Biała sobota: powiedzmy rakowi NIE!

Już w najbliższą sobotę, 2 lutego, można bez skierowania uzyskać bezpłatną, specjalistyczną poradę lub konsultację w placówkach onkologicznych i hematoonkologicznych na terenie całego kraju.

Konsultacja lekarska/Fot. PAP/P.Werewka
Konsultacja lekarska/Fot. PAP/P.Werewka

W związku z obchodzonym w poniedziałek (4 lutego 2019 r.) XIX Światowym Dniem Walki z Rakiem (World Cancer Day), Polska Unia Onkologii wraz z partnerami już po raz dziewiętnasty organizuje „Dzień Drzwi Otwartych”, czyli tzw. białą sobotę, na terenie placówek onkologicznych i hematoonkologicznych w całym kraju.
 
Szczegółowa lista ośrodków, w których będzie można skorzystać z bezpłatnych porad, konsultacji i badań onkologicznych znajduje się na stronie internetowej Polskiej Unii Onkologii.

Wczesne wykrycie nowotworu bardzo zwiększa szanse na wyleczenie

„Nie chodzi o to, żeby raka, czy też mówiąc ogólnie nowotworów, się bać. To strach często powoduje że unikamy badań profilaktycznych, czy bagatelizujemy wczesne objawy. Światowy Dzień Walki z Rakiem ma po raz kolejny uświadomić ludziom, że o zdrowie trzeba aktywnie walczyć: żyć na tyle zdrowo, na ile to możliwe i wykonywać badania profilaktyczne, a jeśli nowotwór już zostanie zdiagnozowany, stawić mu czoła i nie uciekać się do tzw. alternatywnych, niesprawdzonych metod. Tę walkę można i trzeba wygrać" - podkreśla prof. Grzegorz W. Basak, kierownik Katedry i Kliniki Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych WUM.

W sumie, w akcji "Dzień Drzwi Otwartych" uczestniczyć będzie 26 ośrodków medycznych z 20 polskich miast (najwięcej z Warszawy). Choć „biała sobota” obchodzona będzie głównie w dużych aglomeracjach miejskich, to jednak  jest kilka wyjątków. Przykładem mniejszych miejscowości biorących udział w akcji są Siedlce, Mińsk Mazowiecki i Łuków. 

W programie "białej soboty" można znaleźć m.in. takie „atrakcje”, jak: 

  • Szkolenie z samobadania piersi i jąder;
  • Wykłady na temat żywienia w profilaktyce chorób nowotworowych; 
  • Bezpłatne badania mammograficzne, cytologiczne, USG;
  • Pomiar składu i masy ciała,
  • Pomiar stężenia glukozy we krwi;
  • Pomiar ciśnienia tętniczego;
  • Konsultacje psychologiczne;
  • Konsultacje dietetyczne;
  • Konsultacje fizjoterapeutyczne;
  • Konsultacje lekarskie;
  • Poradnictwo anty-nikotynowe;
  • Pokazy udzielania pierwszej pomocy;
  • Warsztaty z ćwiczeń relaksacyjnych;
  • Promocja Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem,

i wiele innych (w zależności od ośrodka). 

Czujność onkologiczna: obowiązek nie tylko lekarza, lecz także pacjenta 

Przewodnim hasłem obchodów tegorocznego Światowego Dnia Walki z Rakiem jest apel Polskiej Unii Onkologii i całego środowiska onkologów polskich o wspólne, ponad podziałami i ponad-resortowe intensywne działania na rzecz zapewnienia wszystkim chorym na nowotwory w naszym kraju równego dostępu do europejskich standardów kompleksowej, koordynowanej i najwyższej jakości opieki onkologicznej - stosownie do postulatów zawartych w Paryskiej Karcie Walki z Rakiem z 2000 r.

Grafika: Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Badania przesiewowe pomagają uciec przed rakiem

Jeśli po osiągnięciu pewnego wieku zwlekasz z wykonaniem cytologii, mammografii czy kolonoskopii, popełniasz duży błąd.

„Przed całym światem stoją obecnie wielkie wyzwania związane z sytuacją epidemiologiczną i demograficzną. Prognozy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskazują na podwojenie liczby nowych zachorowań na nowotwory w ciągu najbliższych 15-20 lat. Rak staje się głównym zabójcą ludzi w XXI wieku” - podkreślają eksperci z Polskiej Unii Onkologii.

