Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
21.02.2024 , 12:50 Aktualizacja: 21.02.2024, 12:55
Informacja prasowa

Jakie są pierwsze objawy zaćmy?

Zaćma to jedna z najczęstszych przyczyn pogorszenia widzenia, szczególnie wśród osób starszych. W tym artykule dowiesz się, czym jest ta choroba oczu, jakie są jej pierwsze objawy, przyczyny oraz metody leczenia. Ponadto, omówimy również, czym grozi zaćma i jakie mogą być powikłania po operacji.

zdj. Unsplash zdj. Unsplash

Czym jest zaćma?

Zaćma to zmętnienie soczewki oka, które prowadzi do stopniowego pogorszenia widzenia. Soczewka, przezroczysta struktura oka, odpowiada za skupianie promieni świetlnych na siatkówce, co umożliwia nam widzenie wyraźnych obrazów. Kiedy soczewka staje się mętna, światło nie może prawidłowo się przebić, co prowadzi do zamglenia widzenia. Choroba ta najczęściej jest związana z procesem starzenia, ale może również wynikać z urazów, chorób ogólnoustrojowych czy przyjmowania niektórych leków.

 

Objawy zaćmy

Pierwsze objawy zaćmy mogą być łatwo przeoczone, ponieważ rozwijają się stopniowo. Do najczęstszych należą:

 • Zmętnienie widzenia, jakby patrzenie przez brudne szkło.
 • Problemy z widzeniem w nocy.
 • Blaknięcie lub zmiana percepcji barw.
 • Zwiększona wrażliwość na światło oraz pojawianie się hal wokół źródeł światła.
 • Potrzeba częstej zmiany okularów lub soczewek kontaktowych.

Rozpoznanie tych objawów na wczesnym etapie jest kluczowe dla skutecznego leczenia.

Przyczyny zaćmy

Przyczyny zaćmy mogą być różnorodne, ale najczęściej wiążą się z procesem starzenia. Innymi czynnikami mogą być:

 • Długotrwałe narażenie na promieniowanie UV.
 • Palenie tytoniu.
 • Cukrzyca.
 • Nadużywanie alkoholu.
 • Przyjmowanie niektórych leków, takich jak sterydy.
 • Urazy oka.

Rozumienie przyczyn zaćmy może pomóc w zapobieganiu jej rozwojowi.

Leczenie zaćmy

Leczenie zaćmy zależy od stopnia zaawansowania choroby i wpływu, jaki ma ona na codzienne życie pacjenta. W początkowych fazach zaćmy, lepsze oświetlenie i zmiana okularów mogą pomóc. Jednak w miarę postępowania choroby, najskuteczniejszą metodą leczenia jest operacja, podczas której mętną soczewkę zastępuje się sztuczną. Operacja zaćmy jest jednym z najbezpieczniejszych i najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgicznych.

Czym grozi zaćma?

Nieleczenie zaćmy może prowadzić do stopniowego pogorszenia widzenia, a w skrajnych przypadkach - do całkowitej ślepoty. Ponadto, zaawansowana zaćma może utrudniać diagnozowanie innych chorób oczu, takich jak jaskra.

Powikłania po operacji zaćmy

Chociaż operacja zaćmy jest uznawana za bezpieczny zabieg, jak każda interwencja chirurgiczna, niesie za sobą ryzyko powikłań. Do najczęstszych należą zakażenia, krwawienia oraz wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego. Rzadziej może dojść do odwarstwienia siatkówki. Ważne jest, aby po operacji przestrzegać zaleceń lekarza i regularnie kontrolować wzrok, aby zminimalizować ryzyko powikłań. 

Źródło: https://kardiotel.pl/artykuly/52-okulistyka-operacje/241-powiklania-po-operacji-zacmy-co-powinno-zaniepokoic

Źródło informacji: Kardiotel.pl
 

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki wideo) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Za materiał opublikowany jako "informacja prasowa" w „Serwisie Zdrowie. Postaw na Wiedzę!” odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jej nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji prasowej”. Wszystkie materiały opublikowane w Serwisie Zdrowie mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. Zdjęcie załączone do informacji prasowej można bezpłatnie wykorzystać wyłącznie z treścią niniejszej informacji. Materiały oznaczone jako „materiał partnerski” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami, instytucjami lub organizacjami w ramach umów na obsługę medialną. „Portal Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę” ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może być traktowany jako źródło porad medycznych. W sytuacji problemów ze zdrowiem należy udać się po pomoc do odpowiedniego profesjonalisty medycznego.
Id materiału: 3693

TAGI:

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.