Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
22.07.2024 , 14:34 Aktualizacja: 24.07.2024, 15:36

Co czyha w dmuchanym basenie

W upalne lato drobną ulgę może przynieść korzystanie z dmuchanego basenu. Jednak, żeby nie skończyło się to nieprzyjemnymi problemami ze zdrowiem, warto zadbać o odpowiednią higienę wody, w której się pluszczemy.

zdj. AdobeStock, Joanna zdj. AdobeStock, Joanna

W wodzie w dmuchanym basenie może bowiem znajdować się wiele mikroorganizmów, takich jak: wirusy, bakterie, grzyby oraz pierwotniaki. Mimo że nie wszystkie są patogenami, czyli nie mają zdolności wywoływania chorób u ludzi, niektóre mikroorganizmy stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia. Zatem korzystanie z wody nie spełniającej wymagań jakości, może wpływać na zdrowie powodując:

•    choroby skórne, np. grzybice, opryszczki, świąd;
•    choroby oczu, np. zapalenie spojówek, grzybicze zapalenie rogówki;
•    problemy ze strony układu pokarmowego, np. bólu brzucha, wymioty, nudności;
•    problemy ze strony układu oddechowego, np. infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych, legioneloz, zapalenia zatok lub przewodu słuchowego;
•    choroby układu moczowo-płciowego, np. grzybice, zakażenia układu moczowego,
•    problemy ze strony układu nerwowego, np. bólu i zawrotów głowy.

Niestety nawet dodawanie samemu środków dezynfekujących nie rozwiązuje problemu - duża część wody może zostać szybko utracona w wyniku rozchlapania lub wylania, co utrudnia określenie, ile preparatu  należy dodać. Nie należy też przesadzać z ich ilością, gdyż może to prowadzić do podrażnień skóry oraz błon śluzowych. Poza tym takie baseny nie posiadają filtrów zatrzymujących zanieczyszczenia takie jak liście, brud czy komórki naskórka, które mogą zużywać środek dezynfekujący potrzebny do zabicia zarazków.

Pamiętajmy o prewencyjnym przykrywaniu basenu matą w okresie nieużytkowania oraz wymianie części wody.

Codzienna konserwacja

Woda w małych nadmuchiwanych lub plastikowych basenach i zjeżdżalniach wodnych powinna być opróżniana co najmniej raz dziennie, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się zarazków. Po opróżnieniu wody z basenu:

•    Usuń wszelkie zanieczyszczenia.
•    Spłucz wszelkie zabrudzenia świeżą wodą.
•    Pozostaw basen lub zjeżdżalnię do wyschnięcia na powietrzu.

mg, zdrowie.pap.pl

Źródło:
https://www.gov.pl/web/wsse-warszawa/informacja-dotyczaca-bezpiecznego-korzystania-z-basenow-ogrodowych
https://www.cdc.gov/healthy-swimming/safety/inflatable-plastic-kiddie-pools.html


 

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki wideo) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Treści publikowane na portalu „Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę!” mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media pod warunkiem spełnienia postanowień regulaminu „Serwisu Zdrowie. Postaw na Wiedzę!”. „Portal Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę” ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może być traktowany jako źródło porad medycznych. W sytuacji problemów ze zdrowiem należy udać się po pomoc do odpowiedniego profesjonalisty medycznego.
Id materiału: 4044

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.