Materiał promocyjny

Centralny Klub Pacjenta już 24 września w Katowicach

Kilkadziesiąt stoisk z badaniami profilaktycznymi, poradami edukacyjnymi i stanowiskami ekspertów medycyny, a także strefa aktywności, strefa wiedzy, strefa relaksu, warsztaty taneczne oraz konkurs z nagrodami, w którym do wygrania jest weekendowy pobyt w Uzdrowisku Ustroń - Centralny Klub Pacjenta już 24 września w Katowicach.

zdj. Fundacja „Z sercem do Pacjenta”
zdj. Fundacja „Z sercem do Pacjenta”

Fundacja „Z sercem do Pacjenta” po razy drugi organizuje święto profilaktyki i zdrowia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Zaproszenie do otwarcia wydarzenia przyjęły Izabela Leszczyna, Minister Zdrowia oraz Marzena Okła-Drewnowicz, Minister do spraw Polityki Senioralnej. W ubiegłym roku w Centralnym Klubie Pacjenta uczestniczyło 2000 osób. Wszystkich chętnych organizatorzy zapraszają do rejestracji online: www.zsercemdopacjenta.pl.

Bezpłatne badania

Podczas wydarzenia będzie możliwość skorzystania z bezpłatnych badań, w tym m.in. cytologii, mammografii, spirometrii, badań krwi (w tym badania PSA w kierunku wykrycia raka prostaty u mężczyzn), badania w kierunku zaćmy, badań kardiologicznych (w kierunku migotania przedsionków i innych zaburzeń pracy serca), pomiaru ciśnienia. Uczestnicy spotkania będą mogli porozmawiać z lekarzami (m.in. kardiolog, chirurg naczyniowy, onkolog, bariatra, lekarz chorób wewnętrznych) oraz innymi specjalistami (m.in. psychoonkolog, psychoterapeuta, ekspert ds. badań klinicznych, farmaceuta, dietetyk, diagnosta laboratoryjny, trycholog). Przewidziano także stanowiska do relaksacji oraz porady makijażu dla kobiet dojrzałych.

Warsztaty i prelekcje

W programie między innymi wykłady wybitnych specjalistów, takich jak prof. Andrzej Bochenek, który przedstawi najnowsze metody leczenia serca dostępne w Polsce. Będzie można także dowiedzieć się, jakie są metody leczenia otyłości i na czym polegają operacje bariatryczne. Uczestnicy spotkają się na warsztatach z Robertem Korzeniowskim, mistrzem olimpijskim w chodzie sportowym, Iwoną Pavlović, wielokrotną mistrzynią Polski w tańcu towarzyskim, Apoloniuszem Tajnerem, byłym trenerem skoczków narciarskich. Podobnie jak w ubiegłym roku do tańca rozgrzeje również DJ Wika, najstarsza DJ-ka w Polsce, która opowie o tym, jak zachować młodość ducha, optymizm i radość życia.

Strefy tematyczne i atrakcje

Uczestnicy będą uczyć się m.in. samobadania piersi, prawidłowego przyjmowania leków oraz udzielania pierwszej pomocy. Dodatkowo, przy stoisku Uzdrowiska Ustroń dostępne będą porady fizjoterapeutów dotyczące rehabilitacji kardiologicznej, ortopedycznej i pulmonologicznej. Ponadto będzie możliwość skorzystania z takich urządzeń jak: robot do hydromasażu na sucho, interaktywna platforma do treningu motoryczno-poznawczego oraz robot rehabilitacyjny. Wśród atrakcji znajdą się również strefa relaksu oraz stoiska edukacyjne na temat praw pacjenta, badań klinicznych i zdrowego odżywiania. Dodatkowo panie będą miały szansę skorzystać z konsultacji ekspertki, która pokaże, jak dostosować techniki makijażu do wieku i typu.

Konkursy z nagrodami

Podczas wydarzenia będzie możliwość wygrania atrakcyjnych nagród, w tym weekendu w Uzdrowisku Ustroń dla dwóch osób z wyżywieniem. Konkurs odbędzie się przy stanowisku Uzdrowiska Ustroń podczas Centralnego Klubu Pacjenta, w godz. 11:00-16:00, a jego rozstrzygnięcie nastąpi ok. 17:30. Zwycięzca otrzyma voucher na weekendowy pobyt. Regulamin konkursu dostępny jest pod adresem: www.uzdrowisko-ustron.pl .

