Wstawanie w nocy do łazienki oznaką nadciśnienia?

To FAKT! Badania przeprowadzone w Japonii dowodzą, że częste budzenie się w nocy by oddawać mocz, czyli zjawisko zwane nykturią, ma związek m.in. z nadciśnieniem. Jeśli więc u kogoś pojawi się problem z coraz częstszym nocnym wstawaniem za potrzebą, to warto wtedy zmierzyć sobie ciśnienie albo poprosić o to lekarza lub farmaceutę.

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki
Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Badania japońskiego zespołu dr Satoshi Konno z Oddziału Nadciśnienia Szpitala Tahoku Rosai w Sendai objęły swoim zasięgiem 1882 osób, które w trakcie wizyty lekarskiej miały mierzone ciśnienie i odpowiedziały na ankietę związaną m.in. z kwestia korzystania z toalety w nocy.  Okazało się , że wśród tych osób aż 69 proc. wstawało w nocy do toalety. (I nie były to pojedyncze przypadki będące wynikiem wypicia wieczorem zbyt dużej ilości płynów).

- Nasze badanie wskazało, że jeśli ktoś ma potrzebę sikania w nocy, to może mieć też zwiększone ciśnienie krwi, jak również nadmiar płynów w organizmie. Jeśli nykturia utrzymuje się u kogoś przez dłuższy czas, to powinien on poprosić lekarza o zmierzenie ciśnienia krwi, a także o konsultację w sprawie poziomu spożycia soli – radzi dr Satoshi Konno. 

Ekspert przypomina, że wcześniejsze badania japońskie potwierdziły związek nykturii m.in. z nadmiernym spożyciem soli. Teraz japońscy badacze poszli o krok dalej. 

- Odkryliśmy, że wstawanie w nocy w celu oddania moczu związane było z 40 proc. wyższym ryzykiem nadciśnienia. Im więcej wizyt w toalecie w ciągu nocy, tym ryzyko nadciśnienia jest większe – podkreśla dr Konno.  

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Nietrzymanie moczu da się poskromić

To wstydliwy, lecz bardzo rozpowszechniony problem. Dowiedz się jak można zdusić ten kłopot w zarodku, zanim odbierze Ci komfort życia.

Nadciśnienie rozpoznaje się u kogoś wtedy, gdy jego ciśnienie tętnicze skurczowe przekracza 140 mm Hg i/lub ciśnienie tętnicze rozkurczowe przekracza 90 mm Hg. Ocenia się, że mniej więcej jedna trzecia Polaków cierpi na to schorzenie. Nadciśnienie jest również ogromnym problemem w Japonii, gdzie dr Kenno prowadzi swoje badania. Jedną z głównych przyczyn tego zjawiska, zarówno w Polsce jak i w Kraju Kwitnącej Wiśni, jest wysokie spożycie soli - wynoszące ponad 10 gram dziennie na osobę. Tymczasem zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia wspominają o 5 gramach (odpowiednik 1 płaskiej łyżeczki). 

Na koniec warto dodać, że nykturia to regularne oddawanie moczu w nocy – z częstością większą niż 1-2 razy. Poza nadmiernym spożyciem soli i napojów, a także nadciśnieniem, do możliwych przyczyn (czynników ryzyka) tego problemu zdrowotnego należą również:  zapalenie pęcherza moczowego, choroba stercza, niewydolności nerek, cukrzyca, niewydolność serca, hiperkalcemia (nadmierne stężenie wapnia we krwi), zespół bezdechu w trakcie snu, przyjmowanie leków moczopędnych,  zaburzenia opróżniania pęcherza, nietrzymanie moczu, choroby neurologiczne.

Apio, Vik (zdrowie.pap.pl)

Źródła: 

https://www.eurekalert.org/pub_releases/2019-03/esoc-ttt032619.php   

https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/lista/77047,nykturia-etiologia-objawy-diagnostyka

ZOBACZ PODOBNE

  • M.Kmieciński/PAP

    Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

    Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to jedna z najważniejszych chorób, z którymi boryka się okulistyka i najczęstsza przyczyną utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Dla lekarzy to wyzwanie, bo pacjenci często zgłaszają się zbyt późno, a wystarczy wykonać prosty test – podkreśla prof. dr hab. n. med. Sławomir Teper, okulista, chirurg witreoretinalny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • AdobeStock

    Jąkanie – gdy mowa nie nadąża za myślami

    Nawet aktorzy czy politycy się jąkają, ale przypadłość ta potrafi mocno utrudniać życie. Pojawia się zwykle w dzieciństwie. Szczęśliwie w większości przypadków ustępuje samoczynnie. Czasami potrzebna jest jednak pomoc specjalistów, więc trzeba być czujnym.

NAJNOWSZE

  • Kongres Zdrowie Polaków

    6. edycja Kongresu „Zdrowie Polaków” już w najbliższy poniedziałek

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Tegoroczna edycja Kongresu „Zdrowie Polaków odbędzie się pod hasłem „Nauka dla zdrowia społeczeństwa”. Serwis Zdrowie jest patronem medialnym wydarzenia. Wśród zaproszonych gości przedstawiciele świata medycyny, nauki, polityki.

  • Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Adobe Stock

    Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego

    W operacji bariatrycznej chodzi naprawdę o coś więcej niż zmniejszenie rozmiaru ciała, do którego pacjent przez lata potrafi się przyzwyczaić. Otyłość to choroba, którą bezwzględnie należy leczyć wszystkimi dostępnymi metodami, bo szerzy spustoszenie w organizmie. To nie jest wybór chorego – zaznacza prof. Wojciech Lisik chirurg bariatra, transplantolog. Wyjaśnia, na czym polega zabieg i jakiej recepty osobie z otyłością absolutnie wystawić nie można.

  • CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy