Biała sobota: powiedzmy rakowi NIE!
Już w najbliższą sobotę, 2 lutego, można bez skierowania uzyskać bezpłatną, specjalistyczną poradę lub konsultację w placówkach onkologicznych i hematoonkologicznych na terenie całego kraju.
W związku z obchodzonym w poniedziałek (4 lutego 2019 r.) XIX Światowym Dniem Walki z Rakiem (World Cancer Day), Polska Unia Onkologii wraz z partnerami już po raz dziewiętnasty organizuje „Dzień Drzwi Otwartych”, czyli tzw. białą sobotę, na terenie placówek onkologicznych i hematoonkologicznych w całym kraju.
Szczegółowa lista ośrodków, w których będzie można skorzystać z bezpłatnych porad, konsultacji i badań onkologicznych znajduje się na stronie internetowej Polskiej Unii Onkologii.
Wczesne wykrycie nowotworu bardzo zwiększa szanse na wyleczenie
„Nie chodzi o to, żeby raka, czy też mówiąc ogólnie nowotworów, się bać. To strach często powoduje że unikamy badań profilaktycznych, czy bagatelizujemy wczesne objawy. Światowy Dzień Walki z Rakiem ma po raz kolejny uświadomić ludziom, że o zdrowie trzeba aktywnie walczyć: żyć na tyle zdrowo, na ile to możliwe i wykonywać badania profilaktyczne, a jeśli nowotwór już zostanie zdiagnozowany, stawić mu czoła i nie uciekać się do tzw. alternatywnych, niesprawdzonych metod. Tę walkę można i trzeba wygrać" - podkreśla prof. Grzegorz W. Basak, kierownik Katedry i Kliniki Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych WUM.
W sumie, w akcji "Dzień Drzwi Otwartych" uczestniczyć będzie 26 ośrodków medycznych z 20 polskich miast (najwięcej z Warszawy). Choć „biała sobota” obchodzona będzie głównie w dużych aglomeracjach miejskich, to jednak jest kilka wyjątków. Przykładem mniejszych miejscowości biorących udział w akcji są Siedlce, Mińsk Mazowiecki i Łuków.
W programie "białej soboty" można znaleźć m.in. takie „atrakcje”, jak:
- Szkolenie z samobadania piersi i jąder;
- Wykłady na temat żywienia w profilaktyce chorób nowotworowych;
- Bezpłatne badania mammograficzne, cytologiczne, USG;
- Pomiar składu i masy ciała,
- Pomiar stężenia glukozy we krwi;
- Pomiar ciśnienia tętniczego;
- Konsultacje psychologiczne;
- Konsultacje dietetyczne;
- Konsultacje fizjoterapeutyczne;
- Konsultacje lekarskie;
- Poradnictwo anty-nikotynowe;
- Pokazy udzielania pierwszej pomocy;
- Warsztaty z ćwiczeń relaksacyjnych;
- Promocja Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem,
i wiele innych (w zależności od ośrodka).
Czujność onkologiczna: obowiązek nie tylko lekarza, lecz także pacjenta
Przewodnim hasłem obchodów tegorocznego Światowego Dnia Walki z Rakiem jest apel Polskiej Unii Onkologii i całego środowiska onkologów polskich o wspólne, ponad podziałami i ponad-resortowe intensywne działania na rzecz zapewnienia wszystkim chorym na nowotwory w naszym kraju równego dostępu do europejskich standardów kompleksowej, koordynowanej i najwyższej jakości opieki onkologicznej - stosownie do postulatów zawartych w Paryskiej Karcie Walki z Rakiem z 2000 r.
„Przed całym światem stoją obecnie wielkie wyzwania związane z sytuacją epidemiologiczną i demograficzną. Prognozy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskazują na podwojenie liczby nowych zachorowań na nowotwory w ciągu najbliższych 15-20 lat. Rak staje się głównym zabójcą ludzi w XXI wieku” - podkreślają eksperci z Polskiej Unii Onkologii.
Z najnowszych danych epidemiologicznych, opublikowanych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny wynika, że w Polsce nowotwory złośliwe są główną przyczyną przedwczesnej umieralności wśród kobiet - odpowiadają za 40 proc. wszystkich zgonów pań przed 75. r. ż. (winne temu są przede wszystkim raki: tchawicy, oskrzeli i płuca oraz piersi). U mężczyzn za przedwczesną śmierć odpowiadają przede wszystkim choroby układu krążenia, ale nowotwory złośliwe plasują się na drugim miejscu (przede wszystkim – nowotwory układu oddechowego).
W świetle powyższych faktów warto wziąć sobie do serca zalecenie ekspertów, aby w dzisiejszych czasach wykazywać się wzmożoną czujnością onkologiczną, przy czym nie chodzi tu tylko o lekarzy (zwłaszcza pierwszego kontaktu), lecz także o samych pacjentów, czyli każdego z nas.
Pod tym pojęciem kryje się nie tylko wykonywanie adekwatnych dla danego wieku i płci regularnych badań kontrolnych, lecz także uważne przyglądanie się sobie na co dzień (samoobserwacja). Chodzi m.in. o: samobadanie piersi, oglądanie znamion i innych zmian skórnych, obserwację wydalin (m.in. stolec, mocz), oglądanie wydzielin (np. wycieki z dróg rodnych, brodawek sutkowych, nosa), itd.
Więcej informacji o praktycznych sposobach zapobiegania chorobom nowotworowym można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia
Vik, zdrowie.pap.pl