Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
12.09.2023 , 14:20 Aktualizacja: 12.09.2023, 12:27
Materiał partnerski

Prezes Polfy Tarchomin: 700 mln zł wydaliśmy na inwestycje w ciągu 5 lat

Właśnie zaczynamy korzystać z wielkich inwestycji, jakie poczyniliśmy w ostatnich latach. Największa z nich – budowa Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych – to ważny element zapewniania polskim pacjentom bezpieczeństwa lekowego – poinformował Jarosław Król, prezes Polfy Tarchomin S.A. podczas tegorocznej edycji Forum Ekonomicznego, które odbywa się w Karpaczu. 

Budowa Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych trwa od 2018 roku. W pierwszym kwartale przyszłego roku Polfa ma uzyskać pozwolenie na jej użytkowanie.  

- W nowym Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych będą produkowane leki na szpiczaka mnogiego, raka piersi, ostrą białaczkę. Mamy tam też możliwość wytwarzania leków przeciwgrzybiczych, sterydów, hormonów – mówi Jarosław Król.

Podkreślił, że łącznie na inwestycje w ostatnich 5 latach Polfa Tarchomin wydała niebagatelną kwotę 700 mln zł. 

- Dlaczego te inwestycje są tak ważne? Budują fragment bezpieczeństwa lekowego, zwłaszcza w obszarze onkologii, czyli raka, który jest epidemią XXI wieku. Do tej pory wszystkie leki onkologiczne dostarczane na rynek krajowy były produkowane zagranicą. Nie tylko poprawiamy bezpieczeństwo w tym obszarze, ale i otwieramy sobie zagraniczne rynki zbytu – zaznacza Jarosław Król.

Bezpieczeństwo lekowe stało się szczególnie ważne podczas pandemii COVID-19. Zamknięte granice, zawieszony transport spowodowały przerwy w dostawach wielu podstawowych czasami preparatów. Wnioski z tej trudnej lekcji europejski przemysł farmaceutyczny wyciągnął dość szybko.

- Bezpieczeństwo lekowe budują wszyscy producenci leków w Polsce, czy szerzej mówiąc - w Europie - na tych rynkach, które są nam bliskie. Na bezpieczeństwo lekowe mają wpływ również zapasy, które gromadzi rządowa Agencja Rezerw Strategicznych – mówił prezes Polfy Tarchomin.

Producenci mają możliwość zarządzania obszarem swoich zapasów substancji czynnych, zwłaszcza tych, które nie są produkowane w Europie. 

- Dla każdego leku chcemy mieć dwóch dostawców substancji czynnej, przynajmniej jednego z nich spoza Dalekiego Wschodu. Własnie po to, żeby nasze łańcuchy dostaw nie uległy w przyszłości przerwaniu – podkreślał Jarosław Król.

XXXII Forum Ekonomiczne odbyło się w dniach 5-7 września 2023 r. w Karpaczu. To największa konferencja gospodarczo-polityczna w Europie Środkowej i Wschodniej, miejsce, w którym spotykają się ze sobą osoby o decydującym wpływie na losy Polski, Europy i Świata. W tegorocznej edycji, której hasło przewodnie to „ Nowe Wartości Starego Kontynentu - Europa u progu zmian” wzięło udział ponad 5 tysięcy uczestników z Europy, USA, Azji i Afryki.

Źródło materiału partnerskiego: PAP MediaRoom

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki wideo) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Za materiał opublikowany jako "informacja prasowa" w „Serwisie Zdrowie. Postaw na Wiedzę!” odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jej nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji prasowej”. Wszystkie materiały opublikowane w Serwisie Zdrowie mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. Zdjęcie załączone do informacji prasowej można bezpłatnie wykorzystać wyłącznie z treścią niniejszej informacji. Materiały oznaczone jako „materiał partnerski” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami, instytucjami lub organizacjami w ramach umów na obsługę medialną. „Portal Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę” ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może być traktowany jako źródło porad medycznych. W sytuacji problemów ze zdrowiem należy udać się po pomoc do odpowiedniego profesjonalisty medycznego.
Id materiału: 3373

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.