Tran dla wegan? Suplementacja zgodna z przekonaniami (inf. prasowa)

Olej z wątroby rekina lub dorsza, popularnie nazywany tranem, to wartościowy suplement diety zawierający wiele korzystnych dla zdrowia składników. Jest to jednak produkt pozyskiwany z ryb, dlatego nie każdy może i chce z niego skorzystać. Grupą takich osób są np. weganie. Sprawdzamy, czy istnieje więc produkt, który działa podobnie, a nie ma pochodzenia zwierzęcego. Jakie ma właściwości i skąd go wziąć?

Źródło: Adobe Stock
Źródło: Adobe Stock

Co wyjątkowego ma w sobie tran?

Tran dostępny w suplementach diety jest unikalnym i świetnie przyswajalnym połączeniem drogocennych kwasów tłuszczowych omega-3, w tym DHA i EPA oraz rozpuszczalnych w tłuszczach witamin A, D oraz K. Olej z alg to źródło zarówno kwasów tłuszczowych DHA, jak i EPA. W niczym nie ustępują właściwościami tym, zawartym w tranie.

Kwasy Omega-3 korzystnie wpływają na pracę mózgu, serca i oczy. [1] Dodatkowo DHA zmniejsza stężenie trójglicerydów we krwi, przyczyniając się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia udaru mózgu i zawału serca. EPA natomiast ma działanie antyoksydacyjne, antyalergiczne i korzystnie wpływa na skórę włosy i paznokcie. Bierze też udział w obniżaniu poziomu złego cholesterolu, ochronie przed cukrzycą typu II i regulacji gospodarki hormonalnej.

Czym zastąpić tran?

Fot. PAP

Dieta wegańska dla dzieci to nie najlepszy pomysł

Rodzice, którzy bez wsparcia lekarza i dietetyka żywią małe dzieci wyłącznie produktami roślinnymi, narażają je na wiele niebezpieczeństw. Bezpieczniejsza jest dieta wegetariańska.

Oleje z wątroby dorsza i rekina w postaci kapsułek z tranem są produktami odzwierzęcymi. Z kolei bogate źródło niezbędnych dla organizmu kwasów tłuszczowych znajduje się co prawda w wielu produktach spożywczych, takich jak: orzechy, tofu, siemię lniane, olej rzepakowy, czy bardzo popularny olej lniany.

Pomimo zalecanego spożywania jednej łyżki oleju lnianego dziennie i innych wymienionych produktów, poziom dostarczanych kwasów omega-3 niestety nie jest w pełni wystarczający. Ma wpływ na to zarówno niedostateczne stężenie w danym produkcie, jak i występowanie w takiej formie, która słabiej przyswaja się dla organizmu. Olej lniany nie zawiera też najważniejszych z kwasów – DHA i EPA. Z pomocą jednak przychodzą algi i pozyskiwany z nich olej, będący niemal idealną alternatywą dla tranu z wątroby rekina lub dorsza.

Olej z alg – kwasy omega-3 dla wegan i wegetarian

Olej z alg to idealna propozycja zarówno dla wegan, jak i wegetarian. Olej z alg to w 100% produkt pochodzenia roślinnego. Dodatkowo drogocenne kwasy omega-3 wraz z witaminą D3 zamknięte są w wegańskiej wersji kapsułek, które pozbawione są żelatyny.

[1] https://www.ptfarm.pl/pub/File/Bromatologia/2013/2/BR%202-2013%20-%20s.%20225-233.pdf

Źródło informacji: mollers.pl
 

Uwaga! Za materiał opublikowany jako "komunikat" w Serwisie Zdrowie odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło komunikatu”. Wszystkie materiały opublikowane w Serwisie Zdrowie mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Roman

    Nadwaga, otyłość i szkoła

    Nadwaga i otyłość wśród uczniów to problem, który dotyka bardziej dzieci w początkach szkoły podstawowej niż nastolatki. Niemniej problem narasta u 17-latków – zauważa prof. Anna Fijałkowska, kierowniczka Zakładu Kardiologii w Instytucie Matki i Dziecka.

  • Adobe/Robert Przybysz

    Peptyd z marchewki i buraka goi jelita

    Kiedy brytyjski chirurg Denis Burkitt pół wieku temu postawił tezę, że niedobór włókna w diecie łączy otyłość, cukrzycę i raka jelita, wydawało się to niemalże herezją. Dziś, w epoce sekwencjonowania DNA i personalizowanej suplementacji nikt już tego nie kwestionuje. Co więcej, z najnowszych badań wynika, że niektóre rodzaje błonnika potrafią nie tylko zapobiegać chorobom i regulować florę bakteryjną, lecz także np. naprawiać uszkodzony nabłonek jelitowy. 

  • Adobe

    Chrzan – świąteczny superfood

    Gdy w Wielkanoc zasiadamy do stołu, chrzan pojawia się w wielu domach jako konieczny dodatek do jaj, białej kiełbasy czy żurku. Ten ostry, wyrazisty w smaku korzeń ma właściwości, którym zawdzięcza uznanie nie tylko smakoszy, lecz także lekarzy i naukowców. 

  • Adobe Stock/MS

    Równowaga energetyczna klucz do zdrowia

    Człowiek w zależności np. od wieku, płci, aktywności fizycznej potrzebuje określonej ilości energii i składników odżywczych. Dlaczego normy żywieniowe zmieniają się i czy dotyczą wszystkich? Czym jest równowaga energetyczna i dlaczego jest kluczowa dla zdrowia? Jak przeliczyć tłuszcze, węglowodany czy alkohol na kalorie wyjaśnia dr inż. Agnieszka Woźniak, współautorka publikacji pt. „Normy dla populacji Polski” z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH–PIB.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Opieka paliatywna – by uśmierzyć ból

    Pacjent objęty opieką paliatywną nie musi być wcale osobą w ostatnich chwilach życia. W tej specjalizacji chodzi o to, by uśmierzyć ból i nam się to w tej chwili z sukcesem udaje, bo mamy praktycznie refundowane wszystkie nowoczesne leki, ale też kilka absurdów, które można by rozwiązać jednym podpisem ministry zdrowia – zaznacza dr hab. n. med. Tomasz Dzierżanowski, kierownik Kliniki Medycyny Paliatywnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

  • Senior Café – filiżanka kawy zmieniająca opiekę długoterminową

    Materiał partnerski
  • Sąd uznał „metodę pulsacyjną” w leczeniu boreliozy za nieskuteczną

  • Przełom w leczeniu cytomegalii wrodzonej

  • Nadwaga, otyłość i szkoła

  • Adobe

    Przeszczep mikrobioty w chorobie alkoholowej

    Trwają zaawansowane badania nad leczeniem choroby alkoholowej za pomocą przeszczepów mikrobioty od nieuzależnionych dawców. Wyniki są tak obiecujące, że zdaniem badaczy przyczyn alkoholizmu można szukać w jelitach. 

  • Niedoceniane badania laboratoryjne

  • Komórki macierzyste – nadzieja w leczeniu cukrzycy