Zażywając statyny trzeba uważać na niektóre antybiotyki?

To FAKT! Osoby przyjmujące statyny, czyli popularne leki obniżające poziom „złego” cholesterolu we krwi, nie powinny jednocześnie stosować np. klarytromycyny. Dowiedz się, dlaczego. 

Fot. PAP
Fot. PAP

Statyny, jak każdy lek, mogą wchodzić w interakcje z innymi farmaceutykami, co z kolei może wywołać różne niespodziewane działania niepożądane i powikłania. 

Konkretnym przykładem takiego potencjalnie niebezpiecznego połączenia jest m.in. jednoczesne stosowanie statyn i klarytromycyny (popularnego antybiotyku z grupy makrolidów). W efekcie interakcji obydwu leków może dojść u pacjenta do osłabienia lub uszkodzenia mięśni oraz związanych z tym dolegliwości bólowych. 

Aby uniknąć tego rodzaju problemów, osoby zażywające statyny, którym przytrafiła się infekcja bakteryjna (np. zapalenie gardła), powinny zachować czujność i poprosić lekarza o wypisanie innego antybiotyku. 

Może jednak zdarzyć się i tak, że nieświadoma takiego zagrożenia osoba dowie się o nim dopiero od farmaceuty, gdy będzie np. próbowała kupić w aptece za jednym razem klarytromycynę i statyny. Wtedy farmaceuta powinien zalecić pacjentowi odstawienie leku obniżającego poziom cholesterolu na czas trwania kuracji antybiotykowej. 

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Same fakty o statynach

„Czego lekarz ci nie powie o statynach?” – takie zapytania można znaleźć w wyszukiwarkach internetowych po wpisaniu nazwy tej grupy leków. To pokłosie mitów o statynach. Uważaj, ich samowolne odstawienie to udział w niezabezpieczonym eksperymencie na własnym zdrowiu.

Warto wiedzieć, że statyny wchodzą też w niekorzystne interakcje z niektórymi lekami przeciwpsychotycznymi, immunosupresyjnymi, antyarytmicznymi czy przeciwgrzybiczymi.

Dlatego zawsze, kiedy stosujesz więcej niż jeden lek, upewnij się u lekarza lub farmaceuty, czy nie wiąże się z ich połączeniem dodatkowe ryzyko. Lek trzeba zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza, a dodatkowo przed zażyciem przeczytać też ulotkę dołączoną do opakowania.

Vik, zdrowie.pap.pl

Źródła: 

Materiały informacyjne NFZ opracowane w ramach kampanii „Świadomy pacjent, skuteczna terapia” (we współpracy z Naczelną Izbą Lekarską i Naczelną Izbą Aptekarską).

Fachowy artykuł na temat bezpieczeństwa statyn opublikowany na stronie Medycyny Praktycznej.
 

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Photographee.eu

    Kiedy wybrać się po raz pierwszy z córką do ginekologa?

    Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa to duże przeżycie, ale lepiej jej nie odkładać. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to można pojawić się w gabinecie po roku od pierwszego krwawienia, nie później jednak niż do ukończenia przez młodą pacjentkę 15 lat. Przed wizytą warto porozmawiać o tym, co czeka ją w gabinecie – radzi dr n. med. Ewa Kuś, konsultant ds. ginekologii i położnictwa Grupy Luxmed.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Sól jodowana: jak ustrzegliśmy się poważnej choroby

    Niedobór jodu może wywołać chorobę charakteryzującą się głębokim ubytkiem możliwości intelektualnych. To właśnie on odpowiadał w dawnych czasach za występowanie na terenie Szwajcarii tzw. kretynizmu endemicznego. Polska ustrzegła się tego losu, bo w 1935 roku wprowadzono skuteczną profilaktykę - do soli kuchennej dodawany był jodek potasu.

  • fot. tanantornanutra/Adobe Stock

    Jak wygląda świat, gdy traci się wzrok?

    Pewnego dnia obudziłem się i już nic nie widziałem. Całe dzieciństwo przygotowywano mnie na ten moment, ale czy można być na to naprawdę gotowym? Największą szkołę życia dało mi morze. Ono buja każdego tak samo – opowiada Bartosz Radomski, fizjoterapeuta i przewodnik po warszawskiej Niewidzialnej Wystawie.

  • P. Werewka/PAP

    Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

    W okulistyce mamy za sobą kolejny krok milowy – przeszczep gałki ocznej. Na razie jednak to operacja kosmetyczna, bo nie umiemy jeszcze połączyć nerwów wzrokowych, a więc przywrócić widzenia. Wszystko jednak przed nami – wyraził nadzieję prof. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

NAJNOWSZE

  • Co się dzieje z ciałem zanurzonym w wodzie

    Wodolecznictwo przeżywa renesans i jest stosowane w różnych dolegliwościach – od schorzeń skóry po depresję. Zanurzeniu w wodzie towarzyszyć może zarówno ukojenie, jak i szok czy euforia. Duże znaczenie dla zdrowia mają przy tym zawarte w wodzie sole i drobnoustroje. Warto o tym pamiętać, nim zdecydujemy się na kąpiel w morzu czy strumieniu.

  • Choroby są demokratyczne - na raka może zachorować nawet prezydent

  • Gen inteligencji nie istnieje

  • Pozbądź się presji, ruszaj się dla przyjemności

  • Opieka długoterminowa pod jednym parasolem

  • Adobe Stock/NewFabrika

    Świadomość śmierci dana człowiekowi

    Jesteśmy jedynym gatunkiem, który ma świadomość własnej śmierci i przeżywa trwogę z nią związaną. Na różne sposoby staramy się wydłużyć życie i dążymy do nieśmiertelności. O tym, jakie procesy zachodzą w naszym organizmie wraz z wiekiem, dlaczego życie ma kres i jak sobie radzimy z przemijaniem, dyskutowali eksperci w kontekście polskiej premiery książki noblisty Venkiego Ramakrishnana zatytułowanej „Dlaczego umieramy”.

  • Życie duchowe sprzyja zdrowiu

  • VR - nowe narzędzie do leczenia fobii

Serwisy ogólnodostępne PAP