Prezes Polfy Tarchomin: 700 mln zł wydaliśmy na inwestycje w ciągu 5 lat
Właśnie zaczynamy korzystać z wielkich inwestycji, jakie poczyniliśmy w ostatnich latach. Największa z nich – budowa Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych – to ważny element zapewniania polskim pacjentom bezpieczeństwa lekowego – poinformował Jarosław Król, prezes Polfy Tarchomin S.A. podczas tegorocznej edycji Forum Ekonomicznego, które odbywa się w Karpaczu.
Budowa Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych trwa od 2018 roku. W pierwszym kwartale przyszłego roku Polfa ma uzyskać pozwolenie na jej użytkowanie.
- W nowym Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych będą produkowane leki na szpiczaka mnogiego, raka piersi, ostrą białaczkę. Mamy tam też możliwość wytwarzania leków przeciwgrzybiczych, sterydów, hormonów – mówi Jarosław Król.
Podkreślił, że łącznie na inwestycje w ostatnich 5 latach Polfa Tarchomin wydała niebagatelną kwotę 700 mln zł.
- Dlaczego te inwestycje są tak ważne? Budują fragment bezpieczeństwa lekowego, zwłaszcza w obszarze onkologii, czyli raka, który jest epidemią XXI wieku. Do tej pory wszystkie leki onkologiczne dostarczane na rynek krajowy były produkowane zagranicą. Nie tylko poprawiamy bezpieczeństwo w tym obszarze, ale i otwieramy sobie zagraniczne rynki zbytu – zaznacza Jarosław Król.
Bezpieczeństwo lekowe stało się szczególnie ważne podczas pandemii COVID-19. Zamknięte granice, zawieszony transport spowodowały przerwy w dostawach wielu podstawowych czasami preparatów. Wnioski z tej trudnej lekcji europejski przemysł farmaceutyczny wyciągnął dość szybko.
- Bezpieczeństwo lekowe budują wszyscy producenci leków w Polsce, czy szerzej mówiąc - w Europie - na tych rynkach, które są nam bliskie. Na bezpieczeństwo lekowe mają wpływ również zapasy, które gromadzi rządowa Agencja Rezerw Strategicznych – mówił prezes Polfy Tarchomin.
Producenci mają możliwość zarządzania obszarem swoich zapasów substancji czynnych, zwłaszcza tych, które nie są produkowane w Europie.
- Dla każdego leku chcemy mieć dwóch dostawców substancji czynnej, przynajmniej jednego z nich spoza Dalekiego Wschodu. Własnie po to, żeby nasze łańcuchy dostaw nie uległy w przyszłości przerwaniu – podkreślał Jarosław Król.
XXXII Forum Ekonomiczne odbyło się w dniach 5-7 września 2023 r. w Karpaczu. To największa konferencja gospodarczo-polityczna w Europie Środkowej i Wschodniej, miejsce, w którym spotykają się ze sobą osoby o decydującym wpływie na losy Polski, Europy i Świata. W tegorocznej edycji, której hasło przewodnie to „ Nowe Wartości Starego Kontynentu - Europa u progu zmian” wzięło udział ponad 5 tysięcy uczestników z Europy, USA, Azji i Afryki.
Źródło materiału partnerskiego: PAP MediaRoom