Upały mogą prowadzić do zaburzeń poziomu cukru we krwi?
To FAKT! Świadomość istnienia tej zależności jest szczególnie istotna dla osób chorych na cukrzycę, bowiem wskutek upału może u nich dojść do niebezpiecznej hipoglikemii.
Upalne dni mocno dają się we znaki nie tylko osobom starszym, kobietom w ciąży i osobom chorującym na serce, lecz także diabetykom. Warto wiedzieć, że organizm osób chorych na cukrzycę, wskutek zaburzeń metabolicznych, reaguje na upał i wysoką wilgotność powietrza zupełnie inaczej niż organizm osób zdrowych - np. wolniej się chłodzi, czego konsekwencją mogą być omdlenia i udary cieplne.
Sprawdź, jak rozpoznać osłabienie cieplne i udar cieplny
Lekarze ostrzegają osoby chorujące na cukrzycę zwłaszcza przed częstymi podczas upałów zaburzeniami poziomu cukru (glukozy) we krwi, które prowadzą do hipoglikemii.
„Wysoka temperatura, zwłaszcza w połączeniu z większą wilgotnością powietrza, wpływa na przyswajanie insuliny przez organizm, powodując zaburzenia i wahania glikemii, czyli poziomu cukru we krwi. To sytuacja bardzo niebezpieczna – może doprowadzić do omdlenia z powodu hipoglikemii, a w skrajnych przypadkach nawet do śpiączki cukrzycowej i długiej hospitalizacji. Dlatego w upalne dni diabetycy powinni być bardziej uważni: częściej kontrolować poziom glukozy, ale też ograniczać przebywanie na słońcu” – radzi Marek Golatowski, lekarz diabetolog z Grupy Lux Med.
Warto też wiedzieć, że wysoka temperatura i wilgotność mogą zaburzyć działanie leków diabetologicznych, znacznie obniżając ich efektywność. To właśnie dlatego insulinę oraz inne leki diabetologiczne należy przechowywać w niskich temperaturach. Ponadto, latem zapotrzebowanie na insulinę czy inne leki może być inne niż w chłodniejszych miesiącach.
Biorąc pod uwagę powyższe zagrożenia, osobom chorym na cukrzycę zaleca się, aby przed letnimi wakacjami odwiedziły swojego diabetologa, który pomoże im tak dobrać leki oraz ich dawki, aby uchronić się przed groźnymi wahaniami poziomu glukozy we krwi.
Będąc na wakacjach warto też ograniczyć kąpiele słoneczne do minimum, gdyż nadmiar słońca grozi diabetykom wieloma przykrymi konsekwencjami skórnymi, w tym m.in. tzw. pęcherzycą cukrzycową. No i warto też mieć na nadgarstku opaskę z informacją o tym, że choruje się na cukrzycę. Zwiększa to szansę na szybkie i skuteczne udzielenie pomocy np. w przypadku zasłabnięcia.
Vik, zdrowie.pap.pl
Źródło: