Botoks dobry w leczeniu migreny?

To FAKT! Ostrzykiwanie określonych miejsc na czaszce toksyną botulinową od kilku lat jest z powodzeniem stosowane w leczeniu migreny przewlekłej. Lek został zarejestrowany jako skuteczny w migrenie przewlekłej zarówno w USA, jak i w Europie.

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki
Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Przypadkowe odkrycia zdarzały się w historii medycyny. Botoks jest tu jednym z przykładów. Na trop, że może pomagać osobom zmagającym się z koszmarnymi bólami głowy, wpadnięto przypadkiem podczas zabiegów upiększających. Ponieważ zaobserwowano, że wiele pacjentek zmagających się z migrenami odczuwa poprawę po korygowaniu toksyną botulinową zmarszczek, postanowiono sprawdzić ten fenomen. I okazało się, że toksyna botulinowa, czyli silna trucizna, jeśli przyjmie się ją wraz z jedzeniem, jest skutecznym lekiem na migreny przewlekłe.

Jak wyjaśnia na portalu Medycyna Praktyczna prof. Jacek Rożniecki z Kliniki Neurologii, Udarów Mózgu i Neurorehabilitacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi skuteczność botoksu w przypadku migren przewlekłych jest wysoka, ale nie działa i nie jest zarejestrowany do leczenia bólów głowy typu napięciowego oraz migren epizodycznych.

Migreny przewlekłe, w których botoks jest skutecznym lekiem u wielu pacjentów, to takie, kiedy pacjent cierpi z powodu bólu głowy nie mniej niż 15 dni w miesiącu, przy czym najczęściej jest to nawet 20-25 dni, a łącznie nie mniej niż przez osiem dni lekarz stwierdzi typowy ból migrenowy.

Pacjent, który zdecyduje się na leczenie toksyną botulinową, musi przyjąć serię zastrzyków.

Za każdym razem lekarz wstrzykuje botoks w aż 31 miejsc na czaszce i w jej okolicach.

jw, zdrowie.pap.pl

Źródła: Wykłady prof. Jacka Rożnieckiego na portalu Medycyna praktyczna:
https://www.mp.pl/bol/wideo/wywiady/199551,toksyna-botulinowa-w-leczeniu-napieciowego-bolu-glowy
https://www.mp.pl/bol/wideo/wywiady/199550,toksyna-botulinowa-w-leczeniu-migren

Strona poświęcona problematyce migren migrenowcy.pl

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Photographee.eu

    Kiedy wybrać się po raz pierwszy z córką do ginekologa?

    Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa to duże przeżycie, ale lepiej jej nie odkładać. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to można pojawić się w gabinecie po roku od pierwszego krwawienia, nie później jednak niż do ukończenia przez młodą pacjentkę 15 lat. Przed wizytą warto porozmawiać o tym, co czeka ją w gabinecie – radzi dr n. med. Ewa Kuś, konsultant ds. ginekologii i położnictwa Grupy Luxmed.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Sól jodowana: jak ustrzegliśmy się poważnej choroby

    Niedobór jodu może wywołać chorobę charakteryzującą się głębokim ubytkiem możliwości intelektualnych. To właśnie on odpowiadał w dawnych czasach za występowanie na terenie Szwajcarii tzw. kretynizmu endemicznego. Polska ustrzegła się tego losu, bo w 1935 roku wprowadzono skuteczną profilaktykę - do soli kuchennej dodawany był jodek potasu.

  • fot. tanantornanutra/Adobe Stock

    Jak wygląda świat, gdy traci się wzrok?

    Pewnego dnia obudziłem się i już nic nie widziałem. Całe dzieciństwo przygotowywano mnie na ten moment, ale czy można być na to naprawdę gotowym? Największą szkołę życia dało mi morze. Ono buja każdego tak samo – opowiada Bartosz Radomski, fizjoterapeuta i przewodnik po warszawskiej Niewidzialnej Wystawie.

  • P. Werewka/PAP

    Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

    W okulistyce mamy za sobą kolejny krok milowy – przeszczep gałki ocznej. Na razie jednak to operacja kosmetyczna, bo nie umiemy jeszcze połączyć nerwów wzrokowych, a więc przywrócić widzenia. Wszystko jednak przed nami – wyraził nadzieję prof. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Opieka długoterminowa pod jednym parasolem

    Opiekę długoterminową powinno się przeorganizować, by zmieściła się pod jednym parasolem. Pacjent nie może czekać. By tak się stało, potrzebny jest dialog, również między resortami rządowymi. Standardy właśnie powstają w oparciu o sprawdzone rozwiązania i rozmowy z kadrą zarządzającą zakładami opieki długoterminowej. To oddolna inicjatywa – opowiada o niej prof. dr hab. n.med. Agnieszka Neumann-Podczaska, dyrektor Instytutu Senioralnego Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie.

  • Trzeba śledziony, by wyleczyć serce

  • Badanie: większość Polaków za zakazem reklam alkoholu

  • Badania kliniczne szansą chorych na raka dzieci

  • Czerniak – 5 liter, które ratują życie

  • Adobe Stock

    Życie duchowe sprzyja zdrowiu

    Pozytywne podejście do duchowości wspiera zdrowie fizyczne i psychiczne. Jednak przy nieodpowiednim nastawieniu może zaszkodzić – sugerują wyniki badań.

  • Ćwicz dla siebie i dziecka

  • VR - nowe narzędzie do leczenia fobii

Serwisy ogólnodostępne PAP