Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
15.01.2024 , 10:11 Aktualizacja: 17.01.2024, 14:19

W 2023 r. odnaleziono blisko 1,5 tys. „bliźniaków genetycznych”

Zakrojona na szeroką skalę akcja poszukiwania dawców szpiku zakończyła się w minionym roku dla 1438 pacjentów przeszczepem. W bazie potencjalnych dawców pojawiło się 82 tys. nowych – wynika z podsumowania Fundacji DKMS. W sumie baza fundacji liczy ponad 1,9 mln osób.

zdj. PAP zdj. PAP

Ponad połowa nowych dawców (47 tys.) dołączyła do bazy fundacji, dzięki przeprowadzanym przez fundację akcjom rejestracji, a reszta (35 tys.) zrobiła to online, zamawiając pakiet do domu za pośrednictwem strony (https://www.dkms.pl/zarejestruj-sie-teraz).

Zdaniem przedstawicieli to był rok akcji, ale nie tylko. Co ważniejsze, był to też rok „drugich szans na życie, które 1438 faktycznych dawców szpiku z bazy Fundacji DKMS podarowało >>bliźniakom genetycznym<<”. 43 z nich oddało swój szpik po raz kolejny.  

„Szpik i krwiotwórcze komórki macierzyste od dawców z Fundacji DKMS najczęściej trafiały do pacjentów z Polski, USA i Niemiec, a także Francji, Włoch i Wielkiej Brytanii. Ale dawcy z Polski dali szansę na życie również „bliźniakom genetycznym” z odległych zakątków świata, takich jak Kazachstan (2 pobrania komórek macierzystych), RPA (2 pobrania), Chile (2 pobrania), Indie (6 pobrań), Urugwaj (1 pobranie) czy Wyspa Reunion (1 pobranie)” – wyliczyła fundacja.

Impulsem do działania dla wielu osób, jak przekonuje fundacja, mogło być nie tylko  jej aktywne działanie w mediach społecznościowych, ale też rozpoczęta w 2023 roku  kampania społeczna pt. ”W Tobie nadzieja na dopasowanie” 
 

O co w tym wszystkim chodzi?

Każdy z nas dla oczekujących na przeszczep szpiku pacjentów hematoonkologiczny może mieć zapisaną pomoc w swoich genach. Jeśli zarejestruje się do bazy, to w ciągu 10 lat może otrzymać „ten telefon”, czyli wiadomość, że może swojemu bliźniakowi genetycznemu oddać swój szpik. W zeszłym roku telefon taki zadzwonił u 9,5 tys. osób. 

„Warto podkreślić, że nie każdy telefon kończy się pobraniem. To, czy do niego dojdzie, zależy m.in. od stanu zdrowia dawcy, które jest szczegółowo sprawdzane przed donacją, a także kondycji pacjenta i planu leczenia – a ten w każdym momencie może ulec zmianie” – przekazała Fundacja DKMS. 

***
Misją Fundacji DKMS jest znalezienie dawcy dla każdego pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako Ośrodek Dawców Szpiku (największy w Polsce). Zarejestrowanych  jest w nim ponad 1 900 000 dawców, spośród których 12 500 (grudzień 2023) oddało swoje krwiotwórcze komórki macierzyste lub szpik pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym drugą szansę na życie. 

kt

Źródło: 

Informacja prasowa Fundacji DKMS

 

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki wideo) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Treści publikowane na portalu „Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę!” mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media pod warunkiem spełnienia postanowień regulaminu „Serwisu Zdrowie. Postaw na Wiedzę!”. „Portal Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę” ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może być traktowany jako źródło porad medycznych. W sytuacji problemów ze zdrowiem należy udać się po pomoc do odpowiedniego profesjonalisty medycznego.
Id materiału: 3618

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.