Tag:
  • PAP

    Lekarze i pacjenci apelują o szersze udostępnienie terapii podskórnej w leczeniu hemofilii

    Materiał promocyjny

    Udostępnienie terapii podskórnej dorosłym chorym na hemofilię wpłynęłoby na poprawę jakości życia pacjentów, zmniejszając u nich ilość krwawień, wizyt lekarskich i hospitalizacji – podkreślają lekarze i organizacje wspierające pacjentów.

    3 minuty czytania
  • Fot.PAP

    Podskórna terapia dla dzieci z hemofilią. Na razie włożono nogę w drzwi

    Dzieci i młodzież z hemofilią od 1 lipca br. otrzymały dostęp do podskórnej profilaktyki krwawień, co oznacza odejście od podań dożylnych czynników krzepnięcia. To zmiana długo oczekiwana przez ich rodziny, jak również ekspertów klinicznych. Na razie jednak skorzysta z niej tylko część najmłodszych pacjentów. Dlaczego? – wyjaśnia Ewelina Matuszak, prezeska Fundacji Sanguis Hemofilia i Pokrewne Skazy Krwotoczne.

    6 minut czytania
  • Fot.S.Leszczyński/PAP

    Młoda krew pilnie potrzebna

    Polski Czerwony Krzyż wystartował z nową kampanią, by zachęcać młodych do oddawania krwi. „Posiedzisz godzinę i możesz iść. Fajrant” – zachęca spot, który przypomina ogłoszenie o pracę i to na lata. Taki gest przede wszystkim może uratować życie trzech osób, a regularna donacja rocznie ocalić ich osiem razy więcej. Są jeszcze inne „za”.

    3 minuty czytania
  • Fot. PAP/P. Werewka

    Senior blady, zmęczony, posiniaczony – to może być nowotwór

    Zmęczenie, bladość, łatwe powstawanie siniaków i krwawienia często są mylone z naturalnymi procesami starzenia, a mogą wskazywać na zespoły mielodysplastyczne (MDS), które stanowią istotne zagrożenie dla zdrowia, zwłaszcza starszych osób. 

    4 minuty czytania
  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Komórki macierzyste krwi pępowinowej i ich zastosowanie w rzadkich chorobach metabolicznych - co wiemy w 2024 roku?

    W ostatnich kilku latach widać wzrost zainteresowania krwią pępowinową jako źródłem komórek macierzystych w leczeniu różnych chorób. Dotyczy to zwłaszcza rzadkich chorób metabolicznych. Jak potwierdzają wyniki badań klinicznych aby leczenie było możliwe konieczna jest szybka ścieżka diagnostyczna. 

    5 minut czytania
  • Fot. Freepik

    Krew: niezwykle potrzebna, na ile bezpieczna?

    Terapeutyczna wartość krwi i jej składników jest nie do przecenienia. Pomimo spektakularnych postępów w medycynie, które obserwujemy od kilkudziesięciu lat, naukowcom nadal nie udało się wynaleźć syntetycznego substytutu składników krwi. Jedynym sposobem jej pozyskania pozostaje pobranie jej od dawcy. Zapewnienie bezpieczeństwa krwi dla dawcy jest priorytetem w tych dziedzinach medycyny, w których stosuje się ją jako lek.

    3 minuty czytania
  • Fot. PAP/S. Leszczyński

    Lekarze apelują o refundację leku na zespoły mielodysplastyczne

    Sekcja MDS Stowarzyszenia Polskiej Grupy Ds. Białaczek u Dorosłych (PALG) w liście do Ministra Zdrowia Macieja Miłkowskiego zaapelowała w imieniu własnym oraz wszystkich ekspertów walczących codziennie o zdrowie i życie pacjentów o refundację luspaterceptu - jedynego zarejestrowanego leku w leczeniu zespołów mielodysplastycznych (MDS) niższego ryzyka. 

    2 minuty czytania
  • Fot. PAP/ S.Leszczyński

    Przetaczanie krwi: najczęściej jest to ratunek dla przewlekle chorych

    Wbrew pozorom, jeden z najbardziej unikalnych leków – krew – wykorzystywany jest przede wszystkim w leczeniu chorób przewlekłych, a nie w trakcie zaplanowanych czy nagłych operacji. Eksperci uspokajają, że obecnie w Polsce nie ma praktycznie problemów z niedoborem krwi, jednak obawiają się o przyszłość. Sprawdź, dlaczego i czy możesz być krwiodawcą.

    4 minuty czytania
  • Fot. PAP/S. Leszczyński

    Morfologia krwi: kiedy warto ją wykonać

    To proste, tanie i bezpieczne badanie, liczące sobie już około 100 lat, jest podstawą w diagnostyce chorób układu krwiotwórczego i nie tylko. Sprawdź, kiedy warto wykonać morfologię krwi obwodowej.

    3 minuty czytania
  • Fot. PAP/S.Leszczyński

    Oddawanie krwi: czy każda choroba dyskwalifikuje?

    Samo oddawanie krwi trwa zaledwie kilka minut. Zanim jednak do tego dojdzie, najpierw trzeba zastosować się do kilku ważnych zaleceń. Sprawdź jakich. Dowiedz się też kto nie może oddawać krwi - okresowo lub wcale.

    4 minuty czytania

NAJNOWSZE

  • AdobeStock

    Kwasy omega pomagają zadbać o kondycję naszego organizmu

    Badania wykazują, że kwasy omega-3 pomagają zachować sprawność pracy mózgu i funkcji poznawczych w ciągu całego życia, utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi oraz zdrowy poziom trójglicerydów, wspierają prawidłowe widzenie, a także wykazują działanie przeciwzapalne - wymienia dr inż. Katarzyna Wolnicka, specjalistka dietetyki i wykładowczyni akademicka z Instytutu Zrównoważonego Żywienia.

  • Otyłość – zła matka wielu chorób

    Patronat Serwisu Zdrowie
  • Lekarze rodzinni i testy HIV

  • Rośnie liczba noworodków pozostawianych w szpitalach po urodzeniu

  • Nie warto oszukiwać, przygotowując się do kolonoskopii

  • Adobe Stock/ARAMYAN

    Plan finansowy NFZ pisany na serwetce

    Wydatki NFZ z roku na rok mają coraz mniejsze pokrycie w składce zdrowotnej, a plan finansowy zmieniany jest kilka razy w roku. Dziurę zasypywano do tej pory z funduszu zapasowego, ale w tym roku to się nie uda. Zdrowie będzie musiało konkurować o pieniądze z edukacją, kulturą czy obronnością, tym bardziej, że od 2027 roku* taryfy ulgowej nie będzie, bo NFZ został objęty wiążącą częścią reguły wydatkowej – ostrzega dr Sławomir Dudek, główny ekonomista Instytutu Finansów Publicznych.

  • Opryszczka może być groźna dla mózgu

  • Dlaczego ludzie tracą wzrok?