Astmatyk nie może uprawiać sportu?

To MIT. Chorzy na astmę nie powinni unikać wysiłku, w tym sportu, z wyjątkiem okresów zaostrzeń choroby. Wśród zawodowych sportowców jest wielu chorujących na astmę. Dotyczy to zarówno sportów zimowych (narciarze, łyżwiarze), jak i letnich (kolarze, triatloniści, piłkarze, pływacy).

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki
Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Dzięki aktywności fizycznej chorzy na astmę zachowują dobrą kondycję i mają lepsze samopoczucie. Zwłaszcza, w przypadku dzieci ruch jest konieczny do prawidłowego rozwoju psychofizycznego. Jeśli pozbawimy ich ćwiczeń fizycznych, nie tylko zahamujemy ich rozwój, ale także pozbawimy ważnych kontaktów z rówieśnikami.

Trzeba jednak wiedzieć, które sporty są dla astmatyka korzystne. Zalecany jest wysiłek umiarkowany, rozłożony w czasie lub tzw. wysiłek interwałowy, czyli z przerwami, dlatego odpowiednie będą gry zespołowe takie jak: piłka nożna, siatkówka, koszykówka, a także biegi na orientację, jazda na rowerze, piesze wycieczki czy pływanie.

Fot. PAP/T. Waszczuk

Moda na sport jest już faktem

Większość Polaków deklaruje, że regularnie uprawia sport. Ale nie dość, że deklaracje z rzeczywistością się nie pokrywają, to jeszcze niektórzy uprawiając sport mogą sobie zaszkodzić. Sprawdź, ile ćwiczyć, by na tym skorzystać.

Niekorzystne są sporty wymagające długiego, ciągłego wysiłku takie jak: biegi długodystansowe, sprinty. W przypadku sportów zimowych, trzeba mieć świadomość, że chłodne powietrze może indukować skurcz oskrzeli i związane z tym objawy astmy.

U osób uczulonych na pyłki niekorzystny jest wysiłek na wolnym powietrzu w okresie pylenia roślin. Jeśli ktoś, mimo takiej alergii, chce uprawiać sport na łonie natury, lepiej, by w okresie pyleń unikał jazdy na rowerze, biegania czy gry w piłkę. W trakcie takiej aktywności, do dróg oddechowych przedostaje się więcej pyłków. Lepiej wybrać jogę lub pływanie.

Osoby uczulone na roztocza powinny unikać zakurzonych pomieszczeń zamkniętych, szczególne takich, w których leżą wykładziny i maty.

Optymalny czas treningu to 30 min. Każdy trening powinien być poprzedzony 10-15 min. rozgrzewką i zakończony ćwiczeniami o mniejszym natężeniu o podobnej długości. Na rozgrzewkę składają się głównie ćwiczenia rozciągające o narastającym do umiarkowanego wysiłku (50-60 proc. tętna maksymalnego).

Niezależnie od rodzaju uprawiania sportu, chory na astmę zawsze musi mieć przy sobie leki ratunkowe (rozszerzające oskrzela), by użyć ich w razie napadu duszności, świstów, kaszlu czy też ucisku w klatce piersiowej.

Planując aktywność fizyczną, w przypadku występowania objawów astmy związanych z wysiłkiem, można stosować profilaktycznie (przed wysiłkiem) leki zapobiegające skurczowi oskrzeli i rozszerzające oskrzela. Dawki i rodzaj leków trzeba uzgodnić ze lekarzem prowadzącym.

Jeśli po wysiłku, pojawiają się objawy, to znaczy, że astma nie jest dobrze kontrolowana i być może wymaga zmiany leczenia. Z tym problem też należy zwrócić się do lekarza prowadzącego.

gap

Źródło:

Astma ciężka pod kontrolą. Poradnik dla pacjenta”, artykuł dr Izabeli Kupryś-Lipińskiej

„Czy astmatyk może uprawiać sport i jaki?

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe

    Pod powierzchnią: nurkowanie a zdrowie

    Wyobraź sobie świat ciszy i barwnych raf – nurkowanie rekreacyjne pozwala doświadczać nieważkości i odkrywać nieznane. Jednak zanim zanurzymy się w błękit, warto zadać pytanie: czy nasze zdrowie jest gotowe na takie wyzwanie? 

  • zdj. AdobeStock

    Taniec jest dobry dla mózgu

    Taniec jest fantastycznym ćwiczeniem nie tylko dla naszego ciała, ale i dla mózgu. Rytmiczne ruchy i skoordynowane wykonywanie choreografii wymagają koncentracji, planowania i pamięci, co stymuluje różne obszary mózgu – opowiada neurobiolożka i neuropsycholożka dr Ilona Kotlewska.

  • Adobe

    10 rzeczy, które warto wiedzieć o pływaniu

    Pływanie to nie tylko wakacyjna przyjemność, ale również jedna z najczęściej polecanych aktywności fizycznych – i to dla ludzi w każdym wieku. Od dzieci po seniorów, coraz więcej osób wybiera aktywność w wodzie jako sposób na zdrowie, formę i relaks. A wpływ pływania na zdrowie fizyczne i psychiczne badają naukowcy. Oto co udało im się ustalić.

  • AdobeStock

    Pomedytuj na zdrowie

    Medytacja bywa uznawana za drogę do spokoju ducha i lepszego zrozumienia samego siebie. Zdaniem niektórych może także wspomagać leczenie (choć z pewnością nie stanowi zastępstwa dla leków i terapii). Niestety, mimo licznych badań nauka nadal nie oferuje tu jednoznacznie twierdzącej odpowiedzi. Niezależnie od tego popularność medytacji i uważności rośnie.

NAJNOWSZE

  • AdobeStock

    Ludzkie ciało z termostatem

    Temperatura ludzkiego ciała w spoczynku jest stabilna nawet przy zmianach temperatury otoczenia. Termostat, który wewnętrznie ją reguluje, znajduje się w mózgu, w podwzgórzu. Nie jest jednak niezawodny – czasem dochodzi do przegrzania organizmu, czyli hipertermii, której najwyższym stopniem jest udar cieplny.

  • WHO ostrzega przed upałami: zachowaj chłodną głowę

  • Proste zasady na upalne dni

  • Trwają prace nad szczepionką przeciw „amebie zjadającej mózg”

  • Czarny bez – superfood czy toksyczna pułapka?

  • AdobeStock

    Dieta planetarna wydłuża życie

    Coraz więcej badań potwierdza, że sposób, w jaki się żywimy, może znacząco wpływać na tempo starzenia się organizmu oraz na jakość życia w starszym wieku. W kontekście starzejącego się społeczeństwa naukowcy zwracają szczególną uwagę na tzw. zdrowe starzenie się, czyli takie, które pozwala jak najdłużej zachować sprawność fizyczną, psychiczną i poznawczą, przy jednoczesnym braku poważnych chorób przewlekłych - mówi dr Katarzyna Wolnicka, ekspertka think tanku Żywność dla Przyszłości Interdyscyplinarnego Centrum Analiz i Współpracy.

  • Nowy wariant koronawirusa w Europie

  • Dlaczego tak bardzo lubimy bób?

Serwisy ogólnodostępne PAP