Im więcej tkanki tłuszczowej, tym większe ryzyko choroby kości?

To FAKT! O takiej zależności, zwłaszcza w przypadku mężczyzn, poinformowali naukowcy na łamach Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism. Praktyczna wiadomość z tego doniesienia jest taka, że jeśli jesteś w wieku dojrzałym, a masz nadmiar tkanki tłuszczowej, warto sprawdzić, czy nie rozwija się osteoporoza.

Osteoporoza to postępująca choroba kości. W uproszczeniu polega na tym, że w kości ubywa tzw. masy kostnej – powoli zaczyna przypominać gąbkę z coraz większymi otworami. W efekcie dochodzi do złamań – w skrajnych przypadkach nawet kichnięcie może do niego doprowadzić, nie wspominając o upadkach. Na osteoporozę wpływ mają czynniki genetyczne, ale nie tylko. Najistotniejsze jest, by w dzieciństwie i wczesnej młodości zagwarantować – za pomocą odpowiedniej diety oraz ruchu i produkcji witaminy D przez skórę (w Polsce trzeba ją suplementować w miesiącach, kiedy słońca jest mało) – maksymalną dla danej osoby gęstość kości. Przybywa jej do około 20. roku życia.

Ta masa – fachowo nazywana gęstością mineralną kości (BMD) jest naszą polisą na całe życie. Z biegiem czasu zacznie bowiem w naturalny sposób masy kostnej ubywać – procesy kościotworzenia będą ustępować procesom degeneracji kości, zatem im lepszy punkt startowy, tym lepsza sytuacja.

W diagnostyce osteoporozy powszechnie stosowany jest wskaźnik T-score - stosunek gęstości mineralnej kości osoby badanej do średniej gęstości kości osoby młodej. Zdrowa kość ma T-score większy od -1,0 (gęstość kości większa od 833 mg/cm2). T-score mniejszy od -2,5 (gęstość kości poniżej 648 mg/cm2) wskazuje na osteoporozę.

Fot. PAP

Osteoporoza – złamanie podczas kichnięcia

W zaawansowanej osteoporozie nawet kichnięcie może spowodować złamanie kręgu. Osteoporoza nie boli, a choroba postępuje. Pacjent o tym, że jest chory, dowiaduje się często, gdy dojdzie do złamania.

O kości można zadbać także i w starszym wieku – za pomocą odpowiedniej diety oraz aktywności fizycznej i dbałości o produkcję witaminy D. Warto też utrzymywać prawidłową masę ciała, tym bardziej że naukowcy z University of Chicago, po analizie danych niemal 11 tysięcy osób pokazali, że im więcej tkanki tłuszczowej, tym ryzyko osteoporozy większe.

W swoim badaniu analizowali uczestników badania National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES) z lat 2011-2018. Spośród nich 3248 miało otyłość, 771 - ciężką otyłość, a 6795 nie było otyłych, przy czym osoby bez otyłości były młodsze i mniej zróżnicowane etnicznie niż osoby z otyłością i ciężką otyłością.

Wyniki sugerują, że każdy wzrost wskaźnika masy beztłuszczowej o 1 kg/m2 wiązał się ze wzrostem wskaźnika T-score o 0,19 natomiast wzrost wskaźnika masy tkanki tłuszczowej o 1 kg/m2 wiązał się ze spadkiem T-score o 0,10. 

Dalsza analiza stratyfikowana według płci wykazała, że negatywny wpływ wskaźnika masy tłuszczu na wynik T-score był silniejszy wśród mężczyzn niż kobiet. Każdy wzrost wskaźnika masy tkanki tłuszczowej o 1 kg/m2 wiązał się z redukcją T-score o 0,08 u kobiet w porównaniu z redukcją T-score o 0,13 u mężczyzn. Co to oznacza?

- Odkryliśmy, że wyższa masa tkanki tłuszczowej była związana z niższą gęstością kości, a trendy te były silniejsze u mężczyzn niż u kobiet – oświadczył dr Rajesh K. Jain z University of Chicago Medicine. 

Co ważne, chodzi o masę tkanki tłuszczowej, a nie masę ciała. 

jw, zdrowie.pap.pl

ZOBACZ PODOBNE

  • M.Kmieciński/PAP

    Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

    Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to jedna z najważniejszych chorób, z którymi boryka się okulistyka i najczęstsza przyczyną utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Dla lekarzy to wyzwanie, bo pacjenci często zgłaszają się zbyt późno, a wystarczy wykonać prosty test – podkreśla prof. dr hab. n. med. Sławomir Teper, okulista, chirurg witreoretinalny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

    Język jest materią żywą. Słowo potrafi z jednej strony krzywdzić i ranić, z drugiej uskrzydlać i wspierać. Niektóre zwroty czy pojedyncze słowa odchodzą do lamusa, nabierają innego znaczenia lub są zastępowane innymi, bo wydają nam się stygmatyzujące. Czy dlatego coraz częściej słyszymy wyrażenie: „osoba z niepełnosprawnością” zamiast: „osoba niepełnosprawna”?

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • AdobeStock

    Jąkanie – gdy mowa nie nadąża za myślami

    Nawet aktorzy czy politycy się jąkają, ale przypadłość ta potrafi mocno utrudniać życie. Pojawia się zwykle w dzieciństwie. Szczęśliwie w większości przypadków ustępuje samoczynnie. Czasami potrzebna jest jednak pomoc specjalistów, więc trzeba być czujnym.

NAJNOWSZE

  • Kongres Zdrowie Polaków

    6. edycja Kongresu „Zdrowie Polaków” już w najbliższy poniedziałek

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Tegoroczna edycja Kongresu „Zdrowie Polaków odbędzie się pod hasłem „Nauka dla zdrowia społeczeństwa”. Serwis Zdrowie jest patronem medialnym wydarzenia. Wśród zaproszonych gości przedstawiciele świata medycyny, nauki, polityki.

  • Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Adobe Stock

    Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego

    W operacji bariatrycznej chodzi naprawdę o coś więcej niż zmniejszenie rozmiaru ciała, do którego pacjent przez lata potrafi się przyzwyczaić. Otyłość to choroba, którą bezwzględnie należy leczyć wszystkimi dostępnymi metodami, bo szerzy spustoszenie w organizmie. To nie jest wybór chorego – zaznacza prof. Wojciech Lisik chirurg bariatra, transplantolog. Wyjaśnia, na czym polega zabieg i jakiej recepty osobie z otyłością absolutnie wystawić nie można.

  • CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy