Trzeba pić dwa litry wody dziennie?
To MIT! Woda rzeczywiście jest nam bardzo potrzebna, ale nie jest lekiem na wszelkie dolegliwości. Wodę dostarczamy do organizmu nie tylko w postaci wypijania kolejnych szklanek tego napoju.
Na temat konieczności picia określonych ilości wody dnia krąży wiele mitów. Według wielu z nich osoby, które piją dużo wody, oczyszczają swój organizm z toksyn, poprawiają pracę nerek, mają więcej energii i pozbywają się zmarszczek. I rzeczywiście, bez wody zaburzone są procesy wydalania, co wpływa na stan zdrowia.
Zapotrzebowanie na wodę zależy od wieku, masy ciała, stanu fizjologicznego itd.
Trzeba pamiętać, że woda jako napój polecana jest przede wszystkim osobom odchudzającym się, ponieważ nie zawiera żadnych kalorii. Wodę dostarczamy sobie z różnych napojów - kawy, herbaty, soków, mleka itp., ale również z zup, owoców czy warzyw. Warto też przypomnieć przy tej okazji, że leki powinno się jednak popijać niemal wyłącznie wodą.
Dobrym wskaźnikiem, czy potrzebujemy się nawodnić, jest kolor moczu – powinien być delikatnie żółty. Jeśli jest jasny niczym woda – pijemy za dużo. Jeśli ciemnożółty lub pomarańczowy – za mało.
jw, zdrowie.pap.pl
Żródło: Vreeman R.C, Carrol A.E., „Medical Myths”, „British Medical Journal” 2007.