Upały mogą prowadzić do zaburzeń poziomu cukru we krwi?

To FAKT! Świadomość istnienia tej zależności jest szczególnie istotna dla osób chorych na cukrzycę, bowiem wskutek upału może u nich dojść do niebezpiecznej hipoglikemii.

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki
Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Upalne dni mocno dają się we znaki nie tylko osobom starszym, kobietom w ciąży i osobom chorującym na serce, lecz także diabetykom. Warto wiedzieć, że organizm osób chorych na cukrzycę, wskutek zaburzeń metabolicznych, reaguje na upał i wysoką wilgotność powietrza zupełnie inaczej niż organizm osób zdrowych - np. wolniej się chłodzi, czego konsekwencją mogą być omdlenia i udary cieplne.

Sprawdź, jak rozpoznać osłabienie cieplne i udar cieplny

Lekarze ostrzegają osoby chorujące na cukrzycę zwłaszcza przed częstymi podczas upałów zaburzeniami poziomu cukru (glukozy) we krwi, które prowadzą do hipoglikemii. 

„Wysoka temperatura, zwłaszcza w połączeniu z większą wilgotnością powietrza, wpływa na przyswajanie insuliny przez organizm, powodując zaburzenia i wahania glikemii, czyli poziomu cukru we krwi. To sytuacja bardzo niebezpieczna – może doprowadzić do omdlenia z powodu hipoglikemii, a w skrajnych przypadkach nawet do śpiączki cukrzycowej i długiej hospitalizacji. Dlatego w upalne dni diabetycy powinni być bardziej uważni: częściej kontrolować poziom glukozy, ale też ograniczać przebywanie na słońcu” – radzi Marek Golatowski, lekarz diabetolog z Grupy Lux Med. 

Fot. Jacek Turczyk/PAP

Słoneczne BHP – sprawdź czy je znasz?

Wreszcie słońce! Jest dobroczynne, bo np. podnosi nastrój i dzięki niemu w skórze dochodzi do syntezy witaminy D3. Jest i ciemna strona słońca; stąd trzeba stosować krem z filtrem. Wiesz, jaką ilość?

Warto też wiedzieć, że wysoka temperatura i wilgotność mogą zaburzyć działanie leków diabetologicznych, znacznie obniżając ich efektywność. To właśnie dlatego insulinę oraz inne leki diabetologiczne należy przechowywać w niskich temperaturach. Ponadto, latem zapotrzebowanie na insulinę czy inne leki może być inne niż w chłodniejszych miesiącach.

Biorąc pod uwagę powyższe zagrożenia, osobom chorym na cukrzycę zaleca się, aby przed letnimi wakacjami odwiedziły swojego diabetologa, który pomoże im tak dobrać leki oraz ich dawki, aby uchronić się przed groźnymi wahaniami poziomu glukozy we krwi. 

Będąc na wakacjach warto też ograniczyć kąpiele słoneczne do minimum, gdyż nadmiar słońca grozi diabetykom wieloma przykrymi konsekwencjami skórnymi, w tym m.in. tzw. pęcherzycą cukrzycową. No i warto też mieć na nadgarstku opaskę z informacją o tym, że choruje się na cukrzycę. Zwiększa to szansę na szybkie i skuteczne udzielenie pomocy np. w przypadku zasłabnięcia.

Vik, zdrowie.pap.pl 

Źródło:

Grupa Lux Med
 

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Photographee.eu

    Kiedy wybrać się po raz pierwszy z córką do ginekologa?

    Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa to duże przeżycie, ale lepiej jej nie odkładać. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to można pojawić się w gabinecie po roku od pierwszego krwawienia, nie później jednak niż do ukończenia przez młodą pacjentkę 15 lat. Przed wizytą warto porozmawiać o tym, co czeka ją w gabinecie – radzi dr n. med. Ewa Kuś, konsultant ds. ginekologii i położnictwa Grupy Luxmed.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Sól jodowana: jak ustrzegliśmy się poważnej choroby

    Niedobór jodu może wywołać chorobę charakteryzującą się głębokim ubytkiem możliwości intelektualnych. To właśnie on odpowiadał w dawnych czasach za występowanie na terenie Szwajcarii tzw. kretynizmu endemicznego. Polska ustrzegła się tego losu, bo w 1935 roku wprowadzono skuteczną profilaktykę - do soli kuchennej dodawany był jodek potasu.

  • fot. tanantornanutra/Adobe Stock

    Jak wygląda świat, gdy traci się wzrok?

    Pewnego dnia obudziłem się i już nic nie widziałem. Całe dzieciństwo przygotowywano mnie na ten moment, ale czy można być na to naprawdę gotowym? Największą szkołę życia dało mi morze. Ono buja każdego tak samo – opowiada Bartosz Radomski, fizjoterapeuta i przewodnik po warszawskiej Niewidzialnej Wystawie.

  • P. Werewka/PAP

    Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

    W okulistyce mamy za sobą kolejny krok milowy – przeszczep gałki ocznej. Na razie jednak to operacja kosmetyczna, bo nie umiemy jeszcze połączyć nerwów wzrokowych, a więc przywrócić widzenia. Wszystko jednak przed nami – wyraził nadzieję prof. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

NAJNOWSZE

  • Adobe

    Chrzan – świąteczny superfood

    Gdy w Wielkanoc zasiadamy do stołu, chrzan pojawia się w wielu domach jako konieczny dodatek do jaj, białej kiełbasy czy żurku. Ten ostry, wyrazisty w smaku korzeń ma właściwości, którym zawdzięcza uznanie nie tylko smakoszy, lecz także lekarzy i naukowców. 

  • Komórki macierzyste – nadzieja w leczeniu cukrzycy

  • Czy rządzi nami „gadzi mózg”?

  • Równowaga energetyczna klucz do zdrowia

  • Etykiety alkoholu powinny ostrzegać o ryzyku raka

  • AdobeStock

    Trendy na TikToku: szkodliwe, a nawet niebezpieczne

    Obserwujemy dziś 10 tys. dzieci w wieku od 10 do 18 lat, które publikują niepokojące i niebezpieczne treści w aplikacji TikTok. Ich wspólne motto to „nie radzę sobie z życiem". Dzielą się smutkiem, żalem, treściami autoagresywnymi czy suicydalnymi. Gdy sytuacja jest krytyczna (np. dziecko siedzi na moście lub na torach), zawiadamiamy odpowiednie organy – mówi Kinga Szostko, twórczyni portalu bezpiecznedziecko.org, w którym edukuje rodziców przed zagrożeniami czyhającymi na najmłodszych w sieci.

  • Wielkanocna rzeżucha kontra złogi amyloidu

  • Bullying karmi się ciszą i samotnością