Materiał promocyjny

Skuteczne połączenie FreeStyle Libre® i analogów GLP-1 u chorych na cukrzycę typu 2

Analizy danych pokazują, że u osób chorych na cukrzycę typu 2 stosujących leki z grupy analogów receptora dla GLP-1 zaobserwowano znaczną poprawę wartości HbA1c po dodaniu do schematu leczenia systemu ciągłego monitorowania stężenia glukozy FreeStyle Libre. Lepsze wyniki HbA1c uzyskano niezależnie od czasu trwania terapii GLP-1, typu leku GLP- 1 czy też modelu insulinoterapii.

ExpertPR
ExpertPR

System FreeStyle Libre pomaga osobom z cukrzycą przestrzegać planów leczenia cukrzycy i wspierać pozytywne zmiany w stylu życia, poprzez dostarczanie w czasie rzeczywistym danych prezentujących jak posiłki, aktywność fizyczna i leki wpływają na poziom glukozy

ABBOTT PARK, Ill., 6 marca, 2024 - Firma Abbott ogłosiła wyniki z dwóch nowych analiz danych z codziennej praktyki lekarskiej, pokazujących, że osoby chore na cukrzycę typu 2 stosujące łącznie leki GLP-1 i system FreeStyle Libre odnotowały większą poprawę wartości HbA1c w porównaniu do osób leczonych wyłącznie lekami GLP-1 [1,2]. HbA1c to parametr pozwalający na ocenę średniego poziomu glukozy we krwi danej osoby w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Wyniki te zostały zaprezentowane podczas 17. Międzynarodowej Konferencji Advance Technology & Treatment in Diabetes (ATTD), która odbyła się 6-9 marca 2024 r. we Florencji we Włoszech.

Leki GLP-1- znane również jako agoniści receptora glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1 RA) - są coraz częściej stosowane u osób chorych na cukrzycę typu 2, ponieważ zapewniają korzyści glikemiczne i wspomagają utratę masy ciała. Kiedy po spożyciu posiłku poziom cukru we krwi zaczyna rosnąć, leki te stymulują organizm do wydzielania większej ilości insuliny, co pomaga obniżyć poziom cukru we krwi. Ponadto, leki te zmniejszają apetyt, co prowadzi do mniejszego spożycia pokarmu i utraty masy ciała. Badania pokazują, że osiągnięcie i utrzymanie prawidłowej masy ciała może ułatwić kontrolę cukrzycy [3].

Dwie analizy oparte o dane z codziennej praktyki lekarskiej zaprezentowane w ATTD wykazały, że:

- U osób chorych na cukrzycę typu 2, z wartością HbA1c ≥8% stosujących leki GLP-1 zaobserwowano znaczną poprawę w ocenie HbA1c (-1,5%) w ciągu 6 miesięcy po dodaniu do kontroli cukrzycy systemu FreeStyle Libre. Uzyskana poprawa była niezależna od czasu trwania terapii GLP-1, typu leku GLP-1 i modelu insulinoterapiiv [1].

- U osób stosujących łącznie analogi GLP-1 i system FreeStyle Libre zaobserwowano większą redukcję wartości HbA1c (-2,4%) w porównaniu do stosowania samego analogu GLP-1 (-1,7%). W badaniu przeanalizowano dane pochodzące z grupy osób stosujących wyłącznie GLP-1 oraz osób stosujących jednoczasowo analog GLP-1 i system FreeStyle Libre [2].

„Analizy danych potwierdzają, że osoby stosujące leki GLP-1 w terapii cukrzycy mogą osiągnąć jeszcze lepsze wyniki, stosując je w połączeniu z systemem ciągłego monitorowania glikemii FreeStyle Libre” - powiedział dr Mahmood Kazemi, dyrektor medyczny firmy Abbott. - Ten rodzaj komplementarnej relacji nie jest niczym niezwykłym w leczeniu cukrzycy. Podobnie jak w przypadku łączenia z insulinoterapią, system FreeStyle Libre jest korzystnym uzupełnieniem terapii GLP-1, zapewniając dane w czasie rzeczywistym, które osoby chore na cukrzycę mogą wykorzystać do pozytywnej zmiany zachowań i bezpiecznego korzystania z GLP-1".

"Leki GLP-1 mogą być bardzo skuteczne w obniżaniu HbA1c u osób chorych na cukrzycę typu 2, które wymagają intensywnego leczenia” - stwierdziła dr Eden Miller, diabetolog i specjalista medycyny otyłości w Diabetes and Obesity Care w Bend w stanie Oregon. „Podczas leczenia moich pacjentów zaobserwowałem, że po dodaniu CGM, takiego jak FreeStyle Libre, do terapii GLP-1, obserwujemy jeszcze lepszą kontrolę glikemii. Aby zmaksymalizować korzyści ze stosowania leków GLP-1, warto rozważyć jednoczasowe stosowanie CGM w celu wsparcia osób chorych na cukrzycę typu 2”.

