Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
28.02.2020 , 17:01 Aktualizacja: 02.03.2020, 16:55

Zażywając statyny trzeba uważać na niektóre antybiotyki?

To FAKT! Osoby przyjmujące statyny, czyli popularne leki obniżające poziom „złego” cholesterolu we krwi, nie powinny jednocześnie stosować np. klarytromycyny. Dowiedz się, dlaczego. 

Fot. PAP Fot. PAP

Statyny, jak każdy lek, mogą wchodzić w interakcje z innymi farmaceutykami, co z kolei może wywołać różne niespodziewane działania niepożądane i powikłania. 

Konkretnym przykładem takiego potencjalnie niebezpiecznego połączenia jest m.in. jednoczesne stosowanie statyn i klarytromycyny (popularnego antybiotyku z grupy makrolidów). W efekcie interakcji obydwu leków może dojść u pacjenta do osłabienia lub uszkodzenia mięśni oraz związanych z tym dolegliwości bólowych. 

Aby uniknąć tego rodzaju problemów, osoby zażywające statyny, którym przytrafiła się infekcja bakteryjna (np. zapalenie gardła), powinny zachować czujność i poprosić lekarza o wypisanie innego antybiotyku. 

Może jednak zdarzyć się i tak, że nieświadoma takiego zagrożenia osoba dowie się o nim dopiero od farmaceuty, gdy będzie np. próbowała kupić w aptece za jednym razem klarytromycynę i statyny. Wtedy farmaceuta powinien zalecić pacjentowi odstawienie leku obniżającego poziom cholesterolu na czas trwania kuracji antybiotykowej. 

Warto wiedzieć, że statyny wchodzą też w niekorzystne interakcje z niektórymi lekami przeciwpsychotycznymi, immunosupresyjnymi, antyarytmicznymi czy przeciwgrzybiczymi.

Dlatego zawsze, kiedy stosujesz więcej niż jeden lek, upewnij się u lekarza lub farmaceuty, czy nie wiąże się z ich połączeniem dodatkowe ryzyko. Lek trzeba zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza, a dodatkowo przed zażyciem przeczytać też ulotkę dołączoną do opakowania.

Vik, zdrowie.pap.pl

Źródła: 

Materiały informacyjne NFZ opracowane w ramach kampanii „Świadomy pacjent, skuteczna terapia” (we współpracy z Naczelną Izbą Lekarską i Naczelną Izbą Aptekarską).

Fachowy artykuł na temat bezpieczeństwa statyn opublikowany na stronie Medycyny Praktycznej.
 

Id materiału: 1561

Najnowsze

 

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.