Prezes Polfy Tarchomin: 700 mln zł wydaliśmy na inwestycje w ciągu 5 lat

Właśnie zaczynamy korzystać z wielkich inwestycji, jakie poczyniliśmy w ostatnich latach. Największa z nich – budowa Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych – to ważny element zapewniania polskim pacjentom bezpieczeństwa lekowego – poinformował Jarosław Król, prezes Polfy Tarchomin S.A. podczas tegorocznej edycji Forum Ekonomicznego, które odbywa się w Karpaczu. 

Kadr z materiału wideo
Kadr z materiału wideo

Budowa Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych trwa od 2018 roku. W pierwszym kwartale przyszłego roku Polfa ma uzyskać pozwolenie na jej użytkowanie.  

- W nowym Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych będą produkowane leki na szpiczaka mnogiego, raka piersi, ostrą białaczkę. Mamy tam też możliwość wytwarzania leków przeciwgrzybiczych, sterydów, hormonów – mówi Jarosław Król.

Podkreślił, że łącznie na inwestycje w ostatnich 5 latach Polfa Tarchomin wydała niebagatelną kwotę 700 mln zł. 

- Dlaczego te inwestycje są tak ważne? Budują fragment bezpieczeństwa lekowego, zwłaszcza w obszarze onkologii, czyli raka, który jest epidemią XXI wieku. Do tej pory wszystkie leki onkologiczne dostarczane na rynek krajowy były produkowane zagranicą. Nie tylko poprawiamy bezpieczeństwo w tym obszarze, ale i otwieramy sobie zagraniczne rynki zbytu – zaznacza Jarosław Król.

Bezpieczeństwo lekowe stało się szczególnie ważne podczas pandemii COVID-19. Zamknięte granice, zawieszony transport spowodowały przerwy w dostawach wielu podstawowych czasami preparatów. Wnioski z tej trudnej lekcji europejski przemysł farmaceutyczny wyciągnął dość szybko.

- Bezpieczeństwo lekowe budują wszyscy producenci leków w Polsce, czy szerzej mówiąc - w Europie - na tych rynkach, które są nam bliskie. Na bezpieczeństwo lekowe mają wpływ również zapasy, które gromadzi rządowa Agencja Rezerw Strategicznych – mówił prezes Polfy Tarchomin.

Producenci mają możliwość zarządzania obszarem swoich zapasów substancji czynnych, zwłaszcza tych, które nie są produkowane w Europie. 

- Dla każdego leku chcemy mieć dwóch dostawców substancji czynnej, przynajmniej jednego z nich spoza Dalekiego Wschodu. Własnie po to, żeby nasze łańcuchy dostaw nie uległy w przyszłości przerwaniu – podkreślał Jarosław Król.

XXXII Forum Ekonomiczne odbyło się w dniach 5-7 września 2023 r. w Karpaczu. To największa konferencja gospodarczo-polityczna w Europie Środkowej i Wschodniej, miejsce, w którym spotykają się ze sobą osoby o decydującym wpływie na losy Polski, Europy i Świata. W tegorocznej edycji, której hasło przewodnie to „ Nowe Wartości Starego Kontynentu - Europa u progu zmian” wzięło udział ponad 5 tysięcy uczestników z Europy, USA, Azji i Afryki.

Źródło materiału partnerskiego: PAP MediaRoom

ZOBACZ PODOBNE

  • Fot. PAP - kadr z filmu

    Sanofi: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki ocaliły ponad 150 milionów ludzi

    Materiał promocyjny

    „Kluczowe jest przyjęcie proaktywnego podejścia w ramach systemu opieki zdrowotnej, koncentrując się na zapobieganiu chorobom, a nie czekaniu na leczenie po ich wystąpieniu. ” - powiedziała Goze Umurhan, General Manager Vaccines, Central & South Europe MCO, Sanofi.

  • zdj.AdobeStock

    Świat wspiera Afrykę w walce z małpią ospą

    Epidemia mpox w Afryce to stan zagrożenia zdrowia publicznego o znaczeniu międzynarodowym (PHEIC) – ogłosiła Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). To najwyższy poziom alarmu zgodnie z Międzynarodowymi Przepisami Zdrowotnymi (IHR). Aby wesprzeć kraje afrykańskie w walce z epidemią, Komisja Europejska koordynuje zakup i darowiznę 215 tys. dawek szczepionki.

  • zdj. pexels

    Co może oznaczać ból żeber przy dotyku?

    Materiał promocyjny

    Żebra to istotna część układu szkieletowego człowieka. Ich głównym zadaniem jest ochrona narządów klatki piersiowej, takich jak serce i płuca. Odgrywają też rolę w procesie oddychania – stanowią miejsce przyczepu mięśni odpowiedzialnych za ruchy oddechowe, a także umożliwiają zmiany objętości klatki piersiowej.

  • zdj.P.Werewka

    Techniki wspomaganego rozrodu nie wywołują raka u dzieci

    Wokół technik wspomaganego rozrodu (assisted reproductive technology, ART) narosło wiele mitów. Z jednym z nich, dotyczącym zwiększonej zapadalności na nowotwory dzieci urodzonych z ich pomocą, rozprawili się francuscy badacze. 

NAJNOWSZE

  • Kongres Zdrowie Polaków

    6. edycja Kongresu „Zdrowie Polaków” już w najbliższy poniedziałek

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Tegoroczna edycja Kongresu „Zdrowie Polaków odbędzie się pod hasłem „Nauka dla zdrowia społeczeństwa”. Serwis Zdrowie jest patronem medialnym wydarzenia. Wśród zaproszonych gości przedstawiciele świata medycyny, nauki, polityki.

  • Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Adobe Stock

    Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego

    W operacji bariatrycznej chodzi naprawdę o coś więcej niż zmniejszenie rozmiaru ciała, do którego pacjent przez lata potrafi się przyzwyczaić. Otyłość to choroba, którą bezwzględnie należy leczyć wszystkimi dostępnymi metodami, bo szerzy spustoszenie w organizmie. To nie jest wybór chorego – zaznacza prof. Wojciech Lisik chirurg bariatra, transplantolog. Wyjaśnia, na czym polega zabieg i jakiej recepty osobie z otyłością absolutnie wystawić nie można.

  • CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy