Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
14.12.2016 , 16:29 Aktualizacja: 03.02.2017, 16:26

Ekspert: antybiotyki nie działają przeciwgorączkowo, pomogą tylko w zakażeniach bakteryjnych

Antybiotyki są nieskuteczne w leczeniu gorączki o niejasnej przyczynie, ponieważ leki te nie mają działania przeciwgorączkowego; stosujemy je tylko w przypadku zakażeń bakteryjnych - mówi dr n.farm. Magdalena Markowicz-Piasecka.

Fot. PAP Fot. PAP

Antybiotyki uratowały i ratują miliony istnień ludzkich. Jednak narasta zjawisko antybiotykooporności - bakterie wytwarzają mechanizmy obronne, wskutek czego leki te przestają na nie działać. Przyczyną tego zjawiska  jest m.in. niezgodne z zaleceniami stosowanie antybiotyków oraz zażywanie ich wtedy, kiedy nie ma takiej potrzeby. 

Dlatego warto pamiętać, że antybiotyki nie są skuteczne jako leki na gorączkę pochodzenia wirusowego oraz w leczeniu chorób wywoływanych przez wirusy (zdecydowana większość tzw. przeziębień). Jeśli już lekarz przepisze antybiotyk, należy bezwzględnie stosować go zgodnie z zaleceniami, czyli nie przerywać terapii po ustąpieniu objawów choroby, a kontynuować ją tak, jak zalecił lekarz.

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

Id materiału: 55

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.