Moc Polskich Warzyw: fasolka szparagowa – tradycyjny smak lata w nowej odsłonie

Fasolka szparagowa to tradycyjny składnik wielu polskich potraw letnich. Nie tylko jest niskokaloryczna i bogata w błonnik, ale również doskonale smakuje. Pomimo tych walorów, nie zawsze jest doceniana. Czas to zmienić! Przedstawiamy zaskakujące sposoby na przyrządzenie zielonej i żółtej fasolki szparagowej.
Fasolka szparagowa na ciepło – nowoczesne interpretacje klasycznego dania.

Fot. Moc Polskich Warzyw
Fot. Moc Polskich Warzyw

Najpopularniejszym i jednocześnie pysznym sposobem na przyrządzenie fasolki szparagowej jest podanie jej na ciepło. Delikatnie podduszona na maśle z dodatkiem czosnku i cebuli, z odrobiną soli i pieprzu, będzie pysznym dodatkiem do mięsnych dań. Spróbuj też fasolki z pomidorami, czosnkiem i bazylią – to letnia, lekka potrawa, która zachwyci Twoje kubki smakowe.

Fasolka szparagowa na zimno – idealna do sałatek

Innym, często pomijanym sposobem na fasolkę szparagową jest jej wykorzystanie w sałatkach. Ugotowana al dente, schłodzona, z dodatkiem pomidorów, cebuli, oliwy z oliwek, balsamico i świeżej bazylii tworzy doskonałą sałatkę. Można ją podać jako dodatek do grillowanych potraw lub jako samodzielne, lekkie danie.

Fasolka szparagowa po seczuańsku – aromat Orientu na twoim talerzu

Jeśli preferujesz dania mięsne, fasolka szparagowa po seczuańsku jest doskonałym wyborem. Wymaga to dodania do fasolki kawałków mięsa (najlepiej smakuje z kurczakiem lub wieprzowiną), cebuli, czosnku, sosu sojowego, oleju sezamowego i ostrej papryki. Wszystko razem dusimy na patelni do momentu, aż mięso będzie gotowe. Fasolka szparagowa po seczuańsku to danie pełne smaku i aromatu, które z pewnością zaskoczy twoje kubki smakowe.

Fasolka szparagowa to warzywo pełne zdrowych składników odżywczych, które można przyrządzić na wiele sposobów. Jej niska kaloryczność sprawia, że jest idealnym wyborem dla osób dbających o sylwetkę. Znajomość różnorodnych przepisów na fasolkę szparagową pozwala na odkrycie jej na nowo i zrozumienie, jak uniwersalnym składnikiem jest to warzywo. Dlatego też niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem kuchni wegetariańskiej, czy mięsnej, fasolka szparagowa z pewnością znajdzie miejsce na twoim talerzu. Pamiętaj, że wybierając polską fasolkę szparagową, wspierasz lokalne rolnictwo i cieszysz się mocą polskich warzyw!

Moc Polskich Warzyw

„Moc Polskich Warzyw” to kampania, która powstała z inicjatywy Zrzeszenia Producentów Papryki Rzeczypospolitej Polskiej. Obok ZPPRP, które koordynuje program, udział w projekcie biorą również: Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw, Stowarzyszenie Producentów Pomidorów i Ogórków pod Osłonami, Stowarzyszenie Malinowy Król, Stowarzyszenie Branży Grzybów Uprawnych oraz Stowarzyszenie Czosnek Galicyjski. Kampania jest finansowana ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw. W maju zainaugurowano już czwartą z kolei odsłonę kampanii, która z roku na rok przybiera na sile dzięki stosowaniu innowacyjnych metod i docieraniu do coraz większego grona konsumentów. 

Biuro Prasowe
Maciej Ogonowski, Brandmates 
E-mail: maciej@brandmates.pl
Tel.: +48 608 680 562
 

ZOBACZ PODOBNE

  • M.Kmieciński/PAP

    Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

    Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to jedna z najważniejszych chorób, z którymi boryka się okulistyka i najczęstsza przyczyną utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Dla lekarzy to wyzwanie, bo pacjenci często zgłaszają się zbyt późno, a wystarczy wykonać prosty test – podkreśla prof. dr hab. n. med. Sławomir Teper, okulista, chirurg witreoretinalny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • AdobeStock

    Jąkanie – gdy mowa nie nadąża za myślami

    Nawet aktorzy czy politycy się jąkają, ale przypadłość ta potrafi mocno utrudniać życie. Pojawia się zwykle w dzieciństwie. Szczęśliwie w większości przypadków ustępuje samoczynnie. Czasami potrzebna jest jednak pomoc specjalistów, więc trzeba być czujnym.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

    Są różne typy cukrzycy. Często jednak wrzuca się je wszystkie do jednego worka, a to ogromny błąd. Czym jest cukrzyca typu 1, która dotyka ok. 10 proc. pacjentów z cukrzycą? Co wiadomo o przyczynach i jakie są jej objawy? – wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Grzegorz Dzida, diabetolog z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

  • Adobe Stock

    Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego

    W operacji bariatrycznej chodzi naprawdę o coś więcej niż zmniejszenie rozmiaru ciała, do którego pacjent przez lata potrafi się przyzwyczaić. Otyłość to choroba, którą bezwzględnie należy leczyć wszystkimi dostępnymi metodami, bo szerzy spustoszenie w organizmie. To nie jest wybór chorego – zaznacza prof. Wojciech Lisik chirurg bariatra, transplantolog. Wyjaśnia, na czym polega zabieg i jakiej recepty osobie z otyłością absolutnie wystawić nie można.

  • CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy