Polskie firmy działające w obszarze telemedycyny zawiązały koalicję

Wypracowanie optymalnych rozwiązań w zakresie telemedycyny, zapewnienie jak najlepszej jakości świadczeń oraz zagwarantowanie pacjentom łatwego i bezpiecznego dostępu do opieki zdrowotnej - to główne cele zawiązanej w kwietniu koalicji czołowych polskich firm działających w obszarze telemedycyny. Grupę tworzy pięć podmiotów: Rapiomed Group, Erecept, Medicept, Telemedika.net oraz Easymed.

Źródło zdjęcia: PAP
Źródło zdjęcia: PAP

Nie ma wątpliwości, że cyfryzacja jest przyszłością systemu ochrony zdrowia. Polska w tym zakresie jest pionierem - świadczyć może o tym wprowadzenie systemu e-zdrowie oraz e-recept, które są wygodnym i bezpiecznym rozwiązaniem dla pacjentów, lekarzy i farmaceutów. Nowoczesne rozwiązania z zakresu telemedycyny pozwalają lekarzom pracować bardziej efektywnie, a pacjentom zapewniają stały dostęp - pozbawiony barier geograficznych i fizycznych - do wysokiej jakości opieki medycznej.

Jak ważną rolę odgrywa telemedycyna i e-recepty w ochronie zdrowia, dobitnie pokazała pandemia COVID-19. Dzięki możliwości zdalnego kontaktu z lekarzem miliony osób miały możliwość otrzymania niezbędnej pomocy medycznej, nie narażając przy tym siebie i innych na zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Bez tych rozwiązań wielu pacjentów nie mogłoby kontynuować leczenia, a zaciągnięty podczas pandemii dług zdrowotny byłby nieporównywalnie większy.

Jak często bywa z nowymi technologiami, pojawiają się pewne ryzyka. Aby zapobiegać potencjalnym nadużyciom i jednocześnie nadal rozwijać cyfrowe rozwiązania w ochronie zdrowia, czołowe polskie firmy udostępniające systemy, za których pośrednictwem lekarz może udzielić konsultacji i wystawić e-receptę zawiązały koalicję. To odpowiedź na pojawiające się ostatnio w przestrzeni medialnej doniesienia o nieprawidłowościach polegających na wyłudzeniach e-recept przez osoby do tego nieuprawnione. Zrzeszone w koalicji firmy wyszły z inicjatywą, aby w dialogu z Ministerstwem Zdrowia i innymi decydentami wypracować takie rozwiązania prawne i administracyjne, które zwiększą bezpieczeństwo pacjentów i ich rodzin, a jednocześnie umożliwią dalszy rozwój usług telemedycznych w Polsce.

„Telemedycyna w Polsce jest na wysokim poziomie zaawansowania, co przekłada się na szeroki dostęp pacjentów do opieki zdrowotnej. Zdajemy sobie jednak sprawę z faktu, że wprowadzenie nowych regulacji może pozytywnie wpłynąć na bezpieczeństwo i efektywność naszych usług, a co za tym idzie przysłużyć się dobru pacjentów. Dlatego zawiązaliśmy koalicję firm działających w obszarze telemedycyny - jesteśmy otwarci na dialog z przedstawicielami instytucji publicznych, aby wypracować optymalne rozwiązania” - powiedział Sławomir Stankiewicz, współwłaściciel Rapiomed Group.

Przedstawiciele firm zrzeszonych w koalicji podkreślają, że niewłaściwe regulacje mogą negatywnie wpłynąć na dostęp pacjentów do opieki zdrowotnej.

„Wiele osób nie musi planować stacjonarnej wizyty u lekarza, aby uzyskać pomoc. Dotyczy to zwłaszcza pacjentów kontynuujących leczenie i potrzebujących kolejnej recepty na potrzebne im leki. Jeśli osoby te miałby każdorazowo udawać się do gabinetu lekarskiego, to dramatycznie wzrosłyby kolejki, a system ochrony zdrowia stałby się niewydolny. Dlatego chcemy współpracować wraz z instytucjami publicznymi, aby stworzyć system zwiększający efektywność opieki zdrowotnej - system, który stanowi merytoryczne i technologiczne wsparcie dla lekarzy, a nie ich zamiennik” - powiedział Krzysztof Żuralski, lekarz i członek zarządu oraz współzałożyciel Erecept.

Podkreślił także, że spora grupa pacjentów ze względu na stan zdrowia lub wykluczenie transportowe nie mają możliwości odbycia wizyty w placówce medycznej i telemedycyna jest dla nich jedynym rozwiązaniem.

