Prezes Polfy Tarchomin: 700 mln zł wydaliśmy na inwestycje w ciągu 5 lat

Właśnie zaczynamy korzystać z wielkich inwestycji, jakie poczyniliśmy w ostatnich latach. Największa z nich – budowa Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych – to ważny element zapewniania polskim pacjentom bezpieczeństwa lekowego – poinformował Jarosław Król, prezes Polfy Tarchomin S.A. podczas tegorocznej edycji Forum Ekonomicznego, które odbywa się w Karpaczu. 

Kadr z materiału wideo
Kadr z materiału wideo

Budowa Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych trwa od 2018 roku. W pierwszym kwartale przyszłego roku Polfa ma uzyskać pozwolenie na jej użytkowanie.  

- W nowym Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych będą produkowane leki na szpiczaka mnogiego, raka piersi, ostrą białaczkę. Mamy tam też możliwość wytwarzania leków przeciwgrzybiczych, sterydów, hormonów – mówi Jarosław Król.

Podkreślił, że łącznie na inwestycje w ostatnich 5 latach Polfa Tarchomin wydała niebagatelną kwotę 700 mln zł. 

- Dlaczego te inwestycje są tak ważne? Budują fragment bezpieczeństwa lekowego, zwłaszcza w obszarze onkologii, czyli raka, który jest epidemią XXI wieku. Do tej pory wszystkie leki onkologiczne dostarczane na rynek krajowy były produkowane zagranicą. Nie tylko poprawiamy bezpieczeństwo w tym obszarze, ale i otwieramy sobie zagraniczne rynki zbytu – zaznacza Jarosław Król.

Bezpieczeństwo lekowe stało się szczególnie ważne podczas pandemii COVID-19. Zamknięte granice, zawieszony transport spowodowały przerwy w dostawach wielu podstawowych czasami preparatów. Wnioski z tej trudnej lekcji europejski przemysł farmaceutyczny wyciągnął dość szybko.

- Bezpieczeństwo lekowe budują wszyscy producenci leków w Polsce, czy szerzej mówiąc - w Europie - na tych rynkach, które są nam bliskie. Na bezpieczeństwo lekowe mają wpływ również zapasy, które gromadzi rządowa Agencja Rezerw Strategicznych – mówił prezes Polfy Tarchomin.

Producenci mają możliwość zarządzania obszarem swoich zapasów substancji czynnych, zwłaszcza tych, które nie są produkowane w Europie. 

- Dla każdego leku chcemy mieć dwóch dostawców substancji czynnej, przynajmniej jednego z nich spoza Dalekiego Wschodu. Własnie po to, żeby nasze łańcuchy dostaw nie uległy w przyszłości przerwaniu – podkreślał Jarosław Król.

XXXII Forum Ekonomiczne odbyło się w dniach 5-7 września 2023 r. w Karpaczu. To największa konferencja gospodarczo-polityczna w Europie Środkowej i Wschodniej, miejsce, w którym spotykają się ze sobą osoby o decydującym wpływie na losy Polski, Europy i Świata. W tegorocznej edycji, której hasło przewodnie to „ Nowe Wartości Starego Kontynentu - Europa u progu zmian” wzięło udział ponad 5 tysięcy uczestników z Europy, USA, Azji i Afryki.

Źródło materiału partnerskiego: PAP MediaRoom

ZOBACZ PODOBNE

  • Fot. PAP - kadr z filmu

    Sanofi: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki ocaliły ponad 150 milionów ludzi

    Materiał promocyjny

    „Kluczowe jest przyjęcie proaktywnego podejścia w ramach systemu opieki zdrowotnej, koncentrując się na zapobieganiu chorobom, a nie czekaniu na leczenie po ich wystąpieniu. ” - powiedziała Goze Umurhan, General Manager Vaccines, Central & South Europe MCO, Sanofi.

  • zdj.AdobeStock

    Świat wspiera Afrykę w walce z małpią ospą

    Epidemia mpox w Afryce to stan zagrożenia zdrowia publicznego o znaczeniu międzynarodowym (PHEIC) – ogłosiła Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). To najwyższy poziom alarmu zgodnie z Międzynarodowymi Przepisami Zdrowotnymi (IHR). Aby wesprzeć kraje afrykańskie w walce z epidemią, Komisja Europejska koordynuje zakup i darowiznę 215 tys. dawek szczepionki.

  • zdj. pexels

    Co może oznaczać ból żeber przy dotyku?

    Materiał promocyjny

    Żebra to istotna część układu szkieletowego człowieka. Ich głównym zadaniem jest ochrona narządów klatki piersiowej, takich jak serce i płuca. Odgrywają też rolę w procesie oddychania – stanowią miejsce przyczepu mięśni odpowiedzialnych za ruchy oddechowe, a także umożliwiają zmiany objętości klatki piersiowej.

  • zdj.P.Werewka

    Techniki wspomaganego rozrodu nie wywołują raka u dzieci

    Wokół technik wspomaganego rozrodu (assisted reproductive technology, ART) narosło wiele mitów. Z jednym z nich, dotyczącym zwiększonej zapadalności na nowotwory dzieci urodzonych z ich pomocą, rozprawili się francuscy badacze. 

NAJNOWSZE

  • PTK

    Konferencja prasowa pt. „10/10? Podsumowanie roku w kardiologii”

    We wtorek, 3 grudnia o godz. 10.00, zapraszamy na konferencję prasową nt. mijającego roku w kardiologii oraz wyzwań, które przed nią. Poznamy perspektywę ekspertów, Ministerstwa Zdrowia oraz pacjentów. Transmisja m.in. w Serwisie Zdrowie.

  • Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

  • Apiterapia: pszczoły i leczenie nowotworów

    Patronat Serwisu Zdrowie
  • Przezroczyste nakładki zamiast aparatu

  • Nadmierna masa ciała zwiększa ryzyko drugiego nowotworu

  • PAP/P. Werewka

    Robot Rosa pomógł naprawić kolano 75-latka

    Po zabiegu wspomaganym przez robota medycznego Rosa, 75-letni mężczyzna otrzymał implant prawego stawu kolanowego. Do domu wyszedł w pierwszej dobie po operacji. Jeszcze niedawno, kiedy nie było takich robotów, musiałby spędzić w szpitalu około tygodnia.

  • Ratownik medyczny: na polu walki nikt się nie przejmuje bakteriami

  • Dekalog zdrowych piersi