Pięć powodów, dla których warto zmierzyć ciśnienie

Do końca maja w 1500 punktach w całym kraju można zmierzyć ciśnienie tętnicze. Oto pięć powodów, dla których warto to zrobić.

Fot. PAP
Fot. PAP
  • Nadciśnienie nie boli, ale powoduje szereg powikłań.

Panów i ich partnerki zainteresuje to, że problemy w życiu seksualnym to często efekt podwyższonego ciśnienia tętniczego. U mężczyzn to bardzo częsta przyczyna zaburzeń erekcji, a u kobiet - obniżenia popędu seksualnego i zaburzenia lubrykacji.

  • Nadciśnienie tętnicze nie daje wyraźnych objawów, ale to główna przyczyna śmierci, których – dzięki właściwemu stylowi życia i leczeniu – można uniknąć – przede wszystkim zawałów i udarów.

- Udowodniony został ścisły związek między ryzykiem śmierci nagłej a wzrostem ciśnienia – mówi prof. Piotr Jankowski z Instytutu Kardiologii w Aninie.

  • Nadciśnienie tętnicze trudno rozpoznać bez jego pomiaru – bywa, że jedynym jego objawem jest występujące czasem zaczerwienienie twarzy.

Naukowcy szacują, że nawet 40 proc. osób, które mają nadciśnienie, nie jest tego świadomych. Warto wiedzieć, że w młodym wieku do to zdecydowanie częściej przypadłość mężczyzn, ale proporcje płci w tej chorobie wyrównują się, kiedy kobiety wchodzą w wiek menopauzy.

  • Jeśli stwierdzone zostanie nadciśnienie, można je skutecznie leczyć.

- To pojedyncze wypadki, kiedy leczenie nadciśnienia nie przynosi efektów – podkreśla prof. Jankowski.

Trzeba jednak wiedzieć, że bardzo wielu pacjentów, którzy znajdują się pod opieką lekarza, nie ma właściwie leczonego nadciśnienia. Dzieje się tak bardzo często dlatego, że pacjenci bez konsultacji z lekarzem modyfikują swoją terapię: zmniejszają dawki leków lub odstawiają je w ogóle.

- Nadciśnienie tętnicze trzeba leczyć do końca życia – podkreśla prof. Maciej Banach Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. – Tymczasem co drugi pacjent przerywa leczenie po roku.

Istotną częścią leczenia nadciśnienia jest modyfikacja stylu życia: mniej soli, mniej mięsa, szczególnie czerwonego, mniej alkoholu, zero papierosów, więcej ruchu, więcej owoców i warzyw. Jeśli prawidłowe wartości ciśnienia są przekroczone w niewielkim stopniu, nie będzie trzeba stosować tabletek – wystarczy wprowadzenie w życie powyższych zaleceń.

  • Nadciśnienie jest w krajach rozwiniętych problemem społecznym – w Polsce jest diagnozowane u mniej więcej 40 proc. dorosłych osób, przy czym – ma je więcej osób, które nie mierzą ciśnienia i nie są świadomi rozwijającej się choroby.

Nadciśnienie może mieć każdy, ale w grupie wysokiego ryzyka są:

  1. Mężczyźni powyżej 55. r. ż;
  2. Kobiety powyżej 65. r. ż.;
  3. Uzależnieni od tytoniu;
  4. Osoby z podwyższonym poziomem cholesterolu;
  5. Osoby z cukrzycą;
  6. Osoby z przewlekłymi chorobami nerek;
  7. Osoby z nadwagą/otyłością;
  8. Osoby, których bliscy krewni chorowali/chorują na schorzenia układu sercowo-naczyniowego.

Ciśnienie można zmierzyć u każdego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, w każdej przychodni ogólnej czy specjalistycznej. W maju można to zrobić dodatkowo w jednym z ponad 1500 punktów zorganizowanych w ramach akcji Międzynarodowego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego i Światowej Ligi Nadciśnienia Tętniczego.

Badani pacjenci, których wynik wskaże możliwość nadciśnienia tętniczego otrzymają pisemną poradę z zaleceniami. Więcej szczegółów na stronie www.mmm17.pl

Justyna Wojteczek (www.zdrowie.pap.pl)

ZOBACZ PODOBNE

  • Affidea

    Affidea finalizuje przejęcie Grupy Nu-Med

    Materiał promocyjny

    Grupa Affidea, wiodący ogólnoeuropejski dostawca specjalistycznych usług z zakresu opieki zdrowotnej, w tym opieki onkologicznej, zaawansowanej diagnostyki obrazowej oraz poradni specjalistycznych, ogłosiła dziś, że pomyślnie zakończyła przejęcie Grupy Nu-Med, renomowanego dostawcy usług opieki onkologicznej.

  • Fot. Marie/Adobe Stock

    Leczenie SIBO jak łuk triumfalny

    Zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego – SIBO potrafi postawić nasze dotychczasowe życie na głowie. Biegunki, wzdęcia i inne uciążliwe dolegliwości sprawiają, że trudno czasem normalnie funkcjonować. Nieraz dołącza do tego depresja. Leczenie porównać można do łuku triumfalnego, bo oparte jest na dwóch solidnych filarach. Jakich? – wyjaśnia dr n. o żywieniu, epidemiologii i zdrowiu dzieci Małgorzata Desmond, dietetyk.

  • Fot. PAP

    Ćwicz nie tylko po pracy, w pracy też

    Większość z nas za biurkiem siedzi nie tylko nieprawidłowo, ale przede wszystkim za długo. Konsekwencje? Spięty kark, ból pleców, nadgarstka, a nawet...depresja. "Obrywają" mięśnie i kręgosłup. Dlatego nawet jeśli regularnie trenujesz, zrób sobie co godzinę krótką przerwę, wykonaj kilka prostych ćwiczeń.

  • Fot. Photo Sesaon/Adobe Stock

    Nadciśnienie tętnicze – silny nurt wewnętrznej rzeki

    Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale prowadzi do wielu groźnych powikłań. Jakich? – wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Agnieszka Kapłon-Cieślicka, specjalistka kardiologii, profesorka w I Katedrze i Klinice Kardiologii na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.

NAJNOWSZE

  • Fot.P.Werewka/PAP

    Czy mamy dobrze wychowane fizycznie dzieci?

    Dziecko powinno ruszać się codziennie, a nie tylko podczas czterech lekcji wychowania fizycznego w ciągu tygodnia. Jak wybrać dziecku aktywność fizyczną i wykształcić w nim nawyk regularnego i prawidłowego ruchu – radzi dr hab. nauk o zdrowiu Anna Brzęk, SUM, Kierownik Katedry i Zakładu Fizjoterapii, Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu w Katowicach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, fizjoterapeutka.

  • Leczenie SIBO jak łuk triumfalny

  • Ukryte skutki stresu – ruchliwość plemników

  • Ćwicz nie tylko po pracy, w pracy też

  • Błędne koło uzależnienia od alkoholu

  • anihta/Adobe Stock

    Zaburzenia odżywiania – pustka i życie w czerni

    Zaburzenia odżywiania zabierają wszystko. To pustka i życie w czerni, bez znajomych i pasji – tak mówią osoby, które dzielą się swoimi doświadczeniami w filmie edukacyjnym przygotowanym przez Fundację helpED. Psychoterapeutka Katarzyna Gaber-Kasprzyk wyjaśnia, kiedy w głowie powinna zapalić się lampka ostrzegawcza, że coś jest nie tak.

  • Niedotlenie okołoporodowe – hipotermia lecznicza na sygnale

  • Niewesołe skutki gazu rozweselającego – nadużywany może być niebezpieczny