Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
16.05.2017 , 17:01 Aktualizacja: 16.05.2017, 17:13

Pięć powodów, dla których warto zmierzyć ciśnienie

Do końca maja w 1500 punktach w całym kraju można zmierzyć ciśnienie tętnicze. Oto pięć powodów, dla których warto to zrobić.

Fot. PAP Fot. PAP
 • Nadciśnienie nie boli, ale powoduje szereg powikłań.

Panów i ich partnerki zainteresuje to, że problemy w życiu seksualnym to często efekt podwyższonego ciśnienia tętniczego. U mężczyzn to bardzo częsta przyczyna zaburzeń erekcji, a u kobiet - obniżenia popędu seksualnego i zaburzenia lubrykacji.

 • Nadciśnienie tętnicze nie daje wyraźnych objawów, ale to główna przyczyna śmierci, których – dzięki właściwemu stylowi życia i leczeniu – można uniknąć – przede wszystkim zawałów i udarów.

- Udowodniony został ścisły związek między ryzykiem śmierci nagłej a wzrostem ciśnienia – mówi prof. Piotr Jankowski z Instytutu Kardiologii w Aninie.

 • Nadciśnienie tętnicze trudno rozpoznać bez jego pomiaru – bywa, że jedynym jego objawem jest występujące czasem zaczerwienienie twarzy.

Naukowcy szacują, że nawet 40 proc. osób, które mają nadciśnienie, nie jest tego świadomych. Warto wiedzieć, że w młodym wieku do to zdecydowanie częściej przypadłość mężczyzn, ale proporcje płci w tej chorobie wyrównują się, kiedy kobiety wchodzą w wiek menopauzy.

 • Jeśli stwierdzone zostanie nadciśnienie, można je skutecznie leczyć.

- To pojedyncze wypadki, kiedy leczenie nadciśnienia nie przynosi efektów – podkreśla prof. Jankowski.

Trzeba jednak wiedzieć, że bardzo wielu pacjentów, którzy znajdują się pod opieką lekarza, nie ma właściwie leczonego nadciśnienia. Dzieje się tak bardzo często dlatego, że pacjenci bez konsultacji z lekarzem modyfikują swoją terapię: zmniejszają dawki leków lub odstawiają je w ogóle.

- Nadciśnienie tętnicze trzeba leczyć do końca życia – podkreśla prof. Maciej Banach Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. – Tymczasem co drugi pacjent przerywa leczenie po roku.

Istotną częścią leczenia nadciśnienia jest modyfikacja stylu życia: mniej soli, mniej mięsa, szczególnie czerwonego, mniej alkoholu, zero papierosów, więcej ruchu, więcej owoców i warzyw. Jeśli prawidłowe wartości ciśnienia są przekroczone w niewielkim stopniu, nie będzie trzeba stosować tabletek – wystarczy wprowadzenie w życie powyższych zaleceń.

 • Nadciśnienie jest w krajach rozwiniętych problemem społecznym – w Polsce jest diagnozowane u mniej więcej 40 proc. dorosłych osób, przy czym – ma je więcej osób, które nie mierzą ciśnienia i nie są świadomi rozwijającej się choroby.

Nadciśnienie może mieć każdy, ale w grupie wysokiego ryzyka są:

 1. Mężczyźni powyżej 55. r. ż;
 2. Kobiety powyżej 65. r. ż.;
 3. Uzależnieni od tytoniu;
 4. Osoby z podwyższonym poziomem cholesterolu;
 5. Osoby z cukrzycą;
 6. Osoby z przewlekłymi chorobami nerek;
 7. Osoby z nadwagą/otyłością;
 8. Osoby, których bliscy krewni chorowali/chorują na schorzenia układu sercowo-naczyniowego.

Ciśnienie można zmierzyć u każdego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, w każdej przychodni ogólnej czy specjalistycznej. W maju można to zrobić dodatkowo w jednym z ponad 1500 punktów zorganizowanych w ramach akcji Międzynarodowego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego i Światowej Ligi Nadciśnienia Tętniczego.

Badani pacjenci, których wynik wskaże możliwość nadciśnienia tętniczego otrzymają pisemną poradę z zaleceniami. Więcej szczegółów na stronie www.mmm17.pl

Justyna Wojteczek (www.zdrowie.pap.pl)

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

Id materiału: 267

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.