból żeber przy dotyku?

    Materiał promocyjny

    Żebra to istotna część układu szkieletowego człowieka. Ich głównym zadaniem jest ochrona narządów klatki piersiowej, takich jak serce i płuca. Odgrywają też rolę w procesie oddychania – stanowią miejsce przyczepu mięśni odpowiedzialnych za ruchy oddechowe, a także umożliwiają zmiany objętości klatki piersiowej.

  • zdj.P.Werewka

    Techniki wspomaganego rozrodu nie wywołują raka u dzieci

    Wokół technik wspomaganego rozrodu (assisted reproductive technology, ART) narosło wiele mitów. Z jednym z nich, dotyczącym zwiększonej zapadalności na nowotwory dzieci urodzonych z ich pomocą, rozprawili się francuscy badacze. 

NAJNOWSZE

  • AdobeStock

    Paraliżujący strach przed lataniem

    Zbliża się majówka, a niedługo potem wakacje – to czas, kiedy wiele osób decyduje się na podróże. Niektóre z nich wymagają lotu samolotem. Ale co zrobić, jeśli boimy się latać?

  • Tłuszcze trans – metaboliczna trucizna

  • Cyfrowe technologie służą seniorom

  • Sarkoidoza – zagadkowa choroba o wielu obliczach

  • Niedoceniane badania laboratoryjne

  • Adobe

    Tłuszcze trans – metaboliczna trucizna

    Na początku XX wieku chemicy znaleźli sposób, by z taniego oleju roślinnego uzyskać produkt wyglądem i konsystencją przypominający masło, ale nie jełczejący i kosztujący grosze. Tak narodziły się tłuszcze trans – kulinarne wunderwaffe ery fast foodu. Dziś te same izomery są traktowane przez epidemiologów jak bomba z opóźnionym zapłonem: Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że co roku odbierają życie nawet 183 tys. osób i wciąż pozostają zagrożeniem dla 5 mld ludzi na świecie.

  • Przeszczep mikrobioty w chorobie alkoholowej

  • Komórki macierzyste – nadzieja w leczeniu cukrzycy