FreeStyle Libre 2 będzie refundowany dla pacjentów z cukrzycą

System FreeStyle Libre® 2 umożliwia uzyskiwanie w czasie rzeczywistym alarmów  o zbyt wysokim lub zbyt niskim stężeniu glukozy, zachowując wysoką dokładność dokonywanych co 1 minutę pomiarów stężęnia glukozy jak system FreeStyle Libre pierwszej generacji. Od 1 stycznia 2023 r. system FreeStyle Libre 2 będzie refundowany dla nowych grup pacjentów z cukrzycą. 

Fot. Materiały Abbott
Fot. Materiały Abbott

Firma Abbott ogłosiła wprowadzenie na rynek systemu FreeStyle Libre 2, rewolucyjnego rozwiązania technologicznego nowej generacji dla osób z cukrzycą, który zostanie udostępniony w Polsce 12 grudnia 2022 r.  Nowa generacja systemu oferuje opcjonalne alarmy ostrzegające o zbyt niskim lub zbyt wysokim stężeniu glukozy. 

Od 1 stycznia 2023r. system FreeStyle Libre 2 będzie refundowany dla dorosłych z cukrzycą stosujących co najmniej 3 iniekcje insuliny dziennie, dzieci z cukrzycą typu 1. lub 3., ciężarnych stosujących insulinoterapię, a także osób ze znaczącymi zaburzeniami widzenia leczonych insuliną.  

Jako światowy lider w dziedzinie monitorowania glikemii opartego na sensorach (1), firma Abbott nieustannie angażuje się w dostarczanie przełomowych rozwiązań technologicznych, dzięki którym osoby z cukrzycą mogą kontrolować stężenie glukozy. System FreeStyle Libre 2 zapewnia dokładne odczyty stężenia glukozy, bez konieczności bolesnego nakłuwania opuszków palców (2).

Do końca 2022 roku system FreeStyle Libre był refundowany dla dzieci w wieku 4-18 lat z cukrzycą typu 1. lub 3. W listopadzie br. Ministerstwo Zdrowia ogłosiło wprowadzenie od 1 stycznia 2023 refundacji dla nowych grup pacjentów. Dodatkowo, rozszerzono grono uprawnionych do wystawiania zleceń na sensory m.in. o lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, kardiologów i ginekologów.(3).

PAP/Zdjęcie ilustracyjne

Nadciśnienie? Cukrzyca? Wybierz się… do dentysty!

Masz cukrzycę? Nadciśnienie? Ważysz za dużo? Sprawdź, jak tam Twoje dziąsła i zęby! Prawdopodobnie nie najlepiej. Ale wyleczenie chorób przyzębia wyhamowuje cukrzycę, zmniejsza nadciśnienie. Dzięki temu obniża ryzyko zgonu z powodu zawału.

- Szersza refundacja technologii FreeStyle Libre to bardzo ważny krok, który pozytywnie wpłynie na samokontrolę cukrzycy i umożliwi lekarzowi prowadzącemu oraz innym specjalistom zaangażowanym w opiekę nad pacjentem szersze spojrzenie na wartości glikemii, a to pozwoli na lepszy dobór leczenia – mówi prof. dr hab. n. med. Leszek Czupryniak, kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. - Lepsza kontrola cukrzycy poprzez ciągłe monitorowanie prowadzi do mniejszej liczby powikłań i wyższej jakości życia. W końcu, dla ogromnej grupy osób cierpiących na cukrzycę, nie tylko typu 1, zapaliło się zielone światło – dodaje profesor Czupryniak.

Jak działa FreeStyle Libre 2

System FreeStyle Libre 2 dokonuje pomiarów stężenia glukozy w płynie śródtkankowym co minutę. Dzięki połączeniu bluetooth umożliwia pacjentowi otrzymywanie na smartfon z zainstalowaną dedykowaną aplikacją alarmów dźwiękowych lub poprzez wibrację o zbyt niskim lub zbyt wysokim stężeniu glukozy. System pozwala także ocenić kierunek i tempo zmian stężenia glukozy w ciągu najbliższego okresu, co znacząco ułatwia pacjentom zrozumienie zmian glikemii zachodzących pod wpływem stosowanego leczenia, aktywności lub posiłku, a przede wszystkim, na dostosowanie swojego postępowania tak, aby uniknąć nieprawidłowych wartości. Sensor pozwala także oceniać zmiany stężenia glukozy w przeszłości. Wszystkie te informacje dostępne są bez konieczności nakłuwania palca. (2,4).

- System FreeStyle Libre 2 oferuje dodatkowe korzyści dla osób chorych na cukrzycę, dając im możliwość korzystania z alarmów. Jest to wielka zaleta dla osób z cukrzycą, szczególnie dzieci lub osób o podwyższonym ryzyku hipoglikemii - mówi Sylwia Borowska - Kurek, country manager Diabetes Care, Abbott. - FreeStyle Libre pomaga osobom chorym na cukrzycę osiągać coraz lepsze efekty zdrowotne, o czym świadczą zarówno badania kliniczne, jak i dane z codziennej praktyki zebrane od ponad pół miliona użytkowników na całym świecie. – dodaje Sylwia Borowska – Kurek.

Fot. PAP/G.Michałowski

5 mało znanych faktów na temat cukrzycy

Wiesz, że można cofnąć cukrzycę typu 2? Dlaczego istotne jest mierzenie obwodu pasa? Które leki mogą pośrednio wywołać cukrzycę? Poznaj ważne fakty o tej chorobie.

Dane z codziennej praktyki oraz badania kliniczne wykazały, że jego wykorzystanie pozwala na lepszą kontrolę glikemii, skrócenie czasu hipoglikemii i hiperglikemii, dłuższy czas przebywania w optymalnym zakresie stężenia glukozy oraz poprawę wartości HbA1c. Ponadto, badanie opublikowane w British Medical Journal pokazuje, że korzystanie z systemu FreeStyle Libre  wiąże się z poprawą jakości życia, a wskaźnik absencji w pracy i przyjęć do szpitala związanych z cukrzycą zmniejsza się o dwie trzecie w ciągu roku.5-8 

Freestyle Libre  jest najczęściej używanym systemem ciągłego monitorowania glikemii na świecie, pomagając milionom osób z cukrzycą mieszkających w ponad 60 krajach w łatwy sposób kontrolować stężenie glukozy.(1) 

O firmie Abbott 

Abbott jest światowym liderem w dziedzinie ochrony zdrowia, który pomaga chorym żyć pełniej na wszystkich etapach życia. Firma jest zaangażowana w dostarczanie przełomowych rozwiązań w zakresie diagnostyki, aparatury medycznej, żywieniu i lekach generycznych. Naszych 113 tys. współpracowników jest codziennie zaangażowanych w pracę nad poprawą jakości życia dla ludzi w 160 krajach. 

Dowiedz się więcej o Abbott na: www.abbott.com, na LinkedIn: www.linkedin.com/company/abbott-/, na Facebooku pod adresem www.facebook.com/Abbott oraz na Twitterze @AbbottNews i @AbbottGlobal.

Media:
Magdalena Owoc, tel.: 607 404 138;
mail:magdalena.owoc@expertpr.pl
    

Fot. Jacek Turczyk/PAP

Nie masz cukrzycy? Lepiej sprawdź!

Na początku nie daje wyraźnych objawów. Dlatego aż 26 proc. osób chorych na cukrzycę w Polsce nie wie o tym, że choruje. To niemal milion osób! Cukier we krwi warto regularnie sprawdzać.

Przypisy:

(1)  Dane w aktach, Abbott Diabetes Care
(2)Jeżeli występują objawy, które nie pasują do odczytu stężenia glukozy z sensora lub użytkownik podejrzewa, że odczyt może być niedokładny, należy sprawdzić odczyt, przeprowadzając test z opuszki palca za pomocą glukometru
(3) Rozporządzenie Ministra Zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie  z dnia 27/10/2022
(4) FreeStyle Libre – podręcznik użytkownika systemu
(5) Ajjan R. Insights from real world use of flash continuous glucose monitoring. Symposium conducted at: American Diabetes Association 78th Scientific Sessions; June 2018; Orlando, FL
(6) Dunn, T., et al. Real-world flash glucose monitoring patterns and associations between self-monitoring frequency and glycaemic measures: A European analysis of over 60 million glucose tests. Diabetes Research and Clinical Practice; 137(2018) 37-46
(7) Evans M. et al. The Impact of Flash Glucose Monitoring on Glycaemic Control as Measured by HbA1c: A Meta-analysis of Clinical Trials and Real-World Observational Studies Diabetes Ther 2020; 11:83–95
(8) Fokkert M, van Dijk P, Edens M, et al, Improved well-being and decreased disease burden after 1-year use of flash glucose monitoring (FLARE-NL4), BMJ Open Diabetes Research and Care 2019;7:e000809. doi: 10.1136/bmjdrc-2019-000809

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Photographee.eu

    Kiedy wybrać się po raz pierwszy z córką do ginekologa?

    Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa to duże przeżycie, ale lepiej jej nie odkładać. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to można pojawić się w gabinecie po roku od pierwszego krwawienia, nie później jednak niż do ukończenia przez młodą pacjentkę 15 lat. Przed wizytą warto porozmawiać o tym, co czeka ją w gabinecie – radzi dr n. med. Ewa Kuś, konsultant ds. ginekologii i położnictwa Grupy Luxmed.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Sól jodowana: jak ustrzegliśmy się poważnej choroby

  • fot. tanantornanutra/Adobe Stock

    Jak wygląda świat, gdy traci się wzrok?

    Pewnego dnia obudziłem się i już nic nie widziałem. Całe dzieciństwo przygotowywano mnie na ten moment, ale czy można być na to naprawdę gotowym? Największą szkołę życia dało mi morze. Ono buja każdego tak samo – opowiada Bartosz Radomski, fizjoterapeuta i przewodnik po warszawskiej Niewidzialnej Wystawie.

  • P. Werewka/PAP

    Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

    W okulistyce mamy za sobą kolejny krok milowy – przeszczep gałki ocznej. Na razie jednak to operacja kosmetyczna, bo nie umiemy jeszcze połączyć nerwów wzrokowych, a więc przywrócić widzenia. Wszystko jednak przed nami – wyraził nadzieję prof. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Nieleczona jaskra odbiera wzrok

    W terapii jaskry, bez względu na stosowaną u pacjenta metodę, chodzi o to, by jak najdłużej utrzymać prawidłową ostrość wzroku. Nieleczona jaskra nieuchronnie prowadzi do ślepoty – ostrzega prof. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • Forsycja działa przeciwzapalnie

  • Malaria – gotowi do diagnozy i leczenia?

  • Sezon na kleszczowe zapalenie mózgu

  • Szkoła przyszpitalna oferuje coś więcej niż edukację

  • Adobe

    „Zbyt dobre” wyniki badań nie powinny cieszyć

    „Zbyt dobrych” wyników badań nie można lekceważyć. Niski cholesterol czy OB, zbyt wysokie żelazo, duża liczba czerwonych krwinek mogą też być sygnałem alarmowym naszego organizmu. Dlatego lepiej samodzielnie nie interpretować wyników badań, a zawsze pokazać je specjaliście.

  • Wiosenne porządki mogą zaszkodzić

  • Nowoczesne leczenie cukrzycy to inwestycja z wysoką stopą zwrotu