Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
13.04.2023 , 17:37 Aktualizacja: 13.04.2023, 17:40
Informacja prasowa

By nie leczyć, zapobiegaj - niedoceniana rola prewencji

Niestety, często się zdarza, że o swoim zdrowiu myśli się dopiero wtedy, gdy zaczyna ono szwankować i pojawia się szereg nieprzyjemnych dolegliwości, które dają się we znaki. Dlatego warto wiedzieć, że można znacznie zminimalizować ryzyko wystąpienia wielu schorzeń. Aby to zrobić, należy zadbać o siebie znacznie wcześniej, skupiając się na działaniach prewencyjnych. Co robić, by zatroszczyć się należycie o swoje zdrowie i zdusić w zarodku ewentualne nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu?

Fot. Pixabay Fot. Pixabay

Gdy zdrowie zaczyna szwankować, czym prędzej człowiek udaje się do lekarza, by zaradził problemowi, co jest oczywiście zrozumiałe. Warto jednak wiedzieć, że recepta na zdrowie wcale nie musi być wystawiona przez specjalistę. W wielu przypadkach człowiek jest w stanie wystawić ją sobie sam, skupiając się na działaniach profilaktycznych, czyli tych wdrażanych jeszcze zanim jego zdrowie ulegnie pogorszeniu. By żyć długo i zdrowo, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na swoje codzienne nawyki. Ważny jest szczególnie styl życia i jego warunki, a także wykonywane regularnie badania profilaktyczne. Wielu schorzeniom można zapobiec, prowadząc zdrowy tryb życia, a inne można zdusić w zarodku, jeśli człowiek regularnie się bada. Rola prewencji bywa niedoceniana, jednak dbanie o siebie na co dzień może sprawić, że nie będzie potrzeby często biegać po lekarzach, a kondycja organizmu człowieka ulegnie znacznej poprawie.

Badania profilaktyczne - dlaczego warto wykonywać je regularnie?

Jeśli chodzi o dbanie o zdrowie, bardzo istotne jest regularne wykonywanie badań profilaktycznych. Może to pomóc w wykryciu różnych zaburzeń, zanim zauważy się objawy, oraz we wdrożeniu działań zaradczych, póki problem nie urósł do rangi poważnego. Jakie badania szczególnie warto wykonywać regularnie?

  • Morfologię, badanie ogólne moczu i OB.
  • Oznaczenie poziomu glukozy na czczo.
  • Lipidogram.
  • Cytologię i badanie piersi.
  • Badanie prostaty per rectum i oznaczanie poziomu PSA w surowicy.
  • Badania stomatologiczne.
  • Badania okulistyczne.
  • EKG, RTG klatki piersiowej.

Niektóre badania można z powodzeniem wykonywać w warunkach domowych. Warto się regularnie ważyć, badać ciśnienie krwi i puls, a także wykonywać samobadanie piersi lub jąder. Każda apteka internetowa oferuje też różnego rodzaju domowe testy diagnostyczne, które można wykorzystać do samobadania.

Jak dbać o zdrowie każdego dnia?

Niebagatelną rolę, jeśli chodzi o kondycję zdrowotną, odgrywają styl życia oraz środowisko, w którym przebywa się na co dzień. Aby zadbać o siebie i zminimalizować ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych, należy przede wszystkim podejmować świadome decyzje, które mogą rzutować na kondycję organizmu.

Dieta i nawodnienie

Nie bez znaczenia jest jakość i różnorodność diety - nie bez powodu mówi się, że „jesteś tym, co zjadasz”. Jeśli dieta nie będzie pokrywać zapotrzebowania organizmu na ważne, dla jego funkcjonowania składniki, trudno oczekiwać, by nie odbiło się to na nim negatywnie. Należy unikać spożywania niezdrowych tłuszczów trans, żywności typu fast food oraz wysoko przetworzonej, pełnej konserwantów i sztucznych dodatków, a także żywności bogatej w cukier i białą mąkę. Niekorzystnie wpływa ona między innymi na serce i układ krążenia, a poza tym może sprzyjać otyłości i cukrzycy. W zamian warto uwzględnić w swojej diecie warzywa i owoce, a także kwasy omega-3. W uzupełnieniu ewentualnych niedoborów, których nie można pokryć dietą, pomóc może mądra suplementacja (np. https://www.aptekarosa.pl/). Nie należy jednak stosować jej bez umiaru. Ważne jest też to, aby pamiętać, że żadne suplementy nie mogą zastąpić zdrowej diety.

Codzienna dawka ruchu

Kolejne mądre powiedzenie mówi, że „ruch to zdrowie”. Jest w tym wiele prawdy, dlatego osoby, które chcą pozostać zdrowe i zadbać należycie o kondycję swojego organizmu, nie powinny stronić od aktywności fizycznej. Ruch korzystnie wpływa na układ krążenia i wydolność, poza tym zapobiega dolegliwościom związanym z układem ruchu, hemoroidami, czy otyłością. Dobrana do możliwości danej osoby aktywność korzystnie wpływa również na psychikę.

Unikanie używek i... leków stosowanych bez umiaru

Palenie papierosów i spożywanie alkoholu w nadmiernych ilościach mają bardzo negatywny wpływ na organizm. By jak najdłużej cieszyć się dobrą kondycją, najlepiej unikać używek. Mowa również o ograniczeniu nadmiernego spożywania kofeiny. Należy też zaprzestać nierozsądnego stosowania medykamentów. Leki i suplementy trzeba przyjmować zgodnie z przeznaczeniem i wskazaniami - zawsze w odpowiednich dawkach i nigdy wbrew zaleceniom lekarza i producenta preparatu.

Ograniczenie stresu

Choć nie każdy o tym wie, stres jest źródłem wielu problemów ze zdrowiem. Nadmierne i długotrwałe napięcie emocjonalne wpływa niekorzystnie nie tylko na psychikę, ale również na fizyczną kondycję organizmu. Może prowadzić, na przykład do problemów z układem krążenia, układem nerwowym, układem rozrodczym, układem hormonalnym, czy też układem pokarmowym. Nie zawsze da się co prawda ograniczyć stres, ale warto nauczyć się redukować nadmierne napięcie emocjonalne - na przykład poprzez ćwiczenia relaksujące, jogę czy medytację.

Więcej na: https://www.aptekarosa.pl/

Źródło informacji prasowej: Apteka Rosa

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki wideo) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Treści publikowane na portalu „Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę!” mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media pod warunkiem spełnienia postanowień regulaminu „Serwisu Zdrowie. Postaw na Wiedzę!”. „Portal Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę” ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może być traktowany jako źródło porad medycznych. W sytuacji problemów ze zdrowiem należy udać się po pomoc do odpowiedniego profesjonalisty medycznego.
Id materiału: 3043

TAGI:

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.