Jak zachęcić dzieci do mycia zębów

Dzieci raczej nie przekonają racjonalne argumenty o potrzebie codziennego mycia zębów. Straszenie ich chorobami zębów to także ślepa uliczka. Lepiej wykazać się kreatywnością. Podpowiadamy kilka sposobów.

Fot. PAP
Fot. PAP

Łatwiej będą mieć rodzice, którzy dobre nawyki budowali od początku i do mycia zębów przyzwyczajali już niemowlaka. Jeśli dziecko „od zawsze” obcowało ze szczoteczką, będzie to dla niego naturalne. To i tak nie gwarantuje sukcesu w postaci codziennego mycia zębów bez przypominania ze strony dorosłych, ale przynajmniej jest jedna przeszkoda mniej do pokonania. 

Trzeba pamiętać, że dzieci kierują się w dużej mierze zasadą przyjemności. Początkowo mycie zębów może wydawać się im atrakcyjnym zajęciem, ale z czasem staje się nudne. 

- Dzieci nie mają specjalnej motywacji do tego, aby robić to codziennie od nowa – zwraca uwagę psycholog Małgorzata Ohme. 

Fot. PAP/M.Kmieciński

Próchnica może pojawić się już we wczesnym dzieciństwie

W końcu zaniedbywanie mycia zębów przez dłuższy czas nie przynosi przykrych konsekwencji – zęby nie bolą, nie wypadają, a dla dzieci nieświeży oddech czy żółty kolor nie są problemem. Unikanie mycia zębów w niczym im nie przeszkadza.

Czy każde dziecko w Polsce ma próchnicę? 

Kilka podpowiedzi, jak zachęcić malucha do mycia zębów

  • Eksperci doradzają, że warto zainwestować w atrakcyjną szczoteczkę.  Na zakupy można wybrać się z dzieckiem i pozwolić, aby to ono znalazło taką, która najbardziej mu się podoba. U dzieci od trzeciego roku życia można już stosować szczoteczki elektryczne, produkowane specjalnie dla tej grupy wiekowej. Jest szansa, że dziecko potraktuje taką szczoteczkę jak zabawkę i chętniej będzie z niej korzystać. 
  • Warto pomyśleć nad wprowadzeniem systemu pozytywnego wzmacniania, np. wywiesić kolorową tablicę, gdzie dziecko będzie przyklejało naklejki lub przyczepiało magnezy za każde wyszczotkowanie zębów.
  • Można umówić się z maluchem, że za każde umycie zębów bez marudzenia będą punkty wymienne na nagrody, np. za 15 dni z plusami – pójście na atrakcyjny plac zabaw, 30 dni – kino.

- Chodzi jednak o to, by stale utrzymywać uwagę dziecka - nie poprzez doraźne prezenty, ale przez metodę gromadzenia żetonów, punktów, czy czegokolwiek co zostanie ustalone – mówi psycholog.

Fot. PAP/Jacek Turczyk

Choroby zębów i przyzębia sieją spustoszenie w całym organizmie

Choroby zębów i przyzębia to nie tylko okresowy ból, krwawienie, dyskomfort w jamie ustnej i problemy estetyczne. Mogą się też przyczyniać m.in. do rozwoju groźnej neurodegeneracyjnej choroby Alzheimera.

Podkreśla, że musi być to system wizualny. 

- Jak dziecko czegoś nie widzi, to nie umie sobie tego wyobrazić i ciężko mu przełożyć to na coś konkretnego – podpowiada Ohme.

  • Można rytuał mycia zębów wzbogacić o coś, co będzie motywowało dziecko do wykonywania tej czynności jak należy, a więc np. po każdym umyciu zębów bez narzekania wrzucamy kolorową piłeczkę do słoja. 
  • Warto pamiętać, że dzieci uwielbiają naśladować dorosłych. Ale rodzice nie tylko powinni być przykładem w tej codziennej czynności. Opłaci się wspólne mycie zębów, najlepiej w wesołej atmosferze. Dobrą zachętą jest też pozwolenie, by dziecko umyło zęby dorosłemu. 
  • Dla nieco starszych dzieci, które wciąż nie chcą zaakceptować faktu, że zęby należy myć codziennie, ciekawym pomysłem może być aplikacja z ulubionymi bohaterami z kreskówek, z którymi dziecko się utożsamia. Są tam określone zadania do wykonania, np. po kilkunastu dniach regularnego mycia zębów odsłania się rysunek zagadka, albo przechodzi się na kolejny poziom wtajemniczenia.
Fot. PAP/J.Turczyk

Jak wygrać z próchnicą? Pomóc mogą nam superbakterie

Naukowcy wyizolowali z jamy ustnej zdrowego człowieka dobroczynny szczep bakterii, który ma zdolność hamowania patogenów wywołujących próchnicę. Badania wykazały, że doustne przyjmowanie tych bakterii zmniejsza ryzyko powstawania ubytków i ogranicza rozwój płytki nazębnej.

- Pomysłów tak naprawdę może być tyle ilu rodziców, każdy najlepiej zna swoje dziecko i wie co na nie działa. Warto zainwestować czas i energię, bo jeśli u kilkulatka wypracujemy dobry nawyk, prawdopodobnie pozostanie mu on już do końca życia – podkreśla psycholog. 

Czy mówić dziecku o zagrożeniu próchnicą?

Edukacja na pewno nie zaszkodzi, pod warunkiem, że jest dostosowana do wieku dziecka. Warto wspomóc się książeczkami, które w zabawny i ciekawy sposób przybliżają temat potrzeby higieny jamy ustnej. Jeszcze przed pójściem do przedszkola należy pójść do dentysty, który swoim autorytetem wzmocni przekaz. 

Monika Wysocka, zdrowie.pap.pl

Autorka

Monika Grzegorowska

Monika Grzegorowska - O dziennikarstwie marzyła od dziecka i się spełniło. Od zawsze to było dziennikarstwo medyczne – najciekawsze i nie do znudzenia. Wstępem była obrona pracy magisterskiej o błędach medycznych na Wydziale Resocjalizacji. Niemal całe swoje zawodowe życie związała z branżowym Pulsem Medycyny. Od kilku lat swoją wiedzę przekłada na bardziej przystępny język w Serwisie Zdrowie PAP, co doceniono przyznając jej Kryształowe Pióro. Nie uznaje poranków bez kawy, uwielbia wieczory przy ogromnym stole z puzzlami. Życiowe baterie ładuje na koncertach i posiadówkach z rodziną i przyjaciółmi.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock

    Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

    O higienę jamy ustnej dziecka należy dbać jeszcze przed wyrznięciem się pierwszego zęba, a ze szczoteczką do zębów i pastą zaznajamiać, zanim wyrośnie ono z pieluch. Samodzielność w myciu zębów owszem, ale pod czujnym okiem dorosłego i to dość długo.

  • Adobe Stock

    Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

    Rzadko się nad tym zastanawiamy, ale posiłek to nie tylko smak, ale cała gama doznań sensorycznych wynikających z kolorów, zapachów, konsystencji, kompozycji na talerzu. Dzieci z nadwrażliwością zmysłów mogą czuć się przytłoczone tą kakofonią i w rezultacie jeść bardzo mało i bez urozmaicenia.

  • Adobe Stock

    Dysleksja rozwojowa: jej objawy pojawiają się już w przedszkolu!

    U dziecka z trudnościami w czytaniu i pisaniu, które nie otrzyma odpowiedniego wsparcia, nieuchronnie pojawiają się niepowodzenia szkolne, które z czasem mogą doprowadzić do rozwoju wtórnych zaburzeń emocjonalnych. Lepiej więc nie lekceważyć pierwszych objawów dysleksji rozwojowej u dzieci. Dobrze też pamiętać, że dysleksja nie uniemożliwia uzyskiwania wielkich nawet osiągnięć. W gronie dyslektyków znajdziemy I. Newtona, J.Ch. Andersena i Agatę Christie.

  • Rys. PAP/j. Turczyk

    Jak się lepiej uczyć? Jest kilka trików

    Ręka do góry - kto lubił, albo lubi chodzić do szkoły! Kto lubi spędzać całe godziny w ławkach, wkuwać nazwy rzek, daty bitew albo zapamiętywać, co ma płucotchawki, a co nibynóżki? Czy pojawi się las rąk, czy może niezręczna cisza? Można chyba postawić orzechy przeciwko kamykom, że przynajmniej wiele osób będzie trzymało ręce w dole. Tylko dlaczego?

NAJNOWSZE

  • Kongres Zdrowie Polaków

    6. edycja Kongresu „Zdrowie Polaków” już w najbliższy poniedziałek

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Tegoroczna edycja Kongresu „Zdrowie Polaków odbędzie się pod hasłem „Nauka dla zdrowia społeczeństwa”. Serwis Zdrowie jest patronem medialnym wydarzenia. Wśród zaproszonych gości przedstawiciele świata medycyny, nauki, polityki.

  • Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Adobe Stock

    Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego

    W operacji bariatrycznej chodzi naprawdę o coś więcej niż zmniejszenie rozmiaru ciała, do którego pacjent przez lata potrafi się przyzwyczaić. Otyłość to choroba, którą bezwzględnie należy leczyć wszystkimi dostępnymi metodami, bo szerzy spustoszenie w organizmie. To nie jest wybór chorego – zaznacza prof. Wojciech Lisik chirurg bariatra, transplantolog. Wyjaśnia, na czym polega zabieg i jakiej recepty osobie z otyłością absolutnie wystawić nie można.

  • CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy