Botoks dobry w leczeniu migreny?

To FAKT! Ostrzykiwanie określonych miejsc na czaszce toksyną botulinową od kilku lat jest z powodzeniem stosowane w leczeniu migreny przewlekłej. Lek został zarejestrowany jako skuteczny w migrenie przewlekłej zarówno w USA, jak i w Europie.

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki
Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Przypadkowe odkrycia zdarzały się w historii medycyny. Botoks jest tu jednym z przykładów. Na trop, że może pomagać osobom zmagającym się z koszmarnymi bólami głowy, wpadnięto przypadkiem podczas zabiegów upiększających. Ponieważ zaobserwowano, że wiele pacjentek zmagających się z migrenami odczuwa poprawę po korygowaniu toksyną botulinową zmarszczek, postanowiono sprawdzić ten fenomen. I okazało się, że toksyna botulinowa, czyli silna trucizna, jeśli przyjmie się ją wraz z jedzeniem, jest skutecznym lekiem na migreny przewlekłe.

Jak wyjaśnia na portalu Medycyna Praktyczna prof. Jacek Rożniecki z Kliniki Neurologii, Udarów Mózgu i Neurorehabilitacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi skuteczność botoksu w przypadku migren przewlekłych jest wysoka, ale nie działa i nie jest zarejestrowany do leczenia bólów głowy typu napięciowego oraz migren epizodycznych.

Migreny przewlekłe, w których botoks jest skutecznym lekiem u wielu pacjentów, to takie, kiedy pacjent cierpi z powodu bólu głowy nie mniej niż 15 dni w miesiącu, przy czym najczęściej jest to nawet 20-25 dni, a łącznie nie mniej niż przez osiem dni lekarz stwierdzi typowy ból migrenowy.

Pacjent, który zdecyduje się na leczenie toksyną botulinową, musi przyjąć serię zastrzyków.

Za każdym razem lekarz wstrzykuje botoks w aż 31 miejsc na czaszce i w jej okolicach.

jw, zdrowie.pap.pl

Źródła: Wykłady prof. Jacka Rożnieckiego na portalu Medycyna praktyczna:
https://www.mp.pl/bol/wideo/wywiady/199551,toksyna-botulinowa-w-leczeniu-napieciowego-bolu-glowy
https://www.mp.pl/bol/wideo/wywiady/199550,toksyna-botulinowa-w-leczeniu-migren

Strona poświęcona problematyce migren migrenowcy.pl

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Photographee.eu

    Kiedy wybrać się po raz pierwszy z córką do ginekologa?

    Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa to duże przeżycie, ale lepiej jej nie odkładać. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to można pojawić się w gabinecie po roku od pierwszego krwawienia, nie później jednak niż do ukończenia przez młodą pacjentkę 15 lat. Przed wizytą warto porozmawiać o tym, co czeka ją w gabinecie – radzi dr n. med. Ewa Kuś, konsultant ds. ginekologii i położnictwa Grupy Luxmed.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Sól jodowana: jak ustrzegliśmy się poważnej choroby

    Niedobór jodu może wywołać chorobę charakteryzującą się głębokim ubytkiem możliwości intelektualnych. To właśnie on odpowiadał w dawnych czasach za występowanie na terenie Szwajcarii tzw. kretynizmu endemicznego. Polska ustrzegła się tego losu, bo w 1935 roku wprowadzono skuteczną profilaktykę - do soli kuchennej dodawany był jodek potasu.

  • fot. tanantornanutra/Adobe Stock

    Jak wygląda świat, gdy traci się wzrok?

    Pewnego dnia obudziłem się i już nic nie widziałem. Całe dzieciństwo przygotowywano mnie na ten moment, ale czy można być na to naprawdę gotowym? Największą szkołę życia dało mi morze. Ono buja każdego tak samo – opowiada Bartosz Radomski, fizjoterapeuta i przewodnik po warszawskiej Niewidzialnej Wystawie.

  • P. Werewka/PAP

    Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

    W okulistyce mamy za sobą kolejny krok milowy – przeszczep gałki ocznej. Na razie jednak to operacja kosmetyczna, bo nie umiemy jeszcze połączyć nerwów wzrokowych, a więc przywrócić widzenia. Wszystko jednak przed nami – wyraził nadzieję prof. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock/digicomphoto

    Malaria – gotowi do diagnozy i leczenia?

    Osoby wracające z tropików i mające objawy chorobowe powinny być prowadzone przez ośrodki kliniczne. Malaria to pierwsza choroba, która powinna przyjść lekarzowi do głowy, gdy pacjent wraca z Afryki. Na dzień dobry powinno się wykonać diagnostykę potwierdzającą lub wykluczającą tę chorobę – twierdzi prof. Krzysztof Korzeniewski, specjalista medycyny morskiej i tropikalnej, epidemiologii, dermatologii i wenerologii.

  • Szkoła przyszpitalna oferuje coś więcej niż edukację

  • Rozmawiajmy szczerze z dzieckiem o śmierci

  • Sylkistyna i rezylastyna – nowe białka z polskiego laboratorium

  • Szybki test diagnozujący endometriozę

  • Adobe

    Sezon na kleszczowe zapalenie mózgu

    W Polsce rośnie liczba zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). W odróżnieniu od boreliozy, przeciwko KZM można się zaszczepić. Specjaliści zachęcają do immunizacji, bo choroba może mieć dramatyczny przebieg. A roznoszących KZM kleszczy, ze względu na ciepłe zimy, jest coraz więcej. 

  • Nadmiar soli sprzyja nie tylko nadciśnieniu i chorobom nerek

  • Czego nie wiecie o wit. B