VI Kongres Patient Empowerment (komunikat)

Instytut Komunikacji Zdrowotnej zaprasza na VI Kongres Patient Empowerment. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Rzecznika Praw Pacjenta i patronatem dwudziestu pięciu organizacji pacjentów. Kongres odbędzie się w dniach 26-27 kwietnia w Centrum Konferencyjnym Kopernik w Warszawie.

Infografika: Instytut Komunikacji Zdrowotnej
Infografika: Instytut Komunikacji Zdrowotnej

Jak co roku, podczas tego spotkania, chcemy skoncentrować uwagę decydentów, lekarzy, instytucji mających wpływ na kształt systemu ochrony zdrowia, ale także mediów na aktualne potrzeby organizacji pacjentów i zastanowić się, co pod dwóch latach pandemii oraz w czasach kryzysu humanitarnego wywołanego wojną w Ukrainie oznacza PATIENT EMPOWERMENT. Czy dziś pewne definicje pozostają bez zmian, czy wręcz przeciwnie: pilnie ich potrzebują?

Będziemy rozmawiać o zdrowiu i systemie w kryzysie, standardzie leczenia vs. standardzie życia pacjenta z choroba przewlekłą, chorobach rzadkich, wyzwaniach w dziedzinie kardiologii 
i onkologii, ale też o emocjach pacjenta w chorobie, czy o roli badań przesiewowych. W dyskusji głos zabiorą przede wszystkim eksperci, czyli PACJENCI. 

Fot. PAP

Rzecznik praw dziecka: dziecko w szpitalu ma swoje prawa

Dzieci skarżą się rzecznikowi praw dziecka, że łamane są ich prawa do informacji i wypowiedzi. Warto wiedzieć, że te prawa obowiązują też w gabinecie lekarskim czy szpitalu.

Pierwszego i drugiego dnia odbędzie się specjalna sesja Patient eXperience. Na scenie zobaczymy liderów organizacji pacjentów, których krótkie i niebanalne wystąpienia będą wstępem do ważnych dyskusji. Po Kongresie wspólnie stworzymy wyjątkową broszurę, w której zawrzemy najważniejsze postulaty pacjentów i przekażemy je do Ministerstwa Zdrowia.  

Po dyskusjach panelowych i lunchu zapraszamy na warsztaty:

  • medialne „Media DO IT YOURSELF” 
  • "Future thinking czy design thinking w strukturach organizacji pacjentów – wybór należy do was”
  • „Jak to powiedzieć? O przekazywaniu trudnych diagnoz pacjentom i ich rodzinom” (w wersji on-line)
  • „W jak wsparcie, czyli jak o sobie nie zapomnieć”  (warsztat dla opiekunów osób chorych przewlekle)

W wydarzeniu potwierdzili obecność przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia: m.in 

  • Piotr Bromber, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia, Bartłomiej Chmielowiec Rzecznik Praw Pacjenta, Beata Małecka-Libera, przewodnicząca Senackiej Komisji Zdrowia, posłowie: m.in 
  • Barbara Dziuk,  Członek Parlamentarnego Zespołu ds. Organizacji Ochrony Zdrowia oraz Tomasz Latos, Przewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia. W wydarzeniu wezmą udział również wybitni klinicyści i eksperci w ochronie zdrowia, m.in.: 
  • prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, prof. dr hab. n. med. Agata Szulc, Kierownik Kliniki Psychiatrycznej Wydziału Nauki o Zdrowiu, WUM, prof. dr hab. n. med. Przemysław Mitkowski, Prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, 
  • prof. dr hab. n. med. Jacek Różański, Konsultant krajowy w dziedzinie kardiochirurgii, Narodowy Instytut Kardiologii w Warszawie, prof. dr hab. n. med. Krzysztof Giannopoulos, Kierownik Zakładu Hematoonkologii Doświadczalnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, prof. dr hab. n. med. Brygida Kwiatkowska, Konsultant krajowa w dziedzinie reumatologii, Klinika Wczesnego Zapalenia Stawów, Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie, prof. dr hab. n. med. Paweł Krawczyk, Kierownik Pracowni Immunologii i Genetyki Katedry i Kliniki Pneumonologii, Onkologii i Alergologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. 

Kongres ma również wymiar międzynarodowy. Weźmie w nim udział m.in René Břečťan, wiceprzewodniczący czeskiego Stowarzyszenia Chorób Rzadkich (ČAVO), 
Maria Adamchuk-Korotytska lider organizacji onkologicznej STOPCANCER, Jacquelien J. Noordhoek, Prezes CF Europe i   Salvo Leone, prezes European Federation of Crohn's and Ulcerative Colitis Associations.

Konferencja ma charakter hybrydowy. Chętnych uczestników zapraszamy do Centrum Konferencyjnego Centrum Nauki Kopernik. 

Przewidziana jest także transmisja online na stronie www.medexpress.pl oraz www.patientempowerment.pl

Udział w wydarzeniu oraz warsztatach jest bezpłatny. 

Więcej informacji znajduje się na stronie: https://patientempowerment.pl/

Kontakt: 
Ewelina Kurdel
ewelina.kurdel@komunikacjazdrowotna.pl 
501 941 073

Nadawca komunikatu: Instytut Komunikacji Zdrowotnej.

Uwaga! Za materiał opublikowany jako "komunikat" w Serwisie Zdrowie odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło komunikatu”. Wszystkie materiały opublikowane w Serwisie Zdrowie mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

ZOBACZ PODOBNE

  • M.Kmieciński/PAP

    Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

    Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to jedna z najważniejszych chorób, z którymi boryka się okulistyka i najczęstsza przyczyną utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Dla lekarzy to wyzwanie, bo pacjenci często zgłaszają się zbyt późno, a wystarczy wykonać prosty test – podkreśla prof. dr hab. n. med. Sławomir Teper, okulista, chirurg witreoretinalny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • AdobeStock

    Jąkanie – gdy mowa nie nadąża za myślami

    Nawet aktorzy czy politycy się jąkają, ale przypadłość ta potrafi mocno utrudniać życie. Pojawia się zwykle w dzieciństwie. Szczęśliwie w większości przypadków ustępuje samoczynnie. Czasami potrzebna jest jednak pomoc specjalistów, więc trzeba być czujnym.

NAJNOWSZE

  • PAP/P. Werewka

    Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

    Za występowanie uzależnień wśród dzieci i młodzieży w dużej mierze odpowiadają czynniki środowiskowe, czyli to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu tych dzieci. Nastolatki przyznają, że sięgają po substancje psychoaktywne albo z ciekawości albo dlatego, że nie radzą sobie ze stresem, z wyzwaniami, że czują się samotni, przeciążeni presją wywieraną przez osoby dorosłe. O tym jakie są objawy uzależnienia u dziecka czy nastolatka - wyjaśnia dr n. med. Aleksandra Lewandowska, ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy

  • Adobe Stock

    CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

    Na każdego pacjenta z problemami sercowo-naczyniowymi należy spojrzeć szeroko i badać go także pod kątem cukrzycy i choroby nerek – przestrzegają specjaliści. Jak tłumaczą, mechanizmy leżące u podstaw tych chorób są ze sobą powiązane i wzajemnie się napędzają. W efekcie jedna choroba przyczynia się do rozwoju kolejnej.

  • Kobiety żyją dłużej – zwłaszcza w Hiszpanii

  • Badania: pozytywne nastawienie do starości wiąże się z lepszym zdrowiem w późnym wieku