Lekarze apelują o refundację leku na zespoły mielodysplastyczne

Sekcja MDS Stowarzyszenia Polskiej Grupy Ds. Białaczek u Dorosłych (PALG) w liście do Ministra Zdrowia Macieja Miłkowskiego zaapelowała w imieniu własnym oraz wszystkich ekspertów walczących codziennie o zdrowie i życie pacjentów o refundację luspaterceptu - jedynego zarejestrowanego leku w leczeniu zespołów mielodysplastycznych (MDS) niższego ryzyka. 

Fot. PAP/S. Leszczyński
Fot. PAP/S. Leszczyński

Luspatercept pozwala chorym na MDS niższego ryzyka ograniczyć regularne przetaczanie krwi, a nawet uniezależnić się od transfuzji, co znacznie poprawia jakość ich życia. Chorzy na MDS w Polsce wciąż czekają na refundację tego leku. Obecnie nie jest on dostępny nawet w ramach RDTL.

Zespoły mielodysplastyczne   

Zespoły mielodysplastyczne (MDS) to grupa nowotworów układu krwiotwórczego, która charakteryzuje się dysplazją (nieprawidłowością w budowie) i hiperplazją (rozrostem) szpiku kostnego oraz niedoborem jednej lub większej liczby rodzajów komórek we krwi obwodowej i tendencją do transformacji w ostrą białaczkę szpikową.

Nieefektywna produkcja zdrowych krwinek czerwonych (RBC), białych krwinek i płytek krwi u chorych na MDS może prowadzić między innymi do niedokrwistości.

Fot. PAP/P. Werewka

Proste badanie, które warto robić co rok-dwa lata

Jesteś po 50-tce? Warto zrobić test na krew utajoną w kale. To proste badanie diagnostyczne, które zaleca się do wczesnego wykrywania zmian przednowotworowych lub raka jelita grubego we wczesnym stopniu zaawansowania oraz w diagnostyce niektórych innych schorzeń, na przykład anemii.

Podstawowym celem terapeutycznym leczenia MDS z grupy niższego ryzyka jest ograniczenie regularnego przetaczania krwinek czerwonych (KKcz) lub doprowadzenie do uniezależnienia od transfuzji u chorych z niedokrwistością. Przetoczenia powodują przemijającą poprawę stanu zdrowia, ale stosowane przewlekle niosą ze sobą szereg negatywnych skutków min. przeładowanie organizmu żelazem, co powoduje uszkodzenie organów wewnętrznych - wątroby, serca, stawów, upośledzenie odporności.

Obecnie w Polsce chory musi pozostać w szpitalu 24 h od przetoczenia KKCz, co prowadzi do przeciążenia oddziałów hematologicznych oraz internistycznychi zwiększenia kosztów opieki zdrowotnej. Szansą dla chorych i w pewnym stopniu dla systemu jest właśnie terapia luspaterceptem. 

Pełna treść apelu

Źródło informacji prasowej: Hematoonkologia.pl

Uwaga! Za materiał opublikowany jako "informacja prasowa" w Serwisie Zdrowie odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jej nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji prasowej”. Wszystkie materiały opublikowane w Serwisie Zdrowie mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Załączniki

  • Apel Sekcji MDS Stowarzyszenia Polskiej Grupy Ds. Białaczek u Dorosłych
    197.49 KB

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Photographee.eu

    Kiedy wybrać się po raz pierwszy z córką do ginekologa?

    Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa to duże przeżycie, ale lepiej jej nie odkładać. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to można pojawić się w gabinecie po roku od pierwszego krwawienia, nie później jednak niż do ukończenia przez młodą pacjentkę 15 lat. Przed wizytą warto porozmawiać o tym, co czeka ją w gabinecie – radzi dr n. med. Ewa Kuś, konsultant ds. ginekologii i położnictwa Grupy Luxmed.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Sól jodowana: jak ustrzegliśmy się poważnej choroby

    Niedobór jodu może wywołać chorobę charakteryzującą się głębokim ubytkiem możliwości intelektualnych. To właśnie on odpowiadał w dawnych czasach za występowanie na terenie Szwajcarii tzw. kretynizmu endemicznego. Polska ustrzegła się tego losu, bo w 1935 roku wprowadzono skuteczną profilaktykę - do soli kuchennej dodawany był jodek potasu.

  • fot. tanantornanutra/Adobe Stock

    Jak wygląda świat, gdy traci się wzrok?

    Pewnego dnia obudziłem się i już nic nie widziałem. Całe dzieciństwo przygotowywano mnie na ten moment, ale czy można być na to naprawdę gotowym? Największą szkołę życia dało mi morze. Ono buja każdego tak samo – opowiada Bartosz Radomski, fizjoterapeuta i przewodnik po warszawskiej Niewidzialnej Wystawie.

  • P. Werewka/PAP

    Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

    W okulistyce mamy za sobą kolejny krok milowy – przeszczep gałki ocznej. Na razie jednak to operacja kosmetyczna, bo nie umiemy jeszcze połączyć nerwów wzrokowych, a więc przywrócić widzenia. Wszystko jednak przed nami – wyraził nadzieję prof. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

NAJNOWSZE

  • AdobeStock

    Pozbądź się presji, ruszaj się dla przyjemności

    Jest dobra wiadomość - nie musimy codziennie robić 10 tys. kroków i „zaliczać” kilka treningów w tygodniu, aby być zdrowym. Specjaliści obalają ten popularny mit i przekonują, że każda forma aktywności fizycznej ma pozytywny wpływ na zdrowie, niezależnie od wieku i aktualnej kondycji.

  • Opieka długoterminowa pod jednym parasolem

  • Trzeba śledziony, by wyleczyć serce

  • Badanie: większość Polaków za zakazem reklam alkoholu

  • Ćwicz dla siebie i dziecka

  • Adobe

    Gen inteligencji nie istnieje

    Domniemanie dziedziczności inteligencji od dawna rozpala wyobraźnię, jednak nie istnieje jeden „gen IQ”. Współczesna nauka pokazuje zupełnie inny obraz: inteligencja wynika z działania tysięcy genów w skomplikowanej interakcji z wpływem środowiska. Kolejne odkrycia genetyki nie upraszczają, lecz komplikują odpowiedź na pytanie o naturę naszych zdolności poznawczych. 

  • Życie duchowe sprzyja zdrowiu

  • VR - nowe narzędzie do leczenia fobii

Serwisy ogólnodostępne PAP