Niekontrolowana cukrzyca typu 2 może prowadzić do poważnych powikłań ze strony serca, naczyń krwionośnych, oczu, nerek i układu nerwowego [4]. Technologie, takie jak system FreeStyle Libre, umożliwiają osobom z cukrzycą obserwowanie w czasie rzeczywistym zmian poziomu glukozy, co może pomóc im utrzymać wartość glikemii na oczekiwanym zakresie, 
a także odpowiednio dostosować terapię i styl życia.

System ciągłego monitorowania glikemii (CGM) FreeStyle Libre składa się z sensora, umieszczanego na tylnej części ramienia, oraz czytnika lub bezpłatnej aplikacji na kompatybilne smartfony wyświetlającej odczyty poziomu glukozy. Freestyle Libre to najpopularniejszy na świecie system CGM, który pomaga ponad 5,5 milionom ludzi mieszkających w ponad 60 krajach w łatwym monitorowaniu poziomu glukozy.

Analizy w oparciu o dane z codziennej praktyki lekarskiej [1,2]:

W pierwszym badaniu zatytułowanym „FreeStyle Libre poprawia HbA1c u osób otrzymujących terapię GLP-1 w leczeniu cukrzycy typu 2”, wykorzystano zdeidentyfikowane dane rynkowe firmy Optum - bazę danych świadczeń w postaci elektronicznej dokumentacji zdrowotnej (EHR) – i uwzględniono dane z USA dla osób dorosłych z cukrzycą typu 2 i podwyższoną wartością HbA1c (≥8%), które po raz pierwszy nabyły system FreeStyle Libre w latach 2018–2022. Przed rozpoczęciem stosowania FreeStyle Libre pacjenci musieli przyjmować GLP-1 - posiadać co najmniej jedną receptę na leki z grupy analogów GLP-1 w ciągu 180 dni poprzedzających zastosowanie FreeStyle. Inicjację GLP-1 zdefiniowano jako najwcześniejszą receptę na GLP-1 począwszy od 2017 roku. Zmiany wartości HbA1c oceniano po sześciu miesiącach od początkowego zastosowania systemu FreeStyle Libre. Badana grupa obejmowała 1781 dorosłych osób z cukrzycą typu 2 (wiek 55±10 lat, 52% mężczyzn, 38% otrzymujących insulinę w doposiłkową (bolus), średni czas od rozpoczęcia GLP-1 do zastosowania systemu FreeStyle Libre wyniósł 499 dni a wyjściowa wartość HbA1c 9,8±1,5%. 

W drugim badaniu zatytułowanym „Rozpoczęcie terapii GLP-1 w połączeniu z FreeStyle Libre zapewnia większe korzyści w porównaniu z samą terapią GLP-1”, również wykorzystano zdeidentyfikowane dane rynkowe firmy Optum. Analizą objęto osoby dorosłe chore na cukrzycę typu 2 i z HbA1c ≥8%, które nabyły swój pierwszy lek z grupy analogów GLP-1 w latach 2018–2022. Pacjenci z grup GLP-1 i FreeStyle Libre nabyli swój pierwszy sensor FreeStyle Libre w ciągu ± 30 dni od pierwszego zastosowania leku GLP-1. Kohorty dobierano pod względem wyjściowej insulinoterapii, wieku, płci, wyjściowej wartości HbA1c i typu leku GLP-1. Porównano zmianę HbA1c pomiędzy grupami pacjentów po sześciu miesiącach. Do badania włączono 24 246 dorosłych w grupie stosującej wyłącznie GLP-1 (wiek 58±12 lat, 51% mężczyzn) i 478 dorosłych w grupie stosującej GLP-1 i FreeStyle Libre (wiek 54±11 lat, 58% mężczyzn).

Informacje na temat firmy Abbott:

Abbott jest globalnym liderem opieki zdrowotnej, który pomaga ludziom wieść pełniejsze życie na każdym jego etapie. Oferta technologii zmieniających ludzkie życie obejmuje całe spektrum opieki zdrowotnej, począwszy od czołowych przedsięwzięć i produktów związanych z diagnostyką po wyroby medyczne, produkty odżywcze i markowe leki generyczne. 114 000 pracowników firmy służy pacjentom w ponad 160 krajach.

