Chory ząb może przez dłuższy czas nie boleć?

To FAKT! Infekcja w zębie lub jego okolicach może rozwijać się bardzo długo, a stan zapalny może być ulokowany w takim miejscu, że nie daje objawów bólowych. Przynajmniej przez jakiś czas. To właśnie dlatego, pomimo braku niepokojących symptomów, zalecane są regularne wizyty kontrolne u stomatologa.

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki
Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Ból zęba zwykle pojawia się wskutek rozwijającej się w jego obrębie infekcji – najczęściej próchnicy, a więc choroby zakaźnej, powodowanej przez bakterie, rozwojowi której sprzyja niewłaściwa higiena jamy ustnej. Problem w tym, że infekcje wywołujące ból zębów często rozwijają się skrycie przez dłuższy czas nie dając żadnych objawów. Okazuje się jednak, że nawet gdy już ból się pojawi, to i tak duża część pacjentów zwleka z wizytą u stomatologa. 

„W mojej praktyce regularnie zdarzają się pacjenci, którzy zgłaszają się na leczenie od pół roku do roku od wystąpienia pierwszych symptomów” – podkreśla lek. dent. Bartłomiej Karaś, który jest znanym endodontą, a także wykładowcą na licznych konferencjach i kursach dla stomatologów.

Nie lekceważ zapalenia dziąseł!

Specjalista ostrzega, że zwlekanie z rozpoczęciem diagnostyki oraz leczenia może rodzić wiele przykrych konsekwencji. Mogą to być m.in.:  

  • wzrost natężenia bólu, 
  • stan zapalny kości,
  • obrzęk,
  • ropień,

a także w konsekwencji utrata zęba i wiele innych powikłań, które wymagają długotrwałego i żmudnego leczenia.  

Fot. PAP/Jacek Turczyk

Choroby zębów i przyzębia sieją spustoszenie w całym organizmie

Choroby zębów i przyzębia to nie tylko okresowy ból, krwawienie, dyskomfort w jamie ustnej i problemy estetyczne. Mogą się też przyczyniać m.in. do rozwoju groźnej neurodegeneracyjnej choroby Alzheimera.

Uwaga! Niektóre groźne schorzenia, które przez długi czas mogą rozwijać się w jamie ustnej bez żadnych wyraźnych objawów (np. torbiele zębopochodne) są bardzo trudne do wykrycia w trakcie standardowych wizyt u dentysty. 

„Każdego roku w moim gabinecie pojawia się kilku pacjentów, których zęby – mimo tego, że w środku rozwijał się stan zapalny - nie bolały i nie dawały żadnych innych objawów zmian chorobowych nawet przez 10-15 lat. A w związku z tym, że nie było wskazań do rentgenodiagnostyki, ich wykrycie nie było możliwe podczas standardowej wizyty kontrolnej. Dlatego, aby zminimalizować ryzyko takich sytuacji, zalecam moim pacjentom wykonanie raz do roku zdjęcia rtg każdego leczonego kanałowo zęba” - radzi Bartłomiej Karaś. 

Choć tego typu sytuacje najczęściej dotyczą zębów leczonych kanałowo, to jednak endodonta zastrzega, że mogą pojawić się także w przypadku zębów, które nigdy nie były w ten sposób leczone (np. gdy jakiś ząb obumarł). Sygnałem alarmowym, że coś złego dzieje się z zębem może być pojawienie się jego nietypowej nadwrażliwości lub dyskomfortu na nagryzanie. Warto wtedy niezwłocznie wykonać zdjęcie rentgenowskie podejrzanego zęba.

Jak zapobiegać problemom z zębami?

Aby uniknąć opisanych wyżej sytuacji specjaliści zalecają: 

  • wizytę u stomatologa dwa razy do roku, a w międzyczasie również kontakt z higienistką stomatologiczną, 
  • regularne szczotkowanie zębów: minimum dwa razy dziennie przez dwie minuty (najlepiej robić to po każdym posiłku – dzięki temu utrzymamy odpowiednie ph w ustach),  
  • systematyczną wymianę szczoteczek co trzy-cztery tygodnie (zarówno w przypadku wersji manualnej jak i elektrycznej). 
  • używanie płynu do płukania jamy ustnej oraz nici dentystycznej.

„Szczotkowanie, nitkowanie i stosowanie płynu, to tak zwana triada w higienie, której sumienne stosowanie daje największe szanse na to, aby próchnicę utrzymać na wodzy, a tym samym zminimalizować pojawienie się ryzyka wystąpienia infekcji“ - podsumowuje Bartłomiej Karaś.

Oprac. MW, zdrowie.pap.pl

ZOBACZ PODOBNE

  • M.Kmieciński/PAP

    Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

    Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to jedna z najważniejszych chorób, z którymi boryka się okulistyka i najczęstsza przyczyną utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Dla lekarzy to wyzwanie, bo pacjenci często zgłaszają się zbyt późno, a wystarczy wykonać prosty test – podkreśla prof. dr hab. n. med. Sławomir Teper, okulista, chirurg witreoretinalny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • AdobeStock

    Jąkanie – gdy mowa nie nadąża za myślami

    Nawet aktorzy czy politycy się jąkają, ale przypadłość ta potrafi mocno utrudniać życie. Pojawia się zwykle w dzieciństwie. Szczęśliwie w większości przypadków ustępuje samoczynnie. Czasami potrzebna jest jednak pomoc specjalistów, więc trzeba być czujnym.

NAJNOWSZE

  • Kongres Zdrowie Polaków

    6. edycja Kongresu „Zdrowie Polaków” już w najbliższy poniedziałek

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Tegoroczna edycja Kongresu „Zdrowie Polaków odbędzie się pod hasłem „Nauka dla zdrowia społeczeństwa”. Serwis Zdrowie jest patronem medialnym wydarzenia. Wśród zaproszonych gości przedstawiciele świata medycyny, nauki, polityki.

  • Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Adobe Stock

    Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego

    W operacji bariatrycznej chodzi naprawdę o coś więcej niż zmniejszenie rozmiaru ciała, do którego pacjent przez lata potrafi się przyzwyczaić. Otyłość to choroba, którą bezwzględnie należy leczyć wszystkimi dostępnymi metodami, bo szerzy spustoszenie w organizmie. To nie jest wybór chorego – zaznacza prof. Wojciech Lisik chirurg bariatra, transplantolog. Wyjaśnia, na czym polega zabieg i jakiej recepty osobie z otyłością absolutnie wystawić nie można.

  • CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy