Słońce może powodować kichanie. To nie alergia.

Zdarza cię kichać po wyjściu na słońce? To nie uczulenie na słońce, a tzw. kichanie foticzne, czyli reakcja związana z nagłą ekspozycją na intensywne światło. Taki odruch ma między 10 a 35 procent populacji. Nie jest to specjalnie groźne, pod warunkiem, że nie prowadzisz właśnie auta lub nie jesteś pilotem linii lotniczych.

zdj. AdobeStock
zdj. AdobeStock

Zespół autosomalnego dominującego przymusowego wybuchu helioopthalmii (ACHOO) charakteryzuje się niekontrolowanym kichaniem w odpowiedzi na nagłą ekspozycję na jasne, zazwyczaj intensywne światło słoneczne. 

Najczęściej czynnikiem wyzwalającym jest światło słoneczne, ale kichanie może powodować również sztuczne oświetlenie z żarówek czy flesze aparatów. Aby do tego doszło musi upłynąć nieokreślony jeszcze czas w zaciemnionym pomieszczeniu - zwany okresem refrakcji - zanim osoba z odruchem kichania świetlnego ponownie kichnie w świetle.

Nasilenie odruchu kichania świetlnego może się różnić u różnych osób. U niektórych osób kichanie świetlne zdarza się tylko okazjonalnie. U innych jasne światło może wywołać niekontrolowane kichanie wiele razy z rzędu.

Naukowcy wciąż nie są pewni, co dokładnie wywołuje kichanie świetlne. Najbardziej rozpowszechniona teoria zakłada, że sygnały neurologiczne są przekazywane między nerwem trójdzielnym, który odbiera bodźce wzrokowe, takie jak swędzenie nosa, a nerwem wzrokowym, który zwęża źrenice oka, gdy światło przenika przez siatkówkę.

fot. PAP

Jak światło wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie

Człowiek potrzebuje odpowiedniej dawki światła o różnych porach dnia - dzięki temu lepiej śpi, cieszy się lepszym samopoczuciem, ma zdrowsze oczy, a nawet chudnie. Badania wskazują, że światło oddziałuje nawet na płód.

Zdaniem naukowców z Alabamy kichanie świetlne może być również powiązane ze skrzywieniem przegrody nosowej. Tymczasem badacze z  Japonii odkryli potencjalny związek między tym odruchem a migrenami. Wciąż jednak brakuje pogłębionych badań na temat tej lub innych teorii, a większość badań nad odruchem kichania świetlnego opiera się na niewielkich obserwacjach. 

Co radzą specjaliści

Jeśli to okazjonalne kichanie pod wpływem słońca bardzo ci przeszkadza pamiętaj, aby podczas wychodzenia na zewnątrz zakładać okulary przeciwsłoneczne, które ochronią oczy przed bezpośrednim światłem słonecznym. Możesz też nosić kapelusz lub czapkę z daszkiem. Niestety leki antyhistaminowe, które zwykle wpływają na alergie, nie niewelują tego odruchu. Innym potencjalnym sposobem zapobiegania kichaniu foticznemu jest uciskanie bruzdy pod środkiem nosa, jak byśmy robili sobie wąsy palcem – jak wynika z badanie przeprowadzonego w 2019 r. w Australii nacisk ten może albo zniwelować podrażnienie, którego nerw trójdzielny może doświadczyć z powodu jasnego światła, albo zakłócić sygnały nerwowe, które mogą pomóc wywołać kichanie foticzne.

Monika Grzegorowska, zdrowie.pap.pl

Źródło:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK109193/

Autorka

Monika Grzegorowska

Monika Grzegorowska - O dziennikarstwie marzyła od dziecka i się spełniło. Od zawsze to było dziennikarstwo medyczne – najciekawsze i nie do znudzenia. Wstępem była obrona pracy magisterskiej o błędach medycznych na Wydziale Resocjalizacji. Niemal całe swoje zawodowe życie związała z branżowym Pulsem Medycyny. Od kilku lat swoją wiedzę przekłada na bardziej przystępny język w Serwisie Zdrowie PAP, co doceniono przyznając jej Kryształowe Pióro. Nie uznaje poranków bez kawy, uwielbia wieczory przy ogromnym stole z puzzlami. Życiowe baterie ładuje na koncertach i posiadówkach z rodziną i przyjaciółmi.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

ZOBACZ PODOBNE

  • P. Werewka/PAP

    Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

    W okulistyce mamy za sobą kolejny krok milowy – przeszczep gałki ocznej. Na razie jednak to operacja kosmetyczna, bo nie umiemy jeszcze połączyć nerwów wzrokowych, a więc przywrócić widzenia. Wszystko jednak przed nami – wyraził nadzieję prof. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • M.Kmieciński/PAP

    Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

    Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to jedna z najważniejszych chorób, z którymi boryka się okulistyka i najczęstsza przyczyną utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Dla lekarzy to wyzwanie, bo pacjenci często zgłaszają się zbyt późno, a wystarczy wykonać prosty test – podkreśla prof. dr hab. n. med. Sławomir Teper, okulista, chirurg witreoretinalny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

NAJNOWSZE

  • PTK

    Konferencja prasowa pt. „10/10? Podsumowanie roku w kardiologii”

    We wtorek, 3 grudnia o godz. 10.00, zapraszamy na konferencję prasową nt. mijającego roku w kardiologii oraz wyzwań, które przed nią. Poznamy perspektywę ekspertów, Ministerstwa Zdrowia oraz pacjentów. Transmisja m.in. w Serwisie Zdrowie.

  • Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

  • Apiterapia: pszczoły i leczenie nowotworów

    Patronat Serwisu Zdrowie
  • Przezroczyste nakładki zamiast aparatu

  • Nadmierna masa ciała zwiększa ryzyko drugiego nowotworu

  • PAP/P. Werewka

    Robot Rosa pomógł naprawić kolano 75-latka

    Po zabiegu wspomaganym przez robota medycznego Rosa, 75-letni mężczyzna otrzymał implant prawego stawu kolanowego. Do domu wyszedł w pierwszej dobie po operacji. Jeszcze niedawno, kiedy nie było takich robotów, musiałby spędzić w szpitalu około tygodnia.

  • Ratownik medyczny: na polu walki nikt się nie przejmuje bakteriami

  • Dekalog zdrowych piersi