Firma zaprasza na swoją stronę internetową www.abbott.com oraz na profile w serwisach LinkedIn, Facebook, Instagram, X i YouTube.

Źródła:

[1] Miller E et al. FreeStyle Libre improves HbA1c in people receiving GLP-1 therapy for type 2 diabetes. Presented at ATTD 202

[2] Wright E et al. Initiating GLP-1 therapy in combination with FreeStyle Libre provides greater benefit compared to GLP-1 therapy alone. Presented at ATTD 2024

[3] https://www.cdc.gov/diabetes/managing/healthy-weight.html

[4] Denicolò S, Perco P, Thöni S, Mayer G. Non-adherence to antidiabetic and cardiovascular drugs in type 2 diabetes mellitus and its association with renal and cardiovascular outcomes: A narrative review. J Diabetes Complicat 2021;35:107931. https://doi.org/10.1016/j.jdiacomp.2021.107931

Źródło informacji:

ExpertPR

ZOBACZ PODOBNE

  • Werewka/PAP

    Historia. Brudne ręce chirurgów zamiast leczyć uśmiercały 

    Jeszcze na początku XIX w. chirurdzy kroili pacjentów brudnymi rękami. Nie myli ich nawet po sekcji zwłok, gdy udawali się tuż po tym przyjmować porody. Nosili czarne fartuchy, by łatwiej było na nich ukryć ślady krwi. Lekarz, który wpadł na prostą zależność – brudne ręce – zakażenie – popadł w obłęd, bo środowisko nie dało mu wiary. Dlaczego tyle wieków musiało minąć od stworzenia mydła do jego powszechnego stosowania, również w medycynie? I komu udało się w końcu odkazić sale operacyjne?

  • Adobe Stock

    Cukier = próchnica

    Dentyści apelują do rodziców o powstrzymanie się przed dodawaniem cukru, w tym syropów owocowych i miodu, do posiłków i przekąsek w pierwszych dwóch latach życia dziecka. Potem lepiej też go ograniczać. Zobacz, co jeszcze pomoże ci uniknąć próchnicy. 

  • Adobe Stock

    Cukrzyca typu 1 z perspektywy korytarza szkolnego

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Ania, Iwona, Justyna…to tylko trzy z setek matek spędzające całe dnie w przedszkolach, szkołach. Dlaczego? Ich dzieci mają cukrzycę typu 1 (CT1), a placówki nie chcą brać odpowiedzialności za opiekę. Powinna być ona sprawowana przez pielęgniarki. Tych jednak brakuje, a pozostali pracownicy nie wyrażają najczęściej zgody na podawanie leków. Obowiązek ten spada zatem na rodziców.

  • Adobe Stock

    Cichy zawał nie boli

    Przebiega prawie niezauważalnie. Daje objawy przypominające grypę lub zwykłe przeziębienie. W podobny sposób objawia się choćby niedobór witamin, minerałów i rozmaite nerwice. Trudno go rozpoznać, łatwo go „przechodzić”, dlatego bywa nazywany cichym zabójcą.

NAJNOWSZE

  • AdobeStock

    Dyniowy zawrót głowy - na zdrowie!

    Dynia, w dzieciństwie kojarzona z karocą Kopciuszka, a dziś częściej z tradycyjną dekoracją na Halloween, jest przede wszystkim zdrowym warzywem bogatym w witaminy i minerały m.in. w magnez, selen, potas i cynk, a także kwas foliowy i niacyny oraz witaminy antyoksydacyjne: A, C i E. Warto jesienią po nią sięgać nie tylko dla ozdoby ogródka. Jest pełna przeciwutleniaczy, które są świetne dla naszej skóry i pomagają zwalczać efekty starzenia.

  • Sprawdź, czy twoja krew krzepnie prawidłowo – zmierz poziom vWF

  • Nigdy nie będziemy gotowi na śmierć. Jak o niej rozmawiać?

  • Mikroplastik można znaleźć nawet w mózgu czy sercu – wskazują wstępne badania

  • Nie do kosza ani do WC, czyli jak utylizować leki 

  • AdobeStock

    Dbamy o życia, które pozostają

    Zawsze zakładamy, że nasz bliski wróci - z misji, z pracy, z akcji, z dyżuru. Inaczej to nie miałoby sensu. Jednak niektórzy nie wracają. O tym jak rozmawiać z dziećmi o śmierci rodzica i jak pocieszać kogoś, kto stracił ukochaną osobę rozmawiamy z Karoliną Suską, doradcą edukacyjnym z Fundacji Dorastaj z Nami.

  • Od śmierci do życia, czyli o transplantacji narządów

  • Rany trudno gojące się pod kontrolą