Z najnowszych danych epidemiologicznych, opublikowanych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny wynika, że w Polsce nowotwory złośliwe są główną przyczyną przedwczesnej umieralności wśród kobiet - odpowiadają za 40 proc. wszystkich zgonów pań przed 75. r. ż. (winne temu są przede wszystkim raki: tchawicy, oskrzeli i płuca oraz piersi). U mężczyzn za przedwczesną śmierć odpowiadają przede wszystkim choroby układu krążenia, ale nowotwory złośliwe plasują się na drugim miejscu (przede wszystkim – nowotwory układu oddechowego).

W świetle powyższych faktów warto wziąć sobie do serca zalecenie ekspertów, aby w dzisiejszych czasach wykazywać się wzmożoną czujnością onkologiczną, przy czym nie chodzi tu tylko o lekarzy (zwłaszcza pierwszego kontaktu), lecz także o samych pacjentów, czyli każdego z nas. 

Pod tym pojęciem kryje się nie tylko wykonywanie adekwatnych dla danego wieku i płci regularnych badań kontrolnych, lecz także uważne przyglądanie się sobie na co dzień (samoobserwacja). Chodzi m.in. o: samobadanie piersi, oglądanie znamion i innych zmian skórnych, obserwację wydalin (m.in. stolec, mocz), oglądanie wydzielin (np. wycieki z dróg rodnych, brodawek sutkowych, nosa), itd. 

Więcej informacji o praktycznych sposobach zapobiegania chorobom nowotworowym można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia

Vik, zdrowie.pap.pl

Autor

Wiktor Szczepaniak

Wiktor Szczepaniak - Doświadczony dziennikarz, redaktor i specjalista ds. komunikacji społecznej. Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Pracował m.in. w Polskiej Agencji Prasowej, Pulsie Biznesu, Instytucie Żywności i Żywienia, Instytucie Psychiatrii i Neurologii oraz w Głównym Inspektoracie Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Specjalizuje się w tematach związanych z żywnością i żywieniem, zdrowiem publicznym, profilaktyką zdrowotną, medycyną stylu życia, psychologią, neuroróżnorodnością, nauką i edukacją.

ZOBACZ TEKSTY AUTORA

ZOBACZ PODOBNE

  • M.Kmieciński/PAP

    Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

    Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to jedna z najważniejszych chorób, z którymi boryka się okulistyka i najczęstsza przyczyną utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Dla lekarzy to wyzwanie, bo pacjenci często zgłaszają się zbyt późno, a wystarczy wykonać prosty test – podkreśla prof. dr hab. n. med. Sławomir Teper, okulista, chirurg witreoretinalny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • AdobeStock

    Jąkanie – gdy mowa nie nadąża za myślami

    Nawet aktorzy czy politycy się jąkają, ale przypadłość ta potrafi mocno utrudniać życie. Pojawia się zwykle w dzieciństwie. Szczęśliwie w większości przypadków ustępuje samoczynnie. Czasami potrzebna jest jednak pomoc specjalistów, więc trzeba być czujnym.

NAJNOWSZE

  • PAP/P. Werewka

    Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

    Za występowanie uzależnień wśród dzieci i młodzieży w dużej mierze odpowiadają czynniki środowiskowe, czyli to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu tych dzieci. Nastolatki przyznają, że sięgają po substancje psychoaktywne albo z ciekawości albo dlatego, że nie radzą sobie ze stresem, z wyzwaniami, że czują się samotni, przeciążeni presją wywieraną przez osoby dorosłe. O tym jakie są objawy uzależnienia u dziecka czy nastolatka - wyjaśnia dr n. med. Aleksandra Lewandowska, ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy

  • Adobe Stock

    CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

    Na każdego pacjenta z problemami sercowo-naczyniowymi należy spojrzeć szeroko i badać go także pod kątem cukrzycy i choroby nerek – przestrzegają specjaliści. Jak tłumaczą, mechanizmy leżące u podstaw tych chorób są ze sobą powiązane i wzajemnie się napędzają. W efekcie jedna choroba przyczynia się do rozwoju kolejnej.

  • Kobiety żyją dłużej – zwłaszcza w Hiszpanii

  • Badania: pozytywne nastawienie do starości wiąże się z lepszym zdrowiem w późnym wieku