Upały mogą prowadzić do zaburzeń poziomu cukru we krwi?

To FAKT! Świadomość istnienia tej zależności jest szczególnie istotna dla osób chorych na cukrzycę, bowiem wskutek upału może u nich dojść do niebezpiecznej hipoglikemii.

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki
Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Upalne dni mocno dają się we znaki nie tylko osobom starszym, kobietom w ciąży i osobom chorującym na serce, lecz także diabetykom. Warto wiedzieć, że organizm osób chorych na cukrzycę, wskutek zaburzeń metabolicznych, reaguje na upał i wysoką wilgotność powietrza zupełnie inaczej niż organizm osób zdrowych - np. wolniej się chłodzi, czego konsekwencją mogą być omdlenia i udary cieplne.

Sprawdź, jak rozpoznać osłabienie cieplne i udar cieplny

Lekarze ostrzegają osoby chorujące na cukrzycę zwłaszcza przed częstymi podczas upałów zaburzeniami poziomu cukru (glukozy) we krwi, które prowadzą do hipoglikemii. 

„Wysoka temperatura, zwłaszcza w połączeniu z większą wilgotnością powietrza, wpływa na przyswajanie insuliny przez organizm, powodując zaburzenia i wahania glikemii, czyli poziomu cukru we krwi. To sytuacja bardzo niebezpieczna – może doprowadzić do omdlenia z powodu hipoglikemii, a w skrajnych przypadkach nawet do śpiączki cukrzycowej i długiej hospitalizacji. Dlatego w upalne dni diabetycy powinni być bardziej uważni: częściej kontrolować poziom glukozy, ale też ograniczać przebywanie na słońcu” – radzi Marek Golatowski, lekarz diabetolog z Grupy Lux Med. 

Fot. Jacek Turczyk/PAP

Słoneczne BHP – sprawdź czy je znasz?

Wreszcie słońce! Jest dobroczynne, bo np. podnosi nastrój i dzięki niemu w skórze dochodzi do syntezy witaminy D3. Jest i ciemna strona słońca; stąd trzeba stosować krem z filtrem. Wiesz, jaką ilość?

Warto też wiedzieć, że wysoka temperatura i wilgotność mogą zaburzyć działanie leków diabetologicznych, znacznie obniżając ich efektywność. To właśnie dlatego insulinę oraz inne leki diabetologiczne należy przechowywać w niskich temperaturach. Ponadto, latem zapotrzebowanie na insulinę czy inne leki może być inne niż w chłodniejszych miesiącach.

Biorąc pod uwagę powyższe zagrożenia, osobom chorym na cukrzycę zaleca się, aby przed letnimi wakacjami odwiedziły swojego diabetologa, który pomoże im tak dobrać leki oraz ich dawki, aby uchronić się przed groźnymi wahaniami poziomu glukozy we krwi. 

Będąc na wakacjach warto też ograniczyć kąpiele słoneczne do minimum, gdyż nadmiar słońca grozi diabetykom wieloma przykrymi konsekwencjami skórnymi, w tym m.in. tzw. pęcherzycą cukrzycową. No i warto też mieć na nadgarstku opaskę z informacją o tym, że choruje się na cukrzycę. Zwiększa to szansę na szybkie i skuteczne udzielenie pomocy np. w przypadku zasłabnięcia.

Vik, zdrowie.pap.pl 

Źródło:

Grupa Lux Med
 

ZOBACZ PODOBNE

  • M.Kmieciński/PAP

    Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

    Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to jedna z najważniejszych chorób, z którymi boryka się okulistyka i najczęstsza przyczyną utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Dla lekarzy to wyzwanie, bo pacjenci często zgłaszają się zbyt późno, a wystarczy wykonać prosty test – podkreśla prof. dr hab. n. med. Sławomir Teper, okulista, chirurg witreoretinalny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • AdobeStock

    Jąkanie – gdy mowa nie nadąża za myślami

    Nawet aktorzy czy politycy się jąkają, ale przypadłość ta potrafi mocno utrudniać życie. Pojawia się zwykle w dzieciństwie. Szczęśliwie w większości przypadków ustępuje samoczynnie. Czasami potrzebna jest jednak pomoc specjalistów, więc trzeba być czujnym.

NAJNOWSZE

  • Kongres Zdrowie Polaków

    6. edycja Kongresu „Zdrowie Polaków” już w najbliższy poniedziałek

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Tegoroczna edycja Kongresu „Zdrowie Polaków odbędzie się pod hasłem „Nauka dla zdrowia społeczeństwa”. Serwis Zdrowie jest patronem medialnym wydarzenia. Wśród zaproszonych gości przedstawiciele świata medycyny, nauki, polityki.

  • Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Adobe Stock

    Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego

    W operacji bariatrycznej chodzi naprawdę o coś więcej niż zmniejszenie rozmiaru ciała, do którego pacjent przez lata potrafi się przyzwyczaić. Otyłość to choroba, którą bezwzględnie należy leczyć wszystkimi dostępnymi metodami, bo szerzy spustoszenie w organizmie. To nie jest wybór chorego – zaznacza prof. Wojciech Lisik chirurg bariatra, transplantolog. Wyjaśnia, na czym polega zabieg i jakiej recepty osobie z otyłością absolutnie wystawić nie można.

  • CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy