Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Zapisz się na newsletter Pobierz powiadomienia
Do góry

Serwis zdrowie.pap.pl

01.02.2019 , 11:54 Aktualizacja: 11.02.2019, 15:01

Biała sobota: powiedzmy rakowi NIE!

Wiktor Szczepaniak

Już w najbliższą sobotę, 2 lutego, można bez skierowania uzyskać bezpłatną, specjalistyczną poradę lub konsultację w placówkach onkologicznych i hematoonkologicznych na terenie całego kraju.

Konsultacja lekarska/Fot. PAP/P.Werewka Konsultacja lekarska/Fot. PAP/P.Werewka

W związku z obchodzonym w poniedziałek (4 lutego 2019 r.) XIX Światowym Dniem Walki z Rakiem (World Cancer Day), Polska Unia Onkologii wraz z partnerami już po raz dziewiętnasty organizuje „Dzień Drzwi Otwartych”, czyli tzw. białą sobotę, na terenie placówek onkologicznych i hematoonkologicznych w całym kraju.
 
Szczegółowa lista ośrodków, w których będzie można skorzystać z bezpłatnych porad, konsultacji i badań onkologicznych znajduje się na stronie internetowej Polskiej Unii Onkologii.

Wczesne wykrycie nowotworu bardzo zwiększa szanse na wyleczenie

„Nie chodzi o to, żeby raka, czy też mówiąc ogólnie nowotworów, się bać. To strach często powoduje że unikamy badań profilaktycznych, czy bagatelizujemy wczesne objawy. Światowy Dzień Walki z Rakiem ma po raz kolejny uświadomić ludziom, że o zdrowie trzeba aktywnie walczyć: żyć na tyle zdrowo, na ile to możliwe i wykonywać badania profilaktyczne, a jeśli nowotwór już zostanie zdiagnozowany, stawić mu czoła i nie uciekać się do tzw. alternatywnych, niesprawdzonych metod. Tę walkę można i trzeba wygrać" - podkreśla prof. Grzegorz W. Basak, kierownik Katedry i Kliniki Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych WUM.

W sumie, w akcji "Dzień Drzwi Otwartych" uczestniczyć będzie 26 ośrodków medycznych z 20 polskich miast (najwięcej z Warszawy). Choć „biała sobota” obchodzona będzie głównie w dużych aglomeracjach miejskich, to jednak  jest kilka wyjątków. Przykładem mniejszych miejscowości biorących udział w akcji są Siedlce, Mińsk Mazowiecki i Łuków. 

W programie "białej soboty" można znaleźć m.in. takie „atrakcje”, jak: 

 • Szkolenie z samobadania piersi i jąder;
 • Wykłady na temat żywienia w profilaktyce chorób nowotworowych; 
 • Bezpłatne badania mammograficzne, cytologiczne, USG;
 • Pomiar składu i masy ciała,
 • Pomiar stężenia glukozy we krwi;
 • Pomiar ciśnienia tętniczego;
 • Konsultacje psychologiczne;
 • Konsultacje dietetyczne;
 • Konsultacje fizjoterapeutyczne;
 • Konsultacje lekarskie;
 • Poradnictwo anty-nikotynowe;
 • Pokazy udzielania pierwszej pomocy;
 • Warsztaty z ćwiczeń relaksacyjnych;
 • Promocja Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem,

i wiele innych (w zależności od ośrodka). 

Czujność onkologiczna: obowiązek nie tylko lekarza, lecz także pacjenta 

Przewodnim hasłem obchodów tegorocznego Światowego Dnia Walki z Rakiem jest apel Polskiej Unii Onkologii i całego środowiska onkologów polskich o wspólne, ponad podziałami i ponad-resortowe intensywne działania na rzecz zapewnienia wszystkim chorym na nowotwory w naszym kraju równego dostępu do europejskich standardów kompleksowej, koordynowanej i najwyższej jakości opieki onkologicznej - stosownie do postulatów zawartych w Paryskiej Karcie Walki z Rakiem z 2000 r.

„Przed całym światem stoją obecnie wielkie wyzwania związane z sytuacją epidemiologiczną i demograficzną. Prognozy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskazują na podwojenie liczby nowych zachorowań na nowotwory w ciągu najbliższych 15-20 lat. Rak staje się głównym zabójcą ludzi w XXI wieku” - podkreślają eksperci z Polskiej Unii Onkologii.

Z najnowszych danych epidemiologicznych, opublikowanych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny wynika, że w Polsce nowotwory złośliwe są główną przyczyną przedwczesnej umieralności wśród kobiet - odpowiadają za 40 proc. wszystkich zgonów pań przed 75. r. ż. (winne temu są przede wszystkim raki: tchawicy, oskrzeli i płuca oraz piersi). U mężczyzn za przedwczesną śmierć odpowiadają przede wszystkim choroby układu krążenia, ale nowotwory złośliwe plasują się na drugim miejscu (przede wszystkim – nowotwory układu oddechowego).

W świetle powyższych faktów warto wziąć sobie do serca zalecenie ekspertów, aby w dzisiejszych czasach wykazywać się wzmożoną czujnością onkologiczną, przy czym nie chodzi tu tylko o lekarzy (zwłaszcza pierwszego kontaktu), lecz także o samych pacjentów, czyli każdego z nas. 

Pod tym pojęciem kryje się nie tylko wykonywanie adekwatnych dla danego wieku i płci regularnych badań kontrolnych, lecz także uważne przyglądanie się sobie na co dzień (samoobserwacja). Chodzi m.in. o: samobadanie piersi, oglądanie znamion i innych zmian skórnych, obserwację wydalin (m.in. stolec, mocz), oglądanie wydzielin (np. wycieki z dróg rodnych, brodawek sutkowych, nosa), itd. 

Więcej informacji o praktycznych sposobach zapobiegania chorobom nowotworowym można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia

Vik, zdrowie.pap.pl

Id materiału: 1093

Najnowsze

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.