Czy niewyraźne widzenie może być oznaką SM?
To FAKT! Do najczęściej występujących objawów stwardnienia rozsianego (SM) należą: niewyraźne widzenie, drętwienie lub mrowienie kończyn oraz problemy z siłą i koordynacją.
Stwardnienie rozsiane jest przewlekłą chorobą zapalną ośrodkowego układu nerwowego, która często prowadzi do niepełnosprawności ruchowej. Kobiety chorują na SM dwa razy częściej niż mężczyźni, a choroba ujawnia się najczęściej między 20. a 40. rokiem życia.
Do najczęściej występujących objawów tej choroby należą:
- zaburzenia widzenia (m.in. niewyraźne widzenie),
- drętwienie lub mrowienie kończyn,
- problemy z siłą i koordynacją,
- zmęczenie,
- nietrzymanie moczu,
- skurcze mięśni,
- zaburzenia równowagi,
- trudności z połykaniem,
- zaburzenia zdolności uczenia się, myślenia i planowania,
- trudności z chodzeniem.
Choć przyczyny tej groźnej choroby neurologicznej nie są znane (naukowcy zaliczają SM do kategorii chorób autoimmunologicznych) i nie ma też na nią skutecznego lekarstwa, to jednak istnieją metody lecznicze, mogące łagodzić jej przebieg. Dlatego bardzo ważne jest jak najwcześniejsze jej wykrycie.
- Opóźnienie w rozpoznaniu może mieć w dłuższej perspektywie negatywne skutki zarówno dla przebiegu choroby, jak i jakości życia pacjenta. Dlatego kluczowa jest wczesna diagnostyka. Pozwala ona w porę zareagować i wdrożyć odpowiednią farmakoterapię – podkreśla dr Aleksandra Podlecka-Piętowska, z Kliniki Neurologii, w Centralnym Szpitalu Klinicznym WUM.
Na całym świecie na SM choruje ponad 2,3 mln osób, a w Europie ponad 700 tys., z czego ponad 460 tys. to kobiety.
Vik (zdrowie.pap.pl)
Źródła:
„Interna Szczeklika. Podręcznik chorób wewnętrznych 2013”
Raport: „The socioeconomic impact of multiple sclerosis on women in Europe”