Zażywając statyny trzeba uważać na niektóre antybiotyki?

To FAKT! Osoby przyjmujące statyny, czyli popularne leki obniżające poziom „złego” cholesterolu we krwi, nie powinny jednocześnie stosować np. klarytromycyny. Dowiedz się, dlaczego. 

Fot. PAP
Fot. PAP

Statyny, jak każdy lek, mogą wchodzić w interakcje z innymi farmaceutykami, co z kolei może wywołać różne niespodziewane działania niepożądane i powikłania. 

Konkretnym przykładem takiego potencjalnie niebezpiecznego połączenia jest m.in. jednoczesne stosowanie statyn i klarytromycyny (popularnego antybiotyku z grupy makrolidów). W efekcie interakcji obydwu leków może dojść u pacjenta do osłabienia lub uszkodzenia mięśni oraz związanych z tym dolegliwości bólowych. 

Aby uniknąć tego rodzaju problemów, osoby zażywające statyny, którym przytrafiła się infekcja bakteryjna (np. zapalenie gardła), powinny zachować czujność i poprosić lekarza o wypisanie innego antybiotyku. 

Może jednak zdarzyć się i tak, że nieświadoma takiego zagrożenia osoba dowie się o nim dopiero od farmaceuty, gdy będzie np. próbowała kupić w aptece za jednym razem klarytromycynę i statyny. Wtedy farmaceuta powinien zalecić pacjentowi odstawienie leku obniżającego poziom cholesterolu na czas trwania kuracji antybiotykowej. 

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Same fakty o statynach

„Czego lekarz ci nie powie o statynach?” – takie zapytania można znaleźć w wyszukiwarkach internetowych po wpisaniu nazwy tej grupy leków. To pokłosie mitów o statynach. Uważaj, ich samowolne odstawienie to udział w niezabezpieczonym eksperymencie na własnym zdrowiu.

Warto wiedzieć, że statyny wchodzą też w niekorzystne interakcje z niektórymi lekami przeciwpsychotycznymi, immunosupresyjnymi, antyarytmicznymi czy przeciwgrzybiczymi.

Dlatego zawsze, kiedy stosujesz więcej niż jeden lek, upewnij się u lekarza lub farmaceuty, czy nie wiąże się z ich połączeniem dodatkowe ryzyko. Lek trzeba zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza, a dodatkowo przed zażyciem przeczytać też ulotkę dołączoną do opakowania.

Vik, zdrowie.pap.pl

Źródła: 

Materiały informacyjne NFZ opracowane w ramach kampanii „Świadomy pacjent, skuteczna terapia” (we współpracy z Naczelną Izbą Lekarską i Naczelną Izbą Aptekarską).

Fachowy artykuł na temat bezpieczeństwa statyn opublikowany na stronie Medycyny Praktycznej.
 

ZOBACZ PODOBNE

  • fot. tanantornanutra/Adobe Stock

    Jak wygląda świat, gdy traci się wzrok?

    Pewnego dnia obudziłem się i już nic nie widziałem. Całe dzieciństwo przygotowywano mnie na ten moment, ale czy można być na to naprawdę gotowym? Największą szkołę życia dało mi morze. Ono buja każdego tak samo – opowiada Bartosz Radomski, fizjoterapeuta i przewodnik po warszawskiej Niewidzialnej Wystawie.

  • P. Werewka/PAP

    Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

    W okulistyce mamy za sobą kolejny krok milowy – przeszczep gałki ocznej. Na razie jednak to operacja kosmetyczna, bo nie umiemy jeszcze połączyć nerwów wzrokowych, a więc przywrócić widzenia. Wszystko jednak przed nami – wyraził nadzieję prof. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • M.Kmieciński/PAP

    Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

    Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to jedna z najważniejszych chorób, z którymi boryka się okulistyka i najczęstsza przyczyną utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Dla lekarzy to wyzwanie, bo pacjenci często zgłaszają się zbyt późno, a wystarczy wykonać prosty test – podkreśla prof. dr hab. n. med. Sławomir Teper, okulista, chirurg witreoretinalny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Karta EKUZ – zdrowotny paszport

    Wybierając się za granicę np. na stoki narciarskie, warto mieć przy sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Zapewnia ona pomoc medyczną w nagłych sytuacjach. Bez EKUZ za leczenie trzeba zapłacić z własnej kieszeni, a cena transportu karetką czy leczenia w szpitalu mogą iść w tysiące euro – przypomina Narodowy Fundusz Zdrowia.

  • Dziecko ze spektrum autyzmu ma inaczej, rodzice jego też

  • Hazard jak kokaina

  • Badanie wzroku wpisane w bilans

  • Bliznowce – bunt kolagenu i fibroblastów

  • Indeks sytości i gęstość odżywcza – klucze do zdrowego i smacznego odżywiania

    Jeśli kolejne podejście do zmiany modelu odżywiania na zdrowszy i mniej kaloryczny zakończyło się niepowodzeniem, może nie uwzględniliśmy dwóch ważnych czynników: indeksu sytości i gęstości odżywczej produktów. 

  • Somnifobia – lęk przed snem 

  • Uważaj na zimno