Tzw. próby wątrobowe nie zawsze wykażą chorobę?
To FAKT! Tzw. próby wątrobowe to oznaczenie w surowicy krwi poziomu enzymów wątroby oraz bilirubiny. Są koniecznym i przydatnym narzędziem diagnostycznym, ale należy pamiętać, że w wielu przypadkach pomocniczym przy stawianiu diagnozy. Wcale nierzadko dochodzi do sytuacji, w której pacjent ma marskość wątroby, a tzw. próby wątrobowe są w normie.
O możliwości fatalnych fałszywych diagnoz postawionych wskutek poprzestania tylko na badaniu krwi w razie podejrzenia alkoholowej marskości wątroby doniósł ostatnio zespół naukowców z uniwersytetu medycznego w Południowej Karolinie (USA), a rezultaty swojego badania opublikowali na łamach The American Journal of Medical Sciences.
Marskość wątroby rozwijająca się wskutek nadużywania alkoholu to niestety, relatywnie powszechna choroba tak za oceanem, jak i w Polsce. Około połowa osób, która dostaje tę diagnozę, umiera w ciągu roku. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że diagnozy stawiane są zbyt późno, gdy choroba jest już bardzo zaawansowana. Bardzo długo marskość wątroby nie daje wyraźnych objawów.
We wspomnianym badaniu naukowcy sprawdzili poziom enzymów wątrobowych u 78 osób z alkoholową marskością wątroby i okazało się, niemal wszyscy (90 proc.) mieli prawidłowe poziomy aminotransferazy alaninowej (ALT), a 15 proc. z nich - aminotransferazy asparginianowej (AST).
Główny badacz dr Don Rocky podkreśla, że w swojej praktyce ma często pacjentów z zaawansowaną chorobą wątroby, którzy mają prawidłowe poziomy enzymów wątrobowych.
- Lekarze powinni kłaść duży nacisk na dokładny wywiad, obejmujący historię pacjenta, badanie fizykalne, całość obrazu klinicznego – podkreślił.
W razie podejrzenia chorób wątroby warto do diagnostyki wprowadzić badania obrazowe, łącznie z tomografią komputerową i rezonansem magnetycznym.
Warto pamiętać, że pierwszymi niespecyficznymi objawami wielu chorób wątroby jest… zmęczenie. W późniejszym okresie mogą się pojawić objawy skórne („pajączki” albo/i przebarwienia, albo/i zażółcenie skóry lub białek oczu). Objawem alarmowym świadczącym o zagrożeniu życia są chlustające wymioty krwią.
Znacznej części chorób wątroby można uniknąć: nie pić w ogóle albo bardzo mało alkoholu, stosować zbilansowaną dietę, dbać o prawidłową masę ciała.
jw, zdrowie.pap.pl