Materiał promocyjny

Eksperci żywienia: długowieczność i dobre samopoczucie - kwasy omega-3 mogą w tym pomóc

Według ekspertów kwasy DHA i EPA pomagają zachować prawidłowe ciśnienie i poziom lipidów we krwi, dbając o serce. Sprawnie działający układ krążenia jest kluczowy dla długowieczności, dlatego składniki te odgrywają istotną rolę w utrzymaniu zdrowia na przestrzeni lat.

Natural Pharmaceuticals
Natural Pharmaceuticals

 „Kwasy omega-3 są niezbędne w każdej komórce, wspierając zarówno procesy życiowe, jak i ogólną witalność” – podkreślała dr Wanda Baltaza, dietetyk kliniczna, panelistka debaty eksperckiej zorganizowanej z okazji Światowego Dnia Kwasów Omega-3.

Kwasy omega-3 to istotne dla zdrowia tłuszcze, wśród których najważniejsze to: EPA (kwas eikozapentaenowy) i kluczowy dla funkcjonowania neuronów DHA (kwas dokozaheksaenowy). EPA i DHA pozyskiwane są ze źródeł morskich, takich jak tłuste ryby i mikroalgi. Niezbędny jest też pochodzący ze źródeł roślinnych kwas ALA (kwas alfa-linolenowy).

„Kwasy omega 3 to ważny element w procesie zdrowego życia, wspierają układ sercowo-naczyniowy. Wpływają na neurony, na utrzymanie funkcji poznawczych” – mówiła dr inż. Katarzyna Wolnicka, specjalistka dietetyki, Instytut Zrównoważonego Żywienia.

Dr Wanda Baltaza, dietetyczka kliniczna, poinformowała, że najlepiej przebadane, a zarazem najbardziej kojarzone z korzyściami dla serca, mózgu i oczu, są kwasy EPA i DHA pochodzenia morskiego. 

„Ich dobroczynny wpływ zaczyna się już w okresie prenatalnym – DHA jest kluczowe dla rozwoju mózgu i wzroku zarówno w czasie ciąży, jak i we wczesnym dzieciństwie. Ponieważ omega-3 są obecne w każdej komórce organizmu, są istotne dla osób w każdym wieku” – przekonywała dietetyczka kliniczna.

Według zaleceń dietetyków powinniśmy spożywać dwie porcje ryb tygodniowo, w tym przynajmniej jedną porcję tłustej ryby morskiej. Jednak w polskich domach ryba pojawia się na stole zazwyczaj tylko raz w tygodniu, często w postaci smażonej ryby słodkowodnej (zawierającej niewielkie ilości kwasu DHA), co nie jest wystarczające. Obróbka termiczna (w tym smażenie) może prowadzić do degradacji kwasów omega-3. W takich sytuacjach warto rozważyć suplementację.
„Polski rynek suplementów diety jest wart 8 mld złotych, to ledwie 2 proc. wydatków Polaków na żywność i napoje. Jednocześnie 77 proc. z nas deklaruje, że sięga po suplementy. Polacy mają świadomość, że warto w ten sposób uzupełniać dietę” – zauważył Bartosz Demianiuk, prezes Krajowej Rady Suplementów i Odżywek.

Monika Sidorczuk, ekspertka Natural Pharmaceuticals, członka GOED (Globalna Organizacja ds. Kwasów Omega-3 EPA i DHA), zauważyła, że obserwujemy dynamiczne zmiany na rynku suplementów. 

„Rosnąca świadomość konsumentów napędza potrzebę transparentności i jakości, co z kolei wymusza większą odpowiedzialność na producentach i dystrybutorach. Branża ewoluuje, a odpowiedzialna suplementacja, oparta na wiedzy i zaufaniu, staje się priorytetem" – wskazuje Monika Sidorczuk. 

Jakość suplementu z kwasami omega-3 zależy przede wszystkim od źródła i jakości surowca. Kluczowa w tym dla konsumenta jest transparentność informacji podawanych przez producenta czy dystrybutora. Dostawcy dobrowolnie poddający się audytom mogą poszczycić się certyfikacjami niezależnych organizacji. W przypadku konkretnie kwasów omega-3 najlepszym przykładem wiarygodności jest weryfikacja ORIVO. ORIVO to niezależna, norweska jednostka badawcza, która potwierdza skład suplementu i pochodzenie tworzących go składników. W Polsce od ponad 9 lat takiej weryfikacji poddawany jest np. OmegaMarine™ Premium. Warto zwrócić uwagę na zawartość kwasów omega-3, a zwłaszcza DHA i EPA, w zalecanej dziennej porcji danego suplementu. Istotnym wskaźnikiem jest również TOTOX, określający poziom utlenienia tłuszczów, który wpływa na stabilność i bezpieczeństwo spożycia – im niższy wskaźnik, tym lepsza jakość oleju. 

„Polska to trzeci co do wielkości rynek suplementów diety w Europie. Znacząca większość polskich producentów i dystrybutorów to firmy oferujące produkty o najwyższym poziomie bezpieczeństwa i najwyższej jakości, które powstają w nowoczesnych zakładach. Rynek suplementów w Polsce i Europie jest dobrze uregulowany, a rzetelni producenci spełniają najwyższe branżowe standardy i normy, które potwierdzają w ciągłych procesach kontroli i certyfikacji” – wskazał Bartosz Demianiuk.

Według ekspertów żywienia suplementacja kwasami omega-3 to inwestycja w zdrowie. 
„Mamy wpływ na długość swojego życia” – podsumowała Katarzyna Wolnicka.

Światowy Dzień Kwasów Omega-3, przypadający 3 marca, to inicjatywa zapoczątkowana przez GOED, aby zwiększać świadomość na temat korzyści płynących z przyjmowania kwasów omega-3 EPA i DHA. Jego twórcy chcą, aby cały świat zrozumiał, jak ważne jest dostarczanie tych składników odżywczych przez jedzenie odpowiedniej ilości tłustych ryb czy za pośrednictwem odpowiednich suplementów diety.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

ZOBACZ PODOBNE

  • AdobeStock

    Dieta planetarna wydłuża życie

  • Adobe

    Czarny bez – superfood czy toksyczna pułapka?

  • Adobe

    Dlaczego tak bardzo lubimy bób?

  • crevis/Adobe Stock

    Mierz się regularnie

NAJNOWSZE

  • AdobeStock

    Ludzkie ciało z termostatem

    Temperatura ludzkiego ciała w spoczynku jest stabilna nawet przy zmianach temperatury otoczenia. Termostat, który wewnętrznie ją reguluje, znajduje się w mózgu, w podwzgórzu. Nie jest jednak niezawodny – czasem dochodzi do przegrzania organizmu, czyli hipertermii, której najwyższym stopniem jest udar cieplny.

  • WHO ostrzega przed upałami: zachowaj chłodną głowę

  • Proste zasady na upalne dni

  • Trwają prace nad szczepionką przeciw „amebie zjadającej mózg”

  • Czarny bez – superfood czy toksyczna pułapka?

  • AdobeStock

    Dieta planetarna wydłuża życie

    Coraz więcej badań potwierdza, że sposób, w jaki się żywimy, może znacząco wpływać na tempo starzenia się organizmu oraz na jakość życia w starszym wieku. W kontekście starzejącego się społeczeństwa naukowcy zwracają szczególną uwagę na tzw. zdrowe starzenie się, czyli takie, które pozwala jak najdłużej zachować sprawność fizyczną, psychiczną i poznawczą, przy jednoczesnym braku poważnych chorób przewlekłych - mówi dr Katarzyna Wolnicka, ekspertka think tanku Żywność dla Przyszłości Interdyscyplinarnego Centrum Analiz i Współpracy.

  • Nowy wariant koronawirusa w Europie

  • Dlaczego tak bardzo lubimy bób?

Serwisy ogólnodostępne PAP