Tran dla wegan? Suplementacja zgodna z przekonaniami (inf. prasowa)

Olej z wątroby rekina lub dorsza, popularnie nazywany tranem, to wartościowy suplement diety zawierający wiele korzystnych dla zdrowia składników. Jest to jednak produkt pozyskiwany z ryb, dlatego nie każdy może i chce z niego skorzystać. Grupą takich osób są np. weganie. Sprawdzamy, czy istnieje więc produkt, który działa podobnie, a nie ma pochodzenia zwierzęcego. Jakie ma właściwości i skąd go wziąć?

Źródło: Adobe Stock
Źródło: Adobe Stock

Co wyjątkowego ma w sobie tran?

Tran dostępny w suplementach diety jest unikalnym i świetnie przyswajalnym połączeniem drogocennych kwasów tłuszczowych omega-3, w tym DHA i EPA oraz rozpuszczalnych w tłuszczach witamin A, D oraz K. Olej z alg to źródło zarówno kwasów tłuszczowych DHA, jak i EPA. W niczym nie ustępują właściwościami tym, zawartym w tranie.

Kwasy Omega-3 korzystnie wpływają na pracę mózgu, serca i oczy. [1] Dodatkowo DHA zmniejsza stężenie trójglicerydów we krwi, przyczyniając się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia udaru mózgu i zawału serca. EPA natomiast ma działanie antyoksydacyjne, antyalergiczne i korzystnie wpływa na skórę włosy i paznokcie. Bierze też udział w obniżaniu poziomu złego cholesterolu, ochronie przed cukrzycą typu II i regulacji gospodarki hormonalnej.

Czym zastąpić tran?

Fot. PAP

Dieta wegańska dla dzieci to nie najlepszy pomysł

Rodzice, którzy bez wsparcia lekarza i dietetyka żywią małe dzieci wyłącznie produktami roślinnymi, narażają je na wiele niebezpieczeństw. Bezpieczniejsza jest dieta wegetariańska.

Oleje z wątroby dorsza i rekina w postaci kapsułek z tranem są produktami odzwierzęcymi. Z kolei bogate źródło niezbędnych dla organizmu kwasów tłuszczowych znajduje się co prawda w wielu produktach spożywczych, takich jak: orzechy, tofu, siemię lniane, olej rzepakowy, czy bardzo popularny olej lniany.

Pomimo zalecanego spożywania jednej łyżki oleju lnianego dziennie i innych wymienionych produktów, poziom dostarczanych kwasów omega-3 niestety nie jest w pełni wystarczający. Ma wpływ na to zarówno niedostateczne stężenie w danym produkcie, jak i występowanie w takiej formie, która słabiej przyswaja się dla organizmu. Olej lniany nie zawiera też najważniejszych z kwasów – DHA i EPA. Z pomocą jednak przychodzą algi i pozyskiwany z nich olej, będący niemal idealną alternatywą dla tranu z wątroby rekina lub dorsza.

Olej z alg – kwasy omega-3 dla wegan i wegetarian

Olej z alg to idealna propozycja zarówno dla wegan, jak i wegetarian. Olej z alg to w 100% produkt pochodzenia roślinnego. Dodatkowo drogocenne kwasy omega-3 wraz z witaminą D3 zamknięte są w wegańskiej wersji kapsułek, które pozbawione są żelatyny.

[1] https://www.ptfarm.pl/pub/File/Bromatologia/2013/2/BR%202-2013%20-%20s.%20225-233.pdf

Źródło informacji: mollers.pl
 

Uwaga! Za materiał opublikowany jako "komunikat" w Serwisie Zdrowie odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło komunikatu”. Wszystkie materiały opublikowane w Serwisie Zdrowie mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe

    Szczawiany – mroczne oblicze rabarbaru

    Chłodnik z botwiny, szpinakowe smoothie czy kwaśna zupa szczawiowa to kulinarne symbole wiosny. Zielone liście dostarczają przecież witamin i minerałów, buraki cennych antyoksydantów, a rabarbar kusi orzeźwiającym smakiem. Jednak wszystkie te rośliny łączy pewien nieoczywisty związek chemiczny – szczawiany, znane też jako kwas szczawiowy i jego sole. Ta sama substancja, która nadaje szczawiowi i rabarbarowi ich charakterystyczną kwaskowatość, ma również ciemniejsze oblicze. 

  • Adobe Stock/Ivan

    Grill wege

    Wegetariańskie grillowanie może z powodzeniem zastąpić to tradycyjne, z kiełbasą i karkówką. Dobrze zbilansowane dostarczy nie tylko podstawowych składników odżywczych w lżejszej i zdrowszej wersji, ale także mniej związków rakotwórczych, które wydzielają się przy przygotowywaniu mięsa w wysokiej temperaturze.

  • Adobe

    Tłuszcze trans – metaboliczna trucizna

    Na początku XX wieku chemicy znaleźli sposób, by z taniego oleju roślinnego uzyskać produkt wyglądem i konsystencją przypominający masło, ale nie jełczejący i kosztujący grosze. Tak narodziły się tłuszcze trans – kulinarne wunderwaffe ery fast foodu. Dziś te same izomery są traktowane przez epidemiologów jak bomba z opóźnionym zapłonem: Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że co roku odbierają życie nawet 183 tys. osób i wciąż pozostają zagrożeniem dla 5 mld ludzi na świecie.

  • Adobe Stock/Roman

    Nadwaga, otyłość i szkoła

    Nadwaga i otyłość wśród uczniów to problem, który dotyka bardziej dzieci w początkach szkoły podstawowej niż nastolatki. Niemniej problem narasta u 17-latków – zauważa prof. Anna Fijałkowska, kierowniczka Zakładu Kardiologii w Instytucie Matki i Dziecka.

NAJNOWSZE

  • Badanie: większość Polaków za zakazem reklam alkoholu

    Piwo to najczęstszy wybór młodzieży sięgającej po alkohol po raz pierwszy. Nie można w tym kontekście nie wspomnieć o oddziaływaniu reklam, nawet jeśli na ekranie lub billboardzie pojawia się etykieta „zero procent”. Dlatego Fundacja GrowSpace rusza z kampanią antyalkoholową „Zero procent prawdy”. Zlecony przez nią sondaż potwierdza słuszność tej decyzji.

  • Trzeba śledziony, by wyleczyć serce

  • Badania kliniczne szansą chorych na raka dzieci

  • Ćwicz dla siebie i dziecka

  • Czerniak – 5 liter, które ratują życie

  • AdobeStock

    VR - nowe narzędzie do leczenia fobii

    Zdaniem dr Agnieszki Popławskiej, Kierownika Zakładu Psychologii Organizacji i Marketingu Uniwersytetu SWPS w Sopocie psychoterapie z wykorzystaniem AI to tylko kwestia czasu. VR-owe gogle są już powszechne, teraz czas na specjalne VR-owe pokoje, gdzie można np. zmierzyć się z fobiami albo popracować nad uzależnieniami. Specjalistka przekonuje, że terapia wspomagana VR daje dużo lepsze efekty.

  • Źródło głosu

  • Supermoce ludzkiego ciała

Serwisy ogólnodostępne PAP