Profilaktyka receptą na zdrowie

Jednym z punktów programu będą też panele eksperckie pt. „Profilaktyka receptą na zdrowie” i „Pacjent w systemie opieki zdrowotnej”, w których wystąpią przedstawiciele środowiska medycznego, władz centralnych i samorządowych oraz organizacji pozarządowych.

Wrześniowe spotkanie to druga edycja Centralnego Klubu Pacjenta Fundacji „Z sercem do Pacjenta”. W ubiegłym roku w wydarzeniu wzięło udział dwa tysiące osób, wykonano 2500 bezpłatnych badań.

„Sukces pierwszej edycji pokazał ogromne zainteresowanie edukacją zdrowotną w takiej formule. Zainspirowało nas to do organizacji drugiej edycji Centralnego Klubu Pacjenta w Katowicach. Oprócz solidnej dawki wiedzy, proponujemy również spotkania ze specjalnymi gośćmi oraz szeroki wachlarz bezpłatnych badań. To będzie na pewno aktywny i pełen pozytywnych emocji dzień. Wszystko po to, aby w sposób przyjazny edukować na temat profilaktyki zdrowia” - informuje Katarzyna Kucia-Garncarczyk, prezes Fundacji „Z sercem do Pacjenta”.

Wydarzenie dla każdego, bez względu na wiek

Udział w wydarzeniu jest całkowicie bezpłatny. Zapisy na Centralny Klub Pacjenta: www.zsercemdopacjenta.pl. Wydarzenie odbędzie się 24 września 2024 roku w godz. 9:30-18:00 w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Patronat honorowy nad spotkaniem objęli: Wicemarszałek Sejmu Monika Wielichowska, Minister Zdrowia, Minister Sportu i Turystyki, Minister ds. Polityki Senioralnej, Narodowy Fundusz Zdrowia, Rzecznik Praw Pacjenta, Wojewoda Śląski, Marszałek Województwa Śląskiego, Prezydent Katowic, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych, Naczelna Izba Aptekarska oraz Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne.

Źródło informacji: Fundacja „Z sercem do Pacjenta”

ZOBACZ PODOBNE

  • M.Kmieciński/PAP

    Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

    Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to jedna z najważniejszych chorób, z którymi boryka się okulistyka i najczęstsza przyczyną utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Dla lekarzy to wyzwanie, bo pacjenci często zgłaszają się zbyt późno, a wystarczy wykonać prosty test – podkreśla prof. dr hab. n. med. Sławomir Teper, okulista, chirurg witreoretinalny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • AdobeStock

    Jąkanie – gdy mowa nie nadąża za myślami

    Nawet aktorzy czy politycy się jąkają, ale przypadłość ta potrafi mocno utrudniać życie. Pojawia się zwykle w dzieciństwie. Szczęśliwie w większości przypadków ustępuje samoczynnie. Czasami potrzebna jest jednak pomoc specjalistów, więc trzeba być czujnym.

NAJNOWSZE

  • Kongres Zdrowie Polaków

    6. edycja Kongresu „Zdrowie Polaków” trwa

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Tegoroczna edycja Kongresu „Zdrowie Polaków odbywa się pod hasłem „Nauka dla zdrowia społeczeństwa”. Serwis Zdrowie jest patronem medialnym wydarzenia. Wśród zaproszonych gości przedstawiciele świata medycyny, nauki, polityki.

  • Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • AdobeStock

    Praca na stojąco przy biurku jednak szkodliwa dla zdrowia

    Tzw. stojące biurka miały być sposobem na problemy zdrowotne związane z siedzeniem przez cały dzień. Najnowsze badania wykazały jednak, że długotrwałe stanie nie poprawia zdrowia serca, a wręcz zwiększa ryzyko wystąpienia dolegliwości układu krążenia.

  • Rak płuca od podejrzenia do leczenia – pacjent jak listonosz

  • Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego