Grypa? RSV? Covid-19? Bezpłatny test combo w przychodni

Lekarz rodzinny będzie mógł teraz wykonać u pacjenta test-combo, czyli będzie mógł w trakcie wizyty zdiagnozować, czy pacjent zakażony jest wirusem grypy (typu A lub B), SARS-CoV-2 czy wirusem RSV. Za test i jego wykonanie zapłaci Narodowy Fundusz Zdrowia – wynika z zarządzenia prezesa NFZ o zasadach rozliczania testów.  Kiedy? Przepisy wchodzą w życie od 10 stycznia br.

Fot. PAP/P. Werewka
Fot. PAP/P. Werewka

Kilka dni wcześniej minister zdrowia Adam Niedzielski w rozporządzeniu uznał tzw. test combo, czyli trzy w jednym, za świadczenie gwarantowane w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Oznacza to, że będą mogły być one finansowane teraz przez NFZ. 

– Rozporządzenie umożliwia wykonanie u lekarza rodzinnego testu, który zidentyfikuje z którym wirusem mamy do czynienia, czy jest to wirus grypy, koronawirus, czy wirus RSV – podkreślał szef resortu zdrowia.

Koszt testu wraz z wykonaniem Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji wyliczyła na 33,98 zł. Tyle też otrzyma za to świadczenie poradnia POZ. Jest to dodatkowe świadczenie, poza stawką kapitacyjną, czyli podstawowym wynagrodzeniem lekarza rodzinnego (w ramach rozliczeń otrzymuje za każdego pacjenta zapisanego do niego zryczałtowaną stawkę). Poradnie mogą już zamawiać testy.

Lekarze od dłuższego czasu apelowali o to, by wprowadzić w diagnostyce bezpłatne szybkie testy antygenowe. Pozwalają one bowiem zastosować bardziej adekwatne leczenie i ograniczyć stosowanie antybiotyków. A objawy wszystkich trzech infekcji są podobne, często wręcz takie same. 

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Infekcja wirusowa czy bakteryjna – jak odróżnić?

Większość z nas co najmniej raz w roku przechodzi zapalanie gardła, które zazwyczaj jest efektem wirusowej lub bakteryjnej infekcji górnych dróg oddechowych. Podpowiadamy, jakie objawy mogą pozwolić na odróżnienie od siebie tych dwóch rodzajów infekcji, przy czym pamiętajmy, że diagnozę postawić może tylko lekarz.

- Z racji tego, że wszystkie te trzy infekcje, czyli grypa, SARS CoV-2 oraz RSV mają bardzo podobny przebieg, to oczywistym jest, że musimy mieć do dyspozycji jako lekarze metody diagnostyczne – czyli musimy mieć możliwość korzystania z testów diagnostycznych, najlepiej szybkich testów antygenowych, najoptymalniej z testów typu combo. Rekomendujemy, aby było ich szerokie rozpowszechnienie, najchętniej z refundacją i w POZ, i w izbach przyjęć, i w szpitalnych oddziałach ratunkowych – mówiła dr hab. n. med. Magda Wiśniewska przewodnicząca Rady Ekspertów NIL w czasie ostatniej konferencji prasowej poświęconej zaleceniom dotyczącym ograniczenia ograniczenie zakażeń wirusowych dróg oddechowych.

O zleceniu bezpłatnego testu decyduje lekarz

Test jednak nie jest na żądanie pacjenta - o zleceniu bezpłatnego dla pacjenta testu zdecyduje lekarz POZ na podstawie badania i oceny stanu jego  zdrowia. Wynik pomoże specjaliście postawić bardziej precyzyjną diagnozę i dostosować terapię. Jak przypomina przy okazji prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultantka krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej warto pamiętać, że antybiotyki nie działają na wirusy, ale na bakterie, dlatego pacjenci nie powinni oczekiwać tego typu leków w przypadku, gdy przechodzą infekcję wirusową.

Jednocześnie bywa, że w trakcie choroby wywołanej przez wirusy stosowane są antybiotyki, jeśli dojdzie do tzw. nadkażenia infekcji bakteriami.

Klaudia Torchała, zdrowie.pap.pl

Autorka

Klaudia Torchała

Klaudia Torchała - Z Polską Agencją Prasową związana od końca swoich studiów w Szkole Głównej Handlowej, czyli od ponad 20 lat. To miał być tylko kilkumiesięczny staż w redakcji biznesowej, została prawie 15 lat. W Serwisie Zdrowie od 2022 roku. Uważa, że dziennikarstwo to nie zawód, ale charakter. Przepływa kilkanaście basenów, tańczy w rytmie, snuje się po szlakach, praktykuje jogę. Woli małe kina z niewygodnymi fotelami, rowery retro. Zaczyna dzień od małej czarnej i spaceru z najwierniejszym psem - Szógerem.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

ZOBACZ PODOBNE

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • AdobeStock

    Jąkanie – gdy mowa nie nadąża za myślami

    Nawet aktorzy czy politycy się jąkają, ale przypadłość ta potrafi mocno utrudniać życie. Pojawia się zwykle w dzieciństwie. Szczęśliwie w większości przypadków ustępuje samoczynnie. Czasami potrzebna jest jednak pomoc specjalistów, więc trzeba być czujnym.

  • Adobe Stock

    Gazy jelitowe – mieszanka wybuchowa

    Człowiek nosi w sobie mocno wybuchową mieszankę. O tym, jak bardzo jest niebezpieczna, przekonał się pewien pacjent, u którego wykonywano kauteryzację (przyżeganie) polipa. Za przykry zapach odpowiadają bakterie jelitowe, które produkują siarkowodór. Na szczęście w śladowych ilościach.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

    O higienę jamy ustnej dziecka należy dbać jeszcze przed wyrznięciem się pierwszego zęba, a ze szczoteczką do zębów i pastą zaznajamiać, zanim wyrośnie ono z pieluch. Samodzielność w myciu zębów owszem, ale pod czujnym okiem dorosłego i to dość długo.

  • Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

  • Morfologia trwa krócej niż zapuszczanie wąsów

  • "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

  • Polio: to ta choroba okaleczyła Fridę Kahlo… Czy może wrócić?

  • Adobe Stock

    HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy

    Tylko co 10 osoba aktywna seksualnie wykonała test w kierunku HIV. Wirus powodujący AIDS przenosi się głównie przez kontakty intymne niezabezpieczone prezerwatywą. Nieświadomi nosiciele nie podejmują niezbędnego leczenia i przyczyniają się do dalszego rozprzestrzeniania HIV. Warto zatem bezpłatnie i anonimowo się przetestować. Z pomocą przychodzą tu specjalne punkty diagnostyki – PKD.

  • Kobiety żyją dłużej – zwłaszcza w Hiszpanii

  • Badania: pozytywne nastawienie do starości wiąże się z lepszym zdrowiem w późnym wieku