Zażywając statyny trzeba uważać na niektóre antybiotyki?

To FAKT! Osoby przyjmujące statyny, czyli popularne leki obniżające poziom „złego” cholesterolu we krwi, nie powinny jednocześnie stosować np. klarytromycyny. Dowiedz się, dlaczego. 

Fot. PAP
Fot. PAP

Statyny, jak każdy lek, mogą wchodzić w interakcje z innymi farmaceutykami, co z kolei może wywołać różne niespodziewane działania niepożądane i powikłania. 

Konkretnym przykładem takiego potencjalnie niebezpiecznego połączenia jest m.in. jednoczesne stosowanie statyn i klarytromycyny (popularnego antybiotyku z grupy makrolidów). W efekcie interakcji obydwu leków może dojść u pacjenta do osłabienia lub uszkodzenia mięśni oraz związanych z tym dolegliwości bólowych. 

Aby uniknąć tego rodzaju problemów, osoby zażywające statyny, którym przytrafiła się infekcja bakteryjna (np. zapalenie gardła), powinny zachować czujność i poprosić lekarza o wypisanie innego antybiotyku. 

Może jednak zdarzyć się i tak, że nieświadoma takiego zagrożenia osoba dowie się o nim dopiero od farmaceuty, gdy będzie np. próbowała kupić w aptece za jednym razem klarytromycynę i statyny. Wtedy farmaceuta powinien zalecić pacjentowi odstawienie leku obniżającego poziom cholesterolu na czas trwania kuracji antybiotykowej. 

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Same fakty o statynach

„Czego lekarz ci nie powie o statynach?” – takie zapytania można znaleźć w wyszukiwarkach internetowych po wpisaniu nazwy tej grupy leków. To pokłosie mitów o statynach. Uważaj, ich samowolne odstawienie to udział w niezabezpieczonym eksperymencie na własnym zdrowiu.

Warto wiedzieć, że statyny wchodzą też w niekorzystne interakcje z niektórymi lekami przeciwpsychotycznymi, immunosupresyjnymi, antyarytmicznymi czy przeciwgrzybiczymi.

Dlatego zawsze, kiedy stosujesz więcej niż jeden lek, upewnij się u lekarza lub farmaceuty, czy nie wiąże się z ich połączeniem dodatkowe ryzyko. Lek trzeba zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza, a dodatkowo przed zażyciem przeczytać też ulotkę dołączoną do opakowania.

Vik, zdrowie.pap.pl

Źródła: 

Materiały informacyjne NFZ opracowane w ramach kampanii „Świadomy pacjent, skuteczna terapia” (we współpracy z Naczelną Izbą Lekarską i Naczelną Izbą Aptekarską).

Fachowy artykuł na temat bezpieczeństwa statyn opublikowany na stronie Medycyny Praktycznej.
 

ZOBACZ PODOBNE

  • M.Kmieciński/PAP

    Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

    Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to jedna z najważniejszych chorób, z którymi boryka się okulistyka i najczęstsza przyczyną utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Dla lekarzy to wyzwanie, bo pacjenci często zgłaszają się zbyt późno, a wystarczy wykonać prosty test – podkreśla prof. dr hab. n. med. Sławomir Teper, okulista, chirurg witreoretinalny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • AdobeStock

    Jąkanie – gdy mowa nie nadąża za myślami

    Nawet aktorzy czy politycy się jąkają, ale przypadłość ta potrafi mocno utrudniać życie. Pojawia się zwykle w dzieciństwie. Szczęśliwie w większości przypadków ustępuje samoczynnie. Czasami potrzebna jest jednak pomoc specjalistów, więc trzeba być czujnym.

NAJNOWSZE

  • Kongres Zdrowie Polaków

    6. edycja Kongresu „Zdrowie Polaków” już w najbliższy poniedziałek

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Tegoroczna edycja Kongresu „Zdrowie Polaków odbędzie się pod hasłem „Nauka dla zdrowia społeczeństwa”. Serwis Zdrowie jest patronem medialnym wydarzenia. Wśród zaproszonych gości przedstawiciele świata medycyny, nauki, polityki.

  • Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Adobe Stock

    Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego

    W operacji bariatrycznej chodzi naprawdę o coś więcej niż zmniejszenie rozmiaru ciała, do którego pacjent przez lata potrafi się przyzwyczaić. Otyłość to choroba, którą bezwzględnie należy leczyć wszystkimi dostępnymi metodami, bo szerzy spustoszenie w organizmie. To nie jest wybór chorego – zaznacza prof. Wojciech Lisik chirurg bariatra, transplantolog. Wyjaśnia, na czym polega zabieg i jakiej recepty osobie z otyłością absolutnie wystawić nie można.

  • CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy