Tag:
  • PAP

    Ekspert: potrzebny szerszy dostęp do nowoczesnych terapii dla pacjentów chorych na hemofilię

    Materiał promocyjny

    17 kwietnia od 36 lat obchodzony jest na całym świecie jako Dzień Chorych na Hemofilię. Na tę nieuleczalną chorobę genetyczną chorują przede wszystkim mężczyźni. Jej głównym objawem jest krwawienie, które może pojawić się w każdym miejscu ciała. „Sukcesywnie, ale wciąż zbyt wolno, chorzy na hemofilię uzyskują dostęp do nowoczesnych terapii” – mówi prof. Maria Podolak-Dawidziak z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

    5 minut czytania
  • PAP

    Lekarze i pacjenci apelują o szersze udostępnienie terapii podskórnej w leczeniu hemofilii

    Materiał promocyjny

    Udostępnienie terapii podskórnej dorosłym chorym na hemofilię wpłynęłoby na poprawę jakości życia pacjentów, zmniejszając u nich ilość krwawień, wizyt lekarskich i hospitalizacji – podkreślają lekarze i organizacje wspierające pacjentów.

    3 minuty czytania
  • Fot.PAP

    Podskórna terapia dla dzieci z hemofilią. Na razie włożono nogę w drzwi

    Dzieci i młodzież z hemofilią od 1 lipca br. otrzymały dostęp do podskórnej profilaktyki krwawień, co oznacza odejście od podań dożylnych czynników krzepnięcia. To zmiana długo oczekiwana przez ich rodziny, jak również ekspertów klinicznych. Na razie jednak skorzysta z niej tylko część najmłodszych pacjentów. Dlaczego? – wyjaśnia Ewelina Matuszak, prezeska Fundacji Sanguis Hemofilia i Pokrewne Skazy Krwotoczne.

    6 minut czytania
  • Fot.S.Leszczyński/PAP

    Młoda krew pilnie potrzebna

    Polski Czerwony Krzyż wystartował z nową kampanią, by zachęcać młodych do oddawania krwi. „Posiedzisz godzinę i możesz iść. Fajrant” – zachęca spot, który przypomina ogłoszenie o pracę i to na lata. Taki gest przede wszystkim może uratować życie trzech osób, a regularna donacja rocznie ocalić ich osiem razy więcej. Są jeszcze inne „za”.

    3 minuty czytania
  • Fot. PAP/P. Werewka

    Senior blady, zmęczony, posiniaczony – to może być nowotwór

    Zmęczenie, bladość, łatwe powstawanie siniaków i krwawienia często są mylone z naturalnymi procesami starzenia, a mogą wskazywać na zespoły mielodysplastyczne (MDS), które stanowią istotne zagrożenie dla zdrowia, zwłaszcza starszych osób. 

    4 minuty czytania
  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Komórki macierzyste krwi pępowinowej i ich zastosowanie w rzadkich chorobach metabolicznych - co wiemy w 2024 roku?

    W ostatnich kilku latach widać wzrost zainteresowania krwią pępowinową jako źródłem komórek macierzystych w leczeniu różnych chorób. Dotyczy to zwłaszcza rzadkich chorób metabolicznych. Jak potwierdzają wyniki badań klinicznych aby leczenie było możliwe konieczna jest szybka ścieżka diagnostyczna. 

    5 minut czytania
  • Fot. Freepik

    Krew: niezwykle potrzebna, na ile bezpieczna?

    Terapeutyczna wartość krwi i jej składników jest nie do przecenienia. Pomimo spektakularnych postępów w medycynie, które obserwujemy od kilkudziesięciu lat, naukowcom nadal nie udało się wynaleźć syntetycznego substytutu składników krwi. Jedynym sposobem jej pozyskania pozostaje pobranie jej od dawcy. Zapewnienie bezpieczeństwa krwi dla dawcy jest priorytetem w tych dziedzinach medycyny, w których stosuje się ją jako lek.

    3 minuty czytania
  • Fot. PAP/S. Leszczyński

    Lekarze apelują o refundację leku na zespoły mielodysplastyczne

    Sekcja MDS Stowarzyszenia Polskiej Grupy Ds. Białaczek u Dorosłych (PALG) w liście do Ministra Zdrowia Macieja Miłkowskiego zaapelowała w imieniu własnym oraz wszystkich ekspertów walczących codziennie o zdrowie i życie pacjentów o refundację luspaterceptu - jedynego zarejestrowanego leku w leczeniu zespołów mielodysplastycznych (MDS) niższego ryzyka. 

    2 minuty czytania
  • Fot. PAP/ S.Leszczyński

    Przetaczanie krwi: najczęściej jest to ratunek dla przewlekle chorych

    Wbrew pozorom, jeden z najbardziej unikalnych leków – krew – wykorzystywany jest przede wszystkim w leczeniu chorób przewlekłych, a nie w trakcie zaplanowanych czy nagłych operacji. Eksperci uspokajają, że obecnie w Polsce nie ma praktycznie problemów z niedoborem krwi, jednak obawiają się o przyszłość. Sprawdź, dlaczego i czy możesz być krwiodawcą.

    4 minuty czytania
  • Fot. PAP/S. Leszczyński

    Morfologia krwi: kiedy warto ją wykonać

    To proste, tanie i bezpieczne badanie, liczące sobie już około 100 lat, jest podstawą w diagnostyce chorób układu krwiotwórczego i nie tylko. Sprawdź, kiedy warto wykonać morfologię krwi obwodowej.

    3 minuty czytania

NAJNOWSZE

  • Badanie: większość Polaków za zakazem reklam alkoholu

    Piwo to najczęstszy wybór młodzieży sięgającej po alkohol po raz pierwszy. Nie można w tym kontekście nie wspomnieć o oddziaływaniu reklam, nawet jeśli na ekranie lub billboardzie pojawia się etykieta „zero procent”. Dlatego Fundacja GrowSpace rusza z kampanią antyalkoholową „Zero procent prawdy”. Zlecony przez nią sondaż potwierdza słuszność tej decyzji.

  • Badania kliniczne szansą chorych na raka dzieci

  • Ćwicz dla siebie i dziecka

  • Leczenie arytmii z mapowaniem serca w 3D

  • Leczenie nadciśnienia zaraz po diagnozie daje większe szanse na zdrowie

  • AdobeStock

    VR - nowe narzędzie do leczenia fobii

    Zdaniem dr Agnieszki Popławskiej, Kierownika Zakładu Psychologii Organizacji i Marketingu Uniwersytetu SWPS w Sopocie psychoterapie z wykorzystaniem AI to tylko kwestia czasu. VR-owe gogle są już powszechne, teraz czas na specjalne VR-owe pokoje, gdzie można np. zmierzyć się z fobiami albo popracować nad uzależnieniami. Specjalistka przekonuje, że terapia wspomagana VR daje dużo lepsze efekty.

  • Źródło głosu

  • Supermoce ludzkiego ciała

Serwisy ogólnodostępne PAP