Pięć powodów, dla których warto zmierzyć ciśnienie

Do końca maja w 1500 punktach w całym kraju można zmierzyć ciśnienie tętnicze. Oto pięć powodów, dla których warto to zrobić.

Fot. PAP
Fot. PAP
  • Nadciśnienie nie boli, ale powoduje szereg powikłań.

Panów i ich partnerki zainteresuje to, że problemy w życiu seksualnym to często efekt podwyższonego ciśnienia tętniczego. U mężczyzn to bardzo częsta przyczyna zaburzeń erekcji, a u kobiet - obniżenia popędu seksualnego i zaburzenia lubrykacji.

  • Nadciśnienie tętnicze nie daje wyraźnych objawów, ale to główna przyczyna śmierci, których – dzięki właściwemu stylowi życia i leczeniu – można uniknąć – przede wszystkim zawałów i udarów.

- Udowodniony został ścisły związek między ryzykiem śmierci nagłej a wzrostem ciśnienia – mówi prof. Piotr Jankowski z Instytutu Kardiologii w Aninie.

  • Nadciśnienie tętnicze trudno rozpoznać bez jego pomiaru – bywa, że jedynym jego objawem jest występujące czasem zaczerwienienie twarzy.

Naukowcy szacują, że nawet 40 proc. osób, które mają nadciśnienie, nie jest tego świadomych. Warto wiedzieć, że w młodym wieku do to zdecydowanie częściej przypadłość mężczyzn, ale proporcje płci w tej chorobie wyrównują się, kiedy kobiety wchodzą w wiek menopauzy.

  • Jeśli stwierdzone zostanie nadciśnienie, można je skutecznie leczyć.

- To pojedyncze wypadki, kiedy leczenie nadciśnienia nie przynosi efektów – podkreśla prof. Jankowski.

Trzeba jednak wiedzieć, że bardzo wielu pacjentów, którzy znajdują się pod opieką lekarza, nie ma właściwie leczonego nadciśnienia. Dzieje się tak bardzo często dlatego, że pacjenci bez konsultacji z lekarzem modyfikują swoją terapię: zmniejszają dawki leków lub odstawiają je w ogóle.

- Nadciśnienie tętnicze trzeba leczyć do końca życia – podkreśla prof. Maciej Banach Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. – Tymczasem co drugi pacjent przerywa leczenie po roku.

Istotną częścią leczenia nadciśnienia jest modyfikacja stylu życia: mniej soli, mniej mięsa, szczególnie czerwonego, mniej alkoholu, zero papierosów, więcej ruchu, więcej owoców i warzyw. Jeśli prawidłowe wartości ciśnienia są przekroczone w niewielkim stopniu, nie będzie trzeba stosować tabletek – wystarczy wprowadzenie w życie powyższych zaleceń.

  • Nadciśnienie jest w krajach rozwiniętych problemem społecznym – w Polsce jest diagnozowane u mniej więcej 40 proc. dorosłych osób, przy czym – ma je więcej osób, które nie mierzą ciśnienia i nie są świadomi rozwijającej się choroby.

Nadciśnienie może mieć każdy, ale w grupie wysokiego ryzyka są:

  1. Mężczyźni powyżej 55. r. ż;
  2. Kobiety powyżej 65. r. ż.;
  3. Uzależnieni od tytoniu;
  4. Osoby z podwyższonym poziomem cholesterolu;
  5. Osoby z cukrzycą;
  6. Osoby z przewlekłymi chorobami nerek;
  7. Osoby z nadwagą/otyłością;
  8. Osoby, których bliscy krewni chorowali/chorują na schorzenia układu sercowo-naczyniowego.

Ciśnienie można zmierzyć u każdego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, w każdej przychodni ogólnej czy specjalistycznej. W maju można to zrobić dodatkowo w jednym z ponad 1500 punktów zorganizowanych w ramach akcji Międzynarodowego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego i Światowej Ligi Nadciśnienia Tętniczego.

Badani pacjenci, których wynik wskaże możliwość nadciśnienia tętniczego otrzymają pisemną poradę z zaleceniami. Więcej szczegółów na stronie www.mmm17.pl

Justyna Wojteczek (www.zdrowie.pap.pl)

ZOBACZ PODOBNE

  • M.Kmieciński/PAP

    Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

    Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to jedna z najważniejszych chorób, z którymi boryka się okulistyka i najczęstsza przyczyną utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Dla lekarzy to wyzwanie, bo pacjenci często zgłaszają się zbyt późno, a wystarczy wykonać prosty test – podkreśla prof. dr hab. n. med. Sławomir Teper, okulista, chirurg witreoretinalny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • AdobeStock

    Jąkanie – gdy mowa nie nadąża za myślami

    Nawet aktorzy czy politycy się jąkają, ale przypadłość ta potrafi mocno utrudniać życie. Pojawia się zwykle w dzieciństwie. Szczęśliwie w większości przypadków ustępuje samoczynnie. Czasami potrzebna jest jednak pomoc specjalistów, więc trzeba być czujnym.

NAJNOWSZE

  • PAP/P. Werewka

    Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

    Za występowanie uzależnień wśród dzieci i młodzieży w dużej mierze odpowiadają czynniki środowiskowe, czyli to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu tych dzieci. Nastolatki przyznają, że sięgają po substancje psychoaktywne albo z ciekawości albo dlatego, że nie radzą sobie ze stresem, z wyzwaniami, że czują się samotni, przeciążeni presją wywieraną przez osoby dorosłe. O tym jakie są objawy uzależnienia u dziecka czy nastolatka - wyjaśnia dr n. med. Aleksandra Lewandowska, ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy

  • Adobe Stock

    CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

    Na każdego pacjenta z problemami sercowo-naczyniowymi należy spojrzeć szeroko i badać go także pod kątem cukrzycy i choroby nerek – przestrzegają specjaliści. Jak tłumaczą, mechanizmy leżące u podstaw tych chorób są ze sobą powiązane i wzajemnie się napędzają. W efekcie jedna choroba przyczynia się do rozwoju kolejnej.

  • Kobiety żyją dłużej – zwłaszcza w Hiszpanii

  • Badania: pozytywne nastawienie do starości wiąże się z lepszym zdrowiem w późnym wieku