Zasadniczym postulatem koalicji, który ma zwiększyć bezpieczeństwo pacjentów, nie ograniczając przy tym dostępu do telemedycyny, jest udostępnienie lekarzom wglądu do Internetowych Kont Pacjentów. Takie rozwiązanie pozwoliłoby lekarzowi zapoznać się z historią recept, jakie otrzymywała dana osoba i zweryfikować, czy kontynuuje ona leczenie lub, czy nie nadużywa danego leku. Zdaniem zrzeszonych firm ważne jest także wprowadzenie jasnych regulacji i kryteriów w zakresie wystawiania recept na leki uzależniające i niektóre leki psychoaktywne. W tej chwili żaden z podmiotów zrzeszonych w koalicji nie przepisuje ich w ogóle ze względu na bezpieczeństwo pacjentów.

Źródło informacji: Koalicja polskich firm działających w obszarze telemedycyny

ZOBACZ PODOBNE

  • Fot. PAP - kadr z filmu

    Sanofi: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki ocaliły ponad 150 milionów ludzi

    Materiał promocyjny

    „Kluczowe jest przyjęcie proaktywnego podejścia w ramach systemu opieki zdrowotnej, koncentrując się na zapobieganiu chorobom, a nie czekaniu na leczenie po ich wystąpieniu. ” - powiedziała Goze Umurhan, General Manager Vaccines, Central & South Europe MCO, Sanofi.

  • zdj.AdobeStock

    Świat wspiera Afrykę w walce z małpią ospą

    Epidemia mpox w Afryce to stan zagrożenia zdrowia publicznego o znaczeniu międzynarodowym (PHEIC) – ogłosiła Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). To najwyższy poziom alarmu zgodnie z Międzynarodowymi Przepisami Zdrowotnymi (IHR). Aby wesprzeć kraje afrykańskie w walce z epidemią, Komisja Europejska koordynuje zakup i darowiznę 215 tys. dawek szczepionki.

  • zdj. pexels

    Co może oznaczać ból żeber przy dotyku?

    Materiał promocyjny

    Żebra to istotna część układu szkieletowego człowieka. Ich głównym zadaniem jest ochrona narządów klatki piersiowej, takich jak serce i płuca. Odgrywają też rolę w procesie oddychania – stanowią miejsce przyczepu mięśni odpowiedzialnych za ruchy oddechowe, a także umożliwiają zmiany objętości klatki piersiowej.

  • zdj.P.Werewka

    Techniki wspomaganego rozrodu nie wywołują raka u dzieci

    Wokół technik wspomaganego rozrodu (assisted reproductive technology, ART) narosło wiele mitów. Z jednym z nich, dotyczącym zwiększonej zapadalności na nowotwory dzieci urodzonych z ich pomocą, rozprawili się francuscy badacze. 

NAJNOWSZE

  • Adobe

    Forsycja działa przeciwzapalnie

    Forsycja cieszy oko intensywnie żółtymi kwiatami już wczesną wiosną, ale od wieków jest też znana w tradycyjnej medycynie jako roślina lecznicza. W ostatnich latach właściwości tej rośliny zaczęły przyciągać uwagę badaczy. Polscy naukowcy zbadali jej zdolność do obniżania poziomu cytokin prozapalnych w organizmie, okazało się, że może łagodzić przebieg chorób o podłożu zapalnym.

  • Nowoczesne leczenie cukrzycy to inwestycja z wysoką stopą zwrotu

  • Malaria – gotowi do diagnozy i leczenia?

  • Sezon na kleszczowe zapalenie mózgu

  • Szkoła przyszpitalna oferuje coś więcej niż edukację

  • AdobeStock/Photobank

    Depresja kasuje ochotę na życie

    „Kiedy miałam depresję, często udawałam, że wszystko jest dobrze. Chociaż moje przyjaciółki widziały, że coś się dzieje, potrafiłam postawić się na baczność i sprawiać wrażenie, że wszystko jest ok. Musiałam sama dojść do tego, że warto mówić otwarcie, ale to wymagało pozbycia się wstydu, uznania tego, że depresja to choroba” – mówi Gośka Serafin, dziennikarka, która w swoim podcaście „Bez Farbowania” pokazuje, że depresja to choroba, z którą można żyć i nie jest to powód do wstydu.

  • Odczulanie przywraca zdrowie

  • Spektrum autyzmu: diagnozy na wyrost czy faktyczny wzrost